A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Kuprinė paprastai yra vienas didžiausių ir svarbiausių (bei smagiausių!) pirkinių. Visų pirma, todėl, kad ji lydi vaiką nuo tos akimirkos, kai jis išeina pro duris, iki tos akimirkos, kai jis grįžta namo. Todėl dažnai vaikas nori, kad kuprinė atspindėtų ir jo asmenybę, ir jo pomėgius“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Visgi ji ragina kuprinę rinkti ne tik pagal išvaizdą, o atsižvelgti ir į kitus jos parametrus.

Dr. A. Landsbergienė pataria daugiau dėmesio skirti keturiems dalykams:

• Kuprinės dydis. Įvertinkite, kokio konkrečiai dydžio kuprinės jūsų vaikui reikės. „Tai priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir nuo to, ar, pavyzdžiui, vaikui reikia į mokyklą neštis vadovėlius. Be to, dažnai kuprinės dydį koreguoja ir sąrašas priemonių, kurias reikės kasdien nešiotis – juk vienokią kuprinę pirksime, jei reikės nešiotis kompiuterį, o visai kitokią, jei reikės nešiotis du A4 formato segtuvus ir panašiai“, – teigia dr. A. Landsbergienė. Anot jos, nuspręsti kuprinės dydį bus lengviau iš anksto sudarius sąrašą, ko jūsų vaikui kasdien reikės, ir kas į ją turės tilpti. Tai gali būti priešpiečių dėžutė, gertuvė, segtuvas (ar keli), penalas ir t. t.

• Medžiagos ir patvarumas. Kuprinei teks atlaikyti nemenkus išbandymus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš kokių medžiagų ji pagaminta, ar tvirti jos susiuvimai, užtrauktukai ir kitos detalės. „Sintetinės kuprinės yra lengvesnės, dažnai ilgaamžiškesnės ir atsparesnės vandeniui, kas yra gan svarbu Lietuvoje, ypač, jei vaikas keliauja į mokyklą savarankiškai. Tačiau natūralios yra draugiškesnės gamtai. Aš dar įpratau patikrinti užtrauktukus, nes jiems teks daug atlaikyti! Keletą kartų mums buvo taip, kad kuprinė, atrodė, dar daug atlaikytų, tačiau užtrauktuką teko ne kartą taisyti“, – pastebėjo socialinių mokslų daktarė.

• Petnešos. Anot dr. A. Landsbergienės, joms dažnai skiriama per mažai dėmesio: „Petnešos turi būti pakankamai plačios, kad svoris tinkamai pasiskirstytų. Be to, jeigu jūsų vaikas pradinukas, pažiūrėkite, ar galima pakankamai sutrumpinti kuprinės petnešas – pediatrai, kad būtų sveika nugara, rekomenduoja, kad kuprinė būtų 5–6 cm virš liemens. Vaikams, kurių silpna ar linkusi paskausti nugara, rekomenduojamos kuprinės su papildomu paminkštinimu nugaros plote (dažnai tas paminkštinimas yra būtent toks, kokio reikia, kad nugara kuo mažiau vargtų). Apskritai, netgi jeigu vaikas neturi nugaros problemų, rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju, kokia kuprinė būtų tinkamiausia būtent jūsų vaikui.“

• Atšvaitai. Rinkdamiesi kuprinę pagalvokite ne tik apie kuprinės patogumą, bet ir apie vaiko saugumą. „Tai noriu labai, labai pabrėžti – pažiūrėkite, ar kuprinė turi atšvaitus. Pavyzdžiui, mes gyvename menkai apšviestoje gatvėje ir man visada siaubą kelia, kai netikėtai prieš mašiną išdygsta vaikai. Ir taip pat prisimenu, kaip mano šeima Švedijoje (nors aš buvau dvyliktokė!) visų pirma prie mano kuprinės iš Lietuvos žiogeliu prisegė du didžiulius atšvaitus, mat maniškė jų neturėjo! Lietuvoje, kur didžiąją mokslo metų dalį rytais, o dalį net ir po pamokų būna tamsu, vaikai privalo turėti atšvaitus. Ir aš net norėčiau, kad čia nebūtų jokių kompromisų. Juk saugumas yra svarbiausia. Jeigu vis dėlto išsirinkote kuprinę be atšvaitų, neišeikite iš parduotuvės nenupirkę prisiuvamų arba prisegamų atšvaitų, kuriuos pritvirtinsite prieš rugsėjo pirmąją“, – patarė dr. A. Landsbergienė.

Kiekvienu konkrečiu atveju gali būti ir daugiau dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį ir įvertinti, ar jie tikrai bus naudingi jūsų vaikui. „Pastaruoju metu vis dažniau pamatau kuprines su ratukais, tačiau jos dažnai yra sunkesnės, o laiptais juk vis vien teks nešti! Tad įsivertinkite, ar tai – tikrai privalumas“, – teigė dr. A. Landsbergienė.

