Y ir Z kartų vaikai: kaip atplėšti juos nuo ekranų ir sudominti gyva veikla

Remiantis amerikiečių sociologų William Strausso ir Neil Howe'o kartų teorija, kas 20 metų užauga nauja išskirtiniais požymiais pasižyminti žmonijos karta. Kiekvienos jų pasaulėžiūrą ir asmenines savybes daugiausia nulemia istorinis laikmetis, tuometinė politinė ir kultūrinė situacija, socialinės galimybės, technologijų proveržis.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Išplito idėja, jog tam tikro amžiaus žmones vienija panašūs įsitikinimai, požiūris ir elgesys, kadangi visi jie iki pilnametystės auga tuo pačiu laikotarpiu. Taigi ne vieniems tėvams ar pedagogams kyla klausimų, kokiais būdo bruožais pasižymi šiandienos vaikai, kas jiems svarbu? Kaip šiuos vaikus ugdyti bei koks laisvalaikis jiems mielesnis?

1984-2003 m. gimę vaikai yra laikomi Y karta. Jų požiūriui ir įsitikinimams daugiausia įtakos turėjo išpopuliarėjusios naujosios technologijos, internetas, socialiniai tinklai. Y kartos vaikai nori tobulėti, siekti įvairių gebėjimų ir įgūdžių, turi didelių ambicijų. Jie moka ir nori dirbti komandoje, mielai dalinasi savo idėjomis ir yra atviri naujovėms. Vėlesnės Z kartos (prasidėjusi 2003 m. ir truksianti iki 2023 m.) vaikai yra pasirengę užkariauti pasaulį, trokšta būti išskirtiniais ir yra labiau individualistai.

Kaip sudominti vaikus ir juos išmokyti?

Edukologų teigimu, Y kartos mokinių lavinimo klausimus kas, kur ir kada keičia Z kartos klausimai kaip, kuo skiriasi ir kuo panašūs vieni ar kiti dalykai.

Y ir Z kartų vaikai: kaip atplėšti juos nuo ekranų ir sudominti gyva veikla
© Asmeninio albumo nuotr.

„Z kartos vaikai nemėgsta apribojimų ir griežtų rėmų - jie siekia turėti galimybę rinktis, mėgsta liberalesnius mokytojus. Ši karta, pasitelkdama internetinį ryšį, ypač mūsų šalyje, kur šis ryšys yra vienas iš geriausių pasaulyje, gali labai greitai gauti atsakymus į jai rūpimus klausimus. Tad šie vaikai itin nemėgsta laukti - jiems reikia „dabar" ir „greitai". Juos būtina mokyti, kad ne viskas būna greitai pasiekiama, kad kartais atsakymo ar trokštamo rezultato reikia ir palaukti", – patirtimi dalijasi Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos direktorė Rasa Šerpytienė.

30 metų vaikų švietimo srityje dirbanti R. Šerpytienė pabrėžia, jog dabartinės Z kartos vaikų ugdymui turi būti pasitelkiami kiti principai ir metodai negu Y kartos vaikams. Z karta kompiuterį, išmaniuosius telefonus ir internetą nori naudoti ne tik laisvalaikiu, bet ir pamokose, todėl mokymo procesuose ir toliau atsiras vis daugiau el. knygų, virtualių pažintinių žaidimų, interaktyvumu grįstų naujausių ugdymo metodikų. Taip pat itin svarbus ne tik mokytojų, bet ir tėvų, senelių požiūrio į vaiko asmenybę, jo poreikius pokytis.

Kokį laisvalaikį šiandien mieliau renkasi vaikai?

Vaiko laisvalaikio pasirinkimas priklauso ne tik nuo aplinkos, kurioje jis auga ir bręsta, bet ir nuo individualių charakterio savybių, temperamento. Papildoma veikla turi būti įdomi, leisti vaikui jaustis savimi, praplėsti jo pažinimo, socialinių ir komunikavimo, asmeninių įgūdžių ribas. Specialistai pastebi, jog šiandien vaikams svarbu, jog tėvai domėtųsi jų veikla ir pasiekimais.

