Paauglystės pavojai: rūkymas, alkoholis ir blogi draugai (psichologės komentaras)

Prižiūrėti paauglį yra taip pat svarbu, kaip ir pasitikėti juo. Juk šiame sudėtingo pažinimo ir brandos etape vaikas nustoja tėvus matyti kaip vienintelius „reikalo žinovus" ir šią tuštumą greitai užpildo aplinkos įtaka.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Žiniomis apie pažintį su alkoholiu ir cigaretėmis, paauglio draugus dalinasi psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Ar reikia pažinti paauglio draugus ir kaip su jais bendrauti?

Siekdamas saviraiškos ir pritapimo paauglys vienu metu keičia vaikystės draugus ir atranda naujas socialines grupes. Būtent naujieji draugai dabar jam atrodo svarbūs, įdomūs ir tokie, į kuriuos jis nori lygiuotis, kurių pripažinimo jis siekia.

Besiformuojanti paauglio asmenybė, jo sprendimai ir pirmosios patirtys gali stipriai priklausyti nuo jį supančios aplinkos. Todėl tėvai turi pažinti paauglio draugus. Taip jie žinos, su kokia kompanija yra jų vaikas.

Jei tėvai visada mielai susipažįsta ir nemoralizuoja vaiko dėl draugų pasirinkimo, tuomet paaugliai drąsiai pristato savo draugus tėvams. Nereikėtų pamiršti ir senų vaikystės draugų, kurie atrodo gerai pažįstami. Juk jie taip pat auga ir dabar patys tapo paaugliais. Todėl jų požiūris, elgesys ir nuostatos galėjo stipriai pasikeisti. Galbūt derėtų su jais susipažinti iš naujo, pažvelgti į šiuos draugystės saitus be išankstinių nuostatų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ką daryti tėvams sužinojus, kad paauglys jau gyvena lytinį gyvenimą
Kodėl paaugliai panašūs į kūdikius: interviu su psichologe

Nepamirškite paklausti, kaip sekasi paauglio draugams – sužinosite, kaip sekasi ir jūsų vaikui. Visada išklausykite paauglio draugus, tačiau neskubėkite moralizuoti ar pasakoti, kaip kažkas vyksta jūsų šeimoje. Svarbu suprasti, kad šie draugai nėra jūsų draugai, todėl tėvams nederėtų būti įkyriems.

Gerai elgiasi tie tėvai, kurie turi net tik draugų telefonus, bet ir draugų tėvų telefonus. Taip bus lengviau juos kontroliuoti. Svarbus dalykas – niekada nepasiduokite paauglio provokacijai „pasakykite mano tėvams, kad mes miegosime pas jus“, nes meluoti kitų vaikų tėvams – nepagarba sau.

Jeigu paauglio draugai tėvams atrodo „nekokia kompanija"

Paauglystėje vaikai ieško sau pritarimo, draugai tampa autoritetais, todėl jie buriasi į kompanijas, kuriose patenkina drausmės ir bendravimo poreikius. Tėvų atsakomybė yra sekti ir kontroliuoti vaiko socialinį ratą, pažinti jo draugus. Jei vaikas pradėjo bendrauti su bloga kompanija, sustabdykite jį. Tačiau prieš imantis šių kraštutinių veiksmų tėvams reikia atsakyti į du klausimus – ar ši kompanija tikrai yra netinkama ir kodėl vaikas pasirinko būtent ją?

Visų pirma, paaugliai eksperimentuoja su išvaizda, elgsena, kalbos maniera taip ieškodami savęs bei protestuodami prieš jaunesnįjį „aš“. Jie atranda naujus emocinius bei fizinius potyrius, išbando naujus dalykus: alkoholį, tabaką, seksą ir atsirenka, kas bus priimtina ateityje.

Todėl toli gražu nederėtų teigti, kad kiekvienas išsišokęs (o tiksliau – saviraiškos ieškantis) ar pankiškai apsirengęs paauglys yra bloga kompanija. Net jeigu vaikas kompanijoje išbando jums nepriimtinus dalykus, įvertinkite, galbūt tai natūralaus pažinimo dalis.

