A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Kuprinė paprastai yra vienas didžiausių ir svarbiausių (bei smagiausių!) pirkinių. Visų pirma, todėl, kad ji lydi vaiką nuo tos akimirkos, kai jis išeina pro duris, iki tos akimirkos, kai jis grįžta namo. Todėl dažnai vaikas nori, kad kuprinė atspindėtų ir jo asmenybę, ir jo pomėgius“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Visgi ji ragina kuprinę rinkti ne tik pagal išvaizdą, o atsižvelgti ir į kitus jos parametrus.

Dr. A. Landsbergienė pataria daugiau dėmesio skirti keturiems dalykams:

• Kuprinės dydis. Įvertinkite, kokio konkrečiai dydžio kuprinės jūsų vaikui reikės. „Tai priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir nuo to, ar, pavyzdžiui, vaikui reikia į mokyklą neštis vadovėlius. Be to, dažnai kuprinės dydį koreguoja ir sąrašas priemonių, kurias reikės kasdien nešiotis – juk vienokią kuprinę pirksime, jei reikės nešiotis kompiuterį, o visai kitokią, jei reikės nešiotis du A4 formato segtuvus ir panašiai“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Anot jos, nuspręsti kuprinės dydį bus lengviau iš anksto sudarius sąrašą, ko jūsų vaikui kasdien reikės, ir kas į ją turės tilpti. Tai gali būti priešpiečių dėžutė, gertuvė, segtuvas (ar keli), penalas ir t. t.

• Medžiagos ir patvarumas. Kuprinei teks atlaikyti nemenkus išbandymus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių medžiagų ji pagaminta, ar tvirti jos susiuvimai, užtrauktukai ir kitos detalės. „Sintetinės kuprinės yra lengvesnės, dažnai ilgaamžiškesnės ir atsparesnės vandeniui, kas yra gan svarbu Lietuvoje, ypač, jei vaikas keliauja į mokyklą savarankiškai. Tačiau natūralios yra draugiškesnės gamtai. Aš dar įpratau patikrinti užtrauktukus, nes jiems teks daug atlaikyti! Keletą kartų mums buvo taip, kad kuprinė, atrodė, dar daug atlaikytų, tačiau užtrauktuką teko ne kartą taisyti“, – pastebėjo socialinių mokslų daktarė.

• Petnešos. Anot dr. A. Landsbergienės, joms dažnai skiriama per mažai dėmesio: „Petnešos turi būti pakankamai plačios, kad svoris tinkamai pasiskirstytų. Be to, jeigu jūsų vaikas pradinukas, pažiūrėkite, ar galima pakankamai sutrumpinti kuprinės petnešas – pediatrai, kad būtų sveika nugara, rekomenduoja, kad kuprinė būtų 5–6 cm virš liemens. Vaikams, kurių silpna ar linkusi paskausti nugara, rekomenduojamos kuprinės su papildomu paminkštinimu nugaros plote (dažnai tas paminkštinimas yra būtent toks, kokio reikia, kad nugara kuo mažiau vargtų). Apskritai, netgi jeigu vaikas neturi nugaros problemų, rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju, kokia kuprinė būtų tinkamiausia būtent jūsų vaikui.“

• Atšvaitai. Rinkdamiesi kuprinę pagalvokite ne tik apie kuprinės patogumą, bet ir apie vaiko saugumą. „Tai noriu labai, labai pabrėžti – pažiūrėkite, ar kuprinė turi atšvaitus. Pavyzdžiui, mes gyvename menkai apšviestoje gatvėje ir man visada siaubą kelia, kai netikėtai prieš mašiną išdygsta vaikai. Ir taip pat prisimenu, kaip mano šeima Švedijoje (nors aš buvau dvyliktokė!) visų pirma prie mano kuprinės iš Lietuvos žiogeliu prisegė du didžiulius atšvaitus, mat maniškė jų neturėjo! Lietuvoje, kur didžiąją mokslo metų dalį rytais, o dalį net ir po pamokų būna tamsu, vaikai privalo turėti atšvaitus. Ir aš net norėčiau, kad čia nebūtų jokių kompromisų. Juk saugumas yra svarbiausia. Jeigu vis dėlto išsirinkote kuprinę be atšvaitų, neišeikite iš parduotuvės nenupirkę prisiuvamų arba prisegamų atšvaitų, kuriuos pritvirtinsite prieš rugsėjo pirmąją“, – patarė dr. A. Landsbergienė.

Kiekvienu konkrečiu atveju gali būti ir daugiau dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir įvertinti, ar jie tikrai bus naudingi jūsų vaikui. „Pastaruoju metu vis dažniau pamatau kuprines su ratukais, tačiau jos dažnai yra sunkesnės, o laiptais juk vis vien teks nešti! Tad įsivertinkite, ar tai – tikrai privalumas“, – teigė dr. A. Landsbergienė.

Kuprinių tendencijos

„Kuprinių kainos priklauso nuo daugybės veiksnių: medžiagų, iš kurių kuprinė pagaminta, prekės ženklo žinomumo, funkcionalumo – kišenėlių kiekio, rankenų paminkštinimų ar pastorinimų ir kitų detalių. Stengiamės, kad įvairių poreikių pirkėjai rastų, ko jiems reikia. Ir pagal galimą skirti sumą tai būtų geriausios kokybės prekė, kurią labai iš anksto ir kruopščiai ruošdamiesi mokyklos sezonui, sugebėjome rasti ir atrinkti savo pirkėjams“, – sako Jaunius Špakauskas, „Maximos“ korporacinių reikalų departamento direktorius.

Šių metų mados tendencijos – kuprinės su linksmaisiais Pakalikais, Vėžliukais nindzėmis, Troliais, Mažaisiais poniais, Ledo šalies, Žvaigždžių karų ir kitais herojais. Jau daugybę metų populiarios prekės su Transformerių, Betmeno ir Žmogaus voro atvaizdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.