Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dėl hormonų pokyčių gyvenimas tampa sunkus ir be papildomo spaudimo, kurį dažnai kelia socialinė žiniasklaida ir šiuolaikinė reklama. Svetainė childdevelopmentinfo.com pateikia kelis patarimus, kurie padės užtikrinti, kad jūsų paauglys informacijos amžiuje bus laimingas ir elgsis protingai.

Žinokite grėsmes

Šiuolaikinio paauglio gyvenimas yra beveik neatpažįstamai pasikeitęs nuo tų laikų, kurie buvo prieš 20 metų. Socialiniai tinklai ir besikeičiantis žiniasklaidos bei reklamos veidas paaugliams kelia didesnį spaudimą atrodyti ir elgtis tam tikru būdu. Tėvams visada pravartu apsiginkluoti reikiamomis žiniomis, taigi skirkite laiko tam, kad suprastumėt šiuolaikinio paauglio gyvenimą. Jums nepakenktų patiems susikurti savo paskyrą socialinėje žiniasklaidoje – orientuokitės į tokius tarp paauglių populiarius tinklus kaip „Facebook", „Twitter", „Instagram" ir „Snapchat".

Pastebėsite, kad socialinėje žiniasklaidoje itin daug dėmesio skiriama vaizdams, o daugelis paauglių seka mėgstamas įžymybes. Jos dažnai yra sudievinamos dėl savo išvaizdos, apsipirkimo įpročių ir gyvenimo būdo. Ši tendencija ne visada būna bloga: kai kurie žmonės seka iškilias asmenybes, kurios praturtina turinį savo įžvalgomis. Tačiau kitos pramogų pasaulio įžymybės skleidžia siaurą ir netikrovišką požiūrį, kas, jų manymu, yra priimtina ir ko reikėtų siekti.

Bendraukite ir veskite savo pavyzdžiu

Kartais būna sudėtinga ir net neefektyvu pernelyg daug kontroliuoti paauglį, nelygu jūsų santykiai su vaiku. Sudėtinga sekti, ką paaugliai veikia mokykloje ar būdami vieni, taigi labai svarbu skleisti tinkamus įpročius ir būti geru pavyzdžiu. Griežtai neuždrauskite technologijų, bet nustatykite ribas kompiuteriui ir socialiniuose tinkluose praleidžiamam laikui. Įsitikinkite, kad patys elgiatės taip, kaip mokote, ir padėkite į šoną savo pačių telefoną, kai bendraujate su vaikais. Tapkite savo vaikui svarbiausiu elgesio modeliu.

Per vakarienę įtraukite paauglį į diskusijas, pavyzdžiui, apie populiarią reklamos kampaniją ar „Instagram" įžymybę. Pasistenkite, kad jis suprastų, jog nuotraukos dažnai būna koreguojamos, ir kad norint turėti gražią figūrą, reikia laikytis sveikos mitybos principų ir sportuoti. Aptarkite nesveikos mitybos pasekmes ir žalą organizmui.

Skatinkite visas gerąsias jų puses

Labai svarbu pagirti savo vaiko bruožus, kurie yra tinkami. Šiais laikais tiek daug dėmesio skiriama išvaizdai, kad lengvai pamirštama, jog žavėtis galima ir tokiais dalykais kaip geras humoro jausmas, dosnumas ar muzikiniai bei sportiniai įgūdžiai. Pasistenkite vaiką paskatinti ar padrąsinti taip, kad jis suvoktų, jog visi šie dalykai taip pat yra svarbūs. Lengva pamiršti, kad vaikai stebi savo tėvus ir seka jų pavyzdžiu, taigi pasitelkite savo įtaką išmintingai.

Galiausiai sukurkite pozityvią aplinką, kur jūsų vaikai galėtų atvirai kalbėti apie savo bėdas. Atvira ir supratinga šeima yra geras pamatas bet kokioms problemoms identifikuoti. Tai užtikrina didesnę tikimybę, kad jie bus sąžiningi, kai susidurs su problemomis, ir jūs pastebėsite elgesio pokyčius, kurie galėtų liudyti kokius nors sunkumus. Tokius signalus vertinkite rimtai ir paaugliui parodykite, kad visada esate pasirengę jį išklausyti. Neskubinkite ir nespauskite paauglio – tiesiog likite atviri nuoširdžiam pokalbiui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.