Studijos, užtikrinančios ateities karjeros perspektyvas

Kur studijuoti ir kokią studijų kryptį pasirinkti - nelengvas galvosūkis daugumai abiturientų. Juk planuojantiems savo ateitį, tenka rinktis iš daugiau nei 40 Lietuvoje veikiančių universitetų ir kolegijų, siūlančių iš pirmo žvilgsnio panašias, tačiau iš tiesų skirtingo modulio studijų programas. Atsivėrusios studijų užsienyje galimybės šį galvosūkį tik pasunkina.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sparčiausiai auganti sritis žada karjeros galimybes

LAMA BPO duomenimis, 2014 metais sparčiausiai auganti buvo biomedicinos mokslų sritis. Palyginus su 2013 metais, šios srities populiarumas paaugo keliais procentais, o pagal studijų pasirinkimą pirmaujantys socialiniai mokslai sulaukė kiek mažiau dėmesio, nei anksčiau.

Jeigu XX amžius buvo pasišventęs fizikai, tai XXI amžiaus pagrindinė ašis - biomokslai. Šiai sričiai žadamos milžiniškos perspektyvos, nepriklausomai nuo to, kuri kryptis bus pasirinkta - biochemija, biomedicina, bioinžinerija ar kita specialybė.

„Biomokslų srities profesionalai labai paklausūs darbo rinkoje, todėl karjeros perspektyvos - iš tiesų didelės tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad dauguma studijas baigusių magistrų yra įsidarbinę, o šios srities profesionalų poreikis nuolatos tik didėja, - kaip vieną iš pagrindinių biomokslų studijų privalumų įvardina VDU biotechnologijos studijų programos vadovas profesorius Gintautas Saulis. - Kitas daugumai būsimų studentų aktualus kriterijus - platus biomokslų krypčių pasirinkimas ir išsamios studijų programos, leidžiančios įsisavinti skirtingų sričių žinias, kurios praplečia ir ateities karjeros perspektyvas. Pavyzdžiui, biochemijos bakalaurai gali dirbti biochemijos, chemijos, molekulinės ir ląstelės biologijos laboratorijose bei biotechnologijos, farmacijos, maisto pramonės įmonėse, agrochemijos, sveikatos priežiūros tarnybose. Pasirinkimo laisvė ir galimybė pritaikyti savo žinias iš tiesų plati".

Šiuolaikinis studentas - laisva ir kūrybiška asmenybė

Daugumos šiuolaikinių studentų požiūris į studijas sparčiai keičiasi. Būsimieji savo srities profesionalai jau supranta, kad kokybiškas yra tas išsilavinimas, kuris neįspraudžia į siauros specializacijos rėmus ir negamina sisteminių rinkos dalyvių, o suteikia galimybę tobulėti neapsiribojant vienu pasirinkimu. Galima studijuoti biomokslus ir tuo pačiu metu gilinti žinias kitoje, iš pirmo žvilgsnio nesusijusioje srityje, pavyzdžiui, ekonomikoje ar vadyboje. Platesnis studijų spektras suteikia daugiau galimybių ir skatina kūrybiškiau pritaikyti studijų metu gautas žinias praktikoje.

Juozas Augutis
VDU mokslo prorektorius Juozas Augutis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Būtent tokiu principu veikia Artes liberales idėjas puoselėjantys universitetai, labiausiai paplitę Vakaruose. Jų pagrindinis išskirtinumas - gebėjimas kitaip organizuoti studijas, mokslo tyrimus, bendruomenės gyvenimą. Pagrindinė laisvųjų menų idėja - galima ir reikia ne tik studijuoti pagrindinį studijų dalyką (pavyzdžiui, biomediciną), tačiau taip pat reikia būti neatitrūkusiam nuo įvairių kitų sričių: matematikos, gamtos, menų, kalbų mokymosi. Tokių studijų tikslas - ugdyti drąsius, nebijančius eksperimentuoti jaunus žmones, tapsiančius profesionaliais, neabejingais savo šalies kūrėjais.

„Jeigu abiturientas orientuojasi į vieną konkrečią sritį, tarkim biologiją, matematiką ar fiziką, - studijų pasirinkimo spektras Lietuvos universitetuose tikrai platus. Tačiau jeigu būsimasis studentas į pasaulį žiūri globaliau, nori savo žinias gilinti keliose skirtingose srityse tuo pačiu metu - tokiu atveju Artes liberales studijas turintys universitetai suteiktų daugiau laisvės, platesnį išsilavinimą, gebėjimą prisitaikyti kintančiame laikmetyje" - besirenkantiems studijų kryptį ir universitetą pataria VDU mokslo prorektorius Juozas Augutis.

