Šis vaikų amžius sunkumų kelia ir tėvams, ir patiems vaikams

 (2)
10-14 metų vaikai patiria daug sunkumų, nes jie jau yra tokio amžiaus, kai žaisti vaikų žaidimų aikštelėse ar dėlioti Lego jiems nebeįdomu, tačiau jie dar ir nėra tikrieji paaugliai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Šio amžiaus vaikus neretai pavadina „tarpiniais" vaikais, kurie nepritampa nė vienai grupei - nėra maži vaikai, tačiau nėra ir paaugliai.

Ir vaikams, ir jų tėvams sunku suprasti, kaip elgtis ir bendrauti šiame amžiaus tarpsnyje.

Ulmo universiteto mokslininkai tyrinėjo šio amžiaus vaikų raidos ypatumus ir nustatė, kad šio amžiaus vaikų problema tikrai egzistuoja. Tyrėjai priėjo išvados, kad tokio amžiaus vaikai gyvena pereinamojoje fazėje. Jie jau daugiau domisi bendraamžių draugija, tačiau jiems dar nėra taip svarbi kitų vaikų nuomonė ir nėra didelė įtaka, kokia yra paaugliams.

Šio amžiaus vaikai turi sunkumų susirasti „užklasinės veiklos", nes užsiėmimai vaikams jų jau nebedomina, o ir paaugliams skirtos veiklos dar netenkina.

Mokslininkai pastebėjo, kad 10 -14 metų vaikai itin mielai laiką leidžia didžiuosiuose prekybos centruose ar kitose viešose vietose.

Kad ir kokie jie atrodytų savarankiški ir turintys savo nuomonę, visgi tokio amžiaus vaikams šeima yra svarbiausia ir nuoširdūs pokalbiai, išsipasakojimai tėvams jiems labai svarbu.

Keletas patarimų tėvams, auginantiems 10-14 metų vaikus:

Laisvė: nei per daug, nei per mažai

Kiek duoti vaikui laisvės, priklauso nuo vaiko ir tėvų santykių. Tėvai turėtų stebėti savo vaikus, kad suprastų, ar vaikas tai vaiko norimai laisvei yra psichologiškai subrendęs. Be to, svarbu su vaiku derėtis, kad didinant laisvę didėja ir pareigų.

Derybos, o ne nuomonės primetimas

Kūdikiui ar mažam vaikui taisykles galima primesti, o štai su tokio amžiaus vaiku jau reikia tartis, aiškinti, kodėl jos yra svarbios ir kodėl jų vaikas turi paisyti. Labai svarbu susėsti su vaiku ir kalbėtis, ramiu ir draugišku tonu, o ne pakeltu balsu įsakyti: „Bus taip ir ne kitaip."

Atvirumas šeimoje

Ar jūsų vaikas žino, kad esate visada pasirengę jį išklausyti? Kad nepulsite barti, moralizuoti, o išklausysite ir tik paprašyti patarimo, jį pasakysite? Geriausias variantas yra tas, kai nuo pat vaikystės tėvai sukuria kuo šiltesnius santykius su savo vaiku, pripratina kalbėtis.

Pagalbos ieškoti niekada nevėlu

Tėvų pareiga - kalbėtis su vaiku, tačiau jei matote, kad tai nepavyksta, nebijokite kreiptis pagalbos į psichologą. Ankstyvoji paauglystė (maždaug 10-14 metų vaikai) tuoj baigsis, prasidės „tikroji" arba „vėlyvoji", tuomet įsisenėjusios problemos niekur nedings, o tik dar labiau paaštrės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (31)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?