„Lietuvos žirgyne" jojimo treneriu dirbančio Vytauto Paznanskio teigimu, viena dažniausių priežasčių, kodėl vaikai pasirenka lankyti jojimo pamokas yra tėvų ir artimųjų, kurie anksčiau patys buvo susidūrę su žirgais ir jodinėjimu, paskatinimas. „Neretai ir vaikai, ir tėvai kartu lanko jojimo užsiėmimus ar dalyvauja varžybose, siekia aukštų rezultatų žirginiame sporte. Bendra veikla padeda geriau pažinti vieniems kitus ir sustiprinti tarpusavio ryšį, kartu patirti gerų emocijų ir įspūdžių, pasidalyti pasiektais rezultatais ar patarimais", - pasakoja V. Paznanskis, baigęs sportininko karjerą ir kitus jojimo paslapčių mokantis jau 28 metus.

Kai kurie vaikai į žirgyną ateina ir svajodami pasiekti aukštų rezultatų žirginiame sporte, norėdami tapti tokiais, kaip varžybose ar per televizorių matyti sportininkai. Pradėti jodinėti, be jokios abejonės, skatina ir šio užsiėmimo populiarumas Vakaruose, jojimo meno kultas klasikiniuose literatūros kūriniuose ir kino juostose, garsių ir įžymių žmonių, tarp jų ir monarchų, aistra šiam užsiėmimui. Jojimas taip pat suteikia unikalią galimybę pabendrauti su gyvąja gamta, su vienu gražiausiu ir grakščiausiu žmogaus prisijaukintu gyvūnu. Jojimas ypatingai įtraukia vaikus tuomet, kai jiems pavyksta savarankiškai išsilaikyti balne ir valdyti žirgą.

Y ir Z kartų vaikai: kaip atplėšti juos nuo ekranų ir sudominti gyva veikla
© Asmeninio albumo nuotr.

V. Paznanskis pastebi, jog pastaraisiais metais daugėja vaikų, kurie pramokę joti nori įsigyti nuosavą žirgą ir toliau tobulinti turimus jojimo įgūdžius. „Žirgas reikalauja daug atsakomybės ir laiko - su juo būtina kasdien bendrauti, rūpintis jo priežiūra, lankyti treniruotes. Tokiu būdu kasdienis vaiko grafikas pasidaro labai įtemptas, neretai dėl žirgo gerovės ir draugystės su juo tenka atsisakyti kitų pramogų. Galima sakyti, jog žirgas padeda išmokti būti atsakingu ir rūpestingu, priimti spendimus savarankiškai", - atkreipia dėmesį treneris.

Šiandien vaikai yra apskritai linkę nedaug laiko praleisti gryname ore ir judrumo, sveikos gyvensenos klausimais yra gana pasyvūs. „Z kartos vaikai trokšta greitų rezultatų, todėl labai svarbu rasti alternatyvų ir būdų, kaip sudominti vaiką kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pažinti jos reiškinius, išmokti bendrauti su gyvūnais ir trumpam pamiršti naujausias technologijas, krūvį, suaugusiųjų reikalavimus. Tai padaryti padeda jodinėjimas, ekologų, gyvūnų globos veiklos ir kiti susiję užsiėmimai, praplečiantys ne tik pažintines vaikų galimybes, bet ir emociškai stiprinantys, praturtinantys juos", - pabrėžia R. Šerpytienė, Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos direktorė.

Kiekvienam vaikui organizuota ir kryptinga veikla, užimtumas yra naudinga. Neformalusis vaikų švietimas papildo formalųjį švietimą. Vaikai yra mokomi kritinio ir laisvo mąstymo, atsakomybės, priimti sprendimus savarankiškai.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2014 m. populiariausi buvo muzikos (33 proc.), sporto (31 proc.) ir dailės (12 proc.) užsiėmimai. Kiek mažiau vaikų rinkosi choreografijos (7,3 proc.), turizmo (1,7 proc.), gamtos ir ekologijos (1,5 proc.), teatro (1,5 proc.), techninės kūrybos (1,1 proc.), saugaus eismo (0,9 proc.), informacinių technologijų (0,4 proc.) ir kitus būrelius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Mylėdami vaikus apsaugome juos nuo patyčių

„Ožys", „vėpla", „kūtvėla"... Kaip manote, kaip gali jausti tokiais žodžiais apšaukiamas vaikas?

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.