3 mitai apie paauglius, kuriuos laikas paneigti

 (4)
Paauglystės bijo daugelis tėvų ir viena iš priežasčių – daugybė mitų, kurie gaubia šį svarbų vaiko raidos laikotarpį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš tiesų vaiko brendimo laikotarpis – visiškai natūrali, normali vystymosi fazė. Ji susijusi su hormonų pokyčiais. Psichika ir apskritai visas vaiko organizmas reaguoja į ją savaip – priklausomai nuo nervų sistemos tipo, charakterio fizinės sveikatos. Tai nelengvas, bet neišvengiamas etapas. Dažnai pačiam vaikui būna sunku išgyventi vykstančius pokyčius, jam sunku suvokti, kas su juo dedasi. Neretai paaugliai užsidaro ar tampa nervingi, dirglūs, perdėtai įžeidūs. Jokiu būdu nesakykite paaugliui, kad tai nenormalu – tai tik sustiprins nerimą, o tada pasitikėjimu grįstas bendravimas nebus įmanomas.

Mitas, kad pereinamąjį laikotarpį reikia pralaukti, iškęsti, o tada jau prasidės tikrasis gyvenimas.

Šis naivus ir klaidingas suaugusiųjų požiūris brangiai atsieina ir vaikams, ir tėvams. Pereinamasis laikotarpis – vienas iš svarbiausių vystymosi, žmogaus tapimo asmenybe etapų. Nuo to, kaip vyksta šis etapas, kokios emocijos, veiksmai jo metu lydi, stipriai priklauso tolimesnis jauno žmogaus gyvenimas. Šiuo etapu klostosi jo sąmoningas požiūris į pasaulį, į žmones, į save patį. Kitaip tariant, šiuo etapu formuojasi vertybių sistema. Ji keisis, gyvenimui bėgant pasipildys, tačiau pamatai klojami būtent paauglystės laikotarpiu. Neįkyrus ir nuoširdus dalyvavimas šiame procese padės paaugliui susiorientuoti šiuo sunkiu periodu, rasti savo koordinačių sistemą.

Mitas, kad paaugliai – dar vaikai.

Žinoma, jums jie – vaikai. Tėvams jų vaikai visada lieka vaikais. Atidžiai įsižiūrėkite į išaugusią atžalą ir pamatysite, kad su juo galima kalbėti rimtai, jis sugeba pats priimti sprendimus, kaip suaugęs žmogus įvertinti savo ir kitų poelgius, prisiimti atsakomybę. Neišsigąskite, priešingai – padėkite vaikui suaugti. Dažniau bendraukite įvairiomis temomis, domėkitės jo nuomone, o jei ji jums atrodys neteisinga, nebūkite per daug kategoriški. Diktatoriškai nepirškite jam savo tiesų, verčiau pasistenkite logiškai įrodyti, kad jis neteisus. Beje, kai kuriais klausimais teisus gali būti ir jis. Jūsų patirtis – ne visada teisumo garantas. Bet kokiu atveju pašnekovą reikia gerbti. Šūksniai – „kokias kvailystes kalbi" nepaskatins vaiko pakeisti nuomonės, tik atitolins jį nuo jūsų. Vėliau jis tiesiog nenorės su jumis kalbėtis.

Mitas „tokio amžiaus jie visi vienodi!"

Jie visi skirtingi. Jie skirtingai reaguoja į įvykius, skirtingai ieško išeities iš sunkios padėties. Jų skirtingi interesai, pomėgiai. Taip, yra paaugliško elgesio stereotipų, bet tai dažniausiai susiję su mikrosociumo įtaka. Tokio amžiaus paaugliams reikšmingiausias mikrosociumas – dažniausiai ne šeima, o bendraamžiai ar vyresni draugai, su kuriais leidžia laisvalaikį. Iš čia paaugliai ir semiasi stereotipinių reakcijų. Paaugliai – įvairūs, nevalia visų vadinti sunkiais ir tuo remiantis daryti apibendrinančias išvadas.

Kodėl jie atitolsta nuo tėvų ir šeimos?

Jie tiesiog suauga, tampa savarankiškais žmonėmis. Jie kuria savo pasaulį, kurį saugo nuo svetimų žmonių įsiveržimo. „Argi mes svetimi?" – įsižeidę klausia tėvai. Na, daug kas priklauso nuo mūsų. Kas jūs – draugas savo vaikui ar tik reiklus mokytojas? Ar vaikystėje domėjotės vaiko reikalais, draugais, išgyvenimais? „Žinoma, – atsakytų daugelis mamų. – Jis man viską pasakojo, o dabar nieko apie jį nežinau." Jei taip nutiko, nebijokite. Netikėtai atsiradęs uždarumas – nebūtinai pavojaus signalas.

Paaugliui labai sunku, šiame amžiuje jis yra pažeidžiamas. Jis bijo būti nesuprastas, bijo pasirodyti mažas, kvailas ir juokingas. Nespauskite jo, nelįskite į sielą, tačiau tegu jis žino – neįkyrite klausimais tik todėl, kad gerbiate jo teisę į suverenumą, į paslaptis. Ne todėl, kad jums neįdomu. Ir pasistenkite optimistiškiau žvelgti į pasaulį ir dalintis optimizmu su vaiku.

Kalbėkite su juo ne apie tai, koks baisus gyvenimas, kokie parsidavėliai politikai, kokios didelės kainos ir koks pasileidęs šiuolaikinis jaunimas. Kalbėkite apie tai, kiek daug pasaulyje grožio ir gėrio, apie tai, koks puikus gyvenimas, kai esi jaunas, sveikas, kai tau sekasi. Ištieskite paaugliui ranką, kad jis žengtų į suaugusių pasaulį be baimės ir be nusivylimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato. Vaikai pietums duodamus pinigus išleidžia pirkdami ne šiltą, šviežiai paruoštą valgyklos maistą, o sausainius, vaflius ir saldžius gėrimus.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?

Kuriam Zodiako ženklui lemta tapti pirmūnu, o kuriam mokykloje ypač nuobodu? (1)

Kaip skirtingiems Zodiako ženklams sekasi mokykloje? Kuriems iš jų labiausiai patinka matematika, kuriems lemta tapti seniūnais ir klasės pirmūnais?

Mokinius auginantys tėvai kviečiami atlikti specialų testą

Artėjant naujiems mokslo metams vaikų tėvai dažniausiai tikisi, kad šie bus sėkmingi ir galbūt dar geresni nei praėjusieji, tačiau ne visuomet pasveria savo pačių įtaką vaiko motyvacijai ir mokymosi rezultatams.

Prieš išleisdami vaiką į mokyklą, tėvai turi tai žinoti

Baigiasi paskutinis vasaros mėnuo ir tėveliai rūpinasi, kaip išleisti vaikus į mokyklą. Norėdami palengvinti šią užduotį, pateikiame keletą patarimų.

Agnė Jagelavičiūtė pataria, kaip stilingai ir naudingai įrengti vaiko kambarį

Pasiruošimas mokslo metams neatsiejamas nuo naujų mokyklinių reikmenų, drabužių, o dažnai ir naujo kompiuterio. Dar vienas svarbus darbas – teisingai įrengtas vaiko kambarys.

6 Valdorfo pedagogikos principai, kuriuos verta taikyti kiekvienai šeimai (12)

Valdorfo pedagogikos ištakos - 20 amžiaus pradžia, kuomet 1919 metais Vokietijoje duris atvėrė pirmoji tokio tipo mokykla, o įkvėpimu tapo Rudolfo Steinerio filosofija.