Svarbi sąlyga, kad vaikas norėtų mokytis ir jam sektųsi

Psichologės Aurelijos Ananjevaitės pamąstymai apie tai, kaip padėti vaikui ugdytis savigarbą ir tuo pačiu skatinti motyvaciją mokytis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Praėjusiuose savo tekstuose kalbėjau, jog mokinių mokymosi motyvaciją sąlygoja žinojimas, dėl ko vaikas mokosi, suteiktos galimybės pasirinkti mokymosi būdą ir patenkinti vaiko poreikiai. Bet vaikui nesiseks mokytis, siekti savo tikslų, patenkinti savo poreikius ar priimti sprendimus, jei jis negerbs savęs ir nepasitikės aplinkiniais.  

Svarbi sąlyga, kad vaikas norėtų mokytis ir jam sektųsi
Psichologė Aurelija Ananjevaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Suprasti, ar vaikas pasižymi aukšta savigarba yra vienas sudėtingiausių dalykų. Todėl siekdama tai išsiaiškinti, nuolat stebiu: kaip dažnai vaikas kalbėdamas apie save, lyginasi su kitais? Man atrodo, jei vaikas kalbėdamas su manimi pasakoja ne tik apie savo elgesį, bet ir apie klasės draugų poelgius, jis menkai gerbia ir myli save. Nesvarbu, ar jis apie klasės draugus atsiliepia labai gerai arba labai blogai. Man atrodo, kad jis tokiu būdu bando atrasti kuo daugiau įrodymų, kuo jis yra prastesnis už kitus.

KITI PSICHOLOGĖS STRAIPSNIAI:
Kad vaikas norėtų mokytis, reikia žinoti 3 svarbius dalykus
Atviras psichologės laiškas visiems Lietuvos tėčiams ir mamoms

Todėl, jei norime, kad vaikas gerbtų ir mylėtų save, pirmiausiai mes, suaugusieji, turėtume jam parodyti, jog jis yra puikus tam tikroje srityje. Nesvarbu, kokia tai sritis: vieni yra puikūs tėvų pagalbininkai, kiti turi gerą iškalbą, treti yra talentingi menininkai.

Svarbiausia vaikui žinoti, kad jis yra naudingas, svarbus ir vertinamas. O tai, kad vertinate vaiką, galite parodyti pasiūlydami jam atlikti suaugusiųjų užduotis: paprašyti sudaryti pirkinių sąrašą, apskaičiuoti komunalinius mokesčius, paruošti pusryčius, suplauti indus ar išvesti šunį pasivaikščioti. Vyresniems vaikams galima patikėti suruošti šventę arba padaryti kažką ypatingo kitam šeimos nariui.

Kartais naudinga šeimoje ir apsikeisti vaidmenimis. Leiskite vaikui būti vadovu ir parodykite, kad jo parama svarbi jums. Nebijokite vaiko prašyti pagalbos, kad kažko jus pamokytų, paaiškintų, parodytų. Dažnai suaugusiems sunkiau suprantamos naujosios technologijos, vaiko paprašius pagalbos ir daugiau sužinosite, ir padėsite jam pasijusti svarbiu. Svarbiu jis pasijus ir padėdamas broliui ar sesei. Tokiu būdu jis supras, kad ir jiems reikalingas palaikymas, parama.

Kitaip tariant, vaikams patinka nors trumpam pabūti suaugusiu. Be to, atlikdami suaugusiųjų veiklas, vaikai supranta, kad ir jie gali turėti įtakos savo ir šeimos gyvenimui, lavina atsakomybės jausmą ir tuo pačiu jaučiasi saugiau jį supančioje aplinkoje.

Saugumo jausmas labai svarbus ugdant vaiko savigarbą. Kuo vaikas geriau pažįsta save, šeimos narius, klasės draugus bei mokyklos bendruomenę, tuo jis geriau jaučiasi. Todėl, siekdami, jog vaikas jaustųsi saugus, raginkite jį eiti į būrelius, aktyviai dalyvauti klasės ir mokyklos gyvenime. Nespausdami ir neįkyrėdami vaikui, paraginkite jį palaikyti atviras duris neįgaliam žmogui ar pamokyti trejų metų mergaitę užsirišti batus. Būtent sportinėje, meninėje ar savanoriškoje veikloje vaikas susiranda tikrus draugus ir atranda savuosius talentus.

Gali būti, kad vaikas ieškodamas savo talentų, pakeis ir išbandys ne vieną veiklą. Priežasčių tam gali būti daug: vieniems nepatiks būrelio vadovas, kitiems sunkiai seksis sutarti su kitais vaikais, tretiems nebus priimtina būrelio veikla. Tačiau visas priežastis galima išsiaiškinti tik nuoširdžiai pasikalbėjus su vaiku. Be to, pokalbis padės parodyti vaikui, kad jį priimate, palaikote ir jo nuomonė bei pasirinkimai yra gerbiami.

O pagarba labiausiai parodoma, kai tėvai ar kiti suaugusieji nemenkina nei savęs, nei aplinkinių. Ne kartą akcentavau, ir šį kartą norisi priminti, jog labiausiai vaikus auklėja tėvų pavyzdys. Jei tėvai gerbs save, tai ir vaikai pradės gerbti save. Jei tėvai geba savimi pasirūpinti (gerai maitintis, išsimiegoti, mankštintis, skirti laiko sau), tai ir vaikas tai gebės. Jei tėvai drąsiai reiškia nuomonę, tikriausiai, drąsos turės ir vaikai. Jei tėvai moka priimti pastabas ir remiantis jomis keistis, tai ir vaikai tai mokės. Užtat gal kartais verta išgirdus iš kitų pastebėjimą tiesiog pasakyti „Ačiū, kad manimi rūpinatės“?

Norisi visiems palinkėti būti pastabiais, kantriais, rūpestingais ir dažniau tikėti bei pasitikėti vaikais. O tada ir suaugusieji, ir vaikai atras naujus mokymo(si) ir mokslo lobius.

Tinklaraštis BŪTI ČIA IR DABAR
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.

Mokslo metų naujovė abiturientams – egzamino vertės brandos darbas (1)

Abiturientai, norėdami gauti vidurinį išsilavinimą, kaip ir seniau, privalo išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau vietoje kitų kelių egzaminų nuo šiol gali rinktis ir alternatyvią gebėjimų vertinimo formą – brandos darbą.

R. Bogušienė: ar tikrai švediškas stalas mokyklose padėtų vaikams maitintis sveikiau

Viešojoje erdvėje akivaizdžiai pastebimi vaikų maitinimo reorganizavimo siekiai. Kalbama apie tai, kad mokyklose reiktų tiekti vaikams maistą vadovaujantis švediško stalo principu. Ar tai padarytų vaikų maitinimą sveikatai palankesnį?

Specialistų patarimai, koks planšetinis kompiuteris geriausias vaikui (1)

Mokiniams IT technikos pasiūlymų gausu, o kaip patiems mažiausiems – ikimokyklinukams? Jie taip pat nori būti išmanūs ir žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis, todėl Varle.lt kompiuterinės technikos specialistai parengė keletą patarimų, kaip protingai pasirinkti vaikams skirtą planšetinį kompiuterį.

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.

Psichologė: ką daryti, jei vaikas skriaudžia kitus (3)

Patyčios mokykloje vis dar dažnas reiškinys. Jei aukos ir jų tėvai paprastai sulaukia aplinkinių supratimo ir atjautos, tai „peštuko" tėvams susirinkimuose tenka raudonuoti arba gynybiškai teisintis.