Slidinėjimo kelionė su vaikais: kokias klaidas tėvai daro dažniausiai?

Su vaikais pirmą kartą į kalnus vykstantys tėvai nerimauja dėl daugelio dalykų: ar bus sąlygos tinkamai pasirūpinti mažaisiais, kaip juos apsaugoti ne tik nuo traumų, bet ir nuo elementaraus peršalimo?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvams rūpi žinoti, kaip apskritai vaikus supažindinti su kalnais taip, kad jie neišsigąstų ir neišsižadėtų jų visam likusiam gyvenimui? Juk kalnai yra nemenkas išbandymas ir suaugusiam, o ką jau bekalbėti apie mažamečius pyplius, kurie dar tik pradeda žengti pirmuosius savo žingsnius su slidėmis?

Kaip pasirūpinti vaiko gerove ir saugumu kalnuose pasakoja dainininkas, prodiuseris ir slidinėjimo instruktorius Lukas Pačkauskas bei kelionių organizatorius „Pro Arte" atstovė Skirmantė Vaitkutė.

Pasirūpinkite tinkama apranga

Pasak L. Pačkausko, vienas svarbiausių dalykų - mažamečiai kalnuose turi būti tinkamai aprengti. „Kai vaikai slidinėja ar žaidžia lauke, jie greit sušyla ir dažnai tiesiog atsisagsto rūbelius. Be to, jiems nuolat visur prilenda sniego: jo rasite ant galvos, striukėje, kišenėse - visur, kur tik įmanoma, - šypsojosi ir pats 8 metų sūnų Matą auginantis slidinėjimo instruktorius. - Todėl tam, kad kalnuose vaikas jaustųsi gerai, pirmiausia būtina protingai investuoti ir apsirūpinti tokia apranga, su kuria mažajam bus patogu judėti ir kuri apsaugos ne tik nuo peršalimo, bet ir nuo sukaitimo".

Nors vaikai drabužius išauga per 2-3 sezonus, vis dėlto geriausia juos pirkti, o ne nuomotis ar skolintis. Taip yra dėl to, kad apranga sportuojant yra daug svarbiau nei tiesiog einant gatve. Sportuojant padidėja judesių amplitudė, o bet kokie nepatogumai, tokie kaip spaudžianti guma ar kliūvanti detalė ima jaustis kiekviename žingsnyje. Toks diskomfortas vargina ir suaugusius, o vaikai apskritai nepasižymi didele kantrybe. „Todėl geriau išleisti daugiau ir nupirkti gerai drėgmę garinantį, tikrai šiltą ir sykiu gera ventiliacija pasižymintį drabužį nei vėliau vargti apsirengus skolintais ar prastesniais drabužiais", - sakė L. Pačkauskas.

Drabužiai, su kuriais vaikas vaikšto kasdien, į darželį ar mokyklą, į kalnus greičiausiai netiks, nes apranga į kalnus, kaip suaugusiųjų, taip ir vaikų, turi būti speciali: atspari drėgmei, sauganti nuo sniego patekimo po drabužiais, taip pat gerai garinanti drėgmę.
Lukas PAČKAUSKAS

Drabužiai, su kuriais vaikas vaikšto kasdien, į darželį ar mokyklą, į kalnus greičiausiai netiks, nes apranga į kalnus, kaip suaugusiųjų, taip ir vaikų, turi būti speciali: atspari drėgmei, sauganti nuo sniego patekimo po drabužiais, taip pat gerai garinanti drėgmę ir t. t. Nes jei vaikas suprakaituos ir drabužiai neišgarins drėgmės, greičiausiai jis peršals. Be to, paprasta kasdienė apranga dar ir sunkesnė nei slidinėjimo drabužiai.

„Renkantis slidinėjimo aprangą, būtina atkreipti dėmesį į spalvą - ji turi būti kuo ryškesnė tam, kad vaikas būtų lengvai pastebimas trasoje", - sakė čiuožimo snieglente entuziastas.

Tuo tarpu batus, anot Luko, geriau nuomotis vietoje: „Renkantis batus, svarbiausia yra patogumas, o nuomos punktuose rasite batų kiekvienai kojai. Vaikas sparčiai auga, kojos dydis keičiasi, tad pirkti specialios ir gana brangios avalynės tikrai neapsimoka".

Slidinėjimo kelionė su vaikais: kokias klaidas tėvai daro dažniausiai?
© Vida Press

Nemokykite vaikų slidinėti patys

Kai kurie tėvai baiminasi patikėti vaikus slidinėjimo mokyklėlėms, tačiau L. Pačkauskas įsitikinęs, jog profesionalas vaiką išmokys žymiai geriau nei jo tėtis ar mama - net ir labai labai mylėdami. Mat mažametis, mokydamasis iš specialisto, visą dėmesį sutelkia būtent į slidinėjimą. Be to, vaikai su svetimais mažiau aikštijasi.

„Tėvams iš viso nerekomenduočiau būti šalia ir stebėti, kaip jų vaikas yra mokomas. Matydamas tėvus, mažylis nesugebės susikoncentruoti į tai, ką jam sako instruktorius, - sakė L. Pačkauskas. - Jei labai nerimaujate dėl savo atžalos, geriau aplankykite jį per pietų pertraukėlę, kuomet jis nebus užimtas".

Anot instruktoriaus, vaikų mokymas mokyklėlėse vyksta žaidimo principu, stengiantis, kad slidinėjimas mažamečiui taptų kuo patrauklesnis, joks kritimas nesukeltų baimės ir ateityje jis vėl norėtų stotis ant slidžių. Pavyzdžiui, vaikai mokosi daryti posūkius su nedideliu vairu rankose ir panašiai.

