Šis vaikų amžius sunkumų kelia ir tėvams, ir patiems vaikams

 (2)
10-14 metų vaikai patiria daug sunkumų, nes jie jau yra tokio amžiaus, kai žaisti vaikų žaidimų aikštelėse ar dėlioti Lego jiems nebeįdomu, tačiau jie dar ir nėra tikrieji paaugliai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Šio amžiaus vaikus neretai pavadina „tarpiniais" vaikais, kurie nepritampa nė vienai grupei - nėra maži vaikai, tačiau nėra ir paaugliai.

Ir vaikams, ir jų tėvams sunku suprasti, kaip elgtis ir bendrauti šiame amžiaus tarpsnyje.

Ulmo universiteto mokslininkai tyrinėjo šio amžiaus vaikų raidos ypatumus ir nustatė, kad šio amžiaus vaikų problema tikrai egzistuoja. Tyrėjai priėjo išvados, kad tokio amžiaus vaikai gyvena pereinamojoje fazėje. Jie jau daugiau domisi bendraamžių draugija, tačiau jiems dar nėra taip svarbi kitų vaikų nuomonė ir nėra didelė įtaka, kokia yra paaugliams.

Šio amžiaus vaikai turi sunkumų susirasti „užklasinės veiklos", nes užsiėmimai vaikams jų jau nebedomina, o ir paaugliams skirtos veiklos dar netenkina.

Mokslininkai pastebėjo, kad 10 -14 metų vaikai itin mielai laiką leidžia didžiuosiuose prekybos centruose ar kitose viešose vietose.

Kad ir kokie jie atrodytų savarankiški ir turintys savo nuomonę, visgi tokio amžiaus vaikams šeima yra svarbiausia ir nuoširdūs pokalbiai, išsipasakojimai tėvams jiems labai svarbu.

Keletas patarimų tėvams, auginantiems 10-14 metų vaikus:

Laisvė: nei per daug, nei per mažai

Kiek duoti vaikui laisvės, priklauso nuo vaiko ir tėvų santykių. Tėvai turėtų stebėti savo vaikus, kad suprastų, ar vaikas tai vaiko norimai laisvei yra psichologiškai subrendęs. Be to, svarbu su vaiku derėtis, kad didinant laisvę didėja ir pareigų.

Derybos, o ne nuomonės primetimas

Kūdikiui ar mažam vaikui taisykles galima primesti, o štai su tokio amžiaus vaiku jau reikia tartis, aiškinti, kodėl jos yra svarbios ir kodėl jų vaikas turi paisyti. Labai svarbu susėsti su vaiku ir kalbėtis, ramiu ir draugišku tonu, o ne pakeltu balsu įsakyti: „Bus taip ir ne kitaip."

Atvirumas šeimoje

Ar jūsų vaikas žino, kad esate visada pasirengę jį išklausyti? Kad nepulsite barti, moralizuoti, o išklausysite ir tik paprašyti patarimo, jį pasakysite? Geriausias variantas yra tas, kai nuo pat vaikystės tėvai sukuria kuo šiltesnius santykius su savo vaiku, pripratina kalbėtis.

Pagalbos ieškoti niekada nevėlu

Tėvų pareiga - kalbėtis su vaiku, tačiau jei matote, kad tai nepavyksta, nebijokite kreiptis pagalbos į psichologą. Ankstyvoji paauglystė (maždaug 10-14 metų vaikai) tuoj baigsis, prasidės „tikroji" arba „vėlyvoji", tuomet įsisenėjusios problemos niekur nedings, o tik dar labiau paaštrės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.