Jei drausite paaugliui bendrauti su kuo jis nori, kils nepasitenkinimas ir jis tiesiog nepereis tam tikro paauglystės etapo.

Nederėtų teigti, kad kiekvienas išsišokęs (o tiksliau – saviraiškos ieškantis) ar pankiškai apsirengęs paauglys yra bloga kompanija.
Psichologė Jūratė Bortkevičienė

Geriau iškelkite taisykles, kurių paauglys turi laikytis, pavyzdžiui, grįžti iki 22 val., grįžęs turi papūsti, jūs norite sužinoti, ar nėra parūkęs ir t.t. Ir jei paauglys pažeidžia taisykles, jam skiriamas namų areštas. Mes baudžiame už nepriimtiną elgesį, bet neatimame jiems taip reikalingo bendravimo.

Kitas klausimas – kodėl paauglys bendrauja su šia kompanija? Galbūt juos tikrai sieja bendri interesai, galbūt paauglys tiesiog siekia pritapti ir eksperimentuoja, o galbūt jūsų vaikas protestuoja. „Nekokia kompanija“ gali būti viena iš protesto formų, kuria vaikas siekia įrodyti savo nuomonės viršumą prieš tėvų sprendimus bei išbandyti ribas.

Tokiu atveju reikėtų reaguoti ramiai, tačiau griežtai nubrėžti elgesio ribas. Paauglys turi suprasti, kad jo saviraiškos laisvė ir asmenybės paieškos nėra ribojamos, tačiau šiuose namuose būtina laikytis taisyklių ir kol kas tas taisykles nustato tėvai.

Paauglys, alkoholis ir cigaretės

Jeigu į namus grįžus paaugliui aiškiai juntamas rūkalų kvapas arba akivaizdu, kad vaikas yra vartojęs alkoholio, būtina kalbėtis. Tačiau šį pokalbį palikite rytui, jog vaikas galėtų tinkamai jus suprasti.

Jokiu būdu neapsimetinėkite, kad nieko nematote, neskubėkite paauglio barti dabar ir čia bei nepasiduokite provokacijai „Čia ne aš, čia mano draugai...“

Pokalbį reikėtų pradėti ramiai, be didelių emocijų, pykčio ir dramatizavimo. Juk akivaizdu, kad šio fakto jau nepakeisite, tad svarbu išsiaiškinti padėtį ir ją suvaldyti. Kad dažnas paauglys tai išbandys, nėra tragedija – tai yra normalu. Taip paaugliai pažįsta pasaulį ir atsirenka, kas yra gerai, o kas yra blogai.

Tačiau svarbu laiku užkirsti kelią, kad tai netaptų įpročiu. Taip pat nesuteikite paaugliui prielaidų manyti, jog alkoholį ar rūkymą jis galės naudoti kaip protesto priemones.

Išsakykite savo poziciją, įspėkite jį, kas laukia, jeigu situacija pasikartos ir būtinai laikykitės savo žodžio. Įspėti ar sudrausminti paauglį galite įvairiais būdais, tačiau svarbiausia yra tai, kad jie būtų sąžiningi, terminuoti ir nežeminantys.

Galite pažadėti sumažinti dienpinigius, skirti namų areštą iki mėnesio, leisti kompiuteriu naudotis tik mokslo tikslams, ribotam laikui uždrausti lankytis vakarėliuose, bendrauti su draugais ir pan.

Negrasinkite nebūtais dalykais kaip „daugiau niekada...“, „iki gyvenimo pabaigos...“ Paauglys nebe vaikas, jis viską supranta logiškai, o tokie nerealiniai terminai tik paskatins protestuoti ir maištauti, nes „ką daugiau man gali padaryti“. Tėvams vertėtų įsivaizduoti, kad yra policininkai, sustabdę pažeidėją. Pirmiausia įspėjate, o jeigu nusižengimas kartojasi, skiriate baudą.

Kovo 14-15 dienomis Vilniuje, LPKC Litexpo, pirmą kartą Lietuvoje organizuojamoje konferencijoje ATSAKINGA TĖVYSTĖ atsakymais tėvams apie vaikus dalinsis žymiausi bei progresyviausi šio meto Lietuvos vaikų ir paauglių auklėjimo profesionalai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.