Vaikas kalba apie mirtį: kada laikas sunerimti?

 (3)
Gavome laišką, kuriame mama nerimauja dėl savo paauglio sūnaus kalbų apie mirtį. Moterį jaudina ir tai, kad jis paskutiniuoju metu pamėgo juodą rūbų spalvą. Ką mamai atsakys psichologė?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ramutė klausia:

„Mano sūnui 17 metų, jau tuoj ir pilnametystė. Pradėjo įdomiai kalbėti jis paskutiniu metu. Sako, „Prieš save niekados nekelčiau rankos, bet mirti nebijau". Jam gyvenimas atrodo beprasmis, jis nieko nenori, niekas neįdomu, kartais kalba taip, lyg atkreiptų i save dėmesį. Labai mėgsta rengtis tik juodai ir vis man pabrėžia, „jei pirksi man kažką, tai tik juodą". Mes daug kalbamės, bet kartais atrodo, kad tai pasaka be galo“.

Atsako Ramunė Savickaitė-Kondreckienė, www.ipi.lt.

Iš jūsų laiško galima suprasti, kad esate sukūrusi saugią atmosferą savo ir sūnaus santykiams. Panašu, kad jums pavyksta ne tik klausytis, bet ir girdėti, ką kalba jūsų paauglys, gerbiate ir priimate jį su jo nuomone ir pasirinkimais, palikdama erdvės diskusijoms.

Akivaizdu, kad sūnus jumis pasitiki, jaučia, kad juo nuoširdžiai domitės. Tikėtina, kad esate jam autoritetas ne tik rūpindamasi jo apranga. Dėl šių priežasčių yra linkęs su jumis paatvirauti. Pasidžiaukite. Nes tai labai daug. Normalu, kad būdama jautri ir neabejinga mama atkreipėte dėmesį į sūnaus kalbas mirties tema. Bet jei teisingai cituojate jo žodžius, tai, panašu, kad vaikinas kalba ne tiek apie pačią mirtį, bet drąsą su ja susidūrus. Tą pačią, kurią transliuoja dauguma archetipinių jaunuolių, pasiryžusių mirti kovoje dėl savo idealų: meilės, draugystės, idėjų, Tėvynės. Nuo pat Antikos, Šekspyro, Sausio tryliktosios didvyrių ar šių dienų drąsių ir ryžtingų žmonių. Gali būti, kad kaip tik dabar, stovėdamas ant pilnametystės prieangio, sūnus jaučiasi subrendęs tokiems iššūkiams ir tik laukia progos pademonstruoti savo drąsą. Kalbėti apie tai irgi drąsos požymis. Jei tikslas - būti reikšmingu, leiskite jam tokiam jaustis. Jei dar grįšite prie šios temos, siūlau padiskutuoti apie jo paties idealus. Kokie jie? Galite prisiminti ir papasakoti apie savuosius.

Rengtis juodai nėra nei gerai ,nei blogai. Juoda spalva nėra blogio nešėja. Sakyčiau, priešingai - elegancijos ir praktiškumo pasirinkimas. Jei tai jus neramina, paklauskite sūnaus, kodėl jam tai šiuo metu taip svarbu. Atsiribokite nuo mitų apie" juodai besirengiančius, nubalintais veidais jaunuolius, dalyvaujančius satanistiškose apeigose, linkusius žudyti ar žudytis". Sūnus jums papasakos savo istoriją. Įsiklausykite, ką toks aprangos kodas ''kalba'' jums apie šį jauną žmogų. Būkite pasiruošusi, gali būti, kad jūsų lauks dar viena įdomi diskusija. Tačiau gali būti ir kitaip. Kad nė vienas mano pastebėjimas neatliepė jums kylančių klausimų ir nei vienas patarimas neatrodo naudingas. Jei jūs ir toliau nerimaujate stebėdama sūnų, tuomet ieškokite pagalbos, konsultuokitės, bet jokiu būdu nelikite viena su savo abejonėmis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.

Gyvenimas su paaugliu: kokias pamokas išmokau

„Geriausias būdas padėti savo paaugliams - išgyventi patiems". Šią frazę išgirdau vienos konferencijos apie paauglystę metu.

Išmaniųjų telefonų žala vaikams – kaip ją įveikti

Jau prieš kelerius metus JAV gydytojai psichoterapeutai pradėjo skambinti pavojaus varpais apie žalą, kurią vaikams sukelia išmanieji telefonai.

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.