Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Mano vaikas jau penktokas. Mokosi puikiai. Žemesnio įvertinimo negu 8 nėra gavęs. Sportuoja. Lanko baseiną. Dailės būrelį. Vaidina. Manote, kad esu laiminga mama? Tada jūs labai klystate. Mano sūnus stengiasi viską daryti tobulai. Ir dėl to kankinasi. Aš irgi pavargstu. Jis išveda mane iš pusiausvyros. Mano vaikas – perfekcionistas“.

Konsultuoja psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

Perfekcionizmas - retas reiškinys mūsų visuomenėje, bet tokių vaikų yra. Dažniausiai perfekcionisto įpročiai susiformuoja, kai mažas žmogutis gauna stiprios ir nepelnytos kritikos, kuri visam laikui užsifiksuoja vaiko pasąmonėje. Didelę įtaką daro ir šeimos vertybių sistema. Ir nebūtinai tos vertybės yra realios. Jos gali būti tik deklaruojamos (pavyzdžiui, mama turi perdėtą švaros poreikį, ji - "dulkių gaudytoja" – nuolat ką nors plauna, valo, šveičia, blizgina... Nuo ryto iki vakaro, nors namai ir taip spindi švara).

Vaikui atsiranda ir stiprėja baimė suklysti. Padaryti neteisingai. Ir jis kiekvieną, net menkiausią darbelį nuolat taiso, tobulina, perdirba, bet rezultatas negerėja. Nes taiso ne darbo turinį, o formą. Ir tai atima daugybę laiko. Vaikas pervargsta. Pyksta ant savęs, tėvų ir viso pasaulio... Ką daryti tėvams?

1. Pasakykite savo atžalai aiškiai ir užtikrintai: „Tu turi teisę klysti. Tai normalu. Neklysta tik tie, kurie nieko nedaro". Klaidas visada galima ištaisyti. Jei ne – kitą kartą galima padaryti geriau.

2. Kiekvienam darbui įveskite konkretų laiko limitą. („Pamokas pradėsi ruošti trečią valandą ir baigsi pusę septynių“.) Stebėkite, kad vaikas laikytųsi nustatytų taisyklių.

3. Už klaidas jokiu būdu nebarkite, nekritikuokite, negėdinkite. Klaidų nevadinkite klaidomis, o trūkumais, kuriuos reikėtų pataisyti, patobulinti. Nurodytų trūkumų skaičius visada turi būti ribotas. Ir konkrečiai įvardinta, kas ne taip.

4. Nustatykite 3 darbo tobulumo lygius ir labai aiškiai juos apibrėžkite. (Jei vaikas kepa bandeles, tai jos neturi būti 100 procentų vienodo dydžio ir formos.)

5. Paaiškinkite vaikui, kad gyvenime yra dalykų, kurių nereikia padaryti tobulai. Kai kada nereikia mažajam duoti tikslių nurodymų. Leiskite vaikui rinktis, improvizuoti, kurti savaip. Taip, kaip jam atrodo ir norisi.

6. Kai kada leiskite veikti tik savo malonumui. Daryti tik tai ir taip, kaip jam labai norisi. Leiskite vaikui pačiam pasirinkti strategiją ir pasiekti rezultatą. Paklauskite: "Kaip manai? Kaip norėtum daryti?" Tada vaikui bus paprasčiau kontroliuoti situaciją.

7. Svarbiausia – niekada nelyginkite savo vaiko su kitais. Nesakykite, kad „tas ar ta padarė darbą geriau, gražiau, gavo aukštesnį įvertinimą“. Niekam nepatinka, kai yra parodoma, kad kažkas kitas gali padaryti geriau. Ypač skaudžiai tai užgauna vaiko perfekcionisto savimeilę.

8. Pagrindinė vaiko perfekcionisto problema yra ta, kad jis nuolat tobulina ir tobulina viską, ką bedarytų. Nepabaigia laiku, o geresnio rezultato vis nėra. Todėl kai kada prieikite prie jo ir ramiai pasakykite: "Puikiai padirbėjai. Ačiū. Gana".

Rita Kaučikienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.