Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus

Atvėrę itin plačias galimybes sužinoti, domėtis, bendrauti, žaisti ir kurti, kompiuteriai, išmanieji įrenginiai ir internetas, manoma, yra tikroji šiandienos vaikų priklausomybė. Specialistų nuomone, net 70 proc. šiuolaikinių vaikų bendravimo vyksta būtent internete, o dažnas tėvas prieš technologijas jaučiasi bejėgis ir su baime stebi, kaip jo atžala pasineria į kitą pasaulį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Terminas „priklausomybė nuo interneto“ pirmąkart buvo panaudotas beveik prieš dvidešimtmetį, ir nors ši technologinė priklausomybė vadinama teigiama ir nėra įtraukta į oficialių ligų sąrašą, ji lyginama su patologiniu lošimu, priklausomybe nuo narkotikų ar alkoholio.

Priklausomybės atsiradimą skatina tokie veiksniai kaip nerimas, depresija, stresas, socialinės paramos trūkumas ir ypač paauglystėje būdingas sunkumas rasti ryšį, bendrumą su kitais žmonėmis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Reportažas iš jurtoje įsikūrusio vaikų darželio Kauno rajone
Kaip paaugliui išsirinkti būsimą profesiją

„Sunerimti reikėtų tada, kai internete praleidžiama labai daug laiko, o pagalvojus apie gyvenimą už jo ribų, kyla nuobodulys. Priklausomybę gali rodyti žmogaus sudirgimas, jeigu jam naudojantis internetu, kas nors trukdo, taip pat nerimas, negalint ilgą laiką prisijungti prie interneto ir sumažėję socialiniai kontaktai su realiais žmonėmis“, – priklausomybės nuo interneto požymius komentuoja Vilniaus universiteto docentė Dr. Laima Bulotaitė.

Aktualias tėvų ir vaikų problemas nagrinėjančių seminarų ciklą „Tėvystės antradieniai“ rengianti asociacija „Mentor Lietuva“, generalinės sekretorės Jurgitos Ribinskaitės - Glatzer teigimu, tėvų klausimų apie priklausomybę nuo interneto ar kompiuterio sulaukia pakankamai dažnai ir pastebi, jog tėvai dažniau nerimauja ir baiminasi ne dėl vaikui kylančių pavojų gatvėje, o būtent dėl su elektroninių įrenginių naudojimu susijusių elgsenos pokyčių ar socialinių įgūdžių praradimo.

Pasak psichologės ir socialinių mokslų daktarės Laimos Bulotaitės, kuriai yra tekę konsultuoti nuo interneto ar kompiuterio priklausomus vaikus, praleidžiant per daug laiko prie elektroninių įrenginių, ne tik prarandami socialiniai įgūdžiai, atsiranda bendravimo su draugais ir tėvais problemų, prarandami kiti interesai, patiriama mokymosi sunkumų, taip pat, kyla pavojus fizinei sveikatai – gali atsirasti pirštų, nugaros ar šono skausmai, stuburo iškrypimai, miego ar virškinimo sutrikimai, nuovargis, silpnėti regėjimas.

„Pastebėjome, jog vaikai daug laiko praleidžiantys prie kompiuterinių įrenginių ar internete, patiria sunkumų užmegzdami santykius su kitais žmonėmis. Tai kelia didelę grėsmę sklandžiai asmenybės raidai, nes paauglystėje mes visi turime išmokti užmegzti ryšį, kurti santykius ir bendrauti“, – specialistei antrina J. Ribinskaitė - Glatzer.

Pasak „Mentor Lietuva" vadovės, organizacijos įgyvendinama mentorystės programa siekia vaikams suteikti žinių, kaip formuoti įgūdžius, padedančius atrasti įvairias laisvalaikio leidimo formas, leidžiančius išmokti nusiraminti, įveikti nuobodulį kitais būdais, o tėvystės seminaruose „Mentor Lietuva“ siekia padėti tėvams suprasti, kaip jie gali padėti savo atžaloms sudėtingais gyvenimo periodais ar esant tam tikroms problemoms.

Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus
© Vida Press

Priklausomybių psichologiją tyrinėjanti doc. dr. L. Bulotaitė atkreipia dėmesį, jog elektroniniai įrenginiai, internetas, puikiai tenkina vaikų poreikius, todėl, norint juos apsaugoti nuo technologijų žalos, reikia rasti sprendimą, kaip tuos poreikius patenkinti kitais būdais. Pavyzdžiui, vaikams tikrai reikia aiškių taisyklių ir dienotvarkės, ir jeigu vaikas negauna to namie, jam tą poreikį patenkina kompiuteriniai žaidimai. Jeigu jam trūksta pagyrimo ir paskatinimo, vėlgi jis tai gali rasti žaidimuose. Tik paklausykite kaip žaidimų kūrėjai skatina ir palaiko savo klientus! Tačiau svarbiausias vis dėl to yra tėvų pavyzdys.

„Tėvai turi būti geru pavyzdžiu savo vaikams ir savo elgesiu, pasirinkimais parodyti įvairius laisvalaikio leidimo būdus, įdomias veiklas. Labai svarbu yra skatinti kitus vaiko interesus ir socialines veiklas.“

Psichologė pataria tėvams vengti draudimo naudotis internetu ar kompiuteriu, kadangi tai problemos tikrai neišspręs, tik gali sukelti vaiko priešiškumą tėvų atžvilgiu. Ji ragina verčiau pradėti reglamentuoti interneto ar kompiuterio vartojimą, nustatyti tam tikras taisykles, aptarti jas kartu su savo atžala ir skirti daugiau dėmesio bendravimui šeimoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.