Paauglys neprižiūri savo dantų: 7 patarimai tėvams

Paaugliai nesiliauja stebinti odontologų – šie pastebi, kad dėl elementarių žinių apie burnos higieną stygiaus protezuoti dantis jaunimui tenka vis dažniau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vien 2014 m. valstybės lėšomis buvo protezuoti 1917 vaikų iki 18 metų dantys, kai dar 2012 m. šis skaičius nesiekė tūkstančio. Specialistai perspėja – tėvai turėtų atsakingiau stebėti savo paaugusias atžalas ir mokyti jas spręsti su dantų higiena susijusias problemas.

„Atžalas mokyti tinkamos burnos higienos svarbu ankstyvoje vaikystėje, bet dabartinė situacija rodo, kad tėvų ir specialistų patarimai reikalingi ir jiems paaugus. Svarbu ne tik vieną kartą mažam vaikui parodyti teisingus judesius dantų šepetėliu, bet ir prižiūrėti, kad dantų priežiūra taptų paauglio kasdienybės dalimi. Tai pasiekti padeda skirtingos priemonės“, – sako odontologė Orinta Kovalevskaja.

O. Kovalevskaja kartu su antibakterinio burnos skalavimo skysčio „Listerine“ specialistais pristato 7 patarimus, kurie padės motyvuoti į paauglystės amžių įžengusią atžalą ir paskatins ją tinkamai rūpintis burnos sveikata ir savo šypsena.

Išsamiai paaiškinkite pasekmes

Neprižiūrimi dantys greičiau genda, kinta jų spalva, atsiranda prastas burnos kvapas – pasirūpinkite, kad jūsų atžala tai žinotų ir suprastų. Nebūtina vaiko varginti ilgais aiškinimais apie parodontozę, tačiau elementarios žinios apie tai, kas bus, jei nesivalys dantų, padės atžalai suprasti dantų priežiūros naudą.

Leiskite rinktis patiems

Įtraukite paauglį į kasdienį apsipirkinėjimą, suteikdami galimybę spręsti pačiam. Galbūt jam patinka kuris nors specifinis dantų pastos ar antibakterinio burnos skalavimo skysčio skonis? Sužadinkite paauglio susidomėjimą, leisdami pačiam pasirinkti iš paprasto ar elektrinio dantų šepetėlio, vienos ar kitos rūšies dantų pastos. Tai suteiks kasdieniam ritualui didesnę svarbą. Turėdamas paties išsirinktą daiktą, vaikas jį vertins ir naudosis dažniau.

Pabrėžkite ryšį tarp burnos higienos ir bendros išvaizdos

Paauglystėje vaikai pradeda intensyviai rūpintis savo išvaizda ir įvaizdžiu. Todėl paaiškinkite jiems, kad tvarkingi dantys yra būtini norint atrodyti nepriekaištingai. Išmokykite atžalas, kad balta šypsena ir gavus burnos kvapas padės sužavėti bendraamžius ir leis labiau pasitikėti savimi.

Pasitelkite išmaniąsias technologijas

Internete apstu tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems skirtų mobiliųjų aplikacijų, paverčiančių burnos higienos procedūras smagesnėmis nei galima įsivaizduoti. Vienos jų siūlo dantis valytis mėgstamos dainos ritmu ir rinkti taškus, kitos demonstruoja galimų judesių įvairovę – net ir išrankiausias paauglys ras sau patrauklų variantą.

Rodykite pavyzdį

Vaikai iš tėvų perima daug manierų ir įpročių, burnos higiena – ne išimtis. Tad jeigu norite įpratinti atžalas atidžiai rūpintis dantimis, turite juos prižiūrėti patys. Kasdien laikykitės trijų žingsnių burnos priežiūros programos, kuomet naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis. Tuomet ir vaikams tai lengviau taps savaime suprantama kasdienės priežiūros dalimi.

Pasikliaukite specialistais

Paauglystės laikotarpiu dažnas jaunuolis mažai dėmesio skiria tam, ką sako tėvai. Tokiose situacijose nedvejodami prašykite odontologo, pas kurį profilaktiškai lankotės, pagalbos. Savo sritį išmanantis gydytojas tikrai sutiks padėti ir pasidalins savo žiniomis. Taktiškas specialisto pasiūlymas ar patarimas burnos higienos klausimais gali būti itin paveikus paaugliui, ypač pasitelkus vizualines priemones.

Nebijokite pagirti ir paskatinti

Kad ir kokio amžiaus būtų Jūsų atžala, galite už gerą elgesį, taigi ir rūpinimąsi dantimis, atsilyginti. Galbūt leisite savaitgalį ilgiau pasilikti su draugais, o gal nupirksite marškinėlius, kurių jis seniai troško? Tai prasidės lyg žaidimas, tačiau ilgainiui virs į įprotį, kurio vėliau priminti nė nebereikės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.