7 tėvų klaidos, kurios neleidžia vaikui užaugti laimingu žmogumi

 (2)
Septyni dalykai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, jei norime, kad mūsų vaikai augtų laimingi ir sėkmingi.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Mes neleidžiame vaikams rizikuoti

Gyvename šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame kiekviename žingsnyje pilna pavojų. Šūkis „saugumas svarbiau už viską" didina mūsų baimę netekti vaikų, todėl apsupame juos visokeriopu savo rūpesčiu. Europos psichologai nustatė, kad jeigu vaikai nežaidė gatvėje, jeigu jiems neteko nugriūti ir nubalnoti kelių, tai jiems suaugus juos kankins įvairios fobijos.

Vaikas turi nukristi keletą kartų, kad suprastų, kad tai visiškai normalu. Paaugliams būtina susipykti ir patirti pirmosios meilės kartėlį, kad įgytų emocinį brandumą, be kurio neįmanomi ilgalaikiai santykiai. Atimdami iš vaikų gyvenimo riziką, suaugusieji skatina juose aroganciją, išpuikimą ir žemą savivertę ateityje.

2. Mes pernelyg greitai puolame padėti

Šiandieninė jaunimo karta neišsiugdė savyje tam tikrų gebėjimų, kurie buvo būdingi šio amžiaus žmonėms prieš tris dešimtmečius. Kai mes pernelyg greitai suskumbame padėti ir apsupame vaiką „rūpinimusi", atimame iš jo būtinybę pačiam ieškoti išeičių iš sudėtingų situacijų.

Anksčiau ar vėliau vaikai pripranta, kad kažkas juos visada gelbėja: „Jeigu aš suklysiu ar nepasieksiu tikslo, tai suaugusieji viską pataisys". Nors tikrovėje suaugusiųjų santykių pasaulis suręstas visiškai kitaip. Tokiu atveju jūsų vaikai rizikuoja neprisitaikyti prie suaugusiųjų gyvenimo.

3. Mes pernelyg lengvai jais žavimės

Judėjimas už savivertės kėlimą prasidėjo dar nuo „baby boom" kartos, o devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis įsišaknijo ir mokyklose. Taisyklė „kiekvienas dalyvis gauna medalį" leidžia vaikui pasijausti ypatingu. Tačiau šiuolaikinių psichologų tyrimai rodo, kad toks skatinimo metodas turi nenumatytas pasekmes.

Po kurio laiko vaikas pastebi, kad vieninteliai žmonės, kurie laiko jį nuostabiu, yra mama ir tėtis, o visi likusieji taip negalvoja. Tada vaikas pradeda abejoti savo tėvų objektyvumu. Jam malonu girdėti pagyrimus, tačiau jis nesupranta, kad tai niekaip nesusiję su tikrove.

Bėgant laikui toks vaikas mokosi gudrauti, perdėti ir meluoti, kad išvengtų nepatogios realybės. Taip nutinka todėl, kad vaikas tiesiog neišmokęs susidurti su sunkumais.

4. Mes leidžiame kaltės jausmui užgožti gerą elgesį

Jūsų vaikas neprivalo mylėti jūsų kiekvieną minutę. Jam teks įveikti daug nemalonumų šiame gyvenime, tačiau tam gali sutrukdyti išlepinimas. Todėl sakykite vaikams „ne" ir „ne dabar", kad jie mokytųsi kovoti už savo siekius ir poreikius. Jeigu šeimoje yra keli vaikai, tėvai paprastai mano, kad nesąžininga apdovanoti vieną ir nuskriausti kitą. Tačiau visada ir visus apdovanoti yra nerealu. Tokiais veiksmais mes praleidžiame galimybę parodyti vaikams, kad sėkmė priklauso nuo mūsų pačių pastangų ir gerų poelgių.

Dukart pagalvokite, prieš apdovanodami vaikus išvykomis į prekybos centrus. Jeigu jūsų santykiai grįsti tik materialiniais stimulais, vaikai nejaus nei vidinės motyvacijos, nei besąlygiškos meilės.

5. Mes nesidaliname savo praeities klaidomis

Ateis laikas, kai sveikas paauglys būtinai panorės „išskleisti sparnus". Ir suaugusieji turi leisti jam tai padaryti. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad mes nepadėsime vaikams orientuotis nežinomose situacijose ir įvykiuose. Pasidalinkite su vaikais savo klaidomis, kurias darėte būdami jų amžiaus, tačiau venkite įkyraus moralizavimo rūkymo, alkoholio ar narkotikų tema.

Vaikai turi būti pasirengę susidūrimui su nemalonumais ir mokėti atsakyti už savo sprendimų pasekmes. Papasakokite jiems, ką jautėte, kai susidūrėte su panašiomis aplinkybėmis, kuo vadovavotės tada, kokias pamokas išmokote.

6. Mes painiojame intelektą ir talentą su brandumu

Intelektas dažnai naudojamas kaip vaiko brandumo matavimas, dėl ko tėvams pradeda atrodyti, kad protingas vaikas yra pasiruošęs realiam pasauliui. Taip nėra. Kai kurie profesionalūs sportininkai ir jaunos Holivudo žvaigždės, pavyzdžiui, pasižymi dideliu talentu, tačiau vistiek atsiduria viešų skandalų dėmesio centre. Taigi, nemanykite, kad jūsų vaikas talentingas visose srityse.

Nėra stebuklingo „atsakomybės amžiaus" ar vadovėlio, kada laikas vaikui suteikti konkrečias laisves. Tačiau egzistuoja gera taisyklė - stebėti kitus tokio paties amžiaus vaikus. Jeigu pastebite, kad jūsų vaiko bendraamžiai gerokai savarankiškesni, gali būti, kad jūs patys stabdote savo atžalos nepriklausomybės vystymąsi.

7. Mes patys nedarome to, ko mokome savo vaikus

Kaip tėvai, mes turime modeliuoti tą gyvenimą, kurio trokštame savo vaikams. Dabar būtent mes esame savo šeimos lyderiai, todėl privalome būti teisingi santykiuose su aplinkiniais. Sekite savo poelgius, netgi visiškai menkus, nes jus stebi jūsų vaikai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.