Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems

 (78)
Internete žaibiškai išplito dukterį su Dauno sindromu auginančios mamos patarimai, ko nesakyti tokį vaiką auginančiai mamai.
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Caroline Boudet yra žurnalistė, auginanti du vaikus. Prieš keturis mėnesius ji pagimdė mergytę vardu Louise.

Louise gimė su Dauno sindromu, ir nuo pat kūdikio gimimo Caroline šokiruoja neapgalvotos žmonių pastabos ir pasisakymai jos ir jos vaiko atžvilgiu.

Neseniai Caroline, norėdama, kad žmonės prieš kažką sakydami pamąstytų, nusprendė išvardyti visas netinkamas pastabas, kurias gauna. Ji savo atvirą laišką paviešino savo paskyroje „Facebook" svetainėje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip cinamonas pražudė vaiką
Trynukų besilaukianti mama išgirdo nuosprendį

Savo įrašą Caroline pradeda žodžiais: „Štai mano mergytė Louise. Jai keturi mėnesiai, ji turi dvi kojas, dvi rankas ir vieną papildomą chromosomą."

Toliau žurnalistė išvardija, kokius globėjiškus, persmelktus stereotipų ir netaktiškus komentarus žmonės rašo apie ją ir jos dukrą. Štai mamos įrašas:

„Kai pamatote Louise, prašyčiau neklausti jos motinos „Ar tai buvo nustatyta nėštumo metu?" Nes arba buvo nustatyta, ir tėvai nusprendė pasilikti kūdikį, arba nebuvo nustatyta, ir žinia buvo tokia skaudi, kad nesinori dar kartą prisiminti tos akimirkos. Turėkite omenyje, kad motinos ir šiaip yra linkusios jausti kaltę dėl visko, o nenumatyta papildoma chromosoma... Nereikia nė sakyti.

Nesakykite jos motinai: „Tai tavo vaikas, bet kokiu atveju". Ne. Tai mano vaikas, taškas. Be to, „betkokiuatveju" gana negražus vardas. Verčiau vadinsiu ją Louise."

Nesakykite jos motinai: „Kadangi ji daunas, ji... ir pan." Ne. Ji yra keturių mėnesių kūdikis, turintis Dauno sindromą. Ji nėra daunas, ji tik turi tokį sindromą. Juk nesakytumėte „Ji yra vėžys".

Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems
Caroline su keturių mėnesių dukryte.
© AFP/Scanpix

Nesakykite „Tokiems vaikams būdinga šitai ar antai". „Jie" visi yra skirtingi, turi savitus bruožus, charakterį, skonį, savo gyvenimą. „Jie" skiriasi vienas nuo kito panašiai, kaip jūs skiriatės nuo savo kaimyno.

Žinau, kad jei nesate patyrę patys, apie tai nesusimąstote, bet žinokite, kad tai, ką sakote, yra svarbu. Žodžiai gali paguosti, bet gali ir sužeisti. Tad prieš ką nors sakydami pagalvokite, ypač jei esate gydytojas, medicinos slaugytoja ar pan.

Paprastai „Facebook" svetainėje viešai nepasisakau, bet šįkart pasisakysiu. Galite skaityti ir dalintis, jei norite. Nes kasmet (Prancūzijoje) atsiranda 500 naujų „Louise motinų", kurioms tokie „malonūs" žodžiai gali sugadinti visą dieną. Žinau, kad dažniausiai taip kalbėdami žmonės neturi omeny nieko blogo. Tiesiog žinokite, kaip tai veikia."

(English translation below!)[LES MOTS SONT IMPORTANTS] Elle, c'est ma fille. Louise. Qui a quatre mois, deux bras deux...Posted by Caroline Boudet on 2015 m. birželio 8 d.

Caroline įrašu pasidalinta dešimtis tūkstančių kartų, „patinka" paspaudė daugiau nei 30 tūkst. lankytojų.

Kiti tėvai, auginantys vaikus su Dauno sindromu taip pat ėmė skelbti įrašus apie nejautrius žmonių komentarus jų ir jų vaikų atžvilgiu.

Vėliau kalbinama žurnalistų, Caroline prisipažino, kad savo įrašą paskelbė norėdama išlieti susikaupusias nuoskaudas. Vėliau savo paskyroje ji parašė, kad yra labai sujaudinta teigiamos žmonių reakcijos į jos mintis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį laikrodžiai persukami valanda į priekį

Savaitgalį gyventojai praras vieną valandą miego - Lietuva pereis prie vasaros laiko. Sekmadienį, trečią valandą nakties, laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda į priekį.

MAMŲ MUGĖ suviliojo ir žinomas mamas

Šiandien Vilniuje, Gariūnų verslo parke, prasidėjo pavasario - vasaros MAMŲ MUGĖ. Įėjimas į ją nemokamas, durys atviros iki sekmadienio, kovo 25 dienos.

Daugiavaikėms kauniečių šeimoms – viešasis transportas už simbolinį mokestį

Tris ir daugiau vaikų auginančių šeimų atžalos Kauno mieste autobusais ir troleibusais važinėsis praktiškai nemokamai.

Feisbuke plinta nematytas kiaušinių marginimo būdas (2)

Artėjant Velykoms, vis dažniau susimąstome, kaip dažysime margučius. Šįkart pristatome Lietuvoje neįprastą būdą.

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Fotoreportažas iš MAMŲ MUGĖS: kokios staigmenos čia laukia sutaupyti norinčių pirkėjų

Šiandien Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ prasideda šeimų itin laukiamas renginys – „Mamų mugė“. Jos metu galima įsigyti nėščiosioms skirtų prekių, vaikų drabužėlių, avalynės, žaislų, vežimėlių, knygų ir dar visokiausių kitokių daiktų, skirtų vaikams nuo gimimo iki paauglystės.

Facebook padės ieškoti dingusių vaikų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su pasaulinio socialinio tinklo „Facebook“ Saugumo ir patikros departamento vadove Emily Vacher aktyvavo dingusių vaikų paieškai skirtą sistemą „Amber Alert“.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Motinos dienos proga – dovana esamoms ir būsimoms mamoms

Visų esamų ir būsimų Lietuvos mamų šį pavasarį laukia ypač vertinga dovana – pasaulinės misijos „Sveika ir Laiminga Mama“ pradžia.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

TAVO VAIKO premjeroje – mielas išdaigininkas TRIUŠIS PITERIS

Vaikų literatūros klasika žaismingai perkeliama į kino ekranus! Kovo 18 d. (sekmadienį) visuose kino centruose „Forum Cinemas" TAVO VAIKO premjeroje – filmas „Triušis Piteris", pastatytas beveik prieš 120 metų britų rašytojos Beatrix Potter sukurtą ir viso pasaulio vaikus sužavėjusią istoriją apie išdykusį, bet mielą triušiuką. Pamatykite pirmieji!

Moteris sužinojo esanti nėščia likus 15 minučių iki gimdymo (4)

Australė Jayde Lawrence pagimdė kūdikį praėjus 15 minučių po to, kai sužinojo, kad ji nėščia. Kaip praneša laikraštis „The Daily Mail“, moteris manė, kad jai apendicitas.

Neeilinė fotosesija: per dideli rūbai atskleidė neišnešiotų kūdikių trapumą

Paramos projektas „Ankstukai" pavasarį pasitinka pristatydami fotografijų parodą „Auginu Lietuvą". Fotomenininkų darbuose per didelius rūbus dėvintys ankstukai atskleidžia savo mažumą ir trapumą bei primena, koks reikalingas yra aplinkinių dėmesys ir rūpestis, kai visas pasaulis tau per didelis.