Kaip būti gerais tėvais: vaiko patarimai suaugusiesiems

Ar vaikas fiziškai vystosi normaliai, tėvai paprastai sprendžia palyginę jį su bendraamžiais arba pasitarę su vaikų gydytoju (pediatru arba šeimos daktaru) poliklinikoje. Tačiau kartais jie net neįtaria, kad jų atžala psichiškai atsilieka nuo bendraamžių, o ir įtarę nedrįsta kreiptis į tos srities specialistą gydytoją vaikų ir paauglių psichiatrą. Ir lieka ilgam su savo negalia „paslaptyje".
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Straipsnio autorė – projekto "Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje - sveikas vaikas" koordinatorė, gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

Dabar yra daug gydymo įstaigų, kuriose dirba gydytojai vaikų ir paauglių psichiatrai, psichoterapeutai. Tėvai žino, jog kai vaikui ima skaudėti dantį, pats laikas eiti pas stomatologą. Jei mažylis karščiuoja - reikia duoti vaistų. Bet kai pasiūloma pasikonsultuoti su vaikų psichiatru, neretai atšaunama: „ Aš geriau savo vaiką pažįstu, griežčiau prispausiu, ir vėl bus šilkinis". O kai ateina, tenka raškyti jau gerokai subrandintų įvairių ydų vaisius, neretai atsiskleidžia jau įsisenėjusios bėdos...

Dažnai suaugusieji mėgsta teigti, jog visos vaikų ydos tarpsta dėl per didelės jų meilės. O kaipgi mylime?

Vaikas – gražus daiktas?

Viena šeima, apsilankiusi pas vaikų psichiatrą, guodėsi: „Labai mylime savo dukrą, perkame viską, ko tik ji trokšta, išleidžiame kelionėn į užsienį, namuose ji turi ir kompiuterį, ir audio aparatūrą, bet ji tokia nedėkinga, nenori lankyti muzikos mokyklos, atsisako eiti į dailės studiją, praleidinėja papildomas anglų kalbos pamokas, nors repetitorė net į namus ateina..." Vėliau paaiškėjo, kad net iš namų kartais pabėga. Jos tėvai yra verslininkai.

Juk vaikas ar paauglys - tai ne sugedęs laikrodis, kurį sureguliavai ir jis vėl eina, tiksliai atkartodamas mūsų įgeidžius.
Gydytoja vaikų ir paauglių psicgiatrė JOLANTA TRINKŪNIENĖ

Mergaitė piešinėlyje „Mano šeima" nupiešė didžiulį namą, daug kambarių, prabangių daiktų, o lapo kamputyje - mažą žmogutį. Pokalbio metu mergaitė išsakė: „Mes esame trys. Ir kiekvienas gyvename atskirai. Aš esu jų gražus daiktas. Todėl jie stengiasi mane gražiai rengti. Kad neprarasčiau vertingos prekės ženklo, aš turiu groti, groti, groti..." Ir tuomet pirmą kartą tėvai nubraukė skruostais riedančias ašaras, nuoširdžiai ir stipriai apkabino „neklaužadą" dukrą. Po to dar kelis kartus individualiems pokalbiams lankėsi tik vieni tėvai.

Kai broliai ir seserys nesutaria

Neretai tėvai prašo vaikų ir paauglių psichiatro pagalbos ir tada, kai šeimoje vaikai nuolat vaidijasi tarpusavyje.

Vienos paauglės mama labai apgailestavo, kad jos vyresnioji dukra tapo nesukalbama, atžagari ir šiurkšti su savo jaunesniuoju broliuku ir tėvais. Nors mokykloje ji švelni ir dėmesinga, gera mokinė. Mergaitė nekenčia savo jaunesnio brolio, nors, pasak tėvų, šis yra tikras jų „namų angelas". Individualių užsiėmimų metu su mergaite paaiškėjo, kad ji jaučia nuoskaudą dėl to, jog mažesniajam tėvai skiria daugiau dėmesio, jis laikomas šeimos numylėtiniu. O ji dažnai baudžiama už vaidus, ją uždaro kambaryje, neleidžia jame uždegti šviesos, nors ir žino, kad mergaitė bijo būti tamsioje patalpoje viena. Ir dar liepia atsiprašyti brolio. O jaunėlis sugeba valdyti situaciją, pasinaudoja tėvų pasitikėjimu.

