Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Mano vaikas jau penktokas. Mokosi puikiai. Žemesnio įvertinimo negu 8 nėra gavęs. Sportuoja. Lanko baseiną. Dailės būrelį. Vaidina. Manote, kad esu laiminga mama? Tada jūs labai klystate. Mano sūnus stengiasi viską daryti tobulai. Ir dėl to kankinasi. Aš irgi pavargstu. Jis išveda mane iš pusiausvyros. Mano vaikas – perfekcionistas“.

Konsultuoja psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

Perfekcionizmas - retas reiškinys mūsų visuomenėje, bet tokių vaikų yra. Dažniausiai perfekcionisto įpročiai susiformuoja, kai mažas žmogutis gauna stiprios ir nepelnytos kritikos, kuri visam laikui užsifiksuoja vaiko pasąmonėje. Didelę įtaką daro ir šeimos vertybių sistema. Ir nebūtinai tos vertybės yra realios. Jos gali būti tik deklaruojamos (pavyzdžiui, mama turi perdėtą švaros poreikį, ji - "dulkių gaudytoja" – nuolat ką nors plauna, valo, šveičia, blizgina... Nuo ryto iki vakaro, nors namai ir taip spindi švara).

Vaikui atsiranda ir stiprėja baimė suklysti. Padaryti neteisingai. Ir jis kiekvieną, net menkiausią darbelį nuolat taiso, tobulina, perdirba, bet rezultatas negerėja. Nes taiso ne darbo turinį, o formą. Ir tai atima daugybę laiko. Vaikas pervargsta. Pyksta ant savęs, tėvų ir viso pasaulio... Ką daryti tėvams?

1. Pasakykite savo atžalai aiškiai ir užtikrintai: „Tu turi teisę klysti. Tai normalu. Neklysta tik tie, kurie nieko nedaro". Klaidas visada galima ištaisyti. Jei ne – kitą kartą galima padaryti geriau.

2. Kiekvienam darbui įveskite konkretų laiko limitą. („Pamokas pradėsi ruošti trečią valandą ir baigsi pusę septynių“.) Stebėkite, kad vaikas laikytųsi nustatytų taisyklių.

3. Už klaidas jokiu būdu nebarkite, nekritikuokite, negėdinkite. Klaidų nevadinkite klaidomis, o trūkumais, kuriuos reikėtų pataisyti, patobulinti. Nurodytų trūkumų skaičius visada turi būti ribotas. Ir konkrečiai įvardinta, kas ne taip.

4. Nustatykite 3 darbo tobulumo lygius ir labai aiškiai juos apibrėžkite. (Jei vaikas kepa bandeles, tai jos neturi būti 100 procentų vienodo dydžio ir formos.)

5. Paaiškinkite vaikui, kad gyvenime yra dalykų, kurių nereikia padaryti tobulai. Kai kada nereikia mažajam duoti tikslių nurodymų. Leiskite vaikui rinktis, improvizuoti, kurti savaip. Taip, kaip jam atrodo ir norisi.

6. Kai kada leiskite veikti tik savo malonumui. Daryti tik tai ir taip, kaip jam labai norisi. Leiskite vaikui pačiam pasirinkti strategiją ir pasiekti rezultatą. Paklauskite: "Kaip manai? Kaip norėtum daryti?" Tada vaikui bus paprasčiau kontroliuoti situaciją.

7. Svarbiausia – niekada nelyginkite savo vaiko su kitais. Nesakykite, kad „tas ar ta padarė darbą geriau, gražiau, gavo aukštesnį įvertinimą“. Niekam nepatinka, kai yra parodoma, kad kažkas kitas gali padaryti geriau. Ypač skaudžiai tai užgauna vaiko perfekcionisto savimeilę.

8. Pagrindinė vaiko perfekcionisto problema yra ta, kad jis nuolat tobulina ir tobulina viską, ką bedarytų. Nepabaigia laiku, o geresnio rezultato vis nėra. Todėl kai kada prieikite prie jo ir ramiai pasakykite: "Puikiai padirbėjai. Ačiū. Gana".

Rita Kaučikienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.