Alfa kartos vaikai: kokie jie, ir kaip su jais elgtis?

 (1)
Jei jums 31-45 m., jūs priklausote kartai X, o jūsų dar 7 m. nesulaukęs vaikas - kartai alfa. Kokie tie alfa kartos vaikai: internetinius puslapius sklaidantys kur kas dažniau nei spalvotos knygelės, nuolat žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, pusryčius ir pietus valgantys prie kompiuterio ekrano?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Žydrė Dargužytė

Pastaraisiais metais žmonės nebegali išsiversti be informacinių technologijų, kita vertus, jie tiesiog seka mada - jei kaimynų vaikas su draugais ir giminaičiais užsienyje bendrauja per „Skype", jei jam tėvai jau sukūrė „Facebook" profilį, kodėl turime atsilikti.

Mokslininkai ragina nebijoti, nes, anot jų, kartos alfa vaikai bus tie, kurie sugebės priimti globalaus pasaulio iššūkius - apdoroti milžiniškus informacijos kiekius, vienu metu daryti keletą ar net keliolika darbų. Ar tai blogai? Juk ne paslaptis, kad ankstesnės kartos tokiais gebėjimais nelabai pasižymi. Juk netgi X kartos atstovas dažnai nustemba: vaikeli, kaip gali ruošti pamokas vienu metu bendraudamas su draugais per „Skype", „Facebook", žiūrėdamas televizorių. Peršasi išvada, kad tėvai, auginantys kartos alfa vaikus, kurių pasaulyje yra apie 14 proc., turėtų liberaliau žiūrėti į tai, kas vyksta jų vaikų gyvenime. Vis dėlto patartina neprarasti budrumo, nes interneto pasaulyje knibžda milijonai pavojų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė: ar tėvai turi padėti tėvams ruošti namų darbus?
Kurie Zodiako ženklai yra šauniausi seneliai ir močiutės?

Kaip atpažinti kartos alfa atstovą?

Pirmasis skiriamasis kartos alfa bruožas - gimimo data. Šios kartos atstovai yra pirmoji karta, gimusi 21 a. Strateginių rinkos tyrimų bendrovės „Euromonitor International" atlikto tyrimo „Make Way for Generation Z: Marketing to Today's Tweens and Teens" apžvalgoje rašoma, kad kartos alfa vaikams kur kas mažiau rūpi materialūs dalykai ir jie yra visiškai „susidraugavę" su skaitmeninėmis technologijomis.

Taigi nenustebkite ir neįsižeiskite, jei jūsų vaikas gimtadienio ar kitos šventės proga, užuot paprašęs lėlės ar naujo automobilio modeliuko, pareikš, kad dovanų nori gauti skaitmeninę piešimo lentą. Nemažai tėvų, išgirdę apie tokius nevaikiškus poreikius, sunerimsta, o kreipęsi į psichologus sužino, kad veikiausiai jų vaiką kamuoja KGOY (angl. Kids Getting Older Younger) fenomenas.

Ši raidžių kombinacija reiškia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams pradeda rūpėti tokie užsiėmimai, kurie prieš kelis metus buvo įdomūs gerokai vyresniems vaikams, o ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai savo vaikystėje net nedrįso apie tai svajoti arba net nežinojo, kad tokie dalykai egzistuoja.

Dėmesys technologijoms

Nors karta alfa nelaikoma materialistų karta, vis dėlto šie vaikai nuolat stengiasi įsigyti kuo naujesnių prekinių ženklų - nesvarbu ar tai būtų mobilusis telefonas, ar naujas drabužio modelis.