Jeigu abiturientas orientuojasi į vieną konkrečią sritį, tarkim biologija, matematika, fizika, - studijų pasirinkimo spektras Lietuvos universitetuose tikrai platus. Tačiau jeigu būsimasis studentas į pasaulį žiūri globaliau, nori savo žinias gilinti keliose skirtingose srityse tuo pačiu metu - tokiu atveju Artes liberales studijas turintys universitetai suteiktų daugiau laisvės, platesnį išsilavinimą, gebėjimą prisitaikyti kintančiame laikmetyje.
VDU mokslo prorektorius Juozas AUGUTIS

Deja, palyginus su užsienio universitetais, Lietuvoje aukštosios mokyklos vis dar laikosi gana konservatyvaus mokslo principų. Kol kas vienintelis Vytauto Didžiojo universitetas stengiasi išlaikyti Artes liberales kryptį - galimybę patiems rinktis ir projektuoti savo studijas, o taip pat suteikia galimybę mokytis 30 skirtingų pasaulio kalbų bei dalyvauti tarptautinių studijų mainų programose.

Kitas svarbus aspektas šiuolaikiniam studentui - galimybė pritaikyti studijų metu įgytas žinias praktikoje. „Jaunasis mokslininkas ne visuomet būna geras verslininkas, tad jam gali pritrūkti drąsos ir žinių, norint savo atradimus paversti verslu. Mes siekiame suartinti dvi skirtingas sritis - mokslą ir verslą, paskatinti verslumo ugdymą bei verslo aplinkos kūrimą universitete", - pasakojo  Juozas Augutis, galintis pasidžiaugti, kad universitete veikiančiame „Verslo praktikų centre" vos per 2 metus buvo įsteigtos 6 įmonės, dirbančios inovatyvių technologijų kūrimo ir diegimo srityse.

Molekulinės biologijos ir biotechnologijos magistranto Eriko įkurta mažoji bendrija „Probiomas" kuria produktus maisto pramonei ir farmacijai. Kuriant įmonės  produktus naudojamas net 5 skirtingų probiotinių bakterijų kompleksas. Aplinkotyros ir ekologijos studijų bakalauras Vaidas savo žinias pritaikė įsteigdamas mažąją bendriją „Galvaida", kuri užsiima atliekų surinkimu, regeneravimu ir kita atliekų tvarkyba bei trąšų ir azoto junginių gamyba.

Tai tik keli pavyzdžiai, puikiai parodantys, kad žinios ir įgūdžiai, kuriuos studentai įgyja studijų metu, yra pakankami pradėti savarankišką veiklą.

Universitetų įvertinimas - svarbus kriterijus renkantis mokslus

 Be abejonės, renkantis universitetą, svarbiausia įvertinti studijų kokybę, kuri matuojama pagal skirtingus kriterijus. Būsimiems studentams vertėtų atkreipti dėmesį ne tik į siūlomas studijų programas, bet ir taikomus mokymosi metodus, tarptautinių mainų galimybes, įgyjamas kompetencijas bei universiteto akademinius partnerius, jų kokybę ir aukštosios mokyklos bendradarbiavimą su darbdaviais. 

Susipažinti su universitetų įvertinimu bei studijų kokybe padės MOSTA tyrimas, kuriame dalyvavo visos Lietuvos mokslo institucijos. Šiame tyrime buvo nagrinėjama universiteto tyrimų kokybė, ekonominė ir socialinė įtaka, infrastruktūra, mokslo vadyba ir potencialas.

„Visose srityse VDU įvertintas kaip stiprus nacionalinis ir tarptautinis mokslo centras. Tai nuteikia optimistiškai, vadinasi, einame gera linkme. Ypač galime didžiuotis biomedicinos mokslais, kurie įvertinti palankiausiai tarp visų universitetų Lietuvoje, - teigia VDU mokslo prorektorius Juozas Augutis. - Tačiau besirenkantiems studijas norėčiau patarti mažiau galvoti apie tendencijas  ir rinktis tas sritis, kuriose jie galėtų labiausiai save realizuoti. Juk pasaulis atviras - jame telpa ir inžinieriai, ir filosofai, ir istorikai. Pasauliui reikia skirtingų gebėjimų ir kompetencijų".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (30)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.

Kokią meškos paslaugą mokiniams daro jų tėvai

Psichologiniai rugsėjo 1-osios išbandymai: kokią meškos paslaugą moksleiviams daro tėvai?