7 tėvų klaidos, kurios neleidžia vaikui užaugti laimingu žmogumi

 (2)
Septyni dalykai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, jei norime, kad mūsų vaikai augtų laimingi ir sėkmingi.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Mes neleidžiame vaikams rizikuoti

Gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame kiekviename žingsnyje pilna pavojų. Šūkis „saugumas svarbiau už viską" didina mūsų baimę netekti vaikų, todėl apsupame juos visokeriopu savo rūpesčiu. Europos psichologai nustatė, kad jeigu vaikai nežaidė gatvėje, jeigu jiems neteko nugriūti ir nubalnoti kelių, tai jiems suaugus juos kankins įvairios fobijos.

Vaikas turi nukristi keletą kartų, kad suprastų, kad tai visiškai normalu. Paaugliams būtina susipykti ir patirti pirmosios meilės kartėlį, kad įgytų emocinį brandumą, be kurio neįmanomi ilgalaikiai santykiai. Atimdami iš vaikų gyvenimo riziką, suaugusieji skatina juose aroganciją, išpuikimą ir žemą savivertę ateityje.

2. Mes pernelyg greitai puolame padėti

Šiandieninė jaunimo karta neišsiugdė savyje tam tikrų gebėjimų, kurie buvo būdingi šio amžiaus žmonėms prieš tris dešimtmečius. Kai mes pernelyg greitai suskumbame padėti ir apsupame vaiką „rūpinimusi", atimame iš jo būtinybę pačiam ieškoti išeičių iš sudėtingų situacijų.

Anksčiau ar vėliau vaikai pripranta, kad kažkas juos visada gelbėja: „Jeigu aš suklysiu ar nepasieksiu tikslo, tai suaugusieji viską pataisys". Nors tikrovėje suaugusiųjų santykių pasaulis suręstas visiškai kitaip. Tokiu atveju jūsų vaikai rizikuoja neprisitaikyti prie suaugusiųjų gyvenimo.

3. Mes pernelyg lengvai jais žavimės

Judėjimas už savivertės kėlimą prasidėjo dar nuo „baby boom" kartos, o devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis įsišaknijo ir mokyklose. Taisyklė „kiekvienas dalyvis gauna medalį" leidžia vaikui pasijausti ypatingu. Tačiau šiuolaikinių psichologų tyrimai rodo, kad toks skatinimo metodas turi nenumatytas pasekmes.

Po kurio laiko vaikas pastebi, kad vieninteliai žmonės, kurie laiko jį nuostabiu, yra mama ir tėtis, o visi likusieji taip negalvoja. Tada vaikas pradeda abejoti savo tėvų objektyvumu. Jam malonu girdėti pagyrimus, tačiau jis nesupranta, kad tai niekaip nesusiję su tikrove.

Bėgant laikui toks vaikas mokosi gudrauti, perdėti ir meluoti, kad išvengtų nepatogios realybės. Taip nutinka todėl, kad vaikas tiesiog neišmokęs susidurti su sunkumais.

4. Mes leidžiame kaltės jausmui užgožti gerą elgesį

Jūsų vaikas neprivalo mylėti jūsų kiekvieną minutę. Jam teks įveikti daug nemalonumų šiame gyvenime, tačiau tam gali sutrukdyti išlepinimas. Todėl sakykite vaikams „ne" ir „ne dabar", kad jie mokytųsi kovoti už savo siekius ir poreikius. Jeigu šeimoje yra keli vaikai, tėvai paprastai mano, kad nesąžininga apdovanoti vieną ir nuskriausti kitą. Tačiau visada ir visus apdovanoti yra nerealu. Tokiais veiksmais mes praleidžiame galimybę parodyti vaikams, kad sėkmė priklauso nuo mūsų pačių pastangų ir gerų poelgių.

Dukart pagalvokite, prieš apdovanodami vaikus išvykomis į prekybos centrus. Jeigu jūsų santykiai grįsti tik materialiniais stimulais, vaikai nejaus nei vidinės motyvacijos, nei besąlygiškos meilės.

5. Mes nesidaliname savo praeities klaidomis

Ateis laikas, kai sveikas paauglys būtinai panorės „išskleisti sparnus". Ir suaugusieji turi leisti jam tai padaryti. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad mes nepadėsime vaikams orientuotis nežinomose situacijose ir įvykiuose. Pasidalinkite su vaikais savo klaidomis, kurias darėte būdami jų amžiaus, tačiau venkite įkyraus moralizavimo rūkymo, alkoholio ar narkotikų tema.

Vaikai turi būti pasirengę susidūrimui su nemalonumais ir mokėti atsakyti už savo sprendimų pasekmes. Papasakokite jiems, ką jautėte, kai susidūrėte su panašiomis aplinkybėmis, kuo vadovavotės tada, kokias pamokas išmokote.

6. Mes painiojame intelektą ir talentą su brandumu

Intelektas dažnai naudojamas kaip vaiko brandumo matavimas, dėl ko tėvams pradeda atrodyti, kad protingas vaikas yra pasiruošęs realiam pasauliui. Taip nėra. Kai kurie profesionalūs sportininkai ir jaunos Holivudo žvaigždės, pavyzdžiui, pasižymi dideliu talentu, tačiau vistiek atsiduria viešų skandalų dėmesio centre. Taigi, nemanykite, kad jūsų vaikas talentingas visose srityse.

