Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai

 (4)
Tėvai itin dažnai susiduria su dilema, kokia užklasine veikla, kokiu sportu galėtų užsiimti jų vietoje nenustygstanti, smalsi, imli ir judri atžala. Tam, kad galėtų iškrauti visą susikaupusią energiją, vien tik fizinio lavinimo pamokų mažiesiems neužtenka.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Norint, jog vaikai ateityje neturėtų problemų su dažnai dabar pasitaikančiomis ligomis - viršsvoriu ar kreivu stuburu, palaikytų gerą fizinę formą, ugdytų lyderio savybes ir pasitikėjimą, tėveliams tenka gerokai pasukti galvą. Dažnas susirūpina - ar jo vaikas ne per mažas užsiimti papildoma veikla. Tad kaipgi padėti savo mažiausiems išsirinkti tinkamą ir jam pačiam patinkantį sporto būrelį? Apie skirtingų sporto būrelių poveikį vaiko fizinei raidai ir sveikatai, konsultavomės su fizinės medicinos ir reabilitacijos centro „Gemma" gydytoja reabilitologe Gintare Vaitkiene.

Sporto būreliai neabejotinai yra teigiamas dalykas. Vaikui augant, vystantis labai pravartu lankyti sporto būrelį, nes to fizinio krūvio, kurį vaikas gauna per kūno kultūros pamokas tikrai nepakanka.

Šiandien vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami prie kompiuterio, rečiau išeina į kiemą pažaisti futbolo, krepšinio ar gaudynių, todėl judėjimo liko labai nedaug.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kūnas po gimdymo: magiška lieknėjimo formulė
Žinomos šeimos, kurias 2013 metais aplankė gandrai

„Vaikui reikia parinkti tokį sporto būrelį, kuriame jam būtų ne per sunku, kad toleruotų gaunamą fizinį krūvį. Tėveliai turėtų nepamiršti, kad vaikai yra nevienodi - vienas po kelias valandas trukusios treniruotės jaučiasi puikiai, grįžęs namo yra kupinas jėgų, o kitas vaikas po tokios pat treniruotės kojų nebepavelka ir griūna į lovą. Todėl reikia atsižvelgti į vaiko fizinį pajėgumą.
Vaikui lankant sporto burelius vystosi disciplina, jis išmoksta planuoti laiką, tampa atsakingas", - kalbėjo reabilitologė.

Krepšinis

Tai labai rimta sporto šaka, kurioje krūvis yra didelis. Patį didžiausią apkrovimą kūnas patiria šuoliukų metu, o krepšinyje jų yra labai daug. Todėl viskas kas susiję su šuoliais, traumuoja stuburą, kelio ir čiurnų sąnarius. Todėl, jei vaikas pradeda skųstis, kad jam pradėjo skaudėti nugarą, sąnarius, nederėtų į tai numoti ranka. Tai gali atskleisti įgimtus susirgimus arba per didelį krūvį. Tokiu atveju geriau vaiko neversti tęsti būrelio užsiėmimų, ypatingai - profesionaliai.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Krepšinis yra labai dinamiška sporto šaka.
© Shutterstock nuotr.

Krepšinis puikiai lavina kūno koordinaciją, kūno padėties keitimas erdvėje esant nekasdienėms situacijoms vaikui tampa nesudėtingas. Krepšinis nedaro didelės įtakos laikysenai, nes jis yra labai dinamiškas sportas. Šioje sporto šakoje nėra monotoniško judesio, kuris lavintų tik vieną kūno dalį, todėl lavinamas visas kūnas. Taigi, krepšininkai yra proporcingi, nėra stiprinamos tik rankos ar kojos.

Futbolas

Šio sporto metu, žinoma, daugiausiai lavinami kojų raumenys, apkrova tenka apatinei kūno daliai, tačiau tuo pačiu daromi pratimai ir visam kūnui. Futbolas lavina vaiko greitį bei orientaciją.

