Tėvams tai pati nemaloniausia tema, tačiau kalbėtis apie tai su vaikais REIKIA

 (4)
Pirmoji simpatija, bręstančio kūno pokyčiai bei hormonų audros - vaikas tampa suaugusiuoju ir susipažįsta su priešinga lytimi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip padėti paaugliui pasiruošti atsakingiems santykiams ir apsisaugoti nuo gresiančių pavojų pasakoja psichologė, konferencijos "Atsakinga tėvystė" lektorė Jūratė Bortkevičienė.

Kokiame amžiuje ir kaip taktiškai pradėti pokalbį su paaugliu apie lytinius santykius?

Apie tai reikia pradėti kalbėti tuomet, kai vaikas paklausia: "iš kur atsiranda vaikai?". Atsižvelgiant į tai, kuriuo brandos laikotarpiu ši tema tampa aktuali, informacija turi būti pateikiama atitinkanti vaiko amžių.

Pokalbis neturėtų būti apie lytinius santykius, kaip dauginimosi procesą, ar teorinės žinios apie apsaugą bei gręsiančias pasekmes. Svarbu atskleisti tai vertybiniu požiūriu, supažindinti, kas yra pagarba sau, savo kūnui ir kitai lyčiai.

Paauglys pradeda santykius su gerokai vyresniu partneriu. Kaip reaguoti?

Visų pirma, yra svarbu išsiaiškinti, kodėl paauglys pradeda santykius su vyresniu partneriu. Jei tai mergaitė, tikėtina, jog ji ieško tėčio pakaitalo ir nesulaukdama vyriško rūpesčio šeimoje siekia gauti jo iš išorės. Taip pat gali būti, jog vaikas atrodo vyresnis nei iš tiesų yra.

Susidūrus su tokia situacija svarbu nepradėti smerkti ar reikalauti, jog vaikas nutrauktų santykius. Bet koks draudimas skatins paauglį priešintis, meluoti ir slėpti savo asmeninį gyvenimą. Reikia paklausti, ką jie kartu veikia, kaip jo simpatija elgiasi. Tik atviras bendravimas, palaikymas ir supratingumas leis kurti artimą ryšį su savo vaiku ir apsaugoti nuo gresiančių pavojų.

Ar tėvai turėtų klausti paauglio apie jo lytinius santykius, ar užtenka jį tik supažindinti su gresiančiomis pasekmėmis ir šia tema daugiau nediskutuoti?

O ar tėvai norėtų, kad paauglys klaustų apie jų lytinius santykius? Šia tema kalbėti nereikia, nebent pats vaikas inicijuoja tokį pokalbį. Šnekėti reikia apie vertybes ir pagarbą priešingai lyčiai.

Jei paauglys jau pradėjęs lytinį gyvenimą, reikia ne moralizuoti, bet kalbėti apie apsisaugojimo priemones ir kaip išvengti nepageidaujamų pasekmių, papasakoti apie visuomenėje sklandančius mitus.
Jūratė BORTKEVIČIENĖ

Svarbu perteikti žinią, jog seksualinis gyvenimas prasideda tik tuomet, kai to nori abu žmonės ir negalima pasiduoti spaudimui, jei nesijaučiama pasiruošus. Jei paauglys jau pradėjęs lytinį gyvenimą, reikia ne moralizuoti, bet kalbėti apie apsisaugojimo priemones ir kaip išvengti nepageidaujamų pasekmių, papasakoti apie visuomenėje sklandančius mitus.

Tyrimų duomenimis, lytiniai santykiai pradedami vis anktyvesniame amžiuje. Kokios pagrindinės to priežastys ir kaip apsaugoti vaiką nuo pernelyg anksti pradedamų lytinių santykių?

Viena pagrindinių priežasčių yra visuomenėje eskaluojamas sekso kultas. Socialinėse medijose bei žiniasklaidoje gausu informacijos apie tai, kaip apie vieną esminių suaugusiojo gyvenimo dalių. Paauglių raida ankstyvėja, o brandos laikotarpiu svarbiausias aspektas yra tapti suaugusiu ir daryti tai, kas draudžiama paaugliams, bet leidžiama suaugusiems. Lytinis aktas tampa išraiška, jog esi subrendęs bei patenkina smalsumo poreikius.

Kaip skatinti paauglį saugotis?

Reikia sukurti paaugliui tiek finansines, tiek privatumo aplinkybes, kad galėtų saugotis. Jeigu žinote arba nujaučiate, kad jūsų paauglys turi partnerį, skirkite kas mėnesį fondą apsaugos priemonėms įsigyti arba tiesiog nupirkite apsaugos priemonių ir duokite jas paaugliui, galite turėti krepšelį arba tiesiog įdėti į jo stalčių. Pasiūlykite apmokėti vizitą pas gydytoją konsultacijai ir kontraceptines priemones, jeigu gydytojas tokių skirtų, jei mergaitė turi nuolatinį partnerį.

Tėvams tai pati nemaloniausia tema, tačiau kalbėtis apie tai su vaikais REIKIA
Paauglių raida ankstyvėja, o brandos laikotarpiu svarbiausias aspektas yra tapti suaugusiu ir daryti tai, kas draudžiama paaugliams, bet leidžiama suaugusiems.
© Vida Press

Ką daryti sužinojus kad vaikas laukiasi?

Kadangi faktas jau įvyko ir nauja gyvybė užsimezgė, svarbu būti šalia savo vaiko tiek, kiek jam reikia. Pamokos turėjo būti prieš pasekmes, taigi tokioje situacijoje reikia susitaikyti ir padėti paaugliui tai išgyventi. Taip pat jei berniukas tampa tėčiu - jis prisidėjo prie naujos gyvybės, todėl turi prisiimti atsakomybę, o tėvai turėtų jį padrąsinti ir palaikyti.

Balandžio 2-3 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks jau antrą kartą organizuojama konferencija "ATSAKINGA TĖVYSTĖ". Šiais metais konferencijoje auklėjimo ir mokymo profesionalai pranešimus skaitys „nepatogiomis", tačiau labai aktualiomis temomis apie vaikus ir paauglius. Daugiau informacijos rasite čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mokiniai ir toliau galės muziejus lankyti nemokamai

Kultūros ministerijai pavaldžiuose muziejuose iki šių metų pabaigos pratęsiamas nemokamas mokinių muziejų lankymasis.

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.