Danguolė Krilitienė, auginanti 6 metų mergaitę Ūlą, sako, kad mažoji jau nuo ketverių metų itin stipriai domisi technologijomis. „Nuolat man ar tėčiui iš rankų stengdavosi išplėši mobilųjį telefoną, klausinėdavo, kaip jis veikia. Pati susirado kompiuterinius žaidimus telefone ir išmoko juos žaisti. Dabar jau beveik metai kaip prašo nupirkti išmanųjį telefoną, tačiau kol kas tokios minties kartu su vyru atsisakome, nes manome, kad pernelyg didelis vaikų prisirišimas prie kompiuterinių technologijų ankstyvajame raidos etape yra itin žalingas. Vaikas tarsi praranda galimybę susipažinti su kur kas mažiau akims ir apskritai sveikatai kenkiančiomis veiklomis. Juk dažnai vaikai taip „užsižaidžia", kad norint pamaitinti tenka atimti telefoną, o tai sukelia neigiamų ne tik vaiko, bet ir tėvų reakcijų, išbalansuojančių šeimos mikroklimatą", - dėsto jauna mama.

Neribota prieiga

Kartos alfa vaikai - atsidavę internetiniams videokanalams. Jie bent keletą kartų per dieną žiūri juokingus vaizdelius, reklamas. Tai dažnai turi įtakos tam, kad jiems į galvą įkrenta koks nors prekės ženklas dėl kurio neduoda ramybės tėvams. Apie tai jie gali valandų valandas diskutuoti su draugais internete arba susitikę.

Tokie vaikai kur kas mažiau laiko praleidžia su draugais kieme. Jiems kur kas įdomiau laiką leisti naršant interneto platybėse ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas pernelyg ilgai neužsibūtų virtualioje erdvėje.

Tai nėra pernelyg sunku žinant, kad šios kartos vaikai nuo mažens turi polinkį į šiuos dalykus. Tereikia jau nuo trečiųjų gyvenimo metų padėti vaikui planuoti savo veiklas. Jokiu būdu nepatartina drausti daryti tai, ką daro bendraamžiai, tačiau sėdėjimas prie kompiuterio ekrano neturėtų tapti pagrindiniu vaiko užsiėmimu.

Ne paslaptis, kad jau šešerių metų amžiaus vaikai žino, kas yra „Youtube". Surinkęs šio internetinio videokanalo adresą internete, šalia nesant tėvų, vaikas gali rasti jo asmenybės raidai žalingų vaizdelių, kurie propaguoja smurtą ar kitas negatyvias bendravimo su aplinkiniais formas. Jei tėvai žino, kad jų vaikas naudojasi tokiais ar panašiais interneto kanalais, galbūt vertėtų susimąstyti apie prieigos prie jų uždarymą.

Psichologų patarimai tėvams, auginantiems kartos alfa vaikus:

- Įsigilinti į vaikų poreikius, nekritikuoti jų už tai, kad jie pernelyg daug laiko praleidžia virtualioje erdvėje, o stengtis nuo pat mažens ieškoti būdų, kaip prasmingai organizuoti vaikų laisvalaikį;

- Nuo pat mažens aiškinti vaikui apie virtualioje erdvėje tykančius pavojus;

- Pastebėjus, kad vaikas pernelyg įsitraukęs į virtualų gyvenimą, o tėvai patys negali pakeisti situacijos, reiktų nedelsiant kreiptis į psichologą;

- Riboti prieigą prie kai kurių interneto kanalų, ypač prie tų, kuriuose pateikiama informacija yra orientuota į asmenis, sulaukusius pilnametystės;

- Tam tikra proga dovanojamos dovanos turėtų būti įvairios: nereikėtų nuolat dovanoti su skaitmeninėmis technologijomis susijusių dalykų, galbūt kartais verčiau nupirkti vaikui kelionę į Disneilendą nei brangų kompiuterį su skaitmenine piešimo lenta;

- Esant galimybei, tėvai turėtų kuo daugiau laiko praleisti su vaiku gryname ore, o ne sėdėdami prie kompiuterio ekrano. Jei tėvai po darbų grįžę namo vėl įsijungia kompiuterius, labai tikėtina, kad vaikas įpras daryti tą patį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.