Ką daryti? Posūnis skriaudžia mano dukrą

 (7)
Antrą kartą sukurtos šeimos ir jose augantys vaikai iš pirmų santuokų jau nieko nestebina. Tačiau, ką daryti mamai, kurios vyresnis posūnis skriaudžia jos dukrą? Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė.
Moteris ir vaikas
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sveiki, esu mama ir pamotė kartu. Turiu dukrą ir auginam vyro sūnų, kuris yra ne jo, bet jį augina nuo gimimo. Labai kenčiu dėl to, kad jis nuolatos skriaudžia, žemina, šaiposi iš mano dukros. Tuo pačiu būdu aš negaliu jo nei mylėti, nei globoti. Eina 5 metai kaip mes kartu, bet niekas nesikeičia. Esu pavargusi nuo tokio gyvenimo. Kreipėmės visur, niekas nepadeda. Jam 12 m., o dukrai – 11 m. Berniukas nesupranta, kad visi konfliktai prasideda nuo jo. Ta pati problema ir mokykloje. Gal turite kokių patarimų? P.S. Mama berniuko gyva ir sveika, tikras tėtis taip pat visiškai sveikas žmogus. (Norėčiau pasivadinti Aušra). Ačiū už atsakymą.

Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė:

Labas, Aušra,

Perskaičiau Tavo laišką ir supratau, kad jautiesi pakliuvusi į spąstus ir niekaip nerandi išėjimo. Matyti, kad baiminiesi dėl savo dukters ir jautiesi pavargusi nuo nuolatinių konfliktų. Penkeri metai posūnio elgesys nekinta ir žeidžia tiek Tave, tiek Tavo dukrą. Supratau, kad prašai patarimų, kaip elgtis susidūrus su netinkamu berniuko elgesiu.

Rašai, kad posūnis nuolat skriaudžia, žemina ir šaiposi iš Tavo dukters. Tai tęsiasi jau keleri metai. Suprantu, kad nori apginti savo dukrą ir neleisti su ja netinkamai elgtis. Akivaizdu, kad tai tęsiasi per ilgai. Berniukas turi žinoti, kad skriaudimas, žeminimas, šaipymasis yra netinkamas elgesys ir jis netoleruotinas, be to, netinkamai pasielgus, laukia bausmė. Kaip elgiasi Tavo vyras? Ką jūs abu sakote ir darote, kai susiduriate su netinkamu elgesiu?

Posūnis nežino ribų arba jas nuolat išbando. 12 m. vaikas turi žinoti, kas jam yra neleidžiama ir suprasti draudimų priežastis. Svarbu berniukui nustatyti ribas ir paaiškinti jų prasmę, taip pat paaiškinti, kokia bausmė jo laukia nusižengus taisyklėms, peržengus ribą (netaikyti fizinių bausmių). Ir kai tik pasireiškia anksčiau aptartas netinkamas elgesys, jūs turite pritaikyti bausmę ir nenusileisti tol, kol baigiasi bausmės laikas arba pasibaigia netinkamas elgesys.

Supratau, kad posūnis jau seniai elgiasi netinkamai ir toks jo elgesys gali būti tarsi pagalbos šauksmas. Atsiliepk į jį ir pasistenk suprasti, kokios netinkamo elgesio priežastys ir, ko siekia berniukas. Savo laiške rašai, kad visada berniukas pradeda konfliktus ir Tu nebežinai, kur kreiptis. Ar buvote pas vaikų psichologą ar psichoterapeutą? Nebijok kreiptis pagalbos į juos, nes tai specialistai, kurie gali padėti išsiaiškinti netinkamo elgesio priežastis ir pasiūlys elgesio korekciją.

Savo laiške užsiminei, kad berniuko tėvai gyvi, bet jis su jais negyvena. Tai nėra tipinė situacija ir nors daugiau nieko neparašei, bet leidai suprasti, kad tarpasmeniniai santykiai tarp berniuko ir tėvų nesusiklostę. Man kyla daug klausimų. Manau, kad berniukui reikalinga psichoterapija ar psichologo pagalba siekiant išsiaiškinti vaiko viduje glūdinčią problemą ir koreguoti elgesį.

http://psichika.eu
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?

Kuriam Zodiako ženklui lemta tapti pirmūnu, o kuriam mokykloje ypač nuobodu? (1)

Kaip skirtingiems Zodiako ženklams sekasi mokykloje? Kuriems iš jų labiausiai patinka matematika, kuriems lemta tapti seniūnais ir klasės pirmūnais?

Mokinius auginantys tėvai kviečiami atlikti specialų testą

Artėjant naujiems mokslo metams vaikų tėvai dažniausiai tikisi, kad šie bus sėkmingi ir galbūt dar geresni nei praėjusieji, tačiau ne visuomet pasveria savo pačių įtaką vaiko motyvacijai ir mokymosi rezultatams.

Prieš išleisdami vaiką į mokyklą, tėvai turi tai žinoti

Baigiasi paskutinis vasaros mėnuo ir tėveliai rūpinasi, kaip išleisti vaikus į mokyklą. Norėdami palengvinti šią užduotį, pateikiame keletą patarimų.

Agnė Jagelavičiūtė pataria, kaip stilingai ir naudingai įrengti vaiko kambarį

Pasiruošimas mokslo metams neatsiejamas nuo naujų mokyklinių reikmenų, drabužių, o dažnai ir naujo kompiuterio. Dar vienas svarbus darbas – teisingai įrengtas vaiko kambarys.

6 Valdorfo pedagogikos principai, kuriuos verta taikyti kiekvienai šeimai (12)

Valdorfo pedagogikos ištakos - 20 amžiaus pradžia, kuomet 1919 metais Vokietijoje duris atvėrė pirmoji tokio tipo mokykla, o įkvėpimu tapo Rudolfo Steinerio filosofija.

Psichologė J. Bortkevičienė – apie tai, nuo kada ir kaip su vaikais kalbėti nuogo kūno ir sekso temomis (10)

„Ar prieš tai, kai gimiau, mama buvo mane prarijusi?" , „Kai aš gyvenau pilve, ar mama išsižiodavo, kad man būtų šviesiau?" , „Kur duoda mažus „leliukus"? „Kur aš buvau, prieš tai, kol gimiau?" Kaip kalbėti su vaikais apie intymius suaugusiųjų reikalus, konsultuoja psichologė Jūratė Bortkevičienė.