Tėvų paklausė, ar jų vaikas laimingas. Rezultatai nustebino

 (2)
Kai aplinkiniai duoda pastabą ar patarimą apie vaiko vystymąsi ar elgesį, tėvai dažnai atsako (dar dažniau pagalvoja), kad savo vaiką jie pažįsta geriausiai ir tik jie žino, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš tiesų tai yra logiška, kad būtent tėvai geriausiai pažįsta savo vaiką: juk jie su juo praleidžia daugiausia laiko: žaidžia, miego, valgo, drąsina ir guodžia. Vaikai ir tėvai yra labai artimi, ir, ko gero, tai ir yra priežastis, kodėl tėvai savo vaikų nepažįsta taip gerai, kaip patys įsivaizduoja.

Būtent apie tai skelbiama naujajame tyrime, publikuotame „Journal of Experimental Child Psychology“. Didžiojoje Britanijoje esančio Plimuto universiteto psichologai apklausė 360 vaikų ir jaunuolių bei jų tėvus, prašydami atsakyti į klausimyną apie laimę. Ar tėvai mano, kad jų vaikai yra laimingi? Kaip jaučiasi patys vaikai - labiau laimingi ar ne? Atrodytų, užduotis paprasta - artimiausi žmonės, tėvai, geriausiai pažįsta savo vaikus ir gali žinoti, kaip šiuo metu jaučiasi jų atžalos.

Tačiau užduotis nebuvo lengva. Kaip parodė tyrimo rezultatai, tėvai dažnai neteisingai įvertino savo vaikų jauseną. Jie manė, kad jų vaikai šiuo metu yra laimingi ar nelaimingi, tuo tarpu patys vaikai savo būseną įvertino visai kitaip, negu tėvai.

Tėvai, turintys 10-12 metų vaikus dažniau buvo linkę pervertinti tai, kad jų vaikai yra laimingi (patys vaikai taip nesijautė). Tuo tarpu tėvai, kurių vaikams buvo 15 ir 16 metų dažnai neįvertino, kad jų vaikai yra laimingi, sakydami, kad jie labiau jaučiasi nelaimingi (patys vaikai taip nemanė).

Tyrėjai palygino vaikų rezultatus skirtingose amžiaus grupėse. Vidutiniškai paaugliai save įvardijo kaip laimingesnius, palyginus su 10-11 metų vaikais.

Kodėl taip nutinka, kad tėvai neretai suklysta vertindami savo vaikų savijautą?

Tyrimui vadovavusi Belén López-Pérez tai aiškina tam tikru tėvų egocentrizmu, šališkumu, kuris jų vertinimą daro neobjektyvų. Kitaip sakant, tėvai vertina savo vaikų laimę remdamiesi savo laimės jausmu. Tai, kaip tėvai vertino savo vaikų laimę, panašiai vertino ir savo. Tarsi vertintų savo visos šeimos laimę.

Kadangi tėvams su 11-12 metų vaikais namuose pavyksta išlaikyti stipresnį ryšį, negu su vyresniais paaugliais, tėvai manė, kad tokie vaikai yra laimingesni tarp bendraamžių, kad jiems sekasi sutarti su kitais žmonėmis. Paauglystės metu tėvams kyla daugiau problemų bendraujant su vaikais, tad jie manė, kad ir kituose santykiuose jų paaugliams kyla problemų ir juos įvertino kaip nelabai laimingus. Kas, apklausus vaikus, paaiškėjo, nėra visiškai taip.

Manoma, kad tėvų neobjektyvumas vertinant savo vaikų savijautą priklauso nuo jų santykių su vaikais. Kuo emocinis ryšys tarp vaikų ir tėvų yra didesnis, tuo tėvai šališkiau vertina savo vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.