Dažniausi pavojai, kurie tyko vienų namuose paliktų vaikų

 (4)
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga Seimui yra pateikusi įstatymą, kuriuo tėvams bus draudžiama palikti be suaugusiųjų priežiūros vaiką iki septynerių, o parlamentarams pritarus - ir iki dešimties metų amžiaus. Jeigu įstatymui bus pritarta, mažesniuosius galės prižiūrėti tik 14-os sulaukę jų broliai ar seserys.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mokėti susitepti sumuštinį nepakanka

Psichologė Aurelija Lingienė sako, kad tėvai dažnai patiki savo mažuosius vyresniems jų broliams ar seserims: „Tačiau, jei atsitinka kokia nelaimė, jaunesnysis brolis ar sesuo kažką padaro/pasidaro, visą atsakomybę turi prisiimti vyresnieji. Tada tėvai taiko įvairias bausmes ir tai prilygsta emociniam (psichologiniam) smurtui („Aš tavimi pasitikėjau, o tu nesugebi net brolio ar sesers prižiūrėti..." ir t.t.)", - dažną tėvų klaidą pavyzdžiu iliustruoja specialistė.

Tėvai tokiu atveju esą nesupranta, kad tai nepadeda formuoti santykių tarp tėvų ir vaikų, taip pat tarp abiejų vaikų. „Tėvai dažnai neįvertina ir vaiko raidos ypatumų, vaiko brandos. Jei jis sugeba susitepti sumuštinį ar išnešti šiukšles, tai nereiškia, kad gali prižiūrėti savo jaunesnį brolį ar seserį", - atkreipia dėmesį A.Lingienė.

Dažnai vaikai, pasak pašnekovės, nenorėdami nuvilti tėvų ir kupini baimių, ryžtasi namuose pasilikti vieni. „Jie netgi neigia savo baimes, nes kaip jie gali parodyti, kad kažko bijo - juk tėtis ar mama jo metų (kaip dažnai sakome „Kai buvau tavo metų....") būdavo vienas ir drąsūs. Kartais tėvams net nekyla minčių, kad vaikai gali turėti baimių, o jie tiesiog nedrįsta to pasakyti", - vaikų elgesio motyvus komentuoja psichologė.

Anot jos, užuot svarsčius, kaip paruošti vaiką būti vienam namuose, geriau rasti jiems saugią vietą, kur tiek jais, tiek jų užimtumu bus pasirūpinta.

Likusiais namuose vaikais pasinaudoja vagys

Vilniaus apskrities Ukmergės rajono policijos komisariato prevencijos poskyrio specialistė Ingrida Juzėnienė teigia, kad itin svarbu atkreipti dėmesį į keletą faktų, kai jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai palikti vieni namuose, pasielgė netinkamai: „Pavyzdžiui, prieš kelerius metus septynerių metų berniukas išnešė 7000 Lt (apie 2000 Eur) iš namų, nes į paprastą telefoną paskambino sukčiai ir pasakė, kad jo tėvai papuolė į avariją. Sukčiai atvyko į namus, berniukas atidarė duris ir atidavė pinigus". Kitas atvejis, pasak pašnekovės, buvo, kai penktos klasės moksleivė, pasikvietusi drauges į namus, parodė mamos papuošalus, o šie po draugių apsilankymo dingo.

Tėvai dažnai neįvertina ir vaiko raidos ypatumų, vaiko brandos. Jei jis sugeba susitepti sumuštinį ar išnešti šiukšles, tai nereiškia, kad gali prižiūrėti savo jaunesnį brolį ar seserį.
Psichologė Aurelija LINGIENĖ

„Buvo ir taip, kad ketvirtokas vienas namuose parodė draugams, kur sudėti tėvų pinigai. Buvo įkalbintas draugų ir pinigai buvo pavogti, paslėpti lauke po šuliniu. Kad pinigų namuose nėra, tėvai pastebėjo po dviejų savaičių", - pasakoja pareigūnė.

Svarbūs patarimai tėvams

Šiandien labai aktuali tema yra ir vaikų saugumas elektroninėje erdvėje. Anot I.Juzėnienės, kartais tėvai mano, kad, jeigu vaikas leidžia laiką namie ir naudojasi kompiuteriu neišeidamas iš savo kambario, jis yra saugus ir nieko jam atsitikti negali. Tačiau pareigūnė perspėja, kad vaikai smalsūs, o be tėvų kontrolės gali atsiversti draudžiamus puslapius, patirti patyčias.

Dėl šių priežasčių pareigūnė pataria laikyti kompiuterį bendroje patalpoje ir periodiškai tikrinti, ką vaikas prie jo veikia.

„Taip pat padėkite vaikui atskirti, ką jam galima skelbti virtualioje erdvėje, o ko nevertėtų viešinti. Svarbu vaikui paaiškinti, kokią informaciją apie save rizikinga atskleisti viešoje erdvėje", - perspėja I.Juzėnienė. Tėvams taip pat patariama pabrėžti slaptažodžių pasirinkimo ir saugumo svarbą: „Vaikai savo prisijungimo duomenis gali atskleisti artimam draugui, tačiau paaiškinkite jiems, kad to daryti nevertėtų, nes padidėja rizika, kad šie duomenys bus prieinami ir kitiems žmonėms", - ragina pareigūnė.

Dar vienas patarimas tėvams - kalbėti su vaiku apie bendravimo su nepažįstamaisiais galimą riziką. „Tėvai gali domėtis ir apsilankyti interneto erdvėse, kur dažniausiai lankosi vaikai ir paaugliai, t. y. Žinoti apie tai, kokie socialiniai tinklai yra populiarūs, kodėl jie yra įdomūs vaikams, kuo gali užsiimti virtualioje erdvėje", - aiškina pareigūnė.

Tėtis ar mama taip pat turėtų patikrinti, kokia informacija apie jų vaiką prieinama virtualioje erdvėje - kartais pakanka suvesti vaiko vardą, pavardę į naršyklę ir pasižiūrėti, kokių duomenų yra: kaip vaikas save pateikia internete, kur lankosi, kokius komentarus rašo: „Vaikai gali neigiamai reaguoti į tokius tėvų veiksmus, tačiau jeigu šią informaciją galėjo pamatyti tėvai, vadinasi, ji prieinamai daugumai žmonių", - atkreipia dėmesį pašnekovė.

Kartais tėvai mano, kad, jeigu vaikas leidžia laiką namie ir naudojasi kompiuteriu neišeidamas iš savo