Alfa kartos vaikai: kokie jie, ir kaip su jais elgtis?

 (1)
Jei jums 31-45 m., jūs priklausote kartai X, o jūsų dar 7 m. nesulaukęs vaikas - kartai alfa. Kokie tie alfa kartos vaikai: internetinius puslapius sklaidantys kur kas dažniau nei spalvotos knygelės, nuolat žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, pusryčius ir pietus valgantys prie kompiuterio ekrano?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Žydrė Dargužytė

Pastaraisiais metais žmonės nebegali išsiversti be informacinių technologijų, kita vertus, jie tiesiog seka mada - jei kaimynų vaikas su draugais ir giminaičiais užsienyje bendrauja per „Skype", jei jam tėvai jau sukūrė „Facebook" profilį, kodėl turime atsilikti.

Mokslininkai ragina nebijoti, nes, anot jų, kartos alfa vaikai bus tie, kurie sugebės priimti globalaus pasaulio iššūkius - apdoroti milžiniškus informacijos kiekius, vienu metu daryti keletą ar net keliolika darbų. Ar tai blogai? Juk ne paslaptis, kad ankstesnės kartos tokiais gebėjimais nelabai pasižymi. Juk netgi X kartos atstovas dažnai nustemba: vaikeli, kaip gali ruošti pamokas vienu metu bendraudamas su draugais per „Skype", „Facebook", žiūrėdamas televizorių. Peršasi išvada, kad tėvai, auginantys kartos alfa vaikus, kurių pasaulyje yra apie 14 proc., turėtų liberaliau žiūrėti į tai, kas vyksta jų vaikų gyvenime. Vis dėlto patartina neprarasti budrumo, nes interneto pasaulyje knibžda milijonai pavojų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė: ar tėvai turi padėti tėvams ruošti namų darbus?
Kurie Zodiako ženklai yra šauniausi seneliai ir močiutės?

Kaip atpažinti kartos alfa atstovą?

Pirmasis skiriamasis kartos alfa bruožas - gimimo data. Šios kartos atstovai yra pirmoji karta, gimusi 21 a. Strateginių rinkos tyrimų bendrovės „Euromonitor International" atlikto tyrimo „Make Way for Generation Z: Marketing to Today's Tweens and Teens" apžvalgoje rašoma, kad kartos alfa vaikams kur kas mažiau rūpi materialūs dalykai ir jie yra visiškai „susidraugavę" su skaitmeninėmis technologijomis.

Taigi nenustebkite ir neįsižeiskite, jei jūsų vaikas gimtadienio ar kitos šventės proga, užuot paprašęs lėlės ar naujo automobilio modeliuko, pareikš, kad dovanų nori gauti skaitmeninę piešimo lentą. Nemažai tėvų, išgirdę apie tokius nevaikiškus poreikius, sunerimsta, o kreipęsi į psichologus sužino, kad veikiausiai jų vaiką kamuoja KGOY (angl. Kids Getting Older Younger) fenomenas.

Ši raidžių kombinacija reiškia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams pradeda rūpėti tokie užsiėmimai, kurie prieš kelis metus buvo įdomūs gerokai vyresniems vaikams, o ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai savo vaikystėje net nedrįso apie tai svajoti arba net nežinojo, kad tokie dalykai egzistuoja.

Dėmesys technologijoms

Nors karta alfa nelaikoma materialistų karta, vis dėlto šie vaikai nuolat stengiasi įsigyti kuo naujesnių prekinių ženklų - nesvarbu ar tai būtų mobilusis telefonas, ar naujas drabužio modelis.

