4 svarbios taisyklės, jei auginate dukteris

 (6)
Kaip padėti bręstančiai mergaitei augti sveikai ir gražiai, kad ji mylėtų savo kūną tokį, koks jis yra.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne pati lengviausia užduotis, taip. Tačiau vargu, ar pavyktų jums ką nors pasamdyti ją atlikti. Juk didžiausią įtaką vaikui darantis žmogus esate jūs. Taigi, gana skųstis girdint dukterims apie tai, kad netelpate į jokius džinsus ir apskritai negražiai atrodote. Jeigu norite užauginti savimi pasitikinčią dukterį, kuri priima savo kūną tokį, koks jis yra, įsiklausykite į šiuos patarimus.

Mokslininkai yra atkreipę dėmesį į tėvų įtaką, vadinamąjį modeliavimą, kai siunčiami signalai apie tai, kas neva priimtina, o kas - ne. Niekas neabejoja, kad tėvų pastabos vaikui, esą jis negražiai atrodo, yra per liesas/stambus ir jam reikia sulieknėti/pastambėti gali turėti labai skaudžių padarinių. Vaikui ne tik gali sutrikti mityba, bet ir prasidėti depresija.

Prieš kelerius metus leidinyje „Body Image" aprašytas tyrimas patvirtino, kad jei tėvai prie stalo nuolat kalba apie kalorijas ir angliavandenius, kritikuoja savo ir kitų išvaizdą bei svorį, vaikai greičiausiai augs nepatenkinti savo kūnu, nepriklausomai nuo to, kiek jie sveria.

Jei visą gyvenimą kovojate su nepageidaujamais kilogramais, bus sunku pakeisti savo požiūrį į save. Tačiau tai motyvuoja žinant, kokią įtaką mūsų žodžiai bei elgesys turi vaikams. Jau pirmoje klasėje mergaitės žino, kad yra dietų ir įvairių figūros tipų, o skirtingos apklausos įvardija, kad apie 50 proc. 6–12 metų mergaičių nerimauja dėl figūros ir dėl to, kad gali sustorėti.

Keli patarimai mamoms, auginančioms dukteris:

Bent kartą per dieną palepinkite save komplimentu.

Jūsų vaikas laiko jus idealia. Reikia sutikti. Vaikui svarbu išgirsti iš jūsų kažką gero apie jus, nesusijusio su išvaizda ir svoriu. Net jei diena jums atrodo nelabai pavykusi, juk nutiko kažkas, dėl ko jūs didžiuojatės savimi?

Dar svarbiau leisti vaikui suprasti, kad nepaliaujate kovoti, kai nutinka nemalonumų („buvo labai sunki diena, bet neleisiu jai sugadinti man visos savaitės"). Iškilus bet kokiai kliūčiai, sprendžiant bet kokią dilemą, reikia imtis veiksmų.

Grakščiai priimkite jums sakomus komplimentus.

Kai draugė sako, kad gražiai atrodote, nereikia sakyti: „Juokauji? Taip sustambėjau, siaubas." Atrodytų, kad ir ką jums pasakytų, jūs vis tiek savimi nepatenkinta. Atstumdama komplimentus rodote vaikui, kad save reikia kritikuoti, o ne priimti. Paprasčiausiai, be jokių komentarų ištartas „ačiū" daro stebuklus.

Niekada nevartokite žodžio „storas" kalbėdami apie žmogų.

Taip pat „riebus", „drimba", „išpleręs". Kol švarinate savo žodyną, tuo pačiu stenkitės apmažinti žodžius „dieta", „kalorijos", „angliavandeniai".

Kalbos prie pietų stalo apie greitai ir lėtai įsisavinamus angliavandenius, apie tai, kad laikantis paleolitinės dietos negalima valgyti vištienos sparnelių, visų pirma, visus erzina, antra, daro neigiamą įtaką besiformuojantiems vaiko valgymo įpročiams.

Valgant apskritai neverta pernelyg išpūsti maisto temos, nebent galite pabrėžti skonį ar aromatą. Tai nereiškia, kad negalima išbandyti naujos dietos. Tiesiog nedarykite iš to didelio įvykio ir nekalbėkite, kad norite sumažinti svorį.

Jei vaikas pastebėjo, kad nevalgote makaronų, pasakykite, kad norite pamėginti gauti energijos iš kitų produktų.

Atkreipkite dėmesį, kaip kalbate apie aplinkinius.

Vaikai viską mato. Jie pastebi įvairius kūno tipus, odos spalvą, tad turite pagarbiai vertinti skirtumus. Žmonių būna visokių dydžių, įvairių kūno formų. Tai ir daro mūsų pasaulį unikalų.

Kai sutinkate seną draugę, kurios ilgai nematėte, ar mėgstamame seriale pasirodo nauja aktorė, stenkitės susivaldyti ir jos nekritikuoti.

Jei vaikas girdi iš jūsų lūpų kritiką dėl žmogaus kūno, jam atrodo, kad visi žmonės taip daro, taigi ir apie jį gali lygiai taip kalbėti. Vietoj kritikos ir priešiškumo geriau pasakykite, kad džiaugiatės sutikusi seną draugę, su ja smagu pašnekėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.