Tėvų paklausė, ar jų vaikas laimingas. Rezultatai nustebino

 (2)
Kai aplinkiniai duoda pastabą ar patarimą apie vaiko vystymąsi ar elgesį, tėvai dažnai atsako (dar dažniau pagalvoja), kad savo vaiką jie pažįsta geriausiai ir tik jie žino, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš tiesų tai yra logiška, kad būtent tėvai geriausiai pažįsta savo vaiką: juk jie su juo praleidžia daugiausia laiko: žaidžia, miego, valgo, drąsina ir guodžia. Vaikai ir tėvai yra labai artimi, ir, ko gero, tai ir yra priežastis, kodėl tėvai savo vaikų nepažįsta taip gerai, kaip patys įsivaizduoja.

Būtent apie tai skelbiama naujajame tyrime, publikuotame „Journal of Experimental Child Psychology“. Didžiojoje Britanijoje esančio Plimuto universiteto psichologai apklausė 360 vaikų ir jaunuolių bei jų tėvus, prašydami atsakyti į klausimyną apie laimę. Ar tėvai mano, kad jų vaikai yra laimingi? Kaip jaučiasi patys vaikai - labiau laimingi ar ne? Atrodytų, užduotis paprasta - artimiausi žmonės, tėvai, geriausiai pažįsta savo vaikus ir gali žinoti, kaip šiuo metu jaučiasi jų atžalos.

Tačiau užduotis nebuvo lengva. Kaip parodė tyrimo rezultatai, tėvai dažnai neteisingai įvertino savo vaikų jauseną. Jie manė, kad jų vaikai šiuo metu yra laimingi ar nelaimingi, tuo tarpu patys vaikai savo būseną įvertino visai kitaip, negu tėvai.

Tėvai, turintys 10-12 metų vaikus dažniau buvo linkę pervertinti tai, kad jų vaikai yra laimingi (patys vaikai taip nesijautė). Tuo tarpu tėvai, kurių vaikams buvo 15 ir 16 metų dažnai neįvertino, kad jų vaikai yra laimingi, sakydami, kad jie labiau jaučiasi nelaimingi (patys vaikai taip nemanė).

Tyrėjai palygino vaikų rezultatus skirtingose amžiaus grupėse. Vidutiniškai paaugliai save įvardijo kaip laimingesnius, palyginus su 10-11 metų vaikais.

Kodėl taip nutinka, kad tėvai neretai suklysta vertindami savo vaikų savijautą?

Tyrimui vadovavusi Belén López-Pérez tai aiškina tam tikru tėvų egocentrizmu, šališkumu, kuris jų vertinimą daro neobjektyvų. Kitaip sakant, tėvai vertina savo vaikų laimę remdamiesi savo laimės jausmu. Tai, kaip tėvai vertino savo vaikų laimę, panašiai vertino ir savo. Tarsi vertintų savo visos šeimos laimę.

Kadangi tėvams su 11-12 metų vaikais namuose pavyksta išlaikyti stipresnį ryšį, negu su vyresniais paaugliais, tėvai manė, kad tokie vaikai yra laimingesni tarp bendraamžių, kad jiems sekasi sutarti su kitais žmonėmis. Paauglystės metu tėvams kyla daugiau problemų bendraujant su vaikais, tad jie manė, kad ir kituose santykiuose jų paaugliams kyla problemų ir juos įvertino kaip nelabai laimingus. Kas, apklausus vaikus, paaiškėjo, nėra visiškai taip.

Manoma, kad tėvų neobjektyvumas vertinant savo vaikų savijautą priklauso nuo jų santykių su vaikais. Kuo emocinis ryšys tarp vaikų ir tėvų yra didesnis, tuo tėvai šališkiau vertina savo vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.