Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dėl hormonų pokyčių gyvenimas tampa sunkus ir be papildomo spaudimo, kurį dažnai kelia socialinė žiniasklaida ir šiuolaikinė reklama. Svetainė childdevelopmentinfo.com pateikia kelis patarimus, kurie padės užtikrinti, kad jūsų paauglys informacijos amžiuje bus laimingas ir elgsis protingai.

Žinokite grėsmes

Šiuolaikinio paauglio gyvenimas yra beveik neatpažįstamai pasikeitęs nuo tų laikų, kurie buvo prieš 20 metų. Socialiniai tinklai ir besikeičiantis žiniasklaidos bei reklamos veidas paaugliams kelia didesnį spaudimą atrodyti ir elgtis tam tikru būdu. Tėvams visada pravartu apsiginkluoti reikiamomis žiniomis, taigi skirkite laiko tam, kad suprastumėt šiuolaikinio paauglio gyvenimą. Jums nepakenktų patiems susikurti savo paskyrą socialinėje žiniasklaidoje – orientuokitės į tokius tarp paauglių populiarius tinklus kaip „Facebook", „Twitter", „Instagram" ir „Snapchat".

Pastebėsite, kad socialinėje žiniasklaidoje itin daug dėmesio skiriama vaizdams, o daugelis paauglių seka mėgstamas įžymybes. Jos dažnai yra sudievinamos dėl savo išvaizdos, apsipirkimo įpročių ir gyvenimo būdo. Ši tendencija ne visada būna bloga: kai kurie žmonės seka iškilias asmenybes, kurios praturtina turinį savo įžvalgomis. Tačiau kitos pramogų pasaulio įžymybės skleidžia siaurą ir netikrovišką požiūrį, kas, jų manymu, yra priimtina ir ko reikėtų siekti.

Bendraukite ir veskite savo pavyzdžiu

Kartais būna sudėtinga ir net neefektyvu pernelyg daug kontroliuoti paauglį, nelygu jūsų santykiai su vaiku. Sudėtinga sekti, ką paaugliai veikia mokykloje ar būdami vieni, taigi labai svarbu skleisti tinkamus įpročius ir būti geru pavyzdžiu. Griežtai neuždrauskite technologijų, bet nustatykite ribas kompiuteriui ir socialiniuose tinkluose praleidžiamam laikui. Įsitikinkite, kad patys elgiatės taip, kaip mokote, ir padėkite į šoną savo pačių telefoną, kai bendraujate su vaikais. Tapkite savo vaikui svarbiausiu elgesio modeliu.

Per vakarienę įtraukite paauglį į diskusijas, pavyzdžiui, apie populiarią reklamos kampaniją ar „Instagram" įžymybę. Pasistenkite, kad jis suprastų, jog nuotraukos dažnai būna koreguojamos, ir kad norint turėti gražią figūrą, reikia laikytis sveikos mitybos principų ir sportuoti. Aptarkite nesveikos mitybos pasekmes ir žalą organizmui.

Skatinkite visas gerąsias jų puses

Labai svarbu pagirti savo vaiko bruožus, kurie yra tinkami. Šiais laikais tiek daug dėmesio skiriama išvaizdai, kad lengvai pamirštama, jog žavėtis galima ir tokiais dalykais kaip geras humoro jausmas, dosnumas ar muzikiniai bei sportiniai įgūdžiai. Pasistenkite vaiką paskatinti ar padrąsinti taip, kad jis suvoktų, jog visi šie dalykai taip pat yra svarbūs. Lengva pamiršti, kad vaikai stebi savo tėvus ir seka jų pavyzdžiu, taigi pasitelkite savo įtaką išmintingai.

Galiausiai sukurkite pozityvią aplinką, kur jūsų vaikai galėtų atvirai kalbėti apie savo bėdas. Atvira ir supratinga šeima yra geras pamatas bet kokioms problemoms identifikuoti. Tai užtikrina didesnę tikimybę, kad jie bus sąžiningi, kai susidurs su problemomis, ir jūs pastebėsite elgesio pokyčius, kurie galėtų liudyti kokius nors sunkumus. Tokius signalus vertinkite rimtai ir paaugliui parodykite, kad visada esate pasirengę jį išklausyti. Neskubinkite ir nespauskite paauglio – tiesiog likite atviri nuoširdžiam pokalbiui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (3)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.