Vaikas ir kompiuteris: žinodami TAI, turėtumėte ne juokais sunerimti

 (10)
Daugeliui nesuvokiama, kodėl vaikas, nepriklausomai nuo jo amžiaus, taip įninka į kompiuterį, kad jam daugiau niekas neįdomu – gyvena savo susikurtame pasaulyje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kita kalba apie suaugusiuosius – tokį jų elgesį galima paaiškinti skausmingomis skyrybomis, stresu, darbo netekimu. Tada kompiuteris priverčia užsimiršti. O kodėl ši priklausomybė užklumpa vaikus?

Vaikas ir kompiuteris: žinodami TAI, turėtumėte ne juokais sunerimti
Psichologė Smiltė Jasiulionė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Aiškinamės su Vaikų linijos psichologe ir savanorių mokytoja Jurgita Smilte Jasiulione.

Ar šiais informacinių technologijų (IT) laikais teisinga kalbėti tema „vaikas ir kompiuteris"? Gal šalia žodžio kompiuteris reikia sakyti: „kompiuteris ir išmanusis telefonas“, išvardinti dar kitus įrenginius, pavyzdžiui, planšetes?

Taip, būčiau linkusi kalbėti ne apie vaiko ir kompiuterio draugystę, bet apie vaiko ir visų IT (informacinės technologijos), kurias jau galime naudoti kaip kompiuterį, santykius. Ir dėl jų patrauklumo kyla grėsmė, jog vaikui tai taps patraukliau nei kiti dalykai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikai ir internetas: žinių šaltinis ar pavojų liūnas?
Kas kaltas, kad šiuolaikiniai vaikai neskaito knygų?

Aktualumas kalbėti apie kompiuterį ir kitas technologijas atsiranda tada, kai vaikai pernelyg daug naudojasi tais įrenginiais ir susiduria su tam tikrais sunkumais. Būtent technologijos labai daug siūlo vaikui patyrimo prasme – vaiko patirtis gali augti, žinios gali plėstis, jeigu kompiuteris naudojamas tinkamai. Bet greta to visada yra ir tam tikrų grėsmių, tam tikrų pavojų, apie kuriuos verta diskutuoti ir padėti vaikams jų išvengti.

Ši vaikų karta yra gimusi technologijų laikais. Tai yra iššūkis mums, suaugusiesiems, kurie esame užaugę kitomis sąlygomis ir mums keista, kad vaikas tiek laiko nori praleisti prie kompiuterio - geriau eitų pažaisti su draugais. Todėl kalbant apie IT reikia aptarti, kaip tą kasdienybės dalį padaryti sveikesnę vaiko raidai, o ne kaip atsiriboti.

Vadinasi, nebegalima sakyti, kad kompiuteris ar telefonas – liga?

Bet gali virsti liga tada, kai dėl jų atsiranda nepageidaujamas šalutinis poveikis ir kenčia kitos gyvenimo sritys – vaikas nebeturi draugų, su kuriais galėtų bendrauti, nenori eiti į mokyklą arba praleidinėja pamokas. Todėl tėvų užduotis yra padėti vaikams tapti nepriklausomais nuo kompiuterio ir išmokti naudoti tuos įrenginius saikingai.

Vaikas ir kompiuteris: žinodami TAI, turėtumėte ne juokais sunerimti
© Vida Press

Ar tai įmanoma? Patys tėvai nebejaučia saiko, nes apsikrovę šiais įrenginiais. Kaip jiems pastebėti pirmuosius vaiko ligos požymius?

Ikimokyklinukus lengviau kontroliuoti – jie labiau priklausomi nuo tėvų, kurie juos gali iš arti stebėti. Kai vaikas išeina į mokyklą, kontroliuoti tampa sunkiau, vaikas tampa įgudęs, žino, kaip ir kur prisijungti prie kompiuterio, prie interneto. Tėvų, kai vaikas grįžta namo po pamokų, namuose dažniausiai dar nebūna. Tada rizika didėja, kad vaikas ilgiau prasėdės prie kompiuterio ar su išmaniuoju rankose. Nepaisant to, tėvai labai daug lemia formuojant vaiko supratimą, kiek IT turi užimti vietos jo gyvenime, kaip reikėtų leisti laisvalaikį be IT.

Grįžkime prie priklausomybės nuo IT požymių... Kokie jie yra?