Kuprinių tendencijos

„Kuprinių kainos priklauso nuo daugybės veiksnių: medžiagų, iš kurių kuprinė pagaminta, prekės ženklo žinomumo, funkcionalumo – kišenėlių kiekio, rankenų paminkštinimų ar pastorinimų ir kitų detalių. Stengiamės, kad įvairių poreikių pirkėjai rastų, ko jiems reikia. Ir pagal galimą skirti sumą tai būtų geriausios kokybės prekė, kurią labai iš anksto ir kruopščiai ruošdamiesi mokyklos sezonui, sugebėjome rasti ir atrinkti savo pirkėjams“, – sako Jaunius Špakauskas, „Maximos“ korporacinių reikalų departamento direktorius.

Šių metų mados tendencijos – kuprinės su linksmaisiais Pakalikais, Vėžliukais nindzėmis, Troliais, Mažaisiais poniais, Ledo šalies, Žvaigždžių karų ir kitais herojais. Jau daugybę metų populiarios prekės su Transformerių, Betmeno ir Žmogaus voro atvaizdais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.

Iš kur atsiranda vaikai: kokio amžiaus vaikai jau turi žinoti atsakymą į šį klausimą (1)

Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta klausimas, ar reikia pasakoti vaikams tiesą apie tai, iš kur gi jie atsiranda ? Jei reikia, tai kokio amžiaus vaikams?

Z kartos vaikams tėvai nori padėti, bet nežino, kaip tai padaryti

Daugiau nei 15 tūkst. Lietuvos tėvų internete atliko „Z kartos testą tėvams", skirtą įvertinti jų poveikį vaiko motyvacijai ir mokymosi rezultatams.

Patarimai, kaip sumaniai ir neišlaidaujant atnaujinti vaiko garderobą

Prieš atnaujindami mokyklinį vaiko garderobą, pirmiausia peržvelkite drabužius, kuriuos jis jau turi. Išrūšiuokite - ką galite palikti, o ką reikėtų pakeisti ar papildyti.

Darius Savickas: „Dirbau darželio auklėtoju, dabar esu pirmokų mokytojas"

Šiemet rugsėjo pirmąją mokyklos slenkstį peržengė jaunas pradinių klasių mokytojas Darius Savickas. Pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių.

Psichologė Asta Blandė: tėveliai, leiskite vaikams klysti

Ne vienus metus šeimas, mokyklas, vaikus bei paauglius konsultuojančios psichologės Asta Blandė ir Eglė Gudelienė kasdienių praktikų patirtimi dalijasi su skaitytojais ir pristato knygą apie svarbiausius vaikų gebėjimus, jų atskleidimą bei stiprinimą.

Vaikai ir pinigai: specialistės patarimai, kaip ugdyti finansinį raštingumą

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse.

„Labaiteatras“ kviečia vaikus į netradicines pamokas

Šeimai kuriantis „Labaiteatras" naująjį sezoną pradeda pačių inicijuotu tęstiniu projektu „Į pamoką su „Labaiteatru".

„Išplauk indus, duosiu 2 eurus“: ką apie tokį vaikų auklėjimą mano psichologė (1)

„Išplauk indus, duosiu 2 eurus", „Jei parneši dešimtuką, tėtis sumokės tau 10 eurų", „Jeigu gerai mokysiesi, nupirksime tau „Playstation"." Girdėta? Gal ir patys taip elgiamės? Ar vaikui reikia atsilyginti pinigais? Konsultuoja psichologė Rūta Bačiulytė.

Psichologė pataria, kaip motyvuoti vaikus mokytis (1)

Didžiausia tėvų svajonė – kad vaikui sektųsi darželyje, mokykloje, vėliau – kitose mokymosi įstaigose ir tai atvestų į profesinę sėkmę.

Rugsėjo 1-oji be streso - misija įmanoma

Prieš vaikui pradedant lankyti mokyklą ar darželį, tėvams dažnai kyla daugybė klausimų, o kartu su jais ir nerimo, kaip tinkamai tam paruošti mažuosius, o kartu ir patiems pasiruošti, kad šis naujas gyvenimo etapas būtų sklandus ir be streso.

Kiek miego reikia skirtingo amžiaus vaikams

Miego trukmė ir jo kokybė augančiam organizmui yra ypatingai svarbūs faktoriai, kad vaiko vystymasis būtų sklandus.

Aušra Stančikienė: kaip palengvinti ypatingo vaiko adaptaciją mokykloje

Kaip padėti vaikui grįžti į mokyklą ar kitą ugdymo įstaigą po vasaros atostogų, ypač, jeigu auginate jautrų vaiką arba jam šie mokslo metai - pirmieji. Aušros Stančikienės patarimai.

A. Landsbergienės patarimas, kokios klaidos nepadaryti besiruošiant į mokyklą

Kuprinė, ypač pirmoji vaikui, yra ypač svarbus pirkinys, tačiau renkantis ją, tėvai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į atžalos pageidavimus. „Žinoma, vaiko norai yra svarbūs, tačiau dar svarbiau yra tėvų galimybės ir pačios kuprinės funkcionalumas, nes nebūtinai tai, kas gražiausia vaikui, yra ir tinkamiausia“, – teigia socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

3 dalykai, į kuriuos turi atkreipti dėmesį būsimųjų moksleivių tėvai

Baigiantis vasarai darželinukų, pradinukų ir ypač būsimųjų pirmokėlių tėvelių mintys pradeda suktis apie artėjančius mokslo metus. Apninka rūpesčiai: kaip, kur, kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Na ir, žinoma, nepamirštamas profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas.