A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Kuprinė paprastai yra vienas didžiausių ir svarbiausių (bei smagiausių!) pirkinių. Visų pirma, todėl, kad ji lydi vaiką nuo tos akimirkos, kai jis išeina pro duris, iki tos akimirkos, kai jis grįžta namo. Todėl dažnai vaikas nori, kad kuprinė atspindėtų ir jo asmenybę, ir jo pomėgius“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Visgi ji ragina kuprinę rinkti ne tik pagal išvaizdą, o atsižvelgti ir į kitus jos parametrus.

Dr. A. Landsbergienė pataria daugiau dėmesio skirti keturiems dalykams:

• Kuprinės dydis. Įvertinkite, kokio konkrečiai dydžio kuprinės jūsų vaikui reikės. „Tai priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir nuo to, ar, pavyzdžiui, vaikui reikia į mokyklą neštis vadovėlius. Be to, dažnai kuprinės dydį koreguoja ir sąrašas priemonių, kurias reikės kasdien nešiotis – juk vienokią kuprinę pirksime, jei reikės nešiotis kompiuterį, o visai kitokią, jei reikės nešiotis du A4 formato segtuvus ir panašiai“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Anot jos, nuspręsti kuprinės dydį bus lengviau iš anksto sudarius sąrašą, ko jūsų vaikui kasdien reikės, ir kas į ją turės tilpti. Tai gali būti priešpiečių dėžutė, gertuvė, segtuvas (ar keli), penalas ir t. t.

• Medžiagos ir patvarumas. Kuprinei teks atlaikyti nemenkus išbandymus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių medžiagų ji pagaminta, ar tvirti jos susiuvimai, užtrauktukai ir kitos detalės. „Sintetinės kuprinės yra lengvesnės, dažnai ilgaamžiškesnės ir atsparesnės vandeniui, kas yra gan svarbu Lietuvoje, ypač, jei vaikas keliauja į mokyklą savarankiškai. Tačiau natūralios yra draugiškesnės gamtai. Aš dar įpratau patikrinti užtrauktukus, nes jiems teks daug atlaikyti! Keletą kartų mums buvo taip, kad kuprinė, atrodė, dar daug atlaikytų, tačiau užtrauktuką teko ne kartą taisyti“, – pastebėjo socialinių mokslų daktarė.

• Petnešos. Anot dr. A. Landsbergienės, joms dažnai skiriama per mažai dėmesio: „Petnešos turi būti pakankamai plačios, kad svoris tinkamai pasiskirstytų. Be to, jeigu jūsų vaikas pradinukas, pažiūrėkite, ar galima pakankamai sutrumpinti kuprinės petnešas – pediatrai, kad būtų sveika nugara, rekomenduoja, kad kuprinė būtų 5–6 cm virš liemens. Vaikams, kurių silpna ar linkusi paskausti nugara, rekomenduojamos kuprinės su papildomu paminkštinimu nugaros plote (dažnai tas paminkštinimas yra būtent toks, kokio reikia, kad nugara kuo mažiau vargtų). Apskritai, netgi jeigu vaikas neturi nugaros problemų, rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju, kokia kuprinė būtų tinkamiausia būtent jūsų vaikui.“

• Atšvaitai. Rinkdamiesi kuprinę pagalvokite ne tik apie kuprinės patogumą, bet ir apie vaiko saugumą. „Tai noriu labai, labai pabrėžti – pažiūrėkite, ar kuprinė turi atšvaitus. Pavyzdžiui, mes gyvename menkai apšviestoje gatvėje ir man visada siaubą kelia, kai netikėtai prieš mašiną išdygsta vaikai. Ir taip pat prisimenu, kaip mano šeima Švedijoje (nors aš buvau dvyliktokė!) visų pirma prie mano kuprinės iš Lietuvos žiogeliu prisegė du didžiulius atšvaitus, mat maniškė jų neturėjo! Lietuvoje, kur didžiąją mokslo metų dalį rytais, o dalį net ir po pamokų būna tamsu, vaikai privalo turėti atšvaitus. Ir aš net norėčiau, kad čia nebūtų jokių kompromisų. Juk saugumas yra svarbiausia. Jeigu vis dėlto išsirinkote kuprinę be atšvaitų, neišeikite iš parduotuvės nenupirkę prisiuvamų arba prisegamų atšvaitų, kuriuos pritvirtinsite prieš rugsėjo pirmąją“, – patarė dr. A. Landsbergienė.

Kiekvienu konkrečiu atveju gali būti ir daugiau dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir įvertinti, ar jie tikrai bus naudingi jūsų vaikui. „Pastaruoju metu vis dažniau pamatau kuprines su ratukais, tačiau jos dažnai yra sunkesnės, o laiptais juk vis vien teks nešti! Tad įsivertinkite, ar tai – tikrai privalumas“, – teigė dr. A. Landsbergienė.

Kuprinių tendencijos

„Kuprinių kainos priklauso nuo daugybės veiksnių: medžiagų, iš kurių kuprinė pagaminta, prekės ženklo žinomumo, funkcionalumo – kišenėlių kiekio, rankenų paminkštinimų ar pastorinimų ir kitų detalių. Stengiamės, kad įvairių poreikių pirkėjai rastų, ko jiems reikia. Ir pagal galimą skirti sumą tai būtų geriausios kokybės prekė, kurią labai iš anksto ir kruopščiai ruošdamiesi mokyklos sezonui, sugebėjome rasti ir atrinkti savo pirkėjams“, – sako Jaunius Špakauskas, „Maximos“ korporacinių reikalų departamento direktorius.

Šių metų mados tendencijos – kuprinės su linksmaisiais Pakalikais, Vėžliukais nindzėmis, Troliais, Mažaisiais poniais, Ledo šalies, Žvaigždžių karų ir kitais herojais. Jau daugybę metų populiarios prekės su Transformerių, Betmeno ir Žmogaus voro atvaizdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.