Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Atrodo, kad patyčios yra labai gajos, jos persiduoda iš kartos į kartą, jos gyvena savo gyvenimą. Bet patyčios egzistuos tik tol, kol mes savo elgesiu ir mąstymu rodysim, kad jos yra mūsų gyvenimo dalis. Tačiau...

Patyčios išnyks, kai nustosim matuoti žmones, lyginti, vertinti ir teisti, kai nustosim tikėti, kad vieni žmonės yra viršesni už kitus. Nei aukštesnės pareigos, nei didesnis protas ar išsilavinimas, nei pinigų kiekis, nei išvaizda, dydis ar materialinė gerovė nepadaro vieno žmogaus vertesnio už kitą. Patyčių nebeliks, kai nustosim žmones skirstyti į vertesnius ir mažiau vertus gyvenimo, laimės ir džiaugsmo, kai žmogaus praeitį nustosim tapatinti su pačiu žmogumi, nesudarydami galimybės būti kitokiu, keistis, augti.

Todėl jei norim, kad nebeliktų mūsų aplinkoje patyčių, teks nustoti mėgautis dominavimo elgsena ir išmokti į kiekvieną žmogų žvelgti su pagarba kaip į sau lygų; lygų savo jausmų, minčių, norų ir svajonių verte, svarba. Kai į kiekvieną žmogų imsim žvelgti kaip į atskirą pasaulį su sava patirtimi, savomis traumomis ir išgyvenimais, kurie jį suformavo, imsim suprasti, kodėl ir kuom mes skiriamės vieni nuo kitų ir galėsim iš to ne pasišaipyti, o pasimokyti.

Patyčios išnyks, kai nustosim matuoti žmones, lyginti, vertinti ir teisti, kai nustosim tikėti, kad vieni žmonės yra viršesni už kitus.
Psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė

Patyčios išnyks, kai žmonių įvairovę priimsim kaip dovaną – tai, kad kitas yra kitokios odos spalvos, turi kitokius plaukus, kitokį skonį rūbams, kitaip mąsto apie gyvenimą – yra galimybė praturtinti savąjį gyvenimą, pažvelgti į pasaulį kitomis akimis ir išvysti jį kitomis spalvomis. Kitoks nereiškia, kad yra geresnis ar blogesnis. Kitoks yra tiesiog kitoks.

Todėl jei norim, kad nebeliktų mūsų aplinkoje patyčių, teks priimti ir begalinį žmonių skirtingumą, įvairovę ir kitoniškumą. Mes visi esame skirtingi – mes net matom ir užuodžiam kitaip, kitaip girdim ir suvokiam pasaulį. Mes tikrai kiekvienas skirtingai mąstom ir priimam aplinkui esančius dalykus. Mums skirtingi dalykai kelia džiaugsmą, dėl skirtingų dalykų pykstame, kitaip rengiamės ir kitokias dainas dainuojame, mėgstam kitokį maistą ir žaidžiam kitokius žaidimus. Ir tai yra gyvenimo spalvų įvairovė ir pasaulio grožis. Ir kaip smagu toje įvairovėje atrasti kažką bendro, kaip gera pažinti, atrasti ir pasisemti iš kitokių patirčių, kitokių gyvenimų. Tik taip galim nugyventi ne vieną gyvenimą, praturtinti savąjį ir pamatyti pasaulį kitokiomis akimis.

Patyčios išnyks, kai pats žmogus, mažas jis ar didelis, to žmogaus mintys, jausmai, norai ir svajonės bus svarbesni nei jo elgesys, pažymiai, rezultatai, kai žmogus ir jo gyvenimas bus svarbiau nei programa, planai, reitingai ir pan. Patyčios išnyks, kai savo dėmesį, atidumą, rūpestingumą nustosim skirstyti pagal tai, kas yra savas, kas ne, kas vertas mūsų dėmesio ir palankumo, o kas ne.

Patyčios išnyks, kai pats žmogus, mažas jis ar didelis, to žmogaus mintys, jausmai, norai ir svajonės bus svarbesni nei jo elgesys, pažymiai, rezultatai, kai žmogus ir jo gyvenimas bus svarbiau nei programa, planai, reitingai ir pan.
Psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė

Patyčių pagrindinis priešas yra atvirumas ir pažinimas. Kiekvienas iš mūsų yra toks, koks yra dėl kažkokių priežasčių. Kol jų nesuprantam, tol galim tyčiotis. Kai pasigilinam, kaip žmogus tapo toks, koks yra, tyčiotis paprastai nebesinori. Kartais belieka stebėtis žmogaus neišmanymu, žioplumu, apsileidimu. Kartais tenka kartu paverkti dėl patirtų gyvenime negandų ir sunkumų. Kartais pasidžiaugti patirtimi. Bet visada kito pažinimas atveda prie geresnio supratimo ir geresnio ryšio.

Patyčių nebeliks, kai išsilavinimo galimybes naudosim ne pažymiams ir rezultatams pasiekti, o formuoti žmogų su plačiomis pažiūromis, atvirumu kitoniškumui, naujovėms, kritiniu mąstymu, kūrybišką ir priimantį, pažįstantį save ir pasaulį, kitus žmones ir gamtos dėsnius, pagarbų ir besidomintį. Patyčios išnyks, kai imsim suprasti, kad ne taip svarbu, ką turi ar ko neturi, žymiai svarbiau, ką su tuo darai – puikuojiesi ar panaudoji turimas gėrybes augimui ir auginimui.

Todėl, kad patyčios išnyktų iš mūsų gyvenimų, svarbiausia pradėti nuo savęs. Kiek esam pasiryžę pagarbiai elgtis su kiekvienu, kad ir pačiu mažiausiu, pajausti jo jausmus, paliūdėti ar pasidžiaugti kartu, išklausyti norus ir svajones, priimti pasirinkimus ir saviraiškos formas? Kiek esam pasiryžę nustoti puikuotis tuo, ką turime ir daugiau mąstyti apie tai, kaip kalbam, būnam ir elgiamės su kitais, kaip padedam sau ir kitiems augti? Tai kada patyčios išnyks iš mūsų gyvenimo?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.