Kaip išsirinkti profesiją, kuri nesugadintų gyvenimo

Paauglystė – tai laikotarpis, kai jauni žmonės siekia atrasti savąjį „Aš". Ilgainiui šalia klausimo „Kas aš esu?", atsiranda ir kitas neraminantis klausimas – „Kuo aš noriu tapti?".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

 Profesijos pasirinkimas: kaip padėti paaugliui atrasti save?

Apie tai, kaip tėvai gali padėti/netrukdyti savo vaikui atrasti trokštamą profesinį kelią konsultuoja psichologė Dalia Arestovičienė.

Nuo ko reikėtų pradėti paaugliui, nežinančiam, koks profesinis kelias jam būtų tinkamiausias?

„Visų pirma paaugliui derėtų pradėti nuo savęs pažinimo – jis turėtų įsiklausyti, ką jam kužda jo širdis", – teigia psichologė Dalia Arestovičienė. Jaunuolis turėtų įsisąmoninti, kokie yra jo norai, pomėgiai bei svajonės, o tam svarbu stebėti save.

Vaikas turėtų atkreipti dėmesį, kokias knygas jam patinka skaityti, kokio žanro filmus jis mieliau renkasi, kokie yra artimiausi jo širdžiai dalykai mokykloje, kokia veikla yra smagiausia laisvalaikiu ir pagalvoti, kokia profesija galėtų sietis su jo mėgiama veikla.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikai ir internetas: žinių šaltinis ar pavojų liūnas?
A.Landsbergienė pataria, kaip motyvuoti vaiką mokytis

Pavyzdžiui, jei vaikui patinka spręsti galvosūkius, mokykloje gerai sekasi tikslieji mokslai, mėgsta žiūrėti dokumentinius filmus, noriai laikosi taisyklių, o laisvalaikiu dažniau renkasi pabūti vienas, tikėtina, kad jam gali tikti tokios profesijos kaip finansininko ar programuotojo.

Kaip išsirinkti profesiją, kuri nesugadintų gyvenimo
© Vida Press

Kokias klaidas dažniausiai daro jaunuoliai, siekiantys savo išsvajotosios profesijos?

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų yra ta, kad paaugliai, rinkdamiesi patinkančią profesiją, nėra susipažinę su jų įvairove bei nežino, kas iš tikrųjų slepiasi po profesijos pavadinimu. Paaugliai padaro klaidą renkantis iš to, ką žino, ar yra kažkur girdėję.

„Neseniai man teko bendrauti su 20-ties metų mergina Milda“, – pasakojo Dalia Arestovičienė. – Ji jau nuo 10-ties metų svajojo būti architekte. Jau vaikystėje jai patiko šios profesijos pavadinimas, kuris skambėjo nekasdieniškai ir įmantriai. Be to, tėtis su didžiuliu pasididžiavimu pasakodavo apie savo pusbrolį, kuris Vokietijoje yra gerbiamas ir žymus architektas. Paauglystėje Mildą skatino ir tai, kad visi, kam tik pasakydavo, kad jos svajonė yra dirbti architekte, stebėdavosi ir pagirdavo už šios neįprastos, svarbios bei pelningos profesijos pasirinkimą.

Tačiau per visus 10 metų Milda taip nei karto giliau ir nepasidomėjo, iš ko susideda architekto darbas, o tik savo fantazijose kūrė stebuklingą ir gerokai nuo tikrovės atitolusį paveikslą. Ir tik po metų architektūros studijų, atlikdama praktiką, pirmą kartą gyvenime praleido dvi savaites dirbdama architekto asistente. Merginą ištiko šokas: „Būčiau žinojusi, koks iš tikro yra šis darbas, tikrai būčiau gerai apgalvojus savo pasirinkimą", – atviravo mergina".

Kita paauglių klaida – abejingumas bei pasirinkimo atidėliojimas. To pasekmė – atsitiktinis pasirinkimas, neatitinkantis realių asmens norų bei galimybių.

Deja, dažnai paauglių profesijos pasirinkimą nulemia ir tokie veiksniai kaip profesijos populiarumas, jos prestižas visuomenėje, nuomonė, kad tai yra gerai apmokama profesija, pasipriešinimas tėvų nuomonei arba renkamasi tą patį, ką renkasi artimiausi draugai. Visa tai gali nulemti, kad paauglys nusivils savo pasirinkimu ir dirbs nemėgiamą darbą.

Kiek tėvai turėtų prisidėti prie paauglio profesijos pasirinkimo?

„Ne paslaptis, kad tėvai daro didžiulę įtaką savo vaikams, todėl svarbu, kad tai būtų konstruktyviai išnaudota", – teigia psichologė. Vaikai reaguoja ne tik į tai, kas yra kalbama, bet dažniausiai į tai, kokį pavyzdį rodo tėvai bei kokios vertybės yra ugdomos šeimoje. „Pavyzdžiui, jei tėvai sakys vaikui, kad gerbia bet kokį jo pasirinkimą ir kad kiekviena profesija yra svarbi bei reikalinga, bet tuo pačiu metu vaikas matys, kaip tėvai iš aukšto bendrauja su kaimynu, kuris dirba kiemsargiu, tai ir vaikui bus daug sunkiau išaugti tolerantiškam bei suprasti kiekvienos profesijos svarbą", – paaiškina Dalia Arestovičienė.

Kaip išsirinkti profesiją, kuri nesugadintų gyvenimo
© Vida Press

Taip pat yra svarbu, kad tėvai paremtų, padrąsintų bei įspėtų vaiką apie galimas tam tikro pasirinkimo pasekmes. Tačiau kartu tėvai leistų vaikui pasijusti savarankišku, suteiktų progą susidurti su galimais sunkumais ir juos išspręsti.

Ką Jūs manote apie teiginį, jog „tėvai geriausiai žino, ko reikia jų vaikui"?

Psichologės teigimu, atsakymą į šį klausimą puikiai iliustruoja ši istorija: „Rima labai norėjo būti šokėja, tačiau jos mama buvo įsitikinusi, kad tai yra neperspektyvi profesija – iš jos pakankamai neuždirbsi. Be to, kaip reikės pasakyti giminaičiams ir pažįstamiems, kad dukra nenorėjo sekti tėvų pėdomis ir stoti į teisę? Rimos mamos argumentai buvo įtikinami, be to nesinorėjo nuvilti artimų žmonių, todėl Rima, kaip ir jos tėvai, pasirinko teisininkės profesiją. Deja, mintys apie šokėjos karjerą taip ir neapleido merginos ir nuoskauda lydėjo ją dar ilgus metus.

Taip pat yra svarbu, kad tėvai paremtų, padrąsintų bei įspėtų vaiką apie galimas tam tikro pasirinkimo pasekmes. Tačiau kartu tėvai leistų vaikui pasijusti savarankišku, suteiktų progą susidurti su galimais sunkumais ir juos išspręsti.
Psichologė Dalia Arestovičienė

Kai Rima pati susilaukė dukrelės, ji tvirtai žinojo, jog nesielgs kaip jos mama ir leis savo dukrai būti laimingai. Laikydama savo vienerių metų dukrą ant rankų ji tarė: „Aš tikrai nekartosiu savo tėvų klaidos ir tu tapsi šokėja, nesvarbu, ko reikėtų dėl to atsisakyti".

Taigi, ne tėvų galioje spręsti už vaikus kuo būti, tačiau tai nereiškia, kad tėvai privalo palikti savo vaiką vieną, priimant tokį svarbų jo gyvenime sprendimą. Tėvai turėtų padėti vaikui geriau pažinti save, supažindinti su karjeros pasauliu bei išsakyti savo nuomonę ar patarimą, tačiau galutinį sprendimą vis tiek reikėtų patikėti pačiam paaugliui.

Kokius tris patarimus Jūs duotumėte tėvams, norintiems padėti savo atžalai tinkamai pasirinkti profesiją?

Pirmasis patarimas būtų gilintis į savo vaiko vidinio pasaulio paslaptis. Tėvai turėtų pasidomėti savo vaiko pomėgiais, laisvalaikiu, turimomis žiniomis, kylančiais klausimais bei kitomis sėkmėmis ar sunkumais.

Kaip išsirinkti profesiją, kuri nesugadintų gyvenimo
© Vida Press

Kitas patarimas būtų suteikti vaikui informacijos rūpimais klausimais bei galimybę išbandyti savo jėgas dominančioje srityje. Tėvai galėtų suteikti galimybę iš arčiau susipažinti su savo kolegų ar pažįstamų darbo ypatumais, lankyti parodas, profesines konsultacijas, būrelius.

Visapusiškai palaikyti vaiką bei gerbti jo nuomonę, nekritikuoti jo svarstomų pasirinkimo variantų, neprimesti savo įsitikinimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.