Juos vaikai signalizuoja per pasikeitusius jausmus, emocijas ir elgesį. Visų pirma tai – nuobodulys. Vaikas nieko kito nenori veikti, o tik atsidurti prie kompiuterio. Tai svarbus signalas, kad vaikui kitos veiklos nėra įdomios. Tada jau svarbu sunerimti. Jeigu vaikas laimingas tik tada, kai maigo mygtukus, o nesėdėdamas prieš kompiuterio ekraną yra piktas, nervingas, blogai jaučiasi, darosi priekabus, tai irgi ženklas, kad tik būdamas prie tų įrenginių, jis patenkina savo poreikius, o kitose situacijose – ne.

Kaip tėvams reaguoti į tuos požymius?

Peržiūrėti vaiko bei savo dienotvarkę ir pasižiūrėti, kodėl atsiranda tokia situacija – ar vaikas namuose neranda įdomios veiklos, ar per mažai yra skatinamas užsiimti kitomis veiklomis. Neretai bėdos pamatymas gali reikšti, kad teks pasitempti visiems šeimos nariams. Gal tai reikš, kad namuose teks išjungti kompiuterius, telefonus ir kartu žaisti stalo žaidimus, dėliones dėlioti, eiti pasivaikščioti ar užsiimti kita veikla – jeigu norime vaikui padėti ir patys turime pasistengti namuose rečiau liestis prie kompiuterių, telefonų. 

Su vaiku reikia kalbėtis: klausti, ką jis norėtų veikti, jeigu neturėtų šalia nei kompiuterio, nei telefono, prisipažinti, kad tėvams yra neramu, kai mato vaiką nuobodžiaujantį, tartis dėl jo buvimo prie šių įrenginių laiko trukmės. Nematau situacijų, kai vaikui reikia uždrausti IT. Jos yra tapusios ir mūsų gyvenimo dalimi.

Ką vaikai priklausomai nuo amžiaus veikia prie kompiuterio?

Ikimokyklinukai žiūri filmukus arba žaidžia žaidimus. Vieni jų dar nemoka įsijungti kompiuterio ar žaidimų programų, reikia tėvų rankos. Jeigu tėvai leidžia ilgiau naudotis IT, kiti jau patys žino, kur ir kaip susirasti savo žaidimus.

Vaikas ir kompiuteris: žinodami TAI, turėtumėte ne juokais sunerimti
© Vida Press

Pradinukai irgi renkasi filmukus arba žaidimus, bet jie jau patys naršo, jie pageidauja didesnės autonomijos - nori patys ieškoti, bet tikrai ne dėl informacijos, o ieško įdomių paveiksliukų, nuotraukų, vaizdų. Kuo vaikas vyresnis, tuo jis daugiau naršo internete norėdamas bendrauti su bendraamžiais, draugais. Lietuvoje socialinių tinklų naudotojai yra tikrai ne vien nuo 13 metų. Yra ir 10-12 metų vaikų, kurie socialiniuose tinkluose susikuria profilius.

Kokią įtaką vaiko „kompiuterizavimui(si)“ turi mokykla, bendraamžiai?

Norėdamas pritapti prie bendraamžių vaikas gali norėti daugiau naudotis IT ir pasižiūrėti tai, ko pats nėra matęs ir apie tai negalvojo, bet draugai pasakė, kad tai įdomu.

Manau, kad mokykla siunčia aiškų signalą, kad kompiuteris yra skirtas mokymuisi. Labiau matyčiau problemą tose situacijose, kai vaikas namuose būna vienas, ir tėvai negali stebėti vaiko. Taip pat kai tėvai, būdami šalia, nepakankamai domisi, ką vaikai veikia prie kompiuterio ar naršydami internete telefonu.

Vaikas ir kompiuteris: žinodami TAI, turėtumėte ne juokais sunerimti
© Vida Press

Kur kreiptis pagalbos tėvams ir vaikams, jeigu jie nusprendžia jos ieškoti ir atsikratyti priklausomybės nuo IT?

Yra priklausomybių ligų centrai didžiuosiuose mietuose.

Padėti taip pat gali psichologai mokyklose, poliklinikose. Yra situacijų, kai problema yra vaiko, o yra – kur tik tėvų. Tėvams dažniausiai atrodo, kad vaiką reikia „remontuoti". Bet dažniausiai būna atvirkščiai – pagalbos reikia visai šeimai. Todėl svarbu suaugusiesiems pripažinti, kad jiems reikia pagalbos – tada jie galės padėti ir savo vaikui.

Kovo 14-15 dienomis Vilniuje, LPKC Litexpo, pirmą kartą Lietuvoje organizuojamoje konferencijoje "ATSAKINGA TĖVYSTĖ" atsakymais tėvams apie vaikus dalinsis žymiausi bei progresyviausi šio meto Lietuvos vaikų ir paauglių auklėjimo profesionalai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.