Ką daryti? Posūnis skriaudžia mano dukrą

 (7)
Antrą kartą sukurtos šeimos ir jose augantys vaikai iš pirmų santuokų jau nieko nestebina. Tačiau, ką daryti mamai, kurios vyresnis posūnis skriaudžia jos dukrą? Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė.
Moteris ir vaikas
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sveiki, esu mama ir pamotė kartu. Turiu dukrą ir auginam vyro sūnų, kuris yra ne jo, bet jį augina nuo gimimo. Labai kenčiu dėl to, kad jis nuolatos skriaudžia, žemina, šaiposi iš mano dukros. Tuo pačiu būdu aš negaliu jo nei mylėti, nei globoti. Eina 5 metai kaip mes kartu, bet niekas nesikeičia. Esu pavargusi nuo tokio gyvenimo. Kreipėmės visur, niekas nepadeda. Jam 12 m., o dukrai – 11 m. Berniukas nesupranta, kad visi konfliktai prasideda nuo jo. Ta pati problema ir mokykloje. Gal turite kokių patarimų? P.S. Mama berniuko gyva ir sveika, tikras tėtis taip pat visiškai sveikas žmogus. (Norėčiau pasivadinti Aušra). Ačiū už atsakymą.

Pataria psichologė Gabrielė Vilkaitė:

Labas, Aušra,

Perskaičiau Tavo laišką ir supratau, kad jautiesi pakliuvusi į spąstus ir niekaip nerandi išėjimo. Matyti, kad baiminiesi dėl savo dukters ir jautiesi pavargusi nuo nuolatinių konfliktų. Penkeri metai posūnio elgesys nekinta ir žeidžia tiek Tave, tiek Tavo dukrą. Supratau, kad prašai patarimų, kaip elgtis susidūrus su netinkamu berniuko elgesiu.

Rašai, kad posūnis nuolat skriaudžia, žemina ir šaiposi iš Tavo dukters. Tai tęsiasi jau keleri metai. Suprantu, kad nori apginti savo dukrą ir neleisti su ja netinkamai elgtis. Akivaizdu, kad tai tęsiasi per ilgai. Berniukas turi žinoti, kad skriaudimas, žeminimas, šaipymasis yra netinkamas elgesys ir jis netoleruotinas, be to, netinkamai pasielgus, laukia bausmė. Kaip elgiasi Tavo vyras? Ką jūs abu sakote ir darote, kai susiduriate su netinkamu elgesiu?

Posūnis nežino ribų arba jas nuolat išbando. 12 m. vaikas turi žinoti, kas jam yra neleidžiama ir suprasti draudimų priežastis. Svarbu berniukui nustatyti ribas ir paaiškinti jų prasmę, taip pat paaiškinti, kokia bausmė jo laukia nusižengus taisyklėms, peržengus ribą (netaikyti fizinių bausmių). Ir kai tik pasireiškia anksčiau aptartas netinkamas elgesys, jūs turite pritaikyti bausmę ir nenusileisti tol, kol baigiasi bausmės laikas arba pasibaigia netinkamas elgesys.

Supratau, kad posūnis jau seniai elgiasi netinkamai ir toks jo elgesys gali būti tarsi pagalbos šauksmas. Atsiliepk į jį ir pasistenk suprasti, kokios netinkamo elgesio priežastys ir, ko siekia berniukas. Savo laiške rašai, kad visada berniukas pradeda konfliktus ir Tu nebežinai, kur kreiptis. Ar buvote pas vaikų psichologą ar psichoterapeutą? Nebijok kreiptis pagalbos į juos, nes tai specialistai, kurie gali padėti išsiaiškinti netinkamo elgesio priežastis ir pasiūlys elgesio korekciją.

Savo laiške užsiminei, kad berniuko tėvai gyvi, bet jis su jais negyvena. Tai nėra tipinė situacija ir nors daugiau nieko neparašei, bet leidai suprasti, kad tarpasmeniniai santykiai tarp berniuko ir tėvų nesusiklostę. Man kyla daug klausimų. Manau, kad berniukui reikalinga psichoterapija ar psichologo pagalba siekiant išsiaiškinti vaiko viduje glūdinčią problemą ir koreguoti elgesį.

http://psichika.eu
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.