Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Mano vaikas jau penktokas. Mokosi puikiai. Žemesnio įvertinimo negu 8 nėra gavęs. Sportuoja. Lanko baseiną. Dailės būrelį. Vaidina. Manote, kad esu laiminga mama? Tada jūs labai klystate. Mano sūnus stengiasi viską daryti tobulai. Ir dėl to kankinasi. Aš irgi pavargstu. Jis išveda mane iš pusiausvyros. Mano vaikas – perfekcionistas“.

Konsultuoja psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

Perfekcionizmas - retas reiškinys mūsų visuomenėje, bet tokių vaikų yra. Dažniausiai perfekcionisto įpročiai susiformuoja, kai mažas žmogutis gauna stiprios ir nepelnytos kritikos, kuri visam laikui užsifiksuoja vaiko pasąmonėje. Didelę įtaką daro ir šeimos vertybių sistema. Ir nebūtinai tos vertybės yra realios. Jos gali būti tik deklaruojamos (pavyzdžiui, mama turi perdėtą švaros poreikį, ji - "dulkių gaudytoja" – nuolat ką nors plauna, valo, šveičia, blizgina... Nuo ryto iki vakaro, nors namai ir taip spindi švara).

Vaikui atsiranda ir stiprėja baimė suklysti. Padaryti neteisingai. Ir jis kiekvieną, net menkiausią darbelį nuolat taiso, tobulina, perdirba, bet rezultatas negerėja. Nes taiso ne darbo turinį, o formą. Ir tai atima daugybę laiko. Vaikas pervargsta. Pyksta ant savęs, tėvų ir viso pasaulio... Ką daryti tėvams?

1. Pasakykite savo atžalai aiškiai ir užtikrintai: „Tu turi teisę klysti. Tai normalu. Neklysta tik tie, kurie nieko nedaro". Klaidas visada galima ištaisyti. Jei ne – kitą kartą galima padaryti geriau.

2. Kiekvienam darbui įveskite konkretų laiko limitą. („Pamokas pradėsi ruošti trečią valandą ir baigsi pusę septynių“.) Stebėkite, kad vaikas laikytųsi nustatytų taisyklių.

3. Už klaidas jokiu būdu nebarkite, nekritikuokite, negėdinkite. Klaidų nevadinkite klaidomis, o trūkumais, kuriuos reikėtų pataisyti, patobulinti. Nurodytų trūkumų skaičius visada turi būti ribotas. Ir konkrečiai įvardinta, kas ne taip.

4. Nustatykite 3 darbo tobulumo lygius ir labai aiškiai juos apibrėžkite. (Jei vaikas kepa bandeles, tai jos neturi būti 100 procentų vienodo dydžio ir formos.)

5. Paaiškinkite vaikui, kad gyvenime yra dalykų, kurių nereikia padaryti tobulai. Kai kada nereikia mažajam duoti tikslių nurodymų. Leiskite vaikui rinktis, improvizuoti, kurti savaip. Taip, kaip jam atrodo ir norisi.

6. Kai kada leiskite veikti tik savo malonumui. Daryti tik tai ir taip, kaip jam labai norisi. Leiskite vaikui pačiam pasirinkti strategiją ir pasiekti rezultatą. Paklauskite: "Kaip manai? Kaip norėtum daryti?" Tada vaikui bus paprasčiau kontroliuoti situaciją.

7. Svarbiausia – niekada nelyginkite savo vaiko su kitais. Nesakykite, kad „tas ar ta padarė darbą geriau, gražiau, gavo aukštesnį įvertinimą“. Niekam nepatinka, kai yra parodoma, kad kažkas kitas gali padaryti geriau. Ypač skaudžiai tai užgauna vaiko perfekcionisto savimeilę.

8. Pagrindinė vaiko perfekcionisto problema yra ta, kad jis nuolat tobulina ir tobulina viską, ką bedarytų. Nepabaigia laiku, o geresnio rezultato vis nėra. Todėl kai kada prieikite prie jo ir ramiai pasakykite: "Puikiai padirbėjai. Ačiū. Gana".

Rita Kaučikienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?