Kenksmingoji futbolo dalis - traumos, kurių pasitaiko įvairiose sporto šakose. Taip pat kojos ir blauzdos dėl raumenų kiekio atrodo stambesnės. Dėl šios priežasties mergaitės rečiau renkasi šią sporto šaką. Žala padaroma tuomet, kai vaikas sportuoja ne pagal savo pajėgumą.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Futbolas - tokia sporto šaka, kurioje neretai pasitaiko traumų.
© Shutterstock nuotr.

Plaukimas

Tai labai populiari sporto šaka, todėl į šį būrelį susidaro eilės. Vaikas lankantis plaukimą galės džiaugtis tiesia laikysena, išmoks plaukti, valdyti savo kūną. Vandenyje puikiai lavinami viršutinės dalies raumenys, gerai formuojasi visas kūnas. Plaukimo būreliuose yra atskiros programos vaikams, kurių laikysena netaisyklinga, jie daro specialius pratimus. Šioje sporto šakoje traumų pasitaiko minimaliai.

Jeigu plaukimas yra gana monotoniškas ir visuomet plaukiama vienu stiliumi, ypatingai ištreniruojami priekiniai krūtinės raumenys. Todėl neįtraukus papildomų pratimų, kurie labiau treniruoja nugaros raumenis, gali sutrikti laikysena. Treniruojant vien tik krūtininius raumenis, vaikas gali pradėti kūprintis, tuomet mentys atsikiša. Todėl reikalinga pusiausvyra tarp treniruočių priekiniams ir nugariniams raumenims.

Jeigu rinksitės šuolius į vandeny - tai nėra visiškai nekalta sporto šaka. Pačio šuolio metu patiriama didelė apkrova stuburui ir sąnariams.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Paskutiniuoju metu plaukimas itin išpopuliarėjo. Prie baseinų rikiuojasi norinčiųjų eilės.
© AP/Scanpix

Tenisas

Vaikams ši sporto šaka labai patinka, o tai, kad užsiėmimai vyksta lauke yra ypač naudinga. Tai gana monotoniškas sportas, kūno padėtis jo metu yra kreiva, judesys atliekamas viena puse. Žinoma, tai kompensuojama specialiais pratimais kitai kūno pusei. Bet jei vaiko laikysena yra netaisyklinga, jei pečiai netolygus, tokios sporto šakos rinktis nevertėtų. Tik tuomet, kai vaiko laikysena puiki, galima tęsti treniruotes.

Kovų menai

Kovų menų rūšis galima skirstyti į dvi dalis - kontaktines ir nekontaktines. Šių treniruočių metu lavinamas kūno judesių valdymas, koncentracija, gebėjimas pažinti savo kūną, dvasinė stiprybė. Nekontaktinės (tokios, kuriose nėra tiesioginių smūgių) treniruotės rekomenduojamos vaikams, kuriems yra per sunkios krepšinio, futbolo treniruotės.

Kontaktinės kovos menų rūšys nėra ypač naudingos. Smūgis į galvą tikrai niekam nepadeda, tuo labiau jaunam kūnui. Mikro galvos sukratymas smegenims padaro didelę žalą, todėl tai nėra ypač naudinga sporto šaka. Tokiuose būreliuose netrūksta ir agresijos, tačiau jeigu vaikas neturi kur išlieti savo neigiamos eneregijos, yra hiperaktyvus, tai yra tinkama sporto šaka, kuriame vaikas iškrauna save.

Šokių būreliai

Nesvarbu, kokio stiliaus šokiai pasirenkami, jie yra labai naudingi vaiko kūno raidai. Šokiai padeda suformuoti laikysenos įgūdžius, tobulina koordinaciją, lankstumą, stiprina viso kūno raumenis, todėl šį būrelį reikėtų išbadyti visiems vaikams. Muzikos, ritmo pajautimas padeda išmokti valdyti savo kūną.

Gydytoja - apie skirtingų būrelių naudą ir žalą vaiko sveikatai
Šokiai tobulina koordinaciją, kūno lankstumą ir vikrumą.
© Shutterstock nuotr.

