Kaip išsakyti vaikui kritiką, kad jis nesupyktų ir nuo šiol elgtųsi geriau?

 (2)
Daugelis tėvų šiandien susirūpinę: tai reikia girti vaikus ar nereikia? Jei reikia, kaip tą daryti? Tačiau vaiko gerovės specialistai pastebi, kad ne mažiau svarbi yra ir kita tema – vaikų kritikavimo. Kaip išsakyti vaikui kritiką neužgaunant jo savigarbos?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų kritikavimas labai dažnai būna nekonstruktyvus. Paaiškinimas „Negerai, nes man nepatinka" arba „Pasielgei blogai" iš esmės nieko nepasako, tačiau santykius tarp vaikų ir tėvų gali atvėsinti ilgam.

Išsakyti kritiką savo paaugliui reikia mokėti etiškai ir pagarbiai. Siūlome keletą praktiškų patarimų, kaip tą padaryti.

Pirmiausia, kviečiame atsakyti sau į klausimą, o kas gi jums yra kritika? Tai tam tikro elgesio aptarimas, pasakant, kokie buvo trūkumai ir ką galima padaryti geriau.

Koks yra kritikos tikslas? Ne, nesužlugdyti, nepažeminti ir neįžeisti vaiką. Kritika yra skirta elgesio pagerinimui, savęs patobulinimui, taigi, turi būti sakoma vardan kilnių tikslų.

Geros kritikos požymiai:

  • Ji yra išsakoma pagarbiai, taigi, atsižvelgiant į žmogaus įdėtas pastangas pasiekti rezultato.

  • Ji motyvuoja keistis.

  • Ji siūlo išeičių, kaip galima padaryti kažką geriau.

  • Ji nežemina vaiko.

Patarimai, kaip tinkamai kritikuoti paauglio elgesį.

1. Pradėkite nuo teigiamų pusių ir įvardinimo, ką vaikas padarė gerai. Svarbu, kad darytumėte tai nuoširdžiai, iš tiesų atrastumėte gerąsias puses. Nenuoširdžius žodžius jūsų paauglys iš karto perpras. Vartokite žodžius: „meilė", „rūpestis", „pasikalbėkime apie tai".

2. Atsiribokite nuo neigiamų emocijų, antraip vaikas ims iš karto gintis. Tai trukdys susikalbėti. Kalbėdami remkitės faktais, o ne jausmais.

3. Naudokite pozityvią kūno kalbą – tegul vaikas jaučia, kad esate jo pusėje, draugiškai nusiteikęs, šypsokitės, apkabinkite.

4. Kai kalbate apie konkrečius trūkumus, naudokite „Aš -žinutę": sakykite „Aš manau/Aš nesutinku" vietoj „Tu neteisus/Tu blogai (...)".

5. Kalbėkite aiškiai ir tiksliai, ypač tiksliai suformuluokite, kaip siūlote pagerinti elgesį ar išspręsti susidariusią problemą.

6. Visada akcentuokite elgesį, nutikimą, o ne pačią vaiko asmenybę.

7. Įsivaizduokite save kritikuojamojo vietoje. Kai įsijausite į kito kailį, galbūt suprasite, kad kai ko jau ir sakyti nereikia, nes vaikas tai jau suprato ir padarė išvadas.

8. Neišsakykite kritikos per daug vienu metu. Geriau pasakykite trumpiau, bet visą esmę.

9. Pasiūlykite konkrečių problemos sprendimo būdų, bent vieną, kas padėtų kritikuojamam vaikui.

10. Būtinai leiskite vaikui išsakyti savo nuomonę. Gali tekti išlaukti ilgas tylos pauzes, tačiau neskubėkite – leiskite vaikui pajausti, kad jo dalyvavimas pokalbyje taip pat svarbus.

11. Pokalbį pabaikite pozityviai – raskite už ką pagirti vaiką ir pasidžiaugti jo elgesiu.

Kritikuodami vaiką, atminkite, kad jūsų tikslas – padėti jam išspręsti problemą ar pagerinti elgesį. Tai nėra jokiu būdu jūsų emocijų išliejimas, susikaupusio pykčio išsakymas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (31)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?