A.Landsbergienė: kaip ugdyti pilietiškumą ir užauginti Lietuvos patriotus

 (321)
Patriotu ne gimstama, o tampama. Kai kurie vaikai jau nuo pat mažens bėgioja su Lietuvos vėliavėle rankose ir jaučia nuoširdžius jausmus Tėvynei, tačiau dalis žmonių net ir būdami suaugę negali būti pavadinti tikrais patriotais.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip ugdyti vaiko pilietiškumą ir tautinę toleranciją

Visuomenėje skiriasi ir požiūris į kitas tautas, kuris taip pat nėra įgimtas. Kodėl taip nutinka? Kas daugiausiai lemia šių vertybių stiprumą? Apie tai kalbamės su socialinių mokslų daktare, edukologe Austėja Landsbergiene.

Kas labiausiai formuoja vaiko pilietiškumo jausmą - šeima, mokykla, draugai?

Atsakymas vienareikšmis - šeima! Šis jausmas formuojasi ikimokykliniame amžiuje, o šeima turi didžiausią įtaką šio periodo metu. Su mažaisiais daugiausia laiko praleidžia būtent tėvai, jie yra atsakingi už tai, kur atžala eina, kuo užsiima. Jie sprendžia, ar valstybinių švenčių metu šeima paminės šią progą, dalyvaudama mieste vykstančiuose renginiuose, ar tiesiog išsikels vėliavą prie namų, ar praleis dieną kaip įprastą laisvadienį, visiškai neakcentuodami, kodėl būtent šiandien visi gali ilsėtis ir neiti nei į darbus, nei į darželį ar mokyklą. Galų gale, šeimos nariai dažniausiai yra autoritetas bet kuriam vaikui, todėl jų požiūrį ir vertybes atžalos ir perima.

Žinoma, svarbu, kad ugdymo įstaiga papildytų tėvų mokymą, kad ten būtų diegiamos tos pačios vertybės ir taip, kaip ir namuose, ugdomas pilietiškumas, tačiau vis dėlto didesnę įtaką turi tėvai, o ne ugdymo įstaiga. A. Landsbergienė teigia, jog galima tik pasidžiaugti, kai į mokyklas ar darželius ateina vaikai, kurių namuose svarbu ugdyti pilietiškumą, švęsti šventes ir akcentuoti meilę Tėvynei. Tokiu atveju nereikia gaišti laiko, siekiant išugdyti pilietiškumą nuo nulio, - drauge su vaiku pedagogai gali tiesiog judėti į priekį, turint jau tvirtą pagrindą.

Tuo tarpu draugų įtaka tampa didesnė jau mokykloje, vis ryškiau formuojantis ir atsiskleidžiant vaikų asmenybėms ir jų vertybėms, tačiau jeigu pagrindai suformuoti, jie išlieka visam gyvenimui.

Kokiais būdais tėvai gali padėti ugdyti vaiko pilietiškumą?

Vaiko pilietiškumo jausmas formuojasi ikimokykliniame amžiuje, o šeima turi didžiausią įtaką šio periodo metu.
Dr. Austėja Landsbergienė

Būdų yra begalė – nuo itin kasdieniškų iki tokių, kurie reikalauja daugiau pastangų, tačiau jau netrukus atsiperka su kaupu. Dr. A. Landsbergienė dalinasi keliais patarimais, kaip išugdyti patriotišką atžalą:

Švęskite ir minėkite valstybines šventes

Praleiskite dieną kartu su vaikais, darydami teminius darbelius, dalyvaukite renginiuose, kuriuose atžala itin ryškiai pajaus bendrumą su visa švenčiančia tauta, tačiau svarbiausia – kalbėkitės ir paaiškinkite, kodėl ši diena yra svarbi ir minima kasmet.<

Prisiminkite savo šeimos istoriją

Supažindinimas su giminės šaknimis paskatintų bendrumo ir tęstinumo jausmą, leistų vaikui pasijusti svarbia šeimos dalimi. Pasidalinkite prisiminimais apie protėvius ir giminės narius, jų istorijas, ką jiems teko patirti ir nuveikti.

Keliaukite po Lietuvą

Tai yra geriausias būdas supažindinti atžalas su gimtuoju kraštu. Juk Lietuva nėra tokia jau didelė, o kiekvienas regionas turi vis šį tą savito ir naujo.

Dalyvaukite rinkimuose

Nors atžalai dar teks gerokai palūkėti, kol ji įgaus teisę balsuoti, vis dėlto šią pareigą patartina ugdyti nuo pat mažens. Veskitės vaiką prie balsadėžių, parodykite, kaip vyksta procesas bei paaiškinkite, kas vyksta ir kam to reikia.

Ugdykite pagarbą tiems, kurie tarnauja valstybei

Supažindinkite atžalą su policijos pareigūnų, ugniagesių darbu, pakalbinkite kareivį apie jų darbą ir patriotizmą.

Kaip ugdyti pilietiškumą ir tautinę savimonę, kartu įdiegiant tautinę toleranciją?

Viena yra mylėti savo Tėvynę, tačiau visai kita – toleruoti kitataučius. Pasiekti tikrai įmanoma abu tikslus. Visų pirma, yra nepaprastai svarbu ugdyti pagarbą. Mūsų sūnus bene labiausiai didžiavosi Lietuva, kai gyvenome Belgijoje, nes jis jautėsi tikru Lietuvos ambasadoriumi. Matydamas kitomis kalbomis kalbančius, kitaip atrodančius, apie Lietuvą nežinančius kitus vaikus, jis norėjo kuo daugiau pasakoti apie Lietuvą ir jai atstovauti.

Svarbiausia yra suprasti, jog nežinomybė gimdo baimę, todėl svarbu su vaikais dalintis turimomis žiniomis ir informacija. Suprasdamas, koks įvairus yra pasaulis, vaikas ne tik yra atviresnis aplink esančiam pasauliui plačiąja prasme, bet ir geriau supranta savo identitetą.

Tad įvyksta toks nuostabus reiškinys: susipažindamas su skirtingą tapatybę turinčiais žmonėmis, valstybėmis ar reiškiniais, vaikas tarsi užtvirtina savąją. Žinoma, dėmesys savam identitetui turi būti didelis ir perduodamas su meile ir pagarba.

Ką daryti, jeigu vaikas nėra tolerantiškas arba jaučiama bloga kitų žmonių įtaka?

Mažieji iš prigimties yra nepaprastai smalsūs, tad abejotina, kad įmanoma sutikti netolerantišką vaiką. Atžalas domina juos supantis pasaulis, jie nori jį pažinti. Jei vaikas vadovaujasi stereotipais, jei nėra tolerantiškas, tai beveik neabejotina, kad jis tiesiog auga tokioje aplinkoje.

Tokiu atveju A. Landsbergienė vis vien siūlo nenuleisti rankų ir kalbėti su vaiku, toliau ugdyti tinkamą požiūrį. Juk Lietuva - moderni, demokratinė valstybė, kurios piliečiais norime didžiuotis ir patys, ir užtikrinti, kad didžiuotųsi visi, sutikę juos!

Balandžio 2-3 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks jau antrą kartą organizuojama konferencija "ATSAKINGA TĖVYSTĖ". Šiais metais konferencijoje auklėjimo ir mokymo profesionalai pranešimus skaitys „nepatogiomis", tačiau labai aktualiomis temomis apie vaikus ir paauglius. Daugiau informacijos rasite čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.