Paauglys neprižiūri savo dantų: 7 patarimai tėvams

Paaugliai nesiliauja stebinti odontologų – šie pastebi, kad dėl elementarių žinių apie burnos higieną stygiaus protezuoti dantis jaunimui tenka vis dažniau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vien 2014 m. valstybės lėšomis buvo protezuoti 1917 vaikų iki 18 metų dantys, kai dar 2012 m. šis skaičius nesiekė tūkstančio. Specialistai perspėja – tėvai turėtų atsakingiau stebėti savo paaugusias atžalas ir mokyti jas spręsti su dantų higiena susijusias problemas.

„Atžalas mokyti tinkamos burnos higienos svarbu ankstyvoje vaikystėje, bet dabartinė situacija rodo, kad tėvų ir specialistų patarimai reikalingi ir jiems paaugus. Svarbu ne tik vieną kartą mažam vaikui parodyti teisingus judesius dantų šepetėliu, bet ir prižiūrėti, kad dantų priežiūra taptų paauglio kasdienybės dalimi. Tai pasiekti padeda skirtingos priemonės“, – sako odontologė Orinta Kovalevskaja.

O. Kovalevskaja kartu su antibakterinio burnos skalavimo skysčio „Listerine“ specialistais pristato 7 patarimus, kurie padės motyvuoti į paauglystės amžių įžengusią atžalą ir paskatins ją tinkamai rūpintis burnos sveikata ir savo šypsena.

Išsamiai paaiškinkite pasekmes

Neprižiūrimi dantys greičiau genda, kinta jų spalva, atsiranda prastas burnos kvapas – pasirūpinkite, kad jūsų atžala tai žinotų ir suprastų. Nebūtina vaiko varginti ilgais aiškinimais apie parodontozę, tačiau elementarios žinios apie tai, kas bus, jei nesivalys dantų, padės atžalai suprasti dantų priežiūros naudą.

Leiskite rinktis patiems

Įtraukite paauglį į kasdienį apsipirkinėjimą, suteikdami galimybę spręsti pačiam. Galbūt jam patinka kuris nors specifinis dantų pastos ar antibakterinio burnos skalavimo skysčio skonis? Sužadinkite paauglio susidomėjimą, leisdami pačiam pasirinkti iš paprasto ar elektrinio dantų šepetėlio, vienos ar kitos rūšies dantų pastos. Tai suteiks kasdieniam ritualui didesnę svarbą. Turėdamas paties išsirinktą daiktą, vaikas jį vertins ir naudosis dažniau.

Pabrėžkite ryšį tarp burnos higienos ir bendros išvaizdos

Paauglystėje vaikai pradeda intensyviai rūpintis savo išvaizda ir įvaizdžiu. Todėl paaiškinkite jiems, kad tvarkingi dantys yra būtini norint atrodyti nepriekaištingai. Išmokykite atžalas, kad balta šypsena ir gavus burnos kvapas padės sužavėti bendraamžius ir leis labiau pasitikėti savimi.

Pasitelkite išmaniąsias technologijas

Internete apstu tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems skirtų mobiliųjų aplikacijų, paverčiančių burnos higienos procedūras smagesnėmis nei galima įsivaizduoti. Vienos jų siūlo dantis valytis mėgstamos dainos ritmu ir rinkti taškus, kitos demonstruoja galimų judesių įvairovę – net ir išrankiausias paauglys ras sau patrauklų variantą.

Rodykite pavyzdį

Vaikai iš tėvų perima daug manierų ir įpročių, burnos higiena – ne išimtis. Tad jeigu norite įpratinti atžalas atidžiai rūpintis dantimis, turite juos prižiūrėti patys. Kasdien laikykitės trijų žingsnių burnos priežiūros programos, kuomet naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis. Tuomet ir vaikams tai lengviau taps savaime suprantama kasdienės priežiūros dalimi.

Pasikliaukite specialistais

Paauglystės laikotarpiu dažnas jaunuolis mažai dėmesio skiria tam, ką sako tėvai. Tokiose situacijose nedvejodami prašykite odontologo, pas kurį profilaktiškai lankotės, pagalbos. Savo sritį išmanantis gydytojas tikrai sutiks padėti ir pasidalins savo žiniomis. Taktiškas specialisto pasiūlymas ar patarimas burnos higienos klausimais gali būti itin paveikus paaugliui, ypač pasitelkus vizualines priemones.

Nebijokite pagirti ir paskatinti

Kad ir kokio amžiaus būtų Jūsų atžala, galite už gerą elgesį, taigi ir rūpinimąsi dantimis, atsilyginti. Galbūt leisite savaitgalį ilgiau pasilikti su draugais, o gal nupirksite marškinėlius, kurių jis seniai troško? Tai prasidės lyg žaidimas, tačiau ilgainiui virs į įprotį, kurio vėliau priminti nė nebereikės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.