Vasaros stovyklų pliusai ir minusai

 (1)
Kokią naudą gauna vaikas dalyvaudamas vasaros stovyklose? Ar yra vaikų, kuriems nerekomenduojama dalyvauti jose? Kaip padėti nugalėti baimes užsisklendusiems vaikams? Kalbiname ilgametę „Pažink save“ stovyklų Klaipėdoje vadovę ir organizatorę Raimondą Šuopytę.
© Organizatorių archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

PLIUSAI STOVYKLOJE. Vaikai įgauna daugiau drąsos

Yra vaikų, kurie labai nedrąsūs, linkę užsisklęsti. Ar jie prisitaikys stovykloje ir ar nepatirs streso būnant kartu su daug nepažįstamų žmonių?

Turint jautrų vaiką, kuriam sunkiau susirasti draugų, patariama dar prieš stovyklą, nusivesti vaiką ir supažindinti su aplinka ir vadovais. Uždaresniam vaikui stovykla gali būti puiki vieta atskleisti jo unikalius gabumus ir mokytis atsiverti. R. Šuopytė pasakoja iš savo patirties: „Stovykloje buvo mergaitė, kuri bijojo užmegzti ryšį su kitais vaikais. Ji drovėjosi, vengė bendravimo ir laiką leido viena, atskirai nuo kitų vaikų. Įvairių veiklų „Pažink save“ stovykloje metu mergaitė pradėjo išreikšti save ir jai puikiai sekėsi. Kiti vaikai tai pastebėjo ir ėmė ją gerbti. Mergaitė pradėjo vesti į priekį kitus vaikus ir įgavo dar didesnę drąsą bei atsiskleidė kaip asmenybė. Ji susidraugavo su vaikais ir vadovais. Po stovyklos priėjo mama ir labai dėkojo, sakė, kad dukra dabar visiškai kitaip elgiasi, pasikeitė net jos eisena, ji tapo drąsi. Dabar mergaitė nebijo užkalbinti kitų vaikų ir pakviesti kažką veikti kartu su ja.“

Užsisklendęs vaikas turi daug baimių, psichologai sako, jog baimė sumažėja tik susidūrus akis į akį su ja. Todėl stovyklos su patyrusiais ir pedagogiškais vadovais gali būti ta vieta, kur vaikas supras, kad jo baimės buvo perdėtos ir nepagrįstos.

Vasaros stovyklų pliusai ir minusai
© Organizatorių archyvas

Stovyklose vaikai mokinasi pagarbos ir bendravimo, empatijos

Stovyklos yra vieta, kur vaikai sutinka daug nepažįstamų bendraamžių. Tai galima išnaudoti ir padėti vaikams sukurti šiltus tarpusavio santykius.

„Pastaruoju metu į „Pažink save“ stovyklas pradėjome integruoti diskusijas ir lekcijas. Paskutinėje stovykloje turėjome diskusiją „Gerbkime vieni kitus“. Buvo nuostabu žiūrėti kaip vaikai vienas po kito dalinosi tema apie patyčias. Kai klausėme ar kažkas patiria patyčias – žodines ar kita forma, pradžioje vienas vaikas nedrąsiai pakėlė ranką, o paskui pradėjo kelti ranką kiti. Ir vaikai pamatė, kad visi susiduria su šia problema, visi turi nuoskaudų ir žaizdų dėl patyčių. Po šios diskusijos visiškai pasikeitė vaikų bendravimas. Jie suprato, jog yra panašūs ir kad nėra kuo didžiuotis vienas prieš kitą ar apsimesti „kietais“. Paskui įtraukėme šią diskusiją į visas stovyklas, nes tai labai daug duoda vaikams ir leidžia pajusti savo vertę“, – dalinasi R. Šuopytė.

„Dabar į stovyklos programą stengiamės įtraukti ne tik pažintines veiklas, bet ir psichologinius užsiėmimus. Pavyzdžiui, per arbatos gėrimo ceremoniją vaikai kalbės apie tai kaip jie jaučiasi mokykloje, šeimoje, tai vyks uždaroje grupėje kartu su psichologe. „Pažink save“ stovyklų programomis siekiame, kad vaikai ne tik įgytų naujų įgūdžių, bet ir geriau jaustųsi psichologiškai, atsiskleistų kaip asmenybės.“ – sako vadovė Raimonda. Mokykloje pedagogams dažnai nebelieka laiko atviroms diskusijoms ir pokalbiams, nes visas dėmesys skiriamas naujų žinių pateikimui ir įsisavinimui. O vaikams, kaip ir suaugusiems reikia patarimų, išklausymo, padrąsinimo ir pritarimo. Įvairios stovyklos ir neformalus ugdymas kartais gali tai suteikti.

Vasaros stovyklų pliusai ir minusai
© Organizatorių archyvas

MINUSAI STOVYKLOJE. Vaikams su papildomais poreikiais nerekomenduojama stovykla su nakvyne

Kartais tėvai bijo leisti vaiką į stovyklą. Ar tos baimės yra pagrįstos? Ką daryti, jei vaikas neprisitaiko prie aplinkos?