Danguolė Krilitienė, auginanti 6 metų mergaitę Ūlą, sako, kad mažoji jau nuo ketverių metų itin stipriai domisi technologijomis. „Nuolat man ar tėčiui iš rankų stengdavosi išplėši mobilųjį telefoną, klausinėdavo, kaip jis veikia. Pati susirado kompiuterinius žaidimus telefone ir išmoko juos žaisti. Dabar jau beveik metai kaip prašo nupirkti išmanųjį telefoną, tačiau kol kas tokios minties kartu su vyru atsisakome, nes manome, kad pernelyg didelis vaikų prisirišimas prie kompiuterinių technologijų ankstyvajame raidos etape yra itin žalingas. Vaikas tarsi praranda galimybę susipažinti su kur kas mažiau akims ir apskritai sveikatai kenkiančiomis veiklomis. Juk dažnai vaikai taip „užsižaidžia", kad norint pamaitinti tenka atimti telefoną, o tai sukelia neigiamų ne tik vaiko, bet ir tėvų reakcijų, išbalansuojančių šeimos mikroklimatą", - dėsto jauna mama.

Neribota prieiga

Kartos alfa vaikai - atsidavę internetiniams videokanalams. Jie bent keletą kartų per dieną žiūri juokingus vaizdelius, reklamas. Tai dažnai turi įtakos tam, kad jiems į galvą įkrenta koks nors prekės ženklas dėl kurio neduoda ramybės tėvams. Apie tai jie gali valandų valandas diskutuoti su draugais internete arba susitikę.

Tokie vaikai kur kas mažiau laiko praleidžia su draugais kieme. Jiems kur kas įdomiau laiką leisti naršant interneto platybėse ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas pernelyg ilgai neužsibūtų virtualioje erdvėje.

Tai nėra pernelyg sunku žinant, kad šios kartos vaikai nuo mažens turi polinkį į šiuos dalykus. Tereikia jau nuo trečiųjų gyvenimo metų padėti vaikui planuoti savo veiklas. Jokiu būdu nepatartina drausti daryti tai, ką daro bendraamžiai, tačiau sėdėjimas prie kompiuterio ekrano neturėtų tapti pagrindiniu vaiko užsiėmimu.

Ne paslaptis, kad jau šešerių metų amžiaus vaikai žino, kas yra „Youtube". Surinkęs šio internetinio videokanalo adresą internete, šalia nesant tėvų, vaikas gali rasti jo asmenybės raidai žalingų vaizdelių, kurie propaguoja smurtą ar kitas negatyvias bendravimo su aplinkiniais formas. Jei tėvai žino, kad jų vaikas naudojasi tokiais ar panašiais interneto kanalais, galbūt vertėtų susimąstyti apie prieigos prie jų uždarymą.

Psichologų patarimai tėvams, auginantiems kartos alfa vaikus:

- Įsigilinti į vaikų poreikius, nekritikuoti jų už tai, kad jie pernelyg daug laiko praleidžia virtualioje erdvėje, o stengtis nuo pat mažens ieškoti būdų, kaip prasmingai organizuoti vaikų laisvalaikį;

- Nuo pat mažens aiškinti vaikui apie virtualioje erdvėje tykančius pavojus;

- Pastebėjus, kad vaikas pernelyg įsitraukęs į virtualų gyvenimą, o tėvai patys negali pakeisti situacijos, reiktų nedelsiant kreiptis į psichologą;

- Riboti prieigą prie kai kurių interneto kanalų, ypač prie tų, kuriuose pateikiama informacija yra orientuota į asmenis, sulaukusius pilnametystės;

- Tam tikra proga dovanojamos dovanos turėtų būti įvairios: nereikėtų nuolat dovanoti su skaitmeninėmis technologijomis susijusių dalykų, galbūt kartais verčiau nupirkti vaikui kelionę į Disneilendą nei brangų kompiuterį su skaitmenine piešimo lenta;

- Esant galimybei, tėvai turėtų kuo daugiau laiko praleisti su vaiku gryname ore, o ne sėdėdami prie kompiuterio ekrano. Jei tėvai po darbų grįžę namo vėl įsijungia kompiuterius, labai tikėtina, kad vaikas įpras daryti tą patį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.