Paauglystės pavojai: rūkymas, alkoholis ir blogi draugai (psichologės komentaras)

Prižiūrėti paauglį yra taip pat svarbu, kaip ir pasitikėti juo. Juk šiame sudėtingo pažinimo ir brandos etape vaikas nustoja tėvus matyti kaip vienintelius „reikalo žinovus" ir šią tuštumą greitai užpildo aplinkos įtaka.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Žiniomis apie pažintį su alkoholiu ir cigaretėmis, paauglio draugus dalinasi psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Ar reikia pažinti paauglio draugus ir kaip su jais bendrauti?

Siekdamas saviraiškos ir pritapimo paauglys vienu metu keičia vaikystės draugus ir atranda naujas socialines grupes. Būtent naujieji draugai dabar jam atrodo svarbūs, įdomūs ir tokie, į kuriuos jis nori lygiuotis, kurių pripažinimo jis siekia.

Besiformuojanti paauglio asmenybė, jo sprendimai ir pirmosios patirtys gali stipriai priklausyti nuo jį supančios aplinkos. Todėl tėvai turi pažinti paauglio draugus. Taip jie žinos, su kokia kompanija yra jų vaikas.

Jei tėvai visada mielai susipažįsta ir nemoralizuoja vaiko dėl draugų pasirinkimo, tuomet paaugliai drąsiai pristato savo draugus tėvams. Nereikėtų pamiršti ir senų vaikystės draugų, kurie atrodo gerai pažįstami. Juk jie taip pat auga ir dabar patys tapo paaugliais. Todėl jų požiūris, elgesys ir nuostatos galėjo stipriai pasikeisti. Galbūt derėtų su jais susipažinti iš naujo, pažvelgti į šiuos draugystės saitus be išankstinių nuostatų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ką daryti tėvams sužinojus, kad paauglys jau gyvena lytinį gyvenimą
Kodėl paaugliai panašūs į kūdikius: interviu su psichologe

Nepamirškite paklausti, kaip sekasi paauglio draugams – sužinosite, kaip sekasi ir jūsų vaikui. Visada išklausykite paauglio draugus, tačiau neskubėkite moralizuoti ar pasakoti, kaip kažkas vyksta jūsų šeimoje. Svarbu suprasti, kad šie draugai nėra jūsų draugai, todėl tėvams nederėtų būti įkyriems.

Gerai elgiasi tie tėvai, kurie turi net tik draugų telefonus, bet ir draugų tėvų telefonus. Taip bus lengviau juos kontroliuoti. Svarbus dalykas – niekada nepasiduokite paauglio provokacijai „pasakykite mano tėvams, kad mes miegosime pas jus“, nes meluoti kitų vaikų tėvams – nepagarba sau.

Jeigu paauglio draugai tėvams atrodo „nekokia kompanija"

Paauglystėje vaikai ieško sau pritarimo, draugai tampa autoritetais, todėl jie buriasi į kompanijas, kuriose patenkina drausmės ir bendravimo poreikius. Tėvų atsakomybė yra sekti ir kontroliuoti vaiko socialinį ratą, pažinti jo draugus. Jei vaikas pradėjo bendrauti su bloga kompanija, sustabdykite jį. Tačiau prieš imantis šių kraštutinių veiksmų tėvams reikia atsakyti į du klausimus – ar ši kompanija tikrai yra netinkama ir kodėl vaikas pasirinko būtent ją?

Visų pirma, paaugliai eksperimentuoja su išvaizda, elgsena, kalbos maniera taip ieškodami savęs bei protestuodami prieš jaunesnįjį „aš“. Jie atranda naujus emocinius bei fizinius potyrius, išbando naujus dalykus: alkoholį, tabaką, seksą ir atsirenka, kas bus priimtina ateityje.

Todėl toli gražu nederėtų teigti, kad kiekvienas išsišokęs (o tiksliau – saviraiškos ieškantis) ar pankiškai apsirengęs paauglys yra bloga kompanija. Net jeigu vaikas kompanijoje išbando jums nepriimtinus dalykus, įvertinkite, galbūt tai natūralaus pažinimo dalis.