Dažnai tėvai pergyvena dėl jaunesnių 6-7 metų vaikų, kurie nėra dar dalyvavę kokioje nors stovykloje. Jaudinasi ar jie gerai jausis, ar prisitaikys. Kaip tai sprendžia stovyklų organizatoriai, pasakoja R. Šuopytė: „Tėvai gali paimti vaiką iš stovyklos, matant, kad jam yra blogai ir jiems bus sugrąžinti pinigai už kelialapį“. Tačiau, pasak Raimondos, tokio atvejo dar nėra buvę, visi vaikai, net ir jaunesni puikiai prisitaikydavo.

Kartais tėvai bijo palikti vaiką nakvynei stovykloje. Rekomenduojama nesibaiminti ir leisti atžalai patirti visą stovyklavimo džiaugsmą – vakarones su bendraamžiais, filmų žiūrėjimą ir diskusijas su bendraamžiais vakarais. Nerekomenduojama nakvynei pasilikti tik tiems vaikams, kurie turi papildomų poreikių. Bet galima susitarus su vadovais palikti vaiką vienai ar dviems naktims. „Nėra taip, kad visas keturias naktis reikia būtinai praleisti stovykloje, galima pasirinkti tik kelias naktis, jei stovyklavietė yra netoli nuo namų. Po pirmos nakties reikia pasižiūrėti ar vaikas gerai jaučiasi ir tada spręsti ar kitas naktis praleisti stovykloje.“ – pasakoja Raimonda apie tai, kaip galima padėti tėvams nugalėti nerimą.

Į klausimą ar yra dar kokių nors priežasčių, dėl ko nerekomenduojama tėvams leisti vaiką į stovyklą, Raimonda atsako, kad rekomenduotų visiems vaikams, o vaikai su specialiais poreikiais gali rinktis dienos stovyklas.

Parengė stovyklos.info

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Paskelbtos pirmosios iš urvo Tailande išgelbėtų vaikų nuotraukos

Tailando medikai patenkinti iš urvo ištrauktų berniukų sveikata.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

Įspūdingiausios nuotraukos iš karališkųjų mažojo princo krikštynų

Šiandien ypatinga diena Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai – pakrikštytas jauniausias princo Williamo (36) ir Catherine Middleton (36) sūnus Louis.

Naujus produktus išbandžiusios moterys įvertina jų naudą

Paskelbę informaciją, jog ieškome 10 mamų, kurios norėtų testuoti BABÉ produktus – rutulinį dezodorantą ir kūno gelį – sulaukėme daugiau kaip pusės tūkstančio norinčiųjų!

„Niekieno vaikai“ paskelbė naujų savanorių paiešką

Iniciatyvos „Niekieno vaikai“ atstovai įsitikino, kad ligoninėse vienišų vaikų yra tris kartus daugiau nei tikėtasi.

Prie Valdovų rūmų įsikūręs Vaikų amatų miestelis laukia mažųjų smalsuolių

Vilniuje, prie Valdovų rūmų, pirmadienį įsikūrė Dainų šventės Vaikų amatų miestelis.

Aštuonmetis vaikas baigė mokyklą ir stos į universitetą

Neeilinis įvykis Belgijoje, apie kurį praneša BBC.

Atostogos: pirkti keliones iš anksto ar laukti paskutinės minutės?

Vieni atostogas planuoja iš anksto, kruopščiai ruošiasi, derina, skaičiuoja. Kiti gi eina va bank – apie atostogas galvoja paskutinę akimirką ir kliaujasi paskutinės akimirkos sėkme. Kuriuos lydi sėkmė?

Vasaros stovyklų pliusai ir minusai (1)

Kokią naudą gauna vaikas dalyvaudamas vasaros stovyklose? Ar yra vaikų, kuriems nerekomenduojama dalyvauti jose? Kaip padėti nugalėti baimes užsisklendusiems vaikams? Kalbiname ilgametę „Pažink save“ stovyklų Klaipėdoje vadovę ir organizatorę Raimondą Šuopytę.

TAVO VAIKO premjeroje – šuniški nuotykiai filme „Slaptasis agentas Maksas“

„Smurfus“ ir „Skūbį Dū“ į kino ekranus perkėlęs režisierius Raja Gosnellis dovanoja dar vieną juoko dozę neanimaciniame, bet specialiųjų efektų nestokojančiame filme apie kietus šunis – „Slaptasis agentas Maksas“, kuris į Lietuvos kino teatrus su TAVO VAIKO premjera: pasinaudokite proga su visa šeima pamatyti šį filmą anksčiau – birželio 28 d., ketvirtadienį visuose kino centruose „Forum Cinemas“.

Šeimas Palangoje sutrauks mados mugė su nemokamais atrakcionais ir cukraus vata

Svarstote, kur apsilankyti per atostogas, jog diena neprailgtų nei Jums, nei Jūsų šeimai? Liepos 7 dieną poilsiaujantiems Palangoje pasiseks – čia vyks didžiausias nemokamas mados ir grožio renginys - „Design for life“.

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis „Šeimų pasakų festivalis“ vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 22 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.