Kaip išsakyti vaikui kritiką, kad jis nesupyktų ir nuo šiol elgtųsi geriau?

 (2)
Daugelis tėvų šiandien susirūpinę: tai reikia girti vaikus ar nereikia? Jei reikia, kaip tą daryti? Tačiau vaiko gerovės specialistai pastebi, kad ne mažiau svarbi yra ir kita tema – vaikų kritikavimo. Kaip išsakyti vaikui kritiką neužgaunant jo savigarbos?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų kritikavimas labai dažnai būna nekonstruktyvus. Paaiškinimas „Negerai, nes man nepatinka" arba „Pasielgei blogai" iš esmės nieko nepasako, tačiau santykius tarp vaikų ir tėvų gali atvėsinti ilgam.

Išsakyti kritiką savo paaugliui reikia mokėti etiškai ir pagarbiai. Siūlome keletą praktiškų patarimų, kaip tą padaryti.

Pirmiausia, kviečiame atsakyti sau į klausimą, o kas gi jums yra kritika? Tai tam tikro elgesio aptarimas, pasakant, kokie buvo trūkumai ir ką galima padaryti geriau.

Koks yra kritikos tikslas? Ne, nesužlugdyti, nepažeminti ir neįžeisti vaiką. Kritika yra skirta elgesio pagerinimui, savęs patobulinimui, taigi, turi būti sakoma vardan kilnių tikslų.

Geros kritikos požymiai:

  • Ji yra išsakoma pagarbiai, taigi, atsižvelgiant į žmogaus įdėtas pastangas pasiekti rezultato.

  • Ji motyvuoja keistis.

  • Ji siūlo išeičių, kaip galima padaryti kažką geriau.

  • Ji nežemina vaiko.

Patarimai, kaip tinkamai kritikuoti paauglio elgesį.

1. Pradėkite nuo teigiamų pusių ir įvardinimo, ką vaikas padarė gerai. Svarbu, kad darytumėte tai nuoširdžiai, iš tiesų atrastumėte gerąsias puses. Nenuoširdžius žodžius jūsų paauglys iš karto perpras. Vartokite žodžius: „meilė", „rūpestis", „pasikalbėkime apie tai".

2. Atsiribokite nuo neigiamų emocijų, antraip vaikas ims iš karto gintis. Tai trukdys susikalbėti. Kalbėdami remkitės faktais, o ne jausmais.

3. Naudokite pozityvią kūno kalbą – tegul vaikas jaučia, kad esate jo pusėje, draugiškai nusiteikęs, šypsokitės, apkabinkite.

4. Kai kalbate apie konkrečius trūkumus, naudokite „Aš -žinutę": sakykite „Aš manau/Aš nesutinku" vietoj „Tu neteisus/Tu blogai (...)".

5. Kalbėkite aiškiai ir tiksliai, ypač tiksliai suformuluokite, kaip siūlote pagerinti elgesį ar išspręsti susidariusią problemą.

6. Visada akcentuokite elgesį, nutikimą, o ne pačią vaiko asmenybę.

7. Įsivaizduokite save kritikuojamojo vietoje. Kai įsijausite į kito kailį, galbūt suprasite, kad kai ko jau ir sakyti nereikia, nes vaikas tai jau suprato ir padarė išvadas.

8. Neišsakykite kritikos per daug vienu metu. Geriau pasakykite trumpiau, bet visą esmę.

9. Pasiūlykite konkrečių problemos sprendimo būdų, bent vieną, kas padėtų kritikuojamam vaikui.

10. Būtinai leiskite vaikui išsakyti savo nuomonę. Gali tekti išlaukti ilgas tylos pauzes, tačiau neskubėkite – leiskite vaikui pajausti, kad jo dalyvavimas pokalbyje taip pat svarbus.

11. Pokalbį pabaikite pozityviai – raskite už ką pagirti vaiką ir pasidžiaugti jo elgesiu.

Kritikuodami vaiką, atminkite, kad jūsų tikslas – padėti jam išspręsti problemą ar pagerinti elgesį. Tai nėra jokiu būdu jūsų emocijų išliejimas, susikaupusio pykčio išsakymas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.