5 dažniausios priežastys, kodėl vaikai tingi mokytis

 (4)
Kodėl vaikai, kurie iš prigimties yra smalsios ir žingeidžios būtybės, nenoriai mokosi, o po atostogų ne visada nori eiti į mokyklą? Apžvelgiame 5 priežastis, kurių dauguma susijusios su motyvacija bei nesėkmėmis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Galimybių ir reikalavimų neatitikimas

Daugelis tėvų vaikams renka „pačią geriausią" mokyklą. Skaito mokyklų reitingus, domisi ankstesnių mokinių pasiekimais ir svajoja, kad jų atžala toje mokykloje parodys pačius geriausius pasiekimus. Gerai, jei toks vaikas nuo mažų dienų yra labiau intelektualiai išsivystęs, o jei ne? Vaikui gali būti sunku mokytis klasėje, kurioje reikalavimai yra didesni, negu jo galimybės. Tai niekuo nesusiję su vaiko tingumu. Kartais net dedant pačias didžiausias pastangas vaikas nesugeba įsisavinti naujos informacijos. Viena nesėkmė, kita – ir vaikas gali prarasti motyvaciją bei norą mokytis. Tokiu atveju tėvams verta realiai įvertinti vaiko galimybes ir galbūt pagalvoti apie įprastą mokyklą, kurioje vaikas jausis geriau.

TAIP PAT SKAITYKITE:
25 klausimai vaikui vietoj banalaus "Kaip sekėsi šiandien?"
Kaip mokytis vaikui gali (ir turi) padėti tėvai

2. Neorganizuotumas

Tai dažna pradinių klasių vaikų problema. Kol jie yra mokykloje, padedami mokytojo, šiaip ne taip suspėja viską padaryti, tačiau grįžę namo to nebesugeba. Jau laikas gulti, o vaikas prisimena, jog namų darbai dar neparuošti - jis taip ir neprisėdo prie jų, nes nežinojo, nuo ko ir kaip pradėti. Pažaisti kompiuteriu, panaršyti išmaniajame, paplepėti telefonu su draugais – pašalinius reikalus atlikti jis spėja, o štai paruošti pamokas – ne. Nedirbant namuose, neatliekant namų darbų pažymiai pamažu ims prastėti. Vaikas praras norą mokytis.

Tėvų užduotis – išmokyti vaiką savidisciplinos, paaiškinti, kad yra prioritetai, kuriuos vaikas turi žinoti. Paprasčiausias siūlymas – drauge su vaiku surašyti jo dienotvarkę, kuri padės jam nenukrypti nuo tikslo.

3. Neįdomu

Vaikas tikėjosi, kad mokykla tai kažkas „ohoho!". Smagaus, linksmo, įdomaus. Juk taip jam kartojo mama, tėtis ir kiti prieš pradedant eiti į pirmą klasę. Tačiau realybė tokia, kad kartais mokykla vaikui tampa didele nuobodybe, kuomet reikia nuobodžiauti pamokoje, daryti neįdomius dalykus, o mokytojas nesudomina vaiko užduotimis, nežadina jo smalsumo ir kūrybinių galimybių. Jeigu vaikams nuobodu mokykloje, namuose jie irgi netrykš noru mokytis. Vaikams kartais sunku suprasti, kodėl jie mokosi vieno ar kito dalyko, kodėl tai būtina. Ir mokytojų, ir tėvų tikslas yra sudominti vaiką, jis turi suprasti, kad kiekvienas teorines žinias jis gali ar galės pritaikyti praktikoje.

4. Atmosfera klasėje

Kartais priežastis, kodėl vaikas nenori eiti į mokyklą, slypi jo klasėje ir santykiuose tarp vaikų. Jeigu mokykloje klesti patyčios, o mokytojai nesugeba užkirsti joms kelio, vaikas nenorės eiti į mokyklą. Bijodamas eiti į mokyklą, kur vėl patirs pažeminimą, vaikas praranda norą mokytis ir tai akivaizdžiai matosi jo pasiekimų knygelėje. Tėvai turėtų pasikalbėti su savo vaiku, ir jeigu įtaria, kad klasėje gali būti patyčių, jie turi būtinai įsikišti. Pirmiausia reikėtų aptarti susiklosčiusią situaciją su klasės mokytoju, mokyklos psichologu bei socialiniu darbuotoju.

5. Nuovargis

Vaikai, ypač pradinėse klasėse, labai greitai pavargsta. O jei dar lanko ne vieną užklasinės veiklos būrelį, jiems išvis nelengva. Nuovargis mažina vaikų galimybes įsisavinti naujas žinias. Tėvams gali atrodyti, kad jų gabusis ir talentingasis vaikas tiesiog tingi mokytis, tačiau priežastis – nuovargis, persitempimas. Tokiu atveju reikėtų peržiūrėti visą vaiko veiklų sąrašą – gal galima kažko atsisakyti? Taip pat svarbi dienotvarkė – kad tarp užsiėmimų vaikas turėtų galimybę pailsėti, pabūti gryname ore.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.

25 klausimai, kuriuos verta užduoti vaikui

Labai dažnai paklaustas, kaip sekėsi mokykloje, vaikas standartiškai atsako – gerai, normaliai. Kaip sužinoti daugiau ir prakalbinti nekalbią atžalą?

Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.

Gebėjimas, kurio šiandien Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei tėvams

Lietuvos švietimo sistemą nuolat lydi įvairios reformos, tačiau realių pokyčių gyvenimo ir ugdymo kokybėje vis dar yra per mažai, netgi stebima mažėjimo ir blogėjimo tendencija. Taip yra todėl, kad tikrosios reformos turi įvykti ir žmonėse. Deja, praktinė patirtis rodo, kad tarp mokyklos ir tėvų/vaikų puoselėjami ne abipuse pagarba grįsti bendradarbiavimo ryšiai, bet kasdien vis gilėjanti atskirtis.

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.