6 priežastys, kodėl reikia vaiką mokyti plaukti

 (3)
Vasarą daugelis mėgsta leisti prie vandens telkinių – jūrų, upių, ežerų. Tad svarbiausia priežastis, kodėl vaiką reikėtų mokyti plaukti, yra jo paties saugumas.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasaulio sveikatos organizacija vaikų mokymą plaukti įvardija kaip vieną svarbiausių skendimo prevencijos priemonių, todėl Lietuvos plaukimo federacija (LPF), bendradarbiaudama su mokyklomis, jau nuo 2010 metų vykdo sertifikuotą mokymo plaukti programą pradinių klasių mokiniams. Joje jau dalyvavo daugiau nei 4600 mokinių.

6 priežastys, kodėl reikia vaiką mokyti plaukti
© Asmeninio albumo nuotr.

Programos metu dalis kūno kultūros pamokų yra skiriama plaukimo pratyboms ir vaikai visiškai nemokamai įgija taisyklingo plaukimo pradmenis. Kauno „Girstučio" baseino plaukimo trenerė Milda Šeibokaitė išskiria šešias priežastis, kodėl mokiniams naudinga dalį kūno kultūros pamokų pakeisti į plaukimo treniruotes.

Taisyklingo plaukimo pagrindai

Pasak specialistės, pirmosios plaukimo pamokos gali pasirodyti labai paprastos, tačiau iš tiesų yra labai svarbios norint suformuoti teisingus plaukimo įgūdžius. Vaikai pratinami prie vandens aplinkos, mokomi išpūsti orą, plūduriuoti. Tik tuomet, kai vaikai jaučiasi pakankamai saugūs vandens aplinkoje, jie yra mokomi šuoliukų į vandenį ir pirmųjų plaukimo judesių.

„Specialistai vadovaujasi mokymo plaukti metodika, turi daug patirties, puikiai mato ir menkiausias klaidas, kurios neįgudusiai akiai galbūt atrodo nereikšmingos, žino, kad emocinės problemos nėra kliūtis išmokti plaukti. Todėl idealu, jei pirmuosius vaiko yrius prižiūri plaukimo specialistas", – pasakoja plaukimo specialistė.

Turint taisyklingo plaukimo pagrindus daug paprasčiau stiprinti savo įgūdžius ir ilgainiui pasiekti LPF nustatytus neformalius standartus, kurie rodo, kad žmogus moka plaukti. Suaugusiam žmogui tai – gebėjimas nuplaukti 400 metrų be sustojimo arba plūduriuoti vandenyje mažiausiai 30 minučių.

Geresnė vaiko savijauta

Bet kokia fizinė veikla vaikams yra naudinga, tačiau plaukimas yra itin tinkamas užsiėmimas – vanduo neleidžia atlikti labai staigių judesių, tad labai sumažėja traumų tikimybė. Be to, vanduo odą masažuoja, tad greičiau rimsta nerviniai impulsai, dingsta dienos nuovargis, sugrįžta žvalumas ir gera nuotaika.

Temperatūrų kontrastai yra vienas svarbiausių faktorių, kuris grūdina organizmą ir padeda atsilaikyti prieš virusus. Mokydamiesi plaukti vaikai pabūna bent trijose skirtingose temperatūrose – oro, baseino ir dušo vandens.
Plaukimo trenerė Milda ŠEIBOKAITĖ

Specialistė pastebi, kad vaikai, kartu su specialistu nugalėję vandens baimę įgija pasitikėjimo savimi, tampa drąsesni. „Neretai, atėjus visai klasei, aktyvesni vaikai padrąsina kuklesnius. Žinoma, svarbu, kad nebūtų patyčių", – pasakoja M. Šeibokaitė.

Disciplinos pamokos

Treneriams tenka nelengva užduotis suvaldyti į baseiną atėjusių vaikų klasę. Net ir apsirengimas rūbinėje gali tapti tikru iššūkiu, kadangi nusirengti ir apsirengti reikia pakankamai greitai. Visgi trenerė pastebi, kad tai padeda ugdyti vaikų discipliną.

„Galbūt pirmieji kartai yra sudėtingesni ir vaikas ilgiau užtrunka, tačiau po truputį rūbinėje sukasi vis greičiau, todėl tikrai nereikia nuleisti rankų ir nustoti lankyti baseiną", – pabrėžia trenerė.

Ji pastebi, kad pasitaiko itin aktyvių mokinių grupių, kuriuos mokyti yra sunkiau, nes vaikai jaučiasi atėję į vandens parką pažaisti. „Tuomet visada padeda aiškaus tikslo nustatymas – papasakoju, kad pabaigus pamokų ciklą laukia atsiskaitymas prieš tėvus. Tai į mokymosi procesą įneša disciplinos ir padeda vaikams siekti tikslų", – akcentuoja M. Šeibokaitė.

Sveikatos ligų profilaktika

Plaukimo specialistė visuomet į vaikų atsiskaitymus pakviečia ir tėvus – jiems ne tik smagu palaikyti savo atžalas, bet kartu jie ir gauna vertingų rekomendacijų.

„Vandenyje, kaip niekur kitur, išryškėja visos problemos, kurios atsiranda dėl per mažo judėjimo, netinkamos sėdėsenos. Visuomet į tai atkreipiu tėvų dėmesį. Žinoma, jeigu pastebiu, kad vaikas turi gerus duomenis plaukimui, patariu pagalvoti apie galimybę siekti rezultatų, dalyvauti varžybose", – sako M. Šeibokaitė.

Higienos viešoje vietoje pagrindai

Baseino prieigose avėti šlepetes, nusiprausti prieš ir po treniruotės, gamtinius reikalus atlikti tualete – tokie, atrodo, savaime suprantami dalykai vaikams kartais būna naujiena. „Tai yra bendros higienos taisyklės, kurios galioja ne tik baseine, bet ir kitose viešose vietose. Nors atrodytų, kad tai nėra plaukimo trenerio darbas, tačiau mokome ir to. Kartais netgi tenka parodyti vaikui, kaip praustis po dušu", – šypteli plaukimo specialistė.

Grūdinimasis

Temperatūrų kontrastai yra vienas svarbiausių faktorių, kuris grūdina organizmą ir padeda atsilaikyti prieš virusus. Mokydamiesi plaukti vaikai pabūna bent trijose skirtingose temperatūrose – oro, baseino ir dušo vandens.

„Šalčio ir karščio dirgikliai veikia organizmo termoreguliacijos aparatą. Nuo jo priklauso kaip greitai kūno sistemos reaguos, pavyzdžiui, į šaltį ir ims gaminti daugiau šilumos. Taip didėja organizmo atsparumas, jis greičiau prisitaiko prie aplinkos temperatūros pokyčių", – sako M. Šeibokaitė.

Žinoma, labai svarbu, kad vaikai nusišluostytų, visiškai išsidžiovintų plaukus, o ne skubėtų į lauką po treniruotės. Taip mažėja rizika susirgti peršalimo ligomis.

„Idealu, jeigu tėvai gali po pamokos vaiką pasiimti iš baseino. Tačiau net ir neturint tokios galimybės vaiką galima auklėti ir namuose, priminti, kad būtinai reikia gerai visą kūną nusišluostyti, išsivalyti ausis, išsidžiovinti plaukus, pėdų tarpupirščius, stengtis nesušlapti kojinių",– primena plaukimo trenerė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.