Posakis: „Suaugęs yra visada teisus" neteisingas. Žinokime, kad konfliktinėje situacijoje, norime to ar ne, šventųjų nėra. Du dalyviai - du kaltininkai.
Gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė JOLANTA TRINKŪNIENĖ

Į vaikų psichiatrą kreiptasi buvo tik todėl, kad šis „paauklėtų" dukrą, lieptų mylėti brolį, klausyti tėvų. Prieš tai mergaitei buvo paaiškinta, ką ji turinti sakyti ir ką nutylėti. Žodžiu, gydytojas vaikų psichiatras turėjo pabūti tik „monstru", griebtis prievartos, kad paauglė taptų tokia, kokią ją nori matyti tėvai.

O vaiką ar paauglį galima pakeisti tik tada, kai ir tėvai nelieka nuošaly. Kitaip tai tebūtų tik dar viena prievarta.

Tėvų prašymus: „Padarykite, kad jis (ji) būtų geras. Pasakykite, jog turi mūsų klausyti. Mes dirbame, šviesios dienos nematome, o sūnus (dukra) ir piršto nepajudina; ir vis jam negerai". Jokiu būdu negalima vertinti padėties, neišklausius ir antrosios pusės, nepasikalbėjus su pačiu vaiku ar paaugliu.

Juk vaikas ar paauglys - tai ne sugedęs laikrodis, kurį sureguliavai ir jis vėl eina, tiksliai atkartodamas mūsų įgeidžius.

Posakis: „Suaugęs yra visada teisus" neteisingas. Žinokime, kad konfliktinėje situacijoje, norime to ar ne, šventųjų nėra. Du dalyviai - du kaltininkai. Madingiausia yra surasti vieną kaltąjį. Jam suversti visas nuodėmes ir nusiplauti rankas. Pripažinkime ir savo klaidas.

Vaikai gyvena žiūrėdami į mus. Mes baudžiame - baudžia ir jie. Jei sakome, kad vaikai žiaurūs, pikti, tik konstatuojame, kad tokie ir mes patys (žiūrime tarsi į veidrodį).

Į augantį žmogutį žiūrėkime kaip į besiskleidžiantį žiedą, kaip į besiformuojančią asmenybę. Ir, užuot griebęsi fizinių bausmių, pasistenkime jį išklausyti ir išgirsti.

Kaip būti gerais tėvais: vaiko patarimai suaugusiesiems
© Shutterstock nuotr.

Keli vaiko patarimai tėveliams:

Negadinkite manęs. Aš gerai suprantu, kad ne viską, ko aš noriu, galiu gauti. Aš tik išmėginu jus.
Nenaudokite prieš mane jėgos. Aš galiu pamanyti, kad jėga gali viską išspręsti. Aš tada greičiau pasiduosiu kieno nors blogai įtakai.

Nebijokite būti man griežtesni. Man tai patinka. Taip aš geriau suprasiu savo esmę.
Būkite nuoseklūs. Antraip aš ne viską suvoksiu ir vis bandysiu išsisukti nuo atsakomybės už savo išdaigas.

Nedarykite už mane nieko, ką aš galiu padaryti pats. Aš visada jausiuosi mažu vaiku ir galėsiu jus paversti savo tarnais. Aš galiu išsiversti be jūsų nuomonės ir padrąsinimo, tačiau jūs kartais pamirštate mane pagirti, kai aš tikrai nusipelnau. O pabarti nepamirštate.

Elkitės su manimi kaip su draugu, tada ir aš būsiu jūsų draugas. Atminkite, tėveliai, jeigu jums sunku bendrauti su manimi, kreipkitės patarimų į gydytoją vaikų ir paauglių psichiatrą. Tik švelniai paimkite mane už rankos ir visa šeima nueikime pasikalbėti su gydytoja.

Viešoji įstaiga Naujosios Vilnios poliklinika vykdo projektą „Sveikos šeimos ugdymas Naujosios Vilnios seniūnijoje - sveikas vaikas". Tikslas - suteikiant sveikos gyvensenos žinių, padėti šeimoms formuoti teigiamas sveikatos atžvilgiu elgesio nuostatas bei sveikos gyvensenos įgūdžius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.