Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus

Atvėrę itin plačias galimybes sužinoti, domėtis, bendrauti, žaisti ir kurti, kompiuteriai, išmanieji įrenginiai ir internetas, manoma, yra tikroji šiandienos vaikų priklausomybė. Specialistų nuomone, net 70 proc. šiuolaikinių vaikų bendravimo vyksta būtent internete, o dažnas tėvas prieš technologijas jaučiasi bejėgis ir su baime stebi, kaip jo atžala pasineria į kitą pasaulį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Terminas „priklausomybė nuo interneto“ pirmąkart buvo panaudotas beveik prieš dvidešimtmetį, ir nors ši technologinė priklausomybė vadinama teigiama ir nėra įtraukta į oficialių ligų sąrašą, ji lyginama su patologiniu lošimu, priklausomybe nuo narkotikų ar alkoholio.

Priklausomybės atsiradimą skatina tokie veiksniai kaip nerimas, depresija, stresas, socialinės paramos trūkumas ir ypač paauglystėje būdingas sunkumas rasti ryšį, bendrumą su kitais žmonėmis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Reportažas iš jurtoje įsikūrusio vaikų darželio Kauno rajone
Kaip paaugliui išsirinkti būsimą profesiją

„Sunerimti reikėtų tada, kai internete praleidžiama labai daug laiko, o pagalvojus apie gyvenimą už jo ribų, kyla nuobodulys. Priklausomybę gali rodyti žmogaus sudirgimas, jeigu jam naudojantis internetu, kas nors trukdo, taip pat nerimas, negalint ilgą laiką prisijungti prie interneto ir sumažėję socialiniai kontaktai su realiais žmonėmis“, – priklausomybės nuo interneto požymius komentuoja Vilniaus universiteto docentė Dr. Laima Bulotaitė.

Aktualias tėvų ir vaikų problemas nagrinėjančių seminarų ciklą „Tėvystės antradieniai“ rengianti asociacija „Mentor Lietuva“, generalinės sekretorės Jurgitos Ribinskaitės - Glatzer teigimu, tėvų klausimų apie priklausomybę nuo interneto ar kompiuterio sulaukia pakankamai dažnai ir pastebi, jog tėvai dažniau nerimauja ir baiminasi ne dėl vaikui kylančių pavojų gatvėje, o būtent dėl su elektroninių įrenginių naudojimu susijusių elgsenos pokyčių ar socialinių įgūdžių praradimo.

Pasak psichologės ir socialinių mokslų daktarės Laimos Bulotaitės, kuriai yra tekę konsultuoti nuo interneto ar kompiuterio priklausomus vaikus, praleidžiant per daug laiko prie elektroninių įrenginių, ne tik prarandami socialiniai įgūdžiai, atsiranda bendravimo su draugais ir tėvais problemų, prarandami kiti interesai, patiriama mokymosi sunkumų, taip pat, kyla pavojus fizinei sveikatai – gali atsirasti pirštų, nugaros ar šono skausmai, stuburo iškrypimai, miego ar virškinimo sutrikimai, nuovargis, silpnėti regėjimas.

„Pastebėjome, jog vaikai daug laiko praleidžiantys prie kompiuterinių įrenginių ar internete, patiria sunkumų užmegzdami santykius su kitais žmonėmis. Tai kelia didelę grėsmę sklandžiai asmenybės raidai, nes paauglystėje mes visi turime išmokti užmegzti ryšį, kurti santykius ir bendrauti“, – specialistei antrina J. Ribinskaitė - Glatzer.

Pasak „Mentor Lietuva" vadovės, organizacijos įgyvendinama mentorystės programa siekia vaikams suteikti žinių, kaip formuoti įgūdžius, padedančius atrasti įvairias laisvalaikio leidimo formas, leidžiančius išmokti nusiraminti, įveikti nuobodulį kitais būdais, o tėvystės seminaruose „Mentor Lietuva“ siekia padėti tėvams suprasti, kaip jie gali padėti savo atžaloms sudėtingais gyvenimo periodais ar esant tam tikroms problemoms.

Priklausomybė, kuri pasiglemžia net vaikus
© Vida Press

Priklausomybių psichologiją tyrinėjanti doc. dr. L. Bulotaitė atkreipia dėmesį, jog elektroniniai įrenginiai, internetas, puikiai tenkina vaikų poreikius, todėl, norint juos apsaugoti nuo technologijų žalos, reikia rasti sprendimą, kaip tuos poreikius patenkinti kitais būdais. Pavyzdžiui, vaikams tikrai reikia aiškių taisyklių ir dienotvarkės, ir jeigu vaikas negauna to namie, jam tą poreikį patenkina kompiuteriniai žaidimai. Jeigu jam trūksta pagyrimo ir paskatinimo, vėlgi jis tai gali rasti žaidimuose. Tik paklausykite kaip žaidimų kūrėjai skatina ir palaiko savo klientus! Tačiau svarbiausias vis dėl to yra tėvų pavyzdys.

„Tėvai turi būti geru pavyzdžiu savo vaikams ir savo elgesiu, pasirinkimais parodyti įvairius laisvalaikio leidimo būdus, įdomias veiklas. Labai svarbu yra skatinti kitus vaiko interesus ir socialines veiklas.“

Psichologė pataria tėvams vengti draudimo naudotis internetu ar kompiuteriu, kadangi tai problemos tikrai neišspręs, tik gali sukelti vaiko priešiškumą tėvų atžvilgiu. Ji ragina verčiau pradėti reglamentuoti interneto ar kompiuterio vartojimą, nustatyti tam tikras taisykles, aptarti jas kartu su savo atžala ir skirti daugiau dėmesio bendravimui šeimoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.