Šis vaikų amžius sunkumų kelia ir tėvams, ir patiems vaikams

 (2)
10-14 metų vaikai patiria daug sunkumų, nes jie jau yra tokio amžiaus, kai žaisti vaikų žaidimų aikštelėse ar dėlioti Lego jiems nebeįdomu, tačiau jie dar ir nėra tikrieji paaugliai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Šio amžiaus vaikus neretai pavadina „tarpiniais" vaikais, kurie nepritampa nė vienai grupei - nėra maži vaikai, tačiau nėra ir paaugliai.

Ir vaikams, ir jų tėvams sunku suprasti, kaip elgtis ir bendrauti šiame amžiaus tarpsnyje.

Ulmo universiteto mokslininkai tyrinėjo šio amžiaus vaikų raidos ypatumus ir nustatė, kad šio amžiaus vaikų problema tikrai egzistuoja. Tyrėjai priėjo išvados, kad tokio amžiaus vaikai gyvena pereinamojoje fazėje. Jie jau daugiau domisi bendraamžių draugija, tačiau jiems dar nėra taip svarbi kitų vaikų nuomonė ir nėra didelė įtaka, kokia yra paaugliams.

Šio amžiaus vaikai turi sunkumų susirasti „užklasinės veiklos", nes užsiėmimai vaikams jų jau nebedomina, o ir paaugliams skirtos veiklos dar netenkina.

Mokslininkai pastebėjo, kad 10 -14 metų vaikai itin mielai laiką leidžia didžiuosiuose prekybos centruose ar kitose viešose vietose.

Kad ir kokie jie atrodytų savarankiški ir turintys savo nuomonę, visgi tokio amžiaus vaikams šeima yra svarbiausia ir nuoširdūs pokalbiai, išsipasakojimai tėvams jiems labai svarbu.

Keletas patarimų tėvams, auginantiems 10-14 metų vaikus:

Laisvė: nei per daug, nei per mažai

Kiek duoti vaikui laisvės, priklauso nuo vaiko ir tėvų santykių. Tėvai turėtų stebėti savo vaikus, kad suprastų, ar vaikas tai vaiko norimai laisvei yra psichologiškai subrendęs. Be to, svarbu su vaiku derėtis, kad didinant laisvę didėja ir pareigų.

Derybos, o ne nuomonės primetimas

Kūdikiui ar mažam vaikui taisykles galima primesti, o štai su tokio amžiaus vaiku jau reikia tartis, aiškinti, kodėl jos yra svarbios ir kodėl jų vaikas turi paisyti. Labai svarbu susėsti su vaiku ir kalbėtis, ramiu ir draugišku tonu, o ne pakeltu balsu įsakyti: „Bus taip ir ne kitaip."

Atvirumas šeimoje

Ar jūsų vaikas žino, kad esate visada pasirengę jį išklausyti? Kad nepulsite barti, moralizuoti, o išklausysite ir tik paprašyti patarimo, jį pasakysite? Geriausias variantas yra tas, kai nuo pat vaikystės tėvai sukuria kuo šiltesnius santykius su savo vaiku, pripratina kalbėtis.

Pagalbos ieškoti niekada nevėlu

Tėvų pareiga - kalbėtis su vaiku, tačiau jei matote, kad tai nepavyksta, nebijokite kreiptis pagalbos į psichologą. Ankstyvoji paauglystė (maždaug 10-14 metų vaikai) tuoj baigsis, prasidės „tikroji" arba „vėlyvoji", tuomet įsisenėjusios problemos niekur nedings, o tik dar labiau paaštrės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.