Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai

 (4)
Tėvai itin dažnai susiduria su dilema, kokia užklasine veikla, kokiu sportu galėtų užsiimti jų vietoje nenustygstanti, smalsi, imli ir judri atžala. Tam, kad galėtų iškrauti visą susikaupusią energiją, vien tik fizinio lavinimo pamokų mažiesiems neužtenka.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norint, jog vaikai ateityje neturėtų problemų su dažnai dabar pasitaikančiomis ligomis - viršsvoriu ar kreivu stuburu, palaikytų gerą fizinę formą, ugdytų lyderio savybes ir pasitikėjimą, tėveliams tenka gerokai pasukti galvą. Dažnas susirūpina - ar jo vaikas ne per mažas užsiimti papildoma veikla. Tad kaipgi padėti savo mažiausiems išsirinkti tinkamą ir jam pačiam patinkantį sporto būrelį? Apie skirtingų sporto būrelių poveikį vaiko fizinei raidai ir sveikatai, konsultavomės su fizinės medicinos ir reabilitacijos centro „Gemma" gydytoja reabilitologe Gintare Vaitkiene.

Sporto būreliai neabejotinai yra teigiamas dalykas. Vaikui augant, vystantis labai pravartu lankyti sporto būrelį, nes to fizinio krūvio, kurį vaikas gauna per kūno kultūros pamokas tikrai nepakanka.

Šiandien vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami prie kompiuterio, rečiau išeina į kiemą pažaisti futbolo, krepšinio ar gaudynių, todėl judėjimo liko labai nedaug.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūnas po gimdymo: magiška lieknėjimo formulė
Žinomos šeimos, kurias 2013 metais aplankė gandrai

„Vaikui reikia parinkti tokį sporto būrelį, kuriame jam būtų ne per sunku, kad toleruotų gaunamą fizinį krūvį. Tėveliai turėtų nepamiršti, kad vaikai yra nevienodi - vienas po kelias valandas trukusios treniruotės jaučiasi puikiai, grįžęs namo yra kupinas jėgų, o kitas vaikas po tokios pat treniruotės kojų nebepavelka ir griūna į lovą. Todėl reikia atsižvelgti į vaiko fizinį pajėgumą.
Vaikui lankant sporto burelius vystosi disciplina, jis išmoksta planuoti laiką, tampa atsakingas", - kalbėjo reabilitologė.

Krepšinis

Tai labai rimta sporto šaka, kurioje krūvis yra didelis. Patį didžiausią apkrovimą kūnas patiria šuoliukų metu, o krepšinyje jų yra labai daug. Todėl viskas kas susiję su šuoliais, traumuoja stuburą, kelio ir čiurnų sąnarius. Todėl, jei vaikas pradeda skųstis, kad jam pradėjo skaudėti nugarą, sąnarius, nederėtų į tai numoti ranka. Tai gali atskleisti įgimtus susirgimus arba per didelį krūvį. Tokiu atveju geriau vaiko neversti tęsti būrelio užsiėmimų, ypatingai - profesionaliai.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Krepšinis yra labai dinamiška sporto šaka.
© Shutterstock nuotr.

Krepšinis puikiai lavina kūno koordinaciją, kūno padėties keitimas erdvėje esant nekasdienėms situacijoms vaikui tampa nesudėtingas. Krepšinis nedaro didelės įtakos laikysenai, nes jis yra labai dinamiškas sportas. Šioje sporto šakoje nėra monotoniško judesio, kuris lavintų tik vieną kūno dalį, todėl lavinamas visas kūnas. Taigi, krepšininkai yra proporcingi, nėra stiprinamos tik rankos ar kojos.

Futbolas

Šio sporto metu, žinoma, daugiausiai lavinami kojų raumenys, apkrova tenka apatinei kūno daliai, tačiau tuo pačiu daromi pratimai ir visam kūnui. Futbolas lavina vaiko greitį bei orientaciją.

Kenksmingoji futbolo dalis - traumos, kurių pasitaiko įvairiose sporto šakose. Taip pat kojos ir blauzdos dėl raumenų kiekio atrodo stambesnės. Dėl šios priežasties mergaitės rečiau renkasi šią sporto šaką. Žala padaroma tuomet, kai vaikas sportuoja ne pagal savo pajėgumą.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Futbolas - tokia sporto šaka, kurioje neretai pasitaiko traumų.
© Shutterstock nuotr.

Plaukimas

Tai labai populiari sporto šaka, todėl į šį būrelį susidaro eilės. Vaikas lankantis plaukimą galės džiaugtis tiesia laikysena, išmoks plaukti, valdyti savo kūną. Vandenyje puikiai lavinami viršutinės dalies raumenys, gerai formuojasi visas kūnas. Plaukimo būreliuose yra atskiros programos vaikams, kurių laikysena netaisyklinga, jie daro specialius pratimus. Šioje sporto šakoje traumų pasitaiko minimaliai.