Taigi, jei krūvis yra subalansuotas visi sporto būreliai yra naudingi, o traumą galima gauti ir namuose ar bėgiojant lauke.

Trumpa atmintinė tėveliams, į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį renkantis būrelį:

Reiktų atkreipti dėmesį į užsiėmimų skaičių per savavaitę, nes kūno tvirtinimui, sveikatos gerinimui, užtenka 2-3 kartų per savaitę. Vaiko organizmui reikia atsistatyti bent 1 paros, todėl planuojant būrelių grafiką, geriausia, kad jie būtų kas antrą dieną.

Didelio fizinio krūvio metu išsiskiria pieno rūgštis, ir ji per trumpą laiką nespėja išsivaikščioti, tada pradeda skaudėti raumenis. O tuo pačiu pablogėja ir raumens kokybė, todėl nebeatlaiko sąnariai, stuburas, o tai iššaukia traumas.

Labai svarbu ir tai su kokia avalyne vaikas sportuoja – tai bene svarbiausia sportinio inventoriaus dalis. Žinoma, vaiko kojos greitai auga, tačiau į gerą, kokybišką avalynę investuoti būtina. Visose sporto šakose, kuriuose reikia bėgti, šuoliuoti, išvystyti greitį, labai svarbi amortizacija. Taigi, sportinė avalynė - investicija numeris vienas.

Rekomenduojama nueiti į pirmą treniruotę, apžiūrėti kokios sąlygos. Jei jos vyksta patalpoje, kurioje trūksta deguonies, treniruotė bus nenaudinga, vaikas bus pervargęs.

Sportuojantis vaikas turi sveikai maitintis. Jo racione kiekvieną dieną turi būti pieno produktų, mėsos arba žuvies. Taip pat didelė bėda - per mažas skysčių vartojimas. Įpratinkite vaikus treniruotės metu išgerti bent jau pusę litro vandens. Dehidratacija itin žalinga raumenims.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Agnė Jagelavičiūtė pataria, kaip stilingai ir naudingai įrengti vaiko kambarį

Pasiruošimas mokslo metams neatsiejamas nuo naujų mokyklinių reikmenų, drabužių, o dažnai ir naujo kompiuterio. Dar vienas svarbus darbas – teisingai įrengtas vaiko kambarys.

6 Valdorfo pedagogikos principai, kuriuos verta taikyti kiekvienai šeimai (12)

Valdorfo pedagogikos ištakos - 20 amžiaus pradžia, kuomet 1919 metais Vokietijoje duris atvėrė pirmoji tokio tipo mokykla, o įkvėpimu tapo Rudolfo Steinerio filosofija.

Psichologė J. Bortkevičienė – apie tai, nuo kada ir kaip su vaikais kalbėti nuogo kūno ir sekso temomis (10)

„Ar prieš tai, kai gimiau, mama buvo mane prarijusi?" , „Kai aš gyvenau pilve, ar mama išsižiodavo, kad man būtų šviesiau?" , „Kur duoda mažus „leliukus"? „Kur aš buvau, prieš tai, kol gimiau?" Kaip kalbėti su vaikais apie intymius suaugusiųjų reikalus, konsultuoja psichologė Jūratė Bortkevičienė.

10 auksinių taisyklių, kurios padės labiau suprasti paauglius

Augindami mažus vaikus tėvai paprastai perskaito kalnus literatūros apie jų raidą ir auklėjimą. Kai vaikai paauga ir tampa paaugliai, neretai tėvai iš inercijos taiko tuos pačius vaikų drausminimo ar skatinimo metodus, kaip ir anksčiau. Tačiau bendraujant su paaugliais tai nebetinka.

5 mįslės, kurias įmins tik gudriausi – išbandykite savo jėgas

Jeigu norite ugdyti kūrybišką vyresnio amžiaus vaiko mąstymą, skatinkite jį įminti mįsles.

