Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos

Svarstote, kur su šeima praleisti artimiausią savaitgalį? O ką atsakysite, jei pasiūlysime jums aplankyti Marijampolę? Čia netikėti atradimai laukia ir mažų, ir didelių.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Keliaujame į Saldžiamiestį

Ar žinote, kur Suvalkijoje įsikūręs Saldžiamiestis? Neieškokite jo žemėlapiuose, nes nerasite. Vienintelis būdas jį aplankyti - atvažiuoti į Marijampolę ir užsukti į čia esantį cukraus fabriką, kuris turi ir kitą, neoficialų pavadinimą - saldžiamiestis.

Anksčiau tai buvo aukštomis sienomis apsijuosusi uždara įstaiga, šiandien cukraus fabrikas plačiai atvėręs duris turistams, norintiems pamatyti nuo 1931 tebeveikiantį pirmąjį cukraus fabriką Lietuvoje. Ypač čia laukiami smalsūs vaikai, mat jiems sukurtos net dvi edukacinės programos, apie kurias papasakosime šiek tiek vėliau.

Paminklas runkeliui

Pirmas dalykas, kurį pamatysite atvažiavę į cukraus fabriką - neįprastas paminklas... runkeliui (autorius T. Pavilionis). Kaip sako su atvykstančiais turistais bendraujantis projektų vadovas Giedrius Šlekys, paminklas cukriniam runkeliui čia pastatytas ne šiaip sau. Stilizuotas paminklas primena lobių dėžę, iš kurios kyšo runkelio galva. Pasak gido, marijampoliečiams cukrinis runkelis iš tiesų prilygsta didžiausiam lobiui, mat ši daržovė per beveik 90 metų išmaitino daugybę tūkstančių marijampoliečių šeimų, kurių nariai dirbo ar tebedirba fabrike.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
Paminklas cukriniam runkeliui.
© Asmeninis albumas

Nuo runkelio iki cukraus

Toliau keliaujame į senuosius fabriko pastatus, vienas iš kurių šiandien pritaikytas turistams: čia įrengta ekspozicija, rodomas filmas bei vyksta edukacinės programos. „Jeigu atvažiuosite į fabriką tuo metu, kai čia vyksta gamyba (rugsėjo vidurys - gruodis), galėsite pamatyti, kaip cukriniai runkeliai virsta cukrumi. Ne tik pamatyti, bet ir užuosti bei paragauti“, - intriguoja Giedrius Šlekys.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
Giedrius Šlekys ekskursijos dalyviams rodo cukrinį runkelį, kuris netrukus virs biriu baltu cukrumi.
© Asmeninis albumas

Kitus devynis mėnesius fabrike yra ramiau, čia dirba keli šimtai žmonių, kurie ruošia fabriką artėjančiam gamybos sezonui. Į ekskursiją galima atvykti ir ne sezono metu, tada tiesiog nepamatysite gamybos proceso, kuris, pasak pašnekovo, vaikams ir įdomiausias.

Dvi edukacinės programos vaikams

Pažintinį maršrutą "Runkeluko kelionė" po cukraus fabriką galima rinktis cukraus gamybos laiku – rugsėjo-gruodžio mėnesiais. Atvykusieji čia sužino, jog pats populiariausias baltasis cukrus pasaulyje yra gaminamas nuo 1840 metų. Lietuvoje pirmasis cukraus fabrikas įsteigtas A. Smetonos valdymo laikais - 1931 metais. Marijampolėje cukrus gaminamas iš cukrinių runkelių.

Gidas Giedrius ištiesia lėkštę su riekelėmis supjaustytais cukriniais runkeliais ir kviečia pasivaišinti.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
Cukrinio runkelio vaišės.
© Asmeninis albumas

Skonis salstelėjęs, tačiau tikrai ne toks saldus, koks būna tikras cukrus. Ekskursijos dalyviai sužino, kad tarpinėje gamybos stadijoje cukraus kristalai būna gelsvi ir su daug priemaišų, tad kristalai vėliau pakartotinai tirpinami, kristalizuojami, rafinuojami.

Gamybos metu neapsieinama be šalutinių produktų, tačiau šiandien stengiamasi, kad jų būtų kuo mažiau, todėl presuojamos granulės atitenka gyvulių pašarui, melasa naudojama kulinarijos pramonėje.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
Supresuotos granulės, gaunamos kaip pašalinis produktas gaminant cukrų, tinka gyvulių pašarui.
© Asmeninis albumas

Visus šiuos gamybos metu atsiradusius produktus ekskursijoje galima apžiūrėti, pauostyti ir paragauti.