Jeigu plaukimas yra gana monotoniškas ir visuomet plaukiama vienu stiliumi, ypatingai ištreniruojami priekiniai krūtinės raumenys. Todėl neįtraukus papildomų pratimų, kurie labiau treniruoja nugaros raumenis, gali sutrikti laikysena. Treniruojant vien tik krūtininius raumenis, vaikas gali pradėti kūprintis, tuomet mentys atsikiša. Todėl reikalinga pusiausvyra tarp treniruočių priekiniams ir nugariniams raumenims.

Jeigu rinksitės šuolius į vandeny - tai nėra visiškai nekalta sporto šaka. Pačio šuolio metu patiriama didelė apkrova stuburui ir sąnariams.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Paskutiniuoju metu plaukimas itin išpopuliarėjo. Prie baseinų rikiuojasi norinčiųjų eilės.
© AP/Scanpix

Tenisas

Vaikams ši sporto šaka labai patinka, o tai, kad užsiėmimai vyksta lauke yra ypač naudinga. Tai gana monotoniškas sportas, kūno padėtis jo metu yra kreiva, judesys atliekamas viena puse. Žinoma, tai kompensuojama specialiais pratimais kitai kūno pusei. Bet jei vaiko laikysena yra netaisyklinga, jei pečiai netolygus, tokios sporto šakos rinktis nevertėtų. Tik tuomet, kai vaiko laikysena puiki, galima tęsti treniruotes.

Kovų menai

Kovų menų rūšis galima skirstyti į dvi dalis - kontaktines ir nekontaktines. Šių treniruočių metu lavinamas kūno judesių valdymas, koncentracija, gebėjimas pažinti savo kūną, dvasinė stiprybė. Nekontaktinės (tokios, kuriose nėra tiesioginių smūgių) treniruotės rekomenduojamos vaikams, kuriems yra per sunkios krepšinio, futbolo treniruotės.

Kontaktinės kovos menų rūšys nėra ypač naudingos. Smūgis į galvą tikrai niekam nepadeda, tuo labiau jaunam kūnui. Mikro galvos sukratymas smegenims padaro didelę žalą, todėl tai nėra ypač naudinga sporto šaka. Tokiuose būreliuose netrūksta ir agresijos, tačiau jeigu vaikas neturi kur išlieti savo neigiamos eneregijos, yra hiperaktyvus, tai yra tinkama sporto šaka, kuriame vaikas iškrauna save.

Šokių būreliai

Nesvarbu, kokio stiliaus šokiai pasirenkami, jie yra labai naudingi vaiko kūno raidai. Šokiai padeda suformuoti laikysenos įgūdžius, tobulina koordinaciją, lankstumą, stiprina viso kūno raumenis, todėl šį būrelį reikėtų išbadyti visiems vaikams. Muzikos, ritmo pajautimas padeda išmokti valdyti savo kūną.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Šokiai tobulina koordinaciją, kūno lankstumą ir vikrumą.
© Shutterstock nuotr.

Taigi, jei krūvis yra subalansuotas visi sporto būreliai yra naudingi, o traumą galima gauti ir namuose ar bėgiojant lauke.

Trumpa atmintinė tėveliams, į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį renkantis būrelį:

Reiktų atkreipti dėmesį į užsiėmimų skaičių per savavaitę, nes kūno tvirtinimui, sveikatos gerinimui, užtenka 2-3 kartų per savaitę. Vaiko organizmui reikia atsistatyti bent 1 paros, todėl planuojant būrelių grafiką, geriausia, kad jie būtų kas antrą dieną.

Didelio fizinio krūvio metu išsiskiria pieno rūgštis, ir ji per trumpą laiką nespėja išsivaikščioti, tada pradeda skaudėti raumenis. O tuo pačiu pablogėja ir raumens kokybė, todėl nebeatlaiko sąnariai, stuburas, o tai iššaukia traumas.

Labai svarbu ir tai su kokia avalyne vaikas sportuoja – tai bene svarbiausia sportinio inventoriaus dalis. Žinoma, vaiko kojos greitai auga, tačiau į gerą, kokybišką avalynę investuoti būtina. Visose sporto šakose, kuriuose reikia bėgti, šuoliuoti, išvystyti greitį, labai svarbi amortizacija. Taigi, sportinė avalynė - investicija numeris vienas.

Rekomenduojama nueiti į pirmą treniruotę, apžiūrėti kokios sąlygos. Jei jos vyksta patalpoje, kurioje trūksta deguonies, treniruotė bus nenaudinga, vaikas bus pervargęs.

Sportuojantis vaikas turi sveikai maitintis. Jo racione kiekvieną dieną turi būti pieno produktų, mėsos arba žuvies. Taip pat didelė bėda - per mažas skysčių vartojimas. Įpratinkite vaikus treniruotės metu išgerti bent jau pusę litro vandens. Dehidratacija itin žalinga raumenims.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.