Kaip išsakyti vaikui kritiką, kad jis nesupyktų ir nuo šiol elgtųsi geriau?

 (2)
Daugelis tėvų šiandien susirūpinę: tai reikia girti vaikus ar nereikia? Jei reikia, kaip tą daryti? Tačiau vaiko gerovės specialistai pastebi, kad ne mažiau svarbi yra ir kita tema – vaikų kritikavimo. Kaip išsakyti vaikui kritiką neužgaunant jo savigarbos?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų kritikavimas labai dažnai būna nekonstruktyvus. Paaiškinimas „Negerai, nes man nepatinka" arba „Pasielgei blogai" iš esmės nieko nepasako, tačiau santykius tarp vaikų ir tėvų gali atvėsinti ilgam.

Išsakyti kritiką savo paaugliui reikia mokėti etiškai ir pagarbiai. Siūlome keletą praktiškų patarimų, kaip tą padaryti.

Pirmiausia, kviečiame atsakyti sau į klausimą, o kas gi jums yra kritika? Tai tam tikro elgesio aptarimas, pasakant, kokie buvo trūkumai ir ką galima padaryti geriau.

Koks yra kritikos tikslas? Ne, nesužlugdyti, nepažeminti ir neįžeisti vaiką. Kritika yra skirta elgesio pagerinimui, savęs patobulinimui, taigi, turi būti sakoma vardan kilnių tikslų.

Geros kritikos požymiai:

  • Ji yra išsakoma pagarbiai, taigi, atsižvelgiant į žmogaus įdėtas pastangas pasiekti rezultato.

  • Ji motyvuoja keistis.

  • Ji siūlo išeičių, kaip galima padaryti kažką geriau.

  • Ji nežemina vaiko.

Patarimai, kaip tinkamai kritikuoti paauglio elgesį.

1. Pradėkite nuo teigiamų pusių ir įvardinimo, ką vaikas padarė gerai. Svarbu, kad darytumėte tai nuoširdžiai, iš tiesų atrastumėte gerąsias puses. Nenuoširdžius žodžius jūsų paauglys iš karto perpras. Vartokite žodžius: „meilė", „rūpestis", „pasikalbėkime apie tai".

2. Atsiribokite nuo neigiamų emocijų, antraip vaikas ims iš karto gintis. Tai trukdys susikalbėti. Kalbėdami remkitės faktais, o ne jausmais.

3. Naudokite pozityvią kūno kalbą – tegul vaikas jaučia, kad esate jo pusėje, draugiškai nusiteikęs, šypsokitės, apkabinkite.

4. Kai kalbate apie konkrečius trūkumus, naudokite „Aš -žinutę": sakykite „Aš manau/Aš nesutinku" vietoj „Tu neteisus/Tu blogai (...)".

5. Kalbėkite aiškiai ir tiksliai, ypač tiksliai suformuluokite, kaip siūlote pagerinti elgesį ar išspręsti susidariusią problemą.

6. Visada akcentuokite elgesį, nutikimą, o ne pačią vaiko asmenybę.

7. Įsivaizduokite save kritikuojamojo vietoje. Kai įsijausite į kito kailį, galbūt suprasite, kad kai ko jau ir sakyti nereikia, nes vaikas tai jau suprato ir padarė išvadas.

8. Neišsakykite kritikos per daug vienu metu. Geriau pasakykite trumpiau, bet visą esmę.

9. Pasiūlykite konkrečių problemos sprendimo būdų, bent vieną, kas padėtų kritikuojamam vaikui.

10. Būtinai leiskite vaikui išsakyti savo nuomonę. Gali tekti išlaukti ilgas tylos pauzes, tačiau neskubėkite – leiskite vaikui pajausti, kad jo dalyvavimas pokalbyje taip pat svarbus.

11. Pokalbį pabaikite pozityviai – raskite už ką pagirti vaiką ir pasidžiaugti jo elgesiu.

Kritikuodami vaiką, atminkite, kad jūsų tikslas – padėti jam išspręsti problemą ar pagerinti elgesį. Tai nėra jokiu būdu jūsų emocijų išliejimas, susikaupusio pykčio išsakymas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.