Išrankus maistui vaikas: kaip pripratinti paragauti naujų patiekalų?

 (3)
Susirūpinusi mama klausia specialisto patarimo, kaip elgtis tokiu atveju, kai vaikas nenormaliai išrankus maistui. Jis iš anksto atsisako paragauti kokį nors naują produktą.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jelena klausia:

„Mano sūnui jau 11 metų, bet niekaip neišauga iš tokios problemos: nesutinka ragauti naujų produktų ir patiekalų, kažkokia fobija. Tiesiog atsisako valgyti, kas pagaminta. Atsakymas visad vienas: „Neskanu, nemėgstu...“ Nors gyvenime nėra to ragavęs. Ką daryti?“

Atsako individualios psichologijos konsultantė Živilė Kaniavienė, www.adleris.lt

Laba diena, Jelena. Labai jus suprantu, kai kiekvienas valgymas tampa mūšio lauku, tai didelis stresas visai šeimai.

Iš laiško atrodo, kad sūnus ir anksčiau buvo išrankus maistui ir sunkiai ragaudavo nebandytus valgius, tačiau mažo vaiko išrankumas maistui yra natūralus, o augant jis turėtų mažėti. Kuo ilgiau vaikas lieka išrankus maistui, tuo labiau tikėtina, kad jis toks bus ir suaugęs, t.y „problemos neišaugs", todėl labai gerai, kad domitės, kaip būtų galima šią situaciją keisti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Garsios moterys, kurioms nėštumas buvo kančia
Kaip aš nugalėjau didžiulę gimdymo fobiją

Besitęsiantis išrankumas maistui dažniausiai nėra būdas manipuliuoti tėvais, nors kartais atrodo priešingai (gali būti ir taip, ypač beprasidedančios paauglystės amžiuje, bet tai turėtų būti dabar, naujai atsiradusi problema, susijusi ir su kitomis vaiko/tėvų santykių problemomis).

Kartais būna medicininių priežasčių (pavyzdžiui, padidėjęs skrandžio rūgštingumas), vis tik dažniausiai tokie vaikai svarbių sveikatos sutrikimų neturi. Tokie vaikai dažniausiai iš tiesų jaučia nerimą dėl naujo maisto ragavimo/valgymo, o tai, be konfliktų namuose, gali paskatinti ir kitas problemas, pavyzdžiui vaikas gali nenorėti eiti į svečius, kad nereikėtų ten valgyti, vengti socialinės veiklos  ir pan. Tėvai blaškosi tarp to, kad nusileidžia vaikui arba kaunasi su juo, o nei viena, nei kita neduoda rezultatų ir gali tik pagilinti problemą.

Kaip jums elgtis? Pirmiausia turėti daug kantrybės ir nusiteikti kad viskas vyks pamažu.

Suprasti, kad vaikas turi neįsisąmonintų priežasčių taip elgtis. Stengtis niekada nepaversti virtuvės mūšio lauku, t.y neversti, nespausti, nemoralizuoti ir, svarbiausia, išlikti ramiai. Bet ir nepataikauti, visada gaminant tik tai, ką vaikas valgo, nes tada niekas ir nepasikeis.

Nenuleisti rankų, bandyti vėl ir vėl, būti nuosekliai. Bandyti pamažu, po truputį, pavyzdžiui, įdėti po truputį naujo maisto šalia mėgstamo, siūlyti patyrinėti (kad ir pauostyti, palaižyti).

Įtraukti sūnų jį į maisto gaminimą (yra receptų knygų vaikams), bandyti sudominti įvairių šalių virtuvėmis, tradicijomis.

Kalbėti apie tai, ką duoda maistas kūnui (sūnui priimtinais tekstais, pavyzdžiais, kad ir apie morkas ir kaip jos padeda akims).

Kurti bendro šeimos valgymo ritualą (o tuo pačiu ir teigiamą emocinę aplinką), bendraujant prie stalo, dalinantis maloniais įspūdžiais, planais.

Bandykite tai, kas tinka jūsų vaikui ir jūsų šeimai. O apskritai, kaip ir sprendžiant bet kokią problemą, svarbu meilė, supratimas ir palaikymas.

Sėkmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.