Nėra stebuklingo „atsakomybės amžiaus" ar vadovėlio, kada laikas vaikui suteikti konkrečias laisves. Tačiau egzistuoja gera taisyklė - stebėti kitus tokio paties amžiaus vaikus. Jeigu pastebite, kad jūsų vaiko bendraamžiai gerokai savarankiškesni, gali būti, kad jūs patys stabdote savo atžalos nepriklausomybės vystymąsi.

7. Mes patys nedarome to, ko mokome savo vaikus

Kaip tėvai, mes turime modeliuoti tą gyvenimą, kurio trokštame savo vaikams. Dabar būtent mes esame savo šeimos lyderiai, todėl privalome būti teisingi santykiuose su aplinkiniais. Sekite savo poelgius, netgi visiškai menkus, nes jus stebi jūsų vaikai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Psichologė Asta Blandė: tėveliai, leiskite vaikams klysti

Ne vienus metus šeimas, mokyklas, vaikus bei paauglius konsultuojančios psichologės Asta Blandė ir Eglė Gudelienė kasdienių praktikų patirtimi dalijasi su skaitytojais ir pristato knygą apie svarbiausius vaikų gebėjimus, jų atskleidimą bei stiprinimą.

Vaikai ir pinigai: specialistės patarimai, kaip ugdyti finansinį raštingumą

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse.

„Labaiteatras“ kviečia vaikus į netradicines pamokas

Šeimai kuriantis „Labaiteatras" naująjį sezoną pradeda pačių inicijuotu tęstiniu projektu „Į pamoką su „Labaiteatru".

Psichologė pataria, kaip motyvuoti vaikus mokytis (1)

Didžiausia tėvų svajonė – kad vaikui sektųsi darželyje, mokykloje, vėliau – kitose mokymosi įstaigose ir tai atvestų į profesinę sėkmę.

Rugsėjo 1-oji be streso - misija įmanoma

Prieš vaikui pradedant lankyti mokyklą ar darželį, tėvams dažnai kyla daugybė klausimų, o kartu su jais ir nerimo, kaip tinkamai tam paruošti mažuosius, o kartu ir patiems pasiruošti, kad šis naujas gyvenimo etapas būtų sklandus ir be streso.

Kiek miego reikia skirtingo amžiaus vaikams

Miego trukmė ir jo kokybė augančiam organizmui yra ypatingai svarbūs faktoriai, kad vaiko vystymasis būtų sklandus.

Aušra Stančikienė: kaip palengvinti ypatingo vaiko adaptaciją mokykloje

Kaip padėti vaikui grįžti į mokyklą ar kitą ugdymo įstaigą po vasaros atostogų, ypač, jeigu auginate jautrų vaiką arba jam šie mokslo metai - pirmieji. Aušros Stančikienės patarimai.

A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

3 dalykai, į kuriuos turi atkreipti dėmesį būsimųjų moksleivių tėvai

Baigiantis vasarai darželinukų, pradinukų ir ypač būsimųjų pirmokėlių tėvelių mintys pradeda suktis apie artėjančius mokslo metus. Apninka rūpesčiai: kaip, kur, kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Na ir, žinoma, nepamirštamas profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas.

Artėjant rudeniui ragina tėvus suklusti dėl vaikų sveikatos

Kiekviena rugsėjo pirmoji ypatinga tiek tėvams, tiek jų atžaloms. Kartu tai ir rūpinimasis mokyklinėmis reikmėmis, apranga bei jaudulys prieš mokslų pradžią. Ne ką mažiau dėmesio reikėtų skirti ir moksleivių sveikatai.

Rugsėjo pirmąją daugiau tėvų galės palydėti vaikus į mokyklą

Artėjant rugsėjo pirmajai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja apie pasikeitimus naujame Darbo kodekse, pagal kuriuos šiemet daugiau tėvų galės palydėti vaikus į mokyklą pirmąją mokslo metų dieną.

5 žingsniai, kaip sutaupyti išleidžiant vaiką į mokyklą

Liko vos trys savaitės iki mokslo metų pradžios, o tai daugumai šeimų neišvengiamai reiškia pirkimo maratoną, bėgiojant tarp mokyklinių prekių lentynų.

Pratimai, kurie padeda nuraminti įsišėlusį vaiką

Kartais mūsų mažieji nenuoramos taip įsišėlsta, kad nebegali sustoti. Iš nuovargio tampa pikti ir suirzę. Kas, jei ne mama, geriausiai gali padėti savo pipirui? Kartu atlikite mankštą, kuri padės nusiraminti ir atsipalaiduoti.

9 patarimai, kaip išsirinkti geriausią mokyklinę kuprinę

Talpi ir graži. Tai svarbiausia vaikui. Mamai rūpi, kad būtų patogi ir saugotų gerą laikyseną. Tėčiui – kad nedaug kainuotų. Kas dar svarbu renkantis kuprinę?

7 patarimai tėvams, išleidžiantiems vaiką į stovyklą

Gerokai įpusėjus vasarai, tėvams gali kilti klausimas ar jų vaikas tinkamai pailsėjo?