Svarbi sąlyga, kad vaikas norėtų mokytis ir jam sektųsi

Psichologės Aurelijos Ananjevaitės pamąstymai apie tai, kaip padėti vaikui ugdytis savigarbą ir tuo pačiu skatinti motyvaciją mokytis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Praėjusiuose savo tekstuose kalbėjau, jog mokinių mokymosi motyvaciją sąlygoja žinojimas, dėl ko vaikas mokosi, suteiktos galimybės pasirinkti mokymosi būdą ir patenkinti vaiko poreikiai. Bet vaikui nesiseks mokytis, siekti savo tikslų, patenkinti savo poreikius ar priimti sprendimus, jei jis negerbs savęs ir nepasitikės aplinkiniais.  

Svarbi sąlyga, kad vaikas norėtų mokytis ir jam sektųsi
Psichologė Aurelija Ananjevaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Suprasti, ar vaikas pasižymi aukšta savigarba yra vienas sudėtingiausių dalykų. Todėl siekdama tai išsiaiškinti, nuolat stebiu: kaip dažnai vaikas kalbėdamas apie save, lyginasi su kitais? Man atrodo, jei vaikas kalbėdamas su manimi pasakoja ne tik apie savo elgesį, bet ir apie klasės draugų poelgius, jis menkai gerbia ir myli save. Nesvarbu, ar jis apie klasės draugus atsiliepia labai gerai arba labai blogai. Man atrodo, kad jis tokiu būdu bando atrasti kuo daugiau įrodymų, kuo jis yra prastesnis už kitus.

KITI PSICHOLOGĖS STRAIPSNIAI:
Kad vaikas norėtų mokytis, reikia žinoti 3 svarbius dalykus
Atviras psichologės laiškas visiems Lietuvos tėčiams ir mamoms

Todėl, jei norime, kad vaikas gerbtų ir mylėtų save, pirmiausiai mes, suaugusieji, turėtume jam parodyti, jog jis yra puikus tam tikroje srityje. Nesvarbu, kokia tai sritis: vieni yra puikūs tėvų pagalbininkai, kiti turi gerą iškalbą, treti yra talentingi menininkai.

Svarbiausia vaikui žinoti, kad jis yra naudingas, svarbus ir vertinamas. O tai, kad vertinate vaiką, galite parodyti pasiūlydami jam atlikti suaugusiųjų užduotis: paprašyti sudaryti pirkinių sąrašą, apskaičiuoti komunalinius mokesčius, paruošti pusryčius, suplauti indus ar išvesti šunį pasivaikščioti. Vyresniems vaikams galima patikėti suruošti šventę arba padaryti kažką ypatingo kitam šeimos nariui.

Kartais naudinga šeimoje ir apsikeisti vaidmenimis. Leiskite vaikui būti vadovu ir parodykite, kad jo parama svarbi jums. Nebijokite vaiko prašyti pagalbos, kad kažko jus pamokytų, paaiškintų, parodytų. Dažnai suaugusiems sunkiau suprantamos naujosios technologijos, vaiko paprašius pagalbos ir daugiau sužinosite, ir padėsite jam pasijusti svarbiu. Svarbiu jis pasijus ir padėdamas broliui ar sesei. Tokiu būdu jis supras, kad ir jiems reikalingas palaikymas, parama.

Kitaip tariant, vaikams patinka nors trumpam pabūti suaugusiu. Be to, atlikdami suaugusiųjų veiklas, vaikai supranta, kad ir jie gali turėti įtakos savo ir šeimos gyvenimui, lavina atsakomybės jausmą ir tuo pačiu jaučiasi saugiau jį supančioje aplinkoje.

Saugumo jausmas labai svarbus ugdant vaiko savigarbą. Kuo vaikas geriau pažįsta save, šeimos narius, klasės draugus bei mokyklos bendruomenę, tuo jis geriau jaučiasi. Todėl, siekdami, jog vaikas jaustųsi saugus, raginkite jį eiti į būrelius, aktyviai dalyvauti klasės ir mokyklos gyvenime. Nespausdami ir neįkyrėdami vaikui, paraginkite jį palaikyti atviras duris neįgaliam žmogui ar pamokyti trejų metų mergaitę užsirišti batus. Būtent sportinėje, meninėje ar savanoriškoje veikloje vaikas susiranda tikrus draugus ir atranda savuosius talentus.

Gali būti, kad vaikas ieškodamas savo talentų, pakeis ir išbandys ne vieną veiklą. Priežasčių tam gali būti daug: vieniems nepatiks būrelio vadovas, kitiems sunkiai seksis sutarti su kitais vaikais, tretiems nebus priimtina būrelio veikla. Tačiau visas priežastis galima išsiaiškinti tik nuoširdžiai pasikalbėjus su vaiku. Be to, pokalbis padės parodyti vaikui, kad jį priimate, palaikote ir jo nuomonė bei pasirinkimai yra gerbiami.

O pagarba labiausiai parodoma, kai tėvai ar kiti suaugusieji nemenkina nei savęs, nei aplinkinių. Ne kartą akcentavau, ir šį kartą norisi priminti, jog labiausiai vaikus auklėja tėvų pavyzdys. Jei tėvai gerbs save, tai ir vaikai pradės gerbti save. Jei tėvai geba savimi pasirūpinti (gerai maitintis, išsimiegoti, mankštintis, skirti laiko sau), tai ir vaikas tai gebės. Jei tėvai drąsiai reiškia nuomonę, tikriausiai, drąsos turės ir vaikai. Jei tėvai moka priimti pastabas ir remiantis jomis keistis, tai ir vaikai tai mokės. Užtat gal kartais verta išgirdus iš kitų pastebėjimą tiesiog pasakyti „Ačiū, kad manimi rūpinatės“?

Norisi visiems palinkėti būti pastabiais, kantriais, rūpestingais ir dažniau tikėti bei pasitikėti vaikais. O tada ir suaugusieji, ir vaikai atras naujus mokymo(si) ir mokslo lobius.

Tinklaraštis BŪTI ČIA IR DABAR
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?