Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus

Atvėrę itin plačias galimybes sužinoti, domėtis, bendrauti, žaisti ir kurti, kompiuteriai, išmanieji įrenginiai ir internetas, manoma, yra tikroji šiandienos vaikų priklausomybė. Specialistų nuomone, net 70 proc. šiuolaikinių vaikų bendravimo vyksta būtent internete, o dažnas tėvas prieš technologijas jaučiasi bejėgis ir su baime stebi, kaip jo atžala pasineria į kitą pasaulį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Terminas „priklausomybė nuo interneto“ pirmąkart buvo panaudotas beveik prieš dvidešimtmetį, ir nors ši technologinė priklausomybė vadinama teigiama ir nėra įtraukta į oficialių ligų sąrašą, ji lyginama su patologiniu lošimu, priklausomybe nuo narkotikų ar alkoholio.

Priklausomybės atsiradimą skatina tokie veiksniai kaip nerimas, depresija, stresas, socialinės paramos trūkumas ir ypač paauglystėje būdingas sunkumas rasti ryšį, bendrumą su kitais žmonėmis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Reportažas iš jurtoje įsikūrusio vaikų darželio Kauno rajone
Kaip paaugliui išsirinkti būsimą profesiją

„Sunerimti reikėtų tada, kai internete praleidžiama labai daug laiko, o pagalvojus apie gyvenimą už jo ribų, kyla nuobodulys. Priklausomybę gali rodyti žmogaus sudirgimas, jeigu jam naudojantis internetu, kas nors trukdo, taip pat nerimas, negalint ilgą laiką prisijungti prie interneto ir sumažėję socialiniai kontaktai su realiais žmonėmis“, – priklausomybės nuo interneto požymius komentuoja Vilniaus universiteto docentė Dr. Laima Bulotaitė.

Aktualias tėvų ir vaikų problemas nagrinėjančių seminarų ciklą „Tėvystės antradieniai“ rengianti asociacija „Mentor Lietuva“, generalinės sekretorės Jurgitos Ribinskaitės - Glatzer teigimu, tėvų klausimų apie priklausomybę nuo interneto ar kompiuterio sulaukia pakankamai dažnai ir pastebi, jog tėvai dažniau nerimauja ir baiminasi ne dėl vaikui kylančių pavojų gatvėje, o būtent dėl su elektroninių įrenginių naudojimu susijusių elgsenos pokyčių ar socialinių įgūdžių praradimo.

Pasak psichologės ir socialinių mokslų daktarės Laimos Bulotaitės, kuriai yra tekę konsultuoti nuo interneto ar kompiuterio priklausomus vaikus, praleidžiant per daug laiko prie elektroninių įrenginių, ne tik prarandami socialiniai įgūdžiai, atsiranda bendravimo su draugais ir tėvais problemų, prarandami kiti interesai, patiriama mokymosi sunkumų, taip pat, kyla pavojus fizinei sveikatai – gali atsirasti pirštų, nugaros ar šono skausmai, stuburo iškrypimai, miego ar virškinimo sutrikimai, nuovargis, silpnėti regėjimas.

„Pastebėjome, jog vaikai daug laiko praleidžiantys prie kompiuterinių įrenginių ar internete, patiria sunkumų užmegzdami santykius su kitais žmonėmis. Tai kelia didelę grėsmę sklandžiai asmenybės raidai, nes paauglystėje mes visi turime išmokti užmegzti ryšį, kurti santykius ir bendrauti“, – specialistei antrina J. Ribinskaitė - Glatzer.

Pasak „Mentor Lietuva" vadovės, organizacijos įgyvendinama mentorystės programa siekia vaikams suteikti žinių, kaip formuoti įgūdžius, padedančius atrasti įvairias laisvalaikio leidimo formas, leidžiančius išmokti nusiraminti, įveikti nuobodulį kitais būdais, o tėvystės seminaruose „Mentor Lietuva“ siekia padėti tėvams suprasti, kaip jie gali padėti savo atžaloms sudėtingais gyvenimo periodais ar esant tam tikroms problemoms.

Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus
© Vida Press

Priklausomybių psichologiją tyrinėjanti doc. dr. L. Bulotaitė atkreipia dėmesį, jog elektroniniai įrenginiai, internetas, puikiai tenkina vaikų poreikius, todėl, norint juos apsaugoti nuo technologijų žalos, reikia rasti sprendimą, kaip tuos poreikius patenkinti kitais būdais. Pavyzdžiui, vaikams tikrai reikia aiškių taisyklių ir dienotvarkės, ir jeigu vaikas negauna to namie, jam tą poreikį patenkina kompiuteriniai žaidimai. Jeigu jam trūksta pagyrimo ir paskatinimo, vėlgi jis tai gali rasti žaidimuose. Tik paklausykite kaip žaidimų kūrėjai skatina ir palaiko savo klientus! Tačiau svarbiausias vis dėl to yra tėvų pavyzdys.

„Tėvai turi būti geru pavyzdžiu savo vaikams ir savo elgesiu, pasirinkimais parodyti įvairius laisvalaikio leidimo būdus, įdomias veiklas. Labai svarbu yra skatinti kitus vaiko interesus ir socialines veiklas.“

Psichologė pataria tėvams vengti draudimo naudotis internetu ar kompiuteriu, kadangi tai problemos tikrai neišspręs, tik gali sukelti vaiko priešiškumą tėvų atžvilgiu. Ji ragina verčiau pradėti reglamentuoti interneto ar kompiuterio vartojimą, nustatyti tam tikras taisykles, aptarti jas kartu su savo atžala ir skirti daugiau dėmesio bendravimui šeimoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mokiniai ir toliau galės muziejus lankyti nemokamai

Kultūros ministerijai pavaldžiuose muziejuose iki šių metų pabaigos pratęsiamas nemokamas mokinių muziejų lankymasis.

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.