Paauglio atostogos su šeima – misija įmanoma?

Vasaros atostogos užsienyje atžalas auginančioms šeimoms – bene geriausias būdas sustiprinti tarpusavio ryšius. Tik kas, jei nuo pat mažumės visur su tėvais keliavęs paauglys staiga pareiškia nebenorintis vykti drauge?

Kurioje Baltijos šalyje vaikai jaučiasi laimingiausi (2)

Nors vaikai Baltijos šalyse jaučiasi pakankamai laimingi, Lietuvoje vaikai dažniau nei jų bendraamžiai Latvijoje ir Estijoje jaučiasi vieniši, pykti, liūdni ir prislėgti. Laimingiausi vaikai tarp Baltijos šalių yra Estijoje – jie jaučiasi labiau pasitikintys savimi, įkvėpti ir džiaugsmingi palyginus su jų bendraamžiais Lietuvoje ir Latvijoje.

Vaikų maitinamasis ugdymo įstaigose: ką vertėtų keisti

Sveikatai palankaus maisto technologė ir mitybos specialistė, VšĮ „Sveikatai palankus“ įkūrėja Raminta Bogušienė lankydamasi Lietuvos mokyklose stebėjo vaikų maitinimo situaciją ir pateikia savo įžvalgas.

10 finansų taisyklių vaikams, kurių gali išmokyti tėvai

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos 2016 m. atliktas tarptautinis tyrimas atskleidė bauginančią situaciją – Lietuvos moksleivių finansinio raštingumo lygis yra rekordiškai prastas. Šalies penkiolikmečiai savo žiniomis gerokai nusileidžia bendraamžiams kitose šalyse.

Psichologo patarimai, kaip suvaldyti jaudulį prieš egzaminus ir po jų

Artėjant brandos egzaminų karštinei moksleiviai ieško būdų, kaip pasiekti maksimalių rezultatų ir įstoti į norimą specialybę, tačiau šiam tikslui pasiekti nepakanka vien įgytų žinių. Labai svarbu gebėti suvaldyti įtampą ir jaudulį – pasak psichologų, tai lemia kone pusę egzamino sėkmės.

7 priežastys, kodėl auginti paauglį yra labai smagu (3)

Neretai paauglystė yra piešiama tamsiomis spalvomis, ir jos tėvai laukia su tam tikru nerimu. Jūsų dėmesiui - 7 priežastys, kodėl auginti paauglį yra ne našta, o džiaugsmas.

Tėvai sprendžia vaikų namų darbus? Tai – meškos paslauga (1)

Be abejonės, visi tėvai nori, kad jų vaikams mokykloje sektųsi puikiai, tad dėl geresnių rezultatų jie pasiryžę padaryti viską. Vis dėlto kai kurie tėveliai persistengia. Psichologai įspėja, kad vaikui mokantis tėvų pagalba ir palaikymas yra būtini, tačiau svarbu tai daryti tinkamai – neperžengiant ribos ir neatliekant mokinio užduočių už jį.

Interviu su M. Kyllonen: ko galime pasimokyti iš suomių švietimo?

Būdama pačioje Europos šiaurėje, neturėdama ypatingų gamtos išteklių ar gausios sunkiosios pramonės, prieš keturiasdešimt metų Suomija iškėlė sau tikslą būti labiausiai kvalifikuotų žmonių šalimi.

Save žaloti linkusiems ar bandžiusiems žudytis vaikams – neatidėliotina pagalba

Į Vaikų ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių Santariškėse su švyturėliais atlekiančios greitosios kartais atveža ne tik sunkias traumas buityje, lauke ar avarijose patyrusius, bet ir žudytis ar žalotis bandžiusius vaikus ar paauglius.

Kad vaikas nepradėtų rūkyti, svarbu žinoti (5)

Vaikas gali rūkyti dėl daugelio priežasčių – dėl noro būti suaugusiam, noro įsilieti į kompaniją, atkreipti į save dėmesį.