Išrankus maistui vaikas: kaip pripratinti paragauti naujų patiekalų?

 (3)
Susirūpinusi mama klausia specialisto patarimo, kaip elgtis tokiu atveju, kai vaikas nenormaliai išrankus maistui. Jis iš anksto atsisako paragauti kokį nors naują produktą.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jelena klausia:

„Mano sūnui jau 11 metų, bet niekaip neišauga iš tokios problemos: nesutinka ragauti naujų produktų ir patiekalų, kažkokia fobija. Tiesiog atsisako valgyti, kas pagaminta. Atsakymas visad vienas: „Neskanu, nemėgstu...“ Nors gyvenime nėra to ragavęs. Ką daryti?“

Atsako individualios psichologijos konsultantė Živilė Kaniavienė, www.adleris.lt

Laba diena, Jelena. Labai jus suprantu, kai kiekvienas valgymas tampa mūšio lauku, tai didelis stresas visai šeimai.

Iš laiško atrodo, kad sūnus ir anksčiau buvo išrankus maistui ir sunkiai ragaudavo nebandytus valgius, tačiau mažo vaiko išrankumas maistui yra natūralus, o augant jis turėtų mažėti. Kuo ilgiau vaikas lieka išrankus maistui, tuo labiau tikėtina, kad jis toks bus ir suaugęs, t.y „problemos neišaugs", todėl labai gerai, kad domitės, kaip būtų galima šią situaciją keisti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Garsios moterys, kurioms nėštumas buvo kančia
Kaip aš nugalėjau didžiulę gimdymo fobiją

Besitęsiantis išrankumas maistui dažniausiai nėra būdas manipuliuoti tėvais, nors kartais atrodo priešingai (gali būti ir taip, ypač beprasidedančios paauglystės amžiuje, bet tai turėtų būti dabar, naujai atsiradusi problema, susijusi ir su kitomis vaiko/tėvų santykių problemomis).

Kartais būna medicininių priežasčių (pavyzdžiui, padidėjęs skrandžio rūgštingumas), vis tik dažniausiai tokie vaikai svarbių sveikatos sutrikimų neturi. Tokie vaikai dažniausiai iš tiesų jaučia nerimą dėl naujo maisto ragavimo/valgymo, o tai, be konfliktų namuose, gali paskatinti ir kitas problemas, pavyzdžiui vaikas gali nenorėti eiti į svečius, kad nereikėtų ten valgyti, vengti socialinės veiklos  ir pan. Tėvai blaškosi tarp to, kad nusileidžia vaikui arba kaunasi su juo, o nei viena, nei kita neduoda rezultatų ir gali tik pagilinti problemą.

Kaip jums elgtis? Pirmiausia turėti daug kantrybės ir nusiteikti kad viskas vyks pamažu.

Suprasti, kad vaikas turi neįsisąmonintų priežasčių taip elgtis. Stengtis niekada nepaversti virtuvės mūšio lauku, t.y neversti, nespausti, nemoralizuoti ir, svarbiausia, išlikti ramiai. Bet ir nepataikauti, visada gaminant tik tai, ką vaikas valgo, nes tada niekas ir nepasikeis.

Nenuleisti rankų, bandyti vėl ir vėl, būti nuosekliai. Bandyti pamažu, po truputį, pavyzdžiui, įdėti po truputį naujo maisto šalia mėgstamo, siūlyti patyrinėti (kad ir pauostyti, palaižyti).

Įtraukti sūnų jį į maisto gaminimą (yra receptų knygų vaikams), bandyti sudominti įvairių šalių virtuvėmis, tradicijomis.

Kalbėti apie tai, ką duoda maistas kūnui (sūnui priimtinais tekstais, pavyzdžiais, kad ir apie morkas ir kaip jos padeda akims).

Kurti bendro šeimos valgymo ritualą (o tuo pačiu ir teigiamą emocinę aplinką), bendraujant prie stalo, dalinantis maloniais įspūdžiais, planais.

Bandykite tai, kas tinka jūsų vaikui ir jūsų šeimai. O apskritai, kaip ir sprendžiant bet kokią problemą, svarbu meilė, supratimas ir palaikymas.

Sėkmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.