Reikia išmokti įsiklausyti į vaiko poreikius. Lyginant su kitomis tautomis, mes, lietuviai, esame gana griežti savo vaikams, o kalnuose reikia daugiau jautrumo. Jei jūsų pyplys sakosi esąs pavargęs ir nenori leistis nuo kalno, geriau leisti jam pailsėti, patausoti save, ramiai pasivaikščioti.
Skirmantė VAITKUTĖ

„Be abejo, vėliau, kuomet pirmieji įgūdžiai jau yra suformuoti instruktoriaus, vaiką mokyti gali ir tėvai. Juk tuomet jie jau beveik lygiaverčiai partneriai - gali dalintis patirtimis", - pridūrė L. Pačkauskas.

Beje, vaikai slidinėti išmoksta žymiai lengviau nei suaugusieji - pastarieji sklandžiai ir tvarkingai it žąsiukų vorelė paskui instruktorius čiuožiančią mini koloną palydi su didžiuliu pavydu, mėgindami eilinį kartą pakilti nuo sniego...

Nesibaiminkite dėl kalbų barjero

Pasak Skirmantės Vaitkutės, savo atžalas į mokyklėles leidžiančius tėvus gąsdina svetimos kalbos barjeras. „Lietuviškai kalbantis instruktorius kalnuose - itin retas atvejis, tačiau dėl to neverta pergyventi, - sakė pašnekovė. - Instruktoriai mokyklėlėse yra paruošti bendrauti su įvairių tautybių vaikais ir puikiai su jais visais susikalba ne tik bendriniais terminais, bet ir gestais bei kūno kalba".

„Jei manote, kad mažajam kalnuose vienam bus nejauku, keliaukite su panašaus amžiaus vaikų turinčiomis šeimomis - žinoma, jei tik tokia galimybė yra. Du lietuviukai mokykloje - smagumas garantuotas, - šypsojosi S. Vaitkutė. - Nes slidinėjimas yra kolektyvinis užsiėmimas, kuomet nuolat dalinamasi emocijomis bei išgyvenimais. Tai būtina ir suaugusiems, ir vaikams".

Slidinėjimo kelionė su vaikais: kokias klaidas tėvai daro dažniausiai?
© Vida Press

Tinkamai įvertinkite krūvį

Pasak S. Vaitkutės, prieš vykstant į kalnus būtina įvertinti, kokį fizinį krūvį vaikas gali ištverti besimokydamas. Pervargimas gali ne tik atbaidyti nuo noro slidinėti bei išgąsdinti, bet ir tapti įvairių traumų priežastimi.

„Reikia išmokti įsiklausyti į vaiko poreikius. Lyginant su kitomis tautomis, mes, lietuviai, esame gana griežti savo vaikams, o kalnuose reikia daugiau jautrumo. Jei jūsų pyplys sakosi esąs pavargęs ir nenori leistis nuo kalno, geriau leisti jam pailsėti, patausoti save, ramiai pasivaikščioti", - patirtimi dalijosi slidininkė.

S. Vaitkutės teigimu, taip pat nevertėtų vaiko pratinti prie didelių greičių. „Kuo didesnis greitis, tuos sunkiau yra susistabdyti, tad reikia įvertinti vaiko galimybes. Čiuožti galima tokiu greičiu, kokiu judėdamas vaikas galėtų bet kuriuo momentu saugiai sustoti".

Nebūkite nematomi trasoje

Vaikas jokiu būdu negali atsisėsti ar atsitūpti trasoje, nes taip jam sukeliamas didžiausias pavojus. „Kad ir kas benutiktų, jūsų atžala turi pasiekti trasos kraštą ir susitvarkyti ar pasiilsėti ten, - perspėjo S. Vaitkutė. - Jei įvyko didesnė nelaimė ir pasitraukti iš trasos neįmanoma, pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, tai iš dviejų slidininko lazdų suformuoti įspėjantį ženklą - įsmeigti lazdas aukščiau parkritusio vaiko tam, kad besileidžiantis iš viršaus jus aiškiai matytų".

Patys tėvai neturėtų čiuožti labai toli nuo savo vaiko. „Tėtis ar mama dėl didesnio ūgio tampa pačiu geriausiu žymekliu, leidžiančiu užfiksuoti kliūtį kitiems. Tuo tarpu mažas vaikas matomas gerokai blogiau", - sakė S. Vaitkutė.

Slidinėjimo kelionė su vaikais: kokias klaidas tėvai daro dažniausiai?
© Vida Press

Pasidomėkite viešbučio infrastruktūra

Pasak „Tez Tour" viešųjų ryšių ir rinkodaros vadovės I. Aukštuolytės, būtina pasidomėti, kurioje vietoje bus viešbutis, koks atstumas iki slidinėjimo mokyklėlės ir trasų. „Kalnai turėtų būti kuo arčiau jūsų viešbučio tam, kad kelionės iki jų būtų kuo paprastesnės ir mažiau varginančios - jėgų vaikui prireiks ant kalno šlaito, tad būtų gerai neprarasti jų dar tik pakeliui", - sakė I. Aukštuolytė. Keltuvai arti viešbučio - taip pat didžiulis privalumas.

„Apskritai reikia stengtis savo viešnagę kalnuose pasidaryti kuo patogesnę. Tam, kad mažiau vargtų ir vaikai, ir suaugusieji. Vis dėlto nepaisant visų patirtų sunkumų, galiausiai tai bus vienos geriausių jūsų šeimos atostogų. Ir labai tikėtina, kad ir jūsų atžala žiemos lauks nekantraudama - dėl galimybės nusileisti nuo kalniuko ne tik su rogėmis, bet ir su slidėmis ar snieglente", - specialistė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (30)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?