Jei drausite paaugliui bendrauti su kuo jis nori, kils nepasitenkinimas ir jis tiesiog nepereis tam tikro paauglystės etapo.

Nederėtų teigti, kad kiekvienas išsišokęs (o tiksliau – saviraiškos ieškantis) ar pankiškai apsirengęs paauglys yra bloga kompanija.
Psichologė Jūratė Bortkevičienė

Geriau iškelkite taisykles, kurių paauglys turi laikytis, pavyzdžiui, grįžti iki 22 val., grįžęs turi papūsti, jūs norite sužinoti, ar nėra parūkęs ir t.t. Ir jei paauglys pažeidžia taisykles, jam skiriamas namų areštas. Mes baudžiame už nepriimtiną elgesį, bet neatimame jiems taip reikalingo bendravimo.

Kitas klausimas – kodėl paauglys bendrauja su šia kompanija? Galbūt juos tikrai sieja bendri interesai, galbūt paauglys tiesiog siekia pritapti ir eksperimentuoja, o galbūt jūsų vaikas protestuoja. „Nekokia kompanija“ gali būti viena iš protesto formų, kuria vaikas siekia įrodyti savo nuomonės viršumą prieš tėvų sprendimus bei išbandyti ribas.

Tokiu atveju reikėtų reaguoti ramiai, tačiau griežtai nubrėžti elgesio ribas. Paauglys turi suprasti, kad jo saviraiškos laisvė ir asmenybės paieškos nėra ribojamos, tačiau šiuose namuose būtina laikytis taisyklių ir kol kas tas taisykles nustato tėvai.

Paauglys, alkoholis ir cigaretės

Jeigu į namus grįžus paaugliui aiškiai juntamas rūkalų kvapas arba akivaizdu, kad vaikas yra vartojęs alkoholio, būtina kalbėtis. Tačiau šį pokalbį palikite rytui, jog vaikas galėtų tinkamai jus suprasti.

Jokiu būdu neapsimetinėkite, kad nieko nematote, neskubėkite paauglio barti dabar ir čia bei nepasiduokite provokacijai „Čia ne aš, čia mano draugai...“

Pokalbį reikėtų pradėti ramiai, be didelių emocijų, pykčio ir dramatizavimo. Juk akivaizdu, kad šio fakto jau nepakeisite, tad svarbu išsiaiškinti padėtį ir ją suvaldyti. Kad dažnas paauglys tai išbandys, nėra tragedija – tai yra normalu. Taip paaugliai pažįsta pasaulį ir atsirenka, kas yra gerai, o kas yra blogai.

Tačiau svarbu laiku užkirsti kelią, kad tai netaptų įpročiu. Taip pat nesuteikite paaugliui prielaidų manyti, jog alkoholį ar rūkymą jis galės naudoti kaip protesto priemones.

Išsakykite savo poziciją, įspėkite jį, kas laukia, jeigu situacija pasikartos ir būtinai laikykitės savo žodžio. Įspėti ar sudrausminti paauglį galite įvairiais būdais, tačiau svarbiausia yra tai, kad jie būtų sąžiningi, terminuoti ir nežeminantys.

Galite pažadėti sumažinti dienpinigius, skirti namų areštą iki mėnesio, leisti kompiuteriu naudotis tik mokslo tikslams, ribotam laikui uždrausti lankytis vakarėliuose, bendrauti su draugais ir pan.

Negrasinkite nebūtais dalykais kaip „daugiau niekada...“, „iki gyvenimo pabaigos...“ Paauglys nebe vaikas, jis viską supranta logiškai, o tokie nerealiniai terminai tik paskatins protestuoti ir maištauti, nes „ką daugiau man gali padaryti“. Tėvams vertėtų įsivaizduoti, kad yra policininkai, sustabdę pažeidėją. Pirmiausia įspėjate, o jeigu nusižengimas kartojasi, skiriate baudą.

Kovo 14-15 dienomis Vilniuje, LPKC Litexpo, pirmą kartą Lietuvoje organizuojamoje konferencijoje ATSAKINGA TĖVYSTĖ atsakymais tėvams apie vaikus dalinsis žymiausi bei progresyviausi šio meto Lietuvos vaikų ir paauglių auklėjimo profesionalai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.