Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems

 (78)
Internete žaibiškai išplito dukterį su Dauno sindromu auginančios mamos patarimai, ko nesakyti tokį vaiką auginančiai mamai.
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Caroline Boudet yra žurnalistė, auginanti du vaikus. Prieš keturis mėnesius ji pagimdė mergytę vardu Louise.

Louise gimė su Dauno sindromu, ir nuo pat kūdikio gimimo Caroline šokiruoja neapgalvotos žmonių pastabos ir pasisakymai jos ir jos vaiko atžvilgiu.

Neseniai Caroline, norėdama, kad žmonės prieš kažką sakydami pamąstytų, nusprendė išvardyti visas netinkamas pastabas, kurias gauna. Ji savo atvirą laišką paviešino savo paskyroje „Facebook" svetainėje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip cinamonas pražudė vaiką
Trynukų besilaukianti mama išgirdo nuosprendį

Savo įrašą Caroline pradeda žodžiais: „Štai mano mergytė Louise. Jai keturi mėnesiai, ji turi dvi kojas, dvi rankas ir vieną papildomą chromosomą."

Toliau žurnalistė išvardija, kokius globėjiškus, persmelktus stereotipų ir netaktiškus komentarus žmonės rašo apie ją ir jos dukrą. Štai mamos įrašas:

„Kai pamatote Louise, prašyčiau neklausti jos motinos „Ar tai buvo nustatyta nėštumo metu?" Nes arba buvo nustatyta, ir tėvai nusprendė pasilikti kūdikį, arba nebuvo nustatyta, ir žinia buvo tokia skaudi, kad nesinori dar kartą prisiminti tos akimirkos. Turėkite omenyje, kad motinos ir šiaip yra linkusios jausti kaltę dėl visko, o nenumatyta papildoma chromosoma... Nereikia nė sakyti.

Nesakykite jos motinai: „Tai tavo vaikas, bet kokiu atveju". Ne. Tai mano vaikas, taškas. Be to, „betkokiuatveju" gana negražus vardas. Verčiau vadinsiu ją Louise."

Nesakykite jos motinai: „Kadangi ji daunas, ji... ir pan." Ne. Ji yra keturių mėnesių kūdikis, turintis Dauno sindromą. Ji nėra daunas, ji tik turi tokį sindromą. Juk nesakytumėte „Ji yra vėžys".

Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems
Caroline su keturių mėnesių dukryte.
© AFP/Scanpix

Nesakykite „Tokiems vaikams būdinga šitai ar antai". „Jie" visi yra skirtingi, turi savitus bruožus, charakterį, skonį, savo gyvenimą. „Jie" skiriasi vienas nuo kito panašiai, kaip jūs skiriatės nuo savo kaimyno.

Žinau, kad jei nesate patyrę patys, apie tai nesusimąstote, bet žinokite, kad tai, ką sakote, yra svarbu. Žodžiai gali paguosti, bet gali ir sužeisti. Tad prieš ką nors sakydami pagalvokite, ypač jei esate gydytojas, medicinos slaugytoja ar pan.

Paprastai „Facebook" svetainėje viešai nepasisakau, bet šįkart pasisakysiu. Galite skaityti ir dalintis, jei norite. Nes kasmet (Prancūzijoje) atsiranda 500 naujų „Louise motinų", kurioms tokie „malonūs" žodžiai gali sugadinti visą dieną. Žinau, kad dažniausiai taip kalbėdami žmonės neturi omeny nieko blogo. Tiesiog žinokite, kaip tai veikia."

(English translation below!)[LES MOTS SONT IMPORTANTS] Elle, c'est ma fille. Louise. Qui a quatre mois, deux bras deux...Posted by Caroline Boudet on 2015 m. birželio 8 d.

Caroline įrašu pasidalinta dešimtis tūkstančių kartų, „patinka" paspaudė daugiau nei 30 tūkst. lankytojų.

Kiti tėvai, auginantys vaikus su Dauno sindromu taip pat ėmė skelbti įrašus apie nejautrius žmonių komentarus jų ir jų vaikų atžvilgiu.

Vėliau kalbinama žurnalistų, Caroline prisipažino, kad savo įrašą paskelbė norėdama išlieti susikaupusias nuoskaudas. Vėliau savo paskyroje ji parašė, kad yra labai sujaudinta teigiamos žmonių reakcijos į jos mintis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Idealus amžius gimdyti vaikus

Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Nauja iniciatyva kviečia tėvus ir vaikus leisti laiką kokybiškai

Vilniuje esanti studija „Vilkės namai" pradeda projektą "Mama ir vaikas", kurio tikslas – skatinti kokybišką tėvų ir vaikų buvimą ir veiklas kartu.

Mažoji kovotoja: mergaitė gimė 400 gramų svorio ir 21,8 cm ūgio

Jaudinanti istorija iš Indijos: per anksti gimusios ankstukės, kuri septynis mėnesius praleido ligoninėje, tėvai pagaliau gali atsikvėpti - pavojus dukrytės gyvybei nebegresia.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Išradinga tinklaraštininkė Inga pristato: kavos aparatas už 4 eurus (4)

Dviejų vaikučių mama Inga, daugiau kaip prieš pusmetį sukūrusi tinklaraštį „Mamos diena“ pasidalijo labai smagiu būdu, kaip namuose išsivirti kavos su puta, naudojant „kavos aparatą“ už 4 eurus.

Neįprasta reklama žurnale: nusišlapink ir sužinok, ar esi nėščia

Šiomis dienomis žiniasklaidoje mirgėte mirga pranešimų apie neįprastą reklamą viename Švedijos žurnale.

Kviečia megzti trispalves kojines visiems 2018 metų kūdikiams

Šiandien startuoja projektas "Sveikas, mažyli - Lietuvai 100!", kurio metu visi norintys raginami megzti trispalves kojinaites 2018 metais gimsiantiems mažyliams.

Dvynius pagimdžiusi 70 metų moteris nepyksta pavadinta močiute

2008 metais Omkari Singh tapo vyriausia moterimi pasaulyje, pagimdžiusia dvynius. Kai jai gimė berniukas ir mergaitė, Omkari buvo 70 metų.

Vilnius atsisveikina su šventine nuotaika: renginiuose laukiamos šeimos su vaikais

Šeštadienį, sausio 6 d., vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami minėti žiemos švenčių pabaigtuves ir pagal seną paprotį švęsti Trijų karalių dieną.

Sumanios mamos triukas, kad vaikas miegotų visą naktį (3)

Socialiniame tinkle pasidalinusi savo miegančios dukrytės nuotrauka, Laura Gerson sulaukė ir nepažįstamų tėvų padėkų. Jos triukas paprastas, tad išbandyti jį verta visų nemiegiukų tėvams.

Dvynukai per Naujuosius metus iškrėtė tėvams pokštą (2)

Gimdyti metų sandūroje - išskirtinis įvykis. Be staigmenų tokiu laiku vargu ar įmanoma apsieiti.

Mokslininkai apie motinos pieną: jį galima lyginti su simfoniniu orkestru

Nuo garo variklio iki saulės energija varomo automobilio. Nuo kambarį užimančio kompiuterio iki išmaniojo laikrodžio. Nuo mamos pieno iki... mamos pieno.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.

Išskirtinis Stano interviu: „Gyvenimas dėl savęs ar vis dėlto trys vaikai?" (6)

Dainininkas, dainų autorius, muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis–Stano (36 m.) su žmona augina tris vaikus.