A.Landsbergienė: kaip ugdyti pilietiškumą ir užauginti Lietuvos patriotus

 (321)
Patriotu ne gimstama, o tampama. Kai kurie vaikai jau nuo pat mažens bėgioja su Lietuvos vėliavėle rankose ir jaučia nuoširdžius jausmus Tėvynei, tačiau dalis žmonių net ir būdami suaugę negali būti pavadinti tikrais patriotais.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip ugdyti vaiko pilietiškumą ir tautinę toleranciją

Visuomenėje skiriasi ir požiūris į kitas tautas, kuris taip pat nėra įgimtas. Kodėl taip nutinka? Kas daugiausiai lemia šių vertybių stiprumą? Apie tai kalbamės su socialinių mokslų daktare, edukologe Austėja Landsbergiene.

Kas labiausiai formuoja vaiko pilietiškumo jausmą - šeima, mokykla, draugai?

Atsakymas vienareikšmis - šeima! Šis jausmas formuojasi ikimokykliniame amžiuje, o šeima turi didžiausią įtaką šio periodo metu. Su mažaisiais daugiausia laiko praleidžia būtent tėvai, jie yra atsakingi už tai, kur atžala eina, kuo užsiima. Jie sprendžia, ar valstybinių švenčių metu šeima paminės šią progą, dalyvaudama mieste vykstančiuose renginiuose, ar tiesiog išsikels vėliavą prie namų, ar praleis dieną kaip įprastą laisvadienį, visiškai neakcentuodami, kodėl būtent šiandien visi gali ilsėtis ir neiti nei į darbus, nei į darželį ar mokyklą. Galų gale, šeimos nariai dažniausiai yra autoritetas bet kuriam vaikui, todėl jų požiūrį ir vertybes atžalos ir perima.

Žinoma, svarbu, kad ugdymo įstaiga papildytų tėvų mokymą, kad ten būtų diegiamos tos pačios vertybės ir taip, kaip ir namuose, ugdomas pilietiškumas, tačiau vis dėlto didesnę įtaką turi tėvai, o ne ugdymo įstaiga. A. Landsbergienė teigia, jog galima tik pasidžiaugti, kai į mokyklas ar darželius ateina vaikai, kurių namuose svarbu ugdyti pilietiškumą, švęsti šventes ir akcentuoti meilę Tėvynei. Tokiu atveju nereikia gaišti laiko, siekiant išugdyti pilietiškumą nuo nulio, - drauge su vaiku pedagogai gali tiesiog judėti į priekį, turint jau tvirtą pagrindą.

Tuo tarpu draugų įtaka tampa didesnė jau mokykloje, vis ryškiau formuojantis ir atsiskleidžiant vaikų asmenybėms ir jų vertybėms, tačiau jeigu pagrindai suformuoti, jie išlieka visam gyvenimui.

Kokiais būdais tėvai gali padėti ugdyti vaiko pilietiškumą?

Vaiko pilietiškumo jausmas formuojasi ikimokykliniame amžiuje, o šeima turi didžiausią įtaką šio periodo metu.
Dr. Austėja Landsbergienė

Būdų yra begalė – nuo itin kasdieniškų iki tokių, kurie reikalauja daugiau pastangų, tačiau jau netrukus atsiperka su kaupu. Dr. A. Landsbergienė dalinasi keliais patarimais, kaip išugdyti patriotišką atžalą:

Švęskite ir minėkite valstybines šventes

Praleiskite dieną kartu su vaikais, darydami teminius darbelius, dalyvaukite renginiuose, kuriuose atžala itin ryškiai pajaus bendrumą su visa švenčiančia tauta, tačiau svarbiausia – kalbėkitės ir paaiškinkite, kodėl ši diena yra svarbi ir minima kasmet.<

Prisiminkite savo šeimos istoriją

Supažindinimas su giminės šaknimis paskatintų bendrumo ir tęstinumo jausmą, leistų vaikui pasijusti svarbia šeimos dalimi. Pasidalinkite prisiminimais apie protėvius ir giminės narius, jų istorijas, ką jiems teko patirti ir nuveikti.

Keliaukite po Lietuvą

Tai yra geriausias būdas supažindinti atžalas su gimtuoju kraštu. Juk Lietuva nėra tokia jau didelė, o kiekvienas regionas turi vis šį tą savito ir naujo.

Dalyvaukite rinkimuose

Nors atžalai dar teks gerokai palūkėti, kol ji įgaus teisę balsuoti, vis dėlto šią pareigą patartina ugdyti nuo pat mažens. Veskitės vaiką prie balsadėžių, parodykite, kaip vyksta procesas bei paaiškinkite, kas vyksta ir kam to reikia.

Ugdykite pagarbą tiems, kurie tarnauja valstybei

Supažindinkite atžalą su policijos pareigūnų, ugniagesių darbu, pakalbinkite kareivį apie jų darbą ir patriotizmą.

Kaip ugdyti pilietiškumą ir tautinę savimonę, kartu įdiegiant tautinę toleranciją?

Viena yra mylėti savo Tėvynę, tačiau visai kita – toleruoti kitataučius. Pasiekti tikrai įmanoma abu tikslus. Visų pirma, yra nepaprastai svarbu ugdyti pagarbą. Mūsų sūnus bene labiausiai didžiavosi Lietuva, kai gyvenome Belgijoje, nes jis jautėsi tikru Lietuvos ambasadoriumi. Matydamas kitomis kalbomis kalbančius, kitaip atrodančius, apie Lietuvą nežinančius kitus vaikus, jis norėjo kuo daugiau pasakoti apie Lietuvą ir jai atstovauti.

Svarbiausia yra suprasti, jog nežinomybė gimdo baimę, todėl svarbu su vaikais dalintis turimomis žiniomis ir informacija. Suprasdamas, koks įvairus yra pasaulis, vaikas ne tik yra atviresnis aplink esančiam pasauliui plačiąja prasme, bet ir geriau supranta savo identitetą.

Tad įvyksta toks nuostabus reiškinys: susipažindamas su skirtingą tapatybę turinčiais žmonėmis, valstybėmis ar reiškiniais, vaikas tarsi užtvirtina savąją. Žinoma, dėmesys savam identitetui turi būti didelis ir perduodamas su meile ir pagarba.

Ką daryti, jeigu vaikas nėra tolerantiškas arba jaučiama bloga kitų žmonių įtaka?

Mažieji iš prigimties yra nepaprastai smalsūs, tad abejotina, kad įmanoma sutikti netolerantišką vaiką. Atžalas domina juos supantis pasaulis, jie nori jį pažinti. Jei vaikas vadovaujasi stereotipais, jei nėra tolerantiškas, tai beveik neabejotina, kad jis tiesiog auga tokioje aplinkoje.

Tokiu atveju A. Landsbergienė vis vien siūlo nenuleisti rankų ir kalbėti su vaiku, toliau ugdyti tinkamą požiūrį. Juk Lietuva - moderni, demokratinė valstybė, kurios piliečiais norime didžiuotis ir patys, ir užtikrinti, kad didžiuotųsi visi, sutikę juos!

Balandžio 2-3 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks jau antrą kartą organizuojama konferencija "ATSAKINGA TĖVYSTĖ". Šiais metais konferencijoje auklėjimo ir mokymo profesionalai pranešimus skaitys „nepatogiomis", tačiau labai aktualiomis temomis apie vaikus ir paauglius. Daugiau informacijos rasite čia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (31)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?