Reklama

Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka

Šiandien, likus vienai dienai iki naujų mokslo metų, Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas" darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos" mokyklos.
© Jurgita Lukos Photography

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Viena iš šias ugdymo įstaigas įkvėpusių filosofijų yra Reggio Emilia ugdymo, teigianti, kad vaikus supanti aplinka yra labai svarbi, ji – tarsi trečiasis pedagogas, todėl daro didelę įtaką. Tai pirmasis toks kvartalas Kaune ir Lietuvoje, kur darželis ir pradinė mokykla yra šalia ir pradėjus kokybišką ikimokyklinį ugdymą vaikai nenutoldami geografiškai jį gali tęsti mokykloje. Kauniečiams dažnai kyla klausimai: „O kas paskui, kai vaikas baigs privatų darželį? Kur su kitokia ugdymo filosofija augintą atžalą reikės leisti mokytis toliau?" Reaguodami į besikeičiančius miestiečių poreikius ir augančią vaikų kartą „Vaikystės sodo" ir „Karalienės Mortos" ugdymo įstaigų plėtotojai nusprendė, kad Kaunas puikiai tiks švietimo įstaigų plėtrai ir kartu su viso kvartalo vystytojais „Miesto renesansas" šiandien pristatė naujos kartos mokslo įstaigų projektą moderniame gyvenamajame kvartale.

Į pristatymą susirinko Šančių gyvenamojo rajono gyventojai, seniūnas, bendruomenės pirmininkė, Kultūros ir paveldo departamento atstovai, kaimynai, projekto architektas Gintautas Natkevičius su komanda, vystytojai Edvinas Mamedovas ir Valdas Eidukas, švietimo sistemos atstovė Austėja Landsbergienė ir kiti.

Naujas požiūris į mokyklą ir darželį

2017-ųjų vasarą šiame unikaliame Kauno rajone pradėjo veikti jau antrasis darželis „Vaikystės sodas", kuriame dirbama pagal autorinę kontekstinę ugdymo programą. Čia jau ir vienus metus vaikai mokosi „Karalienės Mortos" pradinėje mokykloje. Abi šios ugdymo įstaigos remiasi ugdymo filosofija, teigiančia, kad vaikus supanti aplinka yra labai svarbi, todėl strategiškai ir buvo pasirinktas Juozapavičiaus 13 kvartalas, kuriame atkuriami XIX a. architektūros elementai, dera istorija ir dabartis, o didelės šviesios erdvės sukuria galimybę mokantis stebėti gamtos ciklų kaitą, orų pasikeitimus, naudotis žaliomis zonomis, rajono gražiais parkais ir upių takais, prireikus tyrinėjimams labai greitai pasiekti miesto centrą.

„Šiandienos mokykla neatliepia šiandienos šeimų – ir ypač vaikų – poreikių. Mokykla, kurios tikslas – vien pažymiai ir reitingai, krinta konkurencinėje kovoje, nors gal ir iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo. Šiandien būtinas kritinis mąstymas, gebėjimas bendrauti ir bendradarbiauti, kūrybiškumas. Kuriant tokią mokyklą būtinas atvirumas, lanksčios erdvės, be to, erdvės susibūrimams, nes mokykla vis labiau tampa bendruomenės centru. Džiaugiamės, kad, bendradarbiaudami su „Miesto renesansu", atradome tai, ko ieškojome!" – sako A. Landsbergienė.

Vienintelis toks kvartalas Lietuvoje

Juozapavičiaus 13 – tai kokybiško gyvenimo ieškančių šeimų rajonas, kur viskas pasiekiama ranka. Kvartale yra naujas prekybos centras, biurų pastatai, jau gyvena gyventojai, kuriems itin svarbu taupyti laiką. Kvartalo projektas buvo kuriamas su augimo perspektyva. Čia turi būti patogu gyventi, dirbi, čia turi veikti kokybiška švietimo sistema nuo mažiausių gyventojų iki būsimų gimnazistų. „Mes kuriame ne tik miesto, bet ir šeimos istoriją mūsų su meile puoselėjamame kvartale. Tikime, kad šeimoms bus itin patogu vaikus vesti į darželį ir mokyklą toje pačioje vietoje; ir patiems vaikams viskas bus sava. Kurdami rajoną ir jo veikiančias struktūras stengiamės išlaikyti vientisumą, istorinį koloritą, restauruojami namai išlaikant carinės statybos autentiką – raudonų plytų mūras, unikalios arkos, aukštos lubos, platūs įėjimai į pastatus. Mums svarbus Kaunas ir jo žalia filosofija, todėl rajono plėtros metu nė vienas medis nebuvo išrautas, o dar ir prisodinta naujų. Rajonas tikrai bus vystomas, kad čia būtų patogu ir šeimoms, ir verslui, kas žino, kokie gyventojų poreikiai bus išreikšti, bet mes jų tikrai klausysime ir, jei reikės kad ir naujos ugdymo įstaigos po pradinės mokyklos, ieškosime išeičių, kaip tai įgyvendinti", – sako projekto vystytojai Edvinas Mamedovas ir Valdas Eidukas.

Renginys baigėsi A. Landsbergienės linkėjimu rytoj, rugsėjo pirmosios proga, mokytojams dovanoti knygas, o ne gėles. Knygos turi išliekamąją vertę, jose gyvena istorijos ir padeda mokytojams ir vaikams kurti naujas istorijas.

Užsakymo nr.: PT_75635047

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.