Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems

 (78)
Internete žaibiškai išplito dukterį su Dauno sindromu auginančios mamos patarimai, ko nesakyti tokį vaiką auginančiai mamai.
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Caroline Boudet yra žurnalistė, auginanti du vaikus. Prieš keturis mėnesius ji pagimdė mergytę vardu Louise.

Louise gimė su Dauno sindromu, ir nuo pat kūdikio gimimo Caroline šokiruoja neapgalvotos žmonių pastabos ir pasisakymai jos ir jos vaiko atžvilgiu.

Neseniai Caroline, norėdama, kad žmonės prieš kažką sakydami pamąstytų, nusprendė išvardyti visas netinkamas pastabas, kurias gauna. Ji savo atvirą laišką paviešino savo paskyroje „Facebook" svetainėje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip cinamonas pražudė vaiką
Trynukų besilaukianti mama išgirdo nuosprendį

Savo įrašą Caroline pradeda žodžiais: „Štai mano mergytė Louise. Jai keturi mėnesiai, ji turi dvi kojas, dvi rankas ir vieną papildomą chromosomą."

Toliau žurnalistė išvardija, kokius globėjiškus, persmelktus stereotipų ir netaktiškus komentarus žmonės rašo apie ją ir jos dukrą. Štai mamos įrašas:

„Kai pamatote Louise, prašyčiau neklausti jos motinos „Ar tai buvo nustatyta nėštumo metu?" Nes arba buvo nustatyta, ir tėvai nusprendė pasilikti kūdikį, arba nebuvo nustatyta, ir žinia buvo tokia skaudi, kad nesinori dar kartą prisiminti tos akimirkos. Turėkite omenyje, kad motinos ir šiaip yra linkusios jausti kaltę dėl visko, o nenumatyta papildoma chromosoma... Nereikia nė sakyti.

Nesakykite jos motinai: „Tai tavo vaikas, bet kokiu atveju". Ne. Tai mano vaikas, taškas. Be to, „betkokiuatveju" gana negražus vardas. Verčiau vadinsiu ją Louise."

Nesakykite jos motinai: „Kadangi ji daunas, ji... ir pan." Ne. Ji yra keturių mėnesių kūdikis, turintis Dauno sindromą. Ji nėra daunas, ji tik turi tokį sindromą. Juk nesakytumėte „Ji yra vėžys".

Vaiką su Dauno sindromu auginančios mamos atviras laiškas mums visiems
Caroline su keturių mėnesių dukryte.
© AFP/Scanpix

Nesakykite „Tokiems vaikams būdinga šitai ar antai". „Jie" visi yra skirtingi, turi savitus bruožus, charakterį, skonį, savo gyvenimą. „Jie" skiriasi vienas nuo kito panašiai, kaip jūs skiriatės nuo savo kaimyno.

Žinau, kad jei nesate patyrę patys, apie tai nesusimąstote, bet žinokite, kad tai, ką sakote, yra svarbu. Žodžiai gali paguosti, bet gali ir sužeisti. Tad prieš ką nors sakydami pagalvokite, ypač jei esate gydytojas, medicinos slaugytoja ar pan.

Paprastai „Facebook" svetainėje viešai nepasisakau, bet šįkart pasisakysiu. Galite skaityti ir dalintis, jei norite. Nes kasmet (Prancūzijoje) atsiranda 500 naujų „Louise motinų", kurioms tokie „malonūs" žodžiai gali sugadinti visą dieną. Žinau, kad dažniausiai taip kalbėdami žmonės neturi omeny nieko blogo. Tiesiog žinokite, kaip tai veikia."

(English translation below!)[LES MOTS SONT IMPORTANTS] Elle, c'est ma fille. Louise. Qui a quatre mois, deux bras deux...Posted by Caroline Boudet on 2015 m. birželio 8 d.

Caroline įrašu pasidalinta dešimtis tūkstančių kartų, „patinka" paspaudė daugiau nei 30 tūkst. lankytojų.

Kiti tėvai, auginantys vaikus su Dauno sindromu taip pat ėmė skelbti įrašus apie nejautrius žmonių komentarus jų ir jų vaikų atžvilgiu.

Vėliau kalbinama žurnalistų, Caroline prisipažino, kad savo įrašą paskelbė norėdama išlieti susikaupusias nuoskaudas. Vėliau savo paskyroje ji parašė, kad yra labai sujaudinta teigiamos žmonių reakcijos į jos mintis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Šeimas Palangoje sutrauks mados mugė su nemokamais atrakcionais ir cukraus vata

Svarstote, kur apsilankyti per atostogas, jog diena neprailgtų nei Jums, nei Jūsų šeimai? Liepos 7 dieną poilsiaujantiems Palangoje pasiseks – čia vyks didžiausias nemokamas mados ir grožio renginys - „Design for life“.

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis Arklio Dominyko pasakų festivalis vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 8 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.

Piršlybų įkarštyje vaikas padarė tai, ko iš jo niekas nesitikėjo (1)

Gali iki smulkių detalių apgalvoti piršlybų scenarijų, bet jei šalia bus vaikų, nepamiršk, kad netikėtumų gali būti visada.

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.