Vaikas kalba apie mirtį: kada laikas sunerimti?

 (3)
Gavome laišką, kuriame mama nerimauja dėl savo paauglio sūnaus kalbų apie mirtį. Moterį jaudina ir tai, kad jis paskutiniuoju metu pamėgo juodą rūbų spalvą. Ką mamai atsakys psichologė?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ramutė klausia:

„Mano sūnui 17 metų, jau tuoj ir pilnametystė. Pradėjo įdomiai kalbėti jis paskutiniu metu. Sako, „Prieš save niekados nekelčiau rankos, bet mirti nebijau". Jam gyvenimas atrodo beprasmis, jis nieko nenori, niekas neįdomu, kartais kalba taip, lyg atkreiptų i save dėmesį. Labai mėgsta rengtis tik juodai ir vis man pabrėžia, „jei pirksi man kažką, tai tik juodą". Mes daug kalbamės, bet kartais atrodo, kad tai pasaka be galo“.

Atsako Ramunė Savickaitė-Kondreckienė, www.ipi.lt.

Iš jūsų laiško galima suprasti, kad esate sukūrusi saugią atmosferą savo ir sūnaus santykiams. Panašu, kad jums pavyksta ne tik klausytis, bet ir girdėti, ką kalba jūsų paauglys, gerbiate ir priimate jį su jo nuomone ir pasirinkimais, palikdama erdvės diskusijoms.

Akivaizdu, kad sūnus jumis pasitiki, jaučia, kad juo nuoširdžiai domitės. Tikėtina, kad esate jam autoritetas ne tik rūpindamasi jo apranga. Dėl šių priežasčių yra linkęs su jumis paatvirauti. Pasidžiaukite. Nes tai labai daug. Normalu, kad būdama jautri ir neabejinga mama atkreipėte dėmesį į sūnaus kalbas mirties tema. Bet jei teisingai cituojate jo žodžius, tai, panašu, kad vaikinas kalba ne tiek apie pačią mirtį, bet drąsą su ja susidūrus. Tą pačią, kurią transliuoja dauguma archetipinių jaunuolių, pasiryžusių mirti kovoje dėl savo idealų: meilės, draugystės, idėjų, Tėvynės. Nuo pat Antikos, Šekspyro, Sausio tryliktosios didvyrių ar šių dienų drąsių ir ryžtingų žmonių. Gali būti, kad kaip tik dabar, stovėdamas ant pilnametystės prieangio, sūnus jaučiasi subrendęs tokiems iššūkiams ir tik laukia progos pademonstruoti savo drąsą. Kalbėti apie tai irgi drąsos požymis. Jei tikslas - būti reikšmingu, leiskite jam tokiam jaustis. Jei dar grįšite prie šios temos, siūlau padiskutuoti apie jo paties idealus. Kokie jie? Galite prisiminti ir papasakoti apie savuosius.

Rengtis juodai nėra nei gerai ,nei blogai. Juoda spalva nėra blogio nešėja. Sakyčiau, priešingai - elegancijos ir praktiškumo pasirinkimas. Jei tai jus neramina, paklauskite sūnaus, kodėl jam tai šiuo metu taip svarbu. Atsiribokite nuo mitų apie" juodai besirengiančius, nubalintais veidais jaunuolius, dalyvaujančius satanistiškose apeigose, linkusius žudyti ar žudytis". Sūnus jums papasakos savo istoriją. Įsiklausykite, ką toks aprangos kodas ''kalba'' jums apie šį jauną žmogų. Būkite pasiruošusi, gali būti, kad jūsų lauks dar viena įdomi diskusija. Tačiau gali būti ir kitaip. Kad nė vienas mano pastebėjimas neatliepė jums kylančių klausimų ir nei vienas patarimas neatrodo naudingas. Jei jūs ir toliau nerimaujate stebėdama sūnų, tuomet ieškokite pagalbos, konsultuokitės, bet jokiu būdu nelikite viena su savo abejonėmis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas?

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.

Dideli šalčiai gali pakoreguoti mokymo įstaigų darbą (1)

Artimiausiomis dienomis sinoptikams prognozuojant šalčius, Švietimo ir mokslo ministerija atkreipia moksleivių ir darželinukų tėvų dėmesį.

A. Landsbergienė pristatė dešimt principų, kaip ugdyti vaikus, kad jie patys norėtų mokytis

Pradėjusi dirbti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o vėliau ir pradinukais, edukologė Austėja Landsbergienė pastebėjo, kad jie ugdomi nenatūraliai - tarsi kiaurą dieną lankytų daugybę būrelių.

Su kokio amžiaus vaikais ir kaip kalbėti apie alkoholį, rūkymą ir narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) turimais duomenimis, dažniausiai suaugusieji vaikams apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą yra linkę pasakoti tik tada, kai jie tampa paaugliais.

Dėl gripo 135 šalies mokyklose paskelbtas karantinas

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad šiandien Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas maždaug 13 proc. visų šalies mokyklų.

Psichologė: svarbiausia, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas aiškiai išgirstų: tai ne tavo kaltė

Tylėti - ne išeitis kilus įtarimui, kad vaikas patiria seksualinį smurtą. Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centro psichologė Vilma Paliaukienė su naujienų agentūra ELTA pasidalijo patirtimi, ką sakyti ir ko nesakyti vaikui, kuris patyrė seksualinę prievartą.