Ekspozicijoje akį traukia iš cukraus sukurtas japoniškas sodas, kurį taip ir knieti lyžtelėti. Taip pat eksponuojama iš įvairiausių medžiagų vaikų sukurtų cukrinių paroda.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
© Asmeninis albumas

Pasak Giedriaus Šlekio, į pažintinę ekskursiją atvykstantys vaikai, dažniausiai - moksleivių klasės - labiausiai džiaugiasi pamatę „kaip iš dangaus ima byrėti cukrus“, ypač, jei jis būna nekondicinis ir panašus į varveklius.

Antroji edukacinė programa Marijampolės cukraus fabrike vadinasi „Saldžiamiestis“, ir ji vyksta visus metus, nesvarbu, koks metų laikas. Ekskursijos metu aplankomi istoriniai cukraus fabriko pastatai, pasisvečiuojama mechaninėse dirbtuvėse, kuriose esančios 1906 metais pagamintos staklės veikia iki šiol.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
© Asmeninis albumas

Nėra abejonių, kad šiandien fabrikas kur kas modernesnis nei prieš 8 dešimtmečius, tačiau iki šiol, metai iš metų kartojamas tas pats ritualas: žmogus su degančiu fakelu lėtai kyla prie didžiulės krosnies angos, po kurio laiko fakelas dingsta krosnies nasruose ir ten, viduje, pradeda siautėti ugnis. Iš kamino ima virsti tiršti dūmai, ir taip prasideda dar vienas cukraus sezonas.

Į edukacines programas būtina išankstinė registracija, o daugiau informacijos suteiks Marijampolės turizmo informacijos centras.

Ką dar aplankyti Marijampolėje?

Jeigu susiruošite į Marijampolę, be senovinio cukraus fabriko čia galite pamatyti kitų įdomių gamtinių, kultūrinių ir istorinių objektų.

Gidas Vladas, paklaustas apie tai, kur Marijampolėje dar galima nueiti šeimoms su vaikais, pirmiausia mini kraštotyros muziejų, kuris gali pasiūlyti interaktyvių edukacinių programų. Na, ir žinoma, išpuoselėti parkai bei menininkų išgražintos įspūdingos viešosios erdvės, kuriomis paskutiniaisiais metais garsėja Suvalkijos sostinė.

Poezijos parkas

Tyliai čiurlenantis vanduo, romantiški takeliai ir tilteliai, vaikų žaidimų aikštelė, vandens šviesos ir spalvų žaismas sutemus virsta tikru spektakliu.

Vytauto Didžiojo parkas

Seniausias miesto parkas prieškariu buvo mėgstamiausia marijampoliečių laisvalaikio vieta. Nors po parko rekonstrukcijos čia atsirado ir modernus apšvietimas, ir atrakcionai vaikams, fontanas, visgi ši vieta išlaikė prieškario dvasią.

Marijampolės lakštingala

Tai paminklinis suolelis, skirtas iš Marijampolės kilusiai pasaulinio garso dainininkei Violetai Urmanavičiūtei - Urmanai.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
© Asmeninis albumas

Paminklas dainai

Tai, kad paminklai statomi poetams ir dainininkams, nestebina nieko. O ar žinote, kad Marijampolėje stovi paminklas... dainai? Vytauto Kernagio daina „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj“ turi paminklą, kurį rasite Poezijos parke.

Šv. Arkangelo Mykolo Mažoji Bazilika ir Marijonų vienuolynas

Tai bene lankomiausia turistų vieta Marijampolėje, kurią kasmet aplanko tūkstančiai tikinčiųjų ir ne tik.

Rygiškių Jono gimnazija

Kažin ar Lietuvoje yra kita tokia mokykla, kurią lankė tiek daug Lietuvos šviesuolių. Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka ir dar daug kitų žinomų vardų rasite čia esančiame muziejuje.

Su šeima keliaujame į Marijampolę: netikėtos pažintys ir įdomios vietos
© Asmeninis albumas

Butlerienės (kačių) kiemelis

Marijampolė siejama su grafiene Pranciška Butleriene, kuri pakvietė marijonų vienuolius, ir taip įsikūrė Marijampolės miestas. Grafienė labai mylėjo kates, todėl jos vardo kiemelyje apsigyveno skulporiaus K. Balčiūno katės, o kiemelį vietiniai vadina Kačių kiemeliu.

"Malonny: Marijampolė-Londonas-Niujorkas"

Nuo 2014 metų vykdomas projektas, kurio metu ant įvairių miesto pastatų sienų kuriami meno kūriniai. Projektą itin palaiko ir ne vieną kūrinį Marijampolei dovanojo Niujorke gyvenantis pasaulinio garso menininkas Ray Bartkus. Pasivaikščioti po miestą ir pamatyti įspūdingus gatvės meno kūrinius ilgai neužtruksite, o įspūdžiai liks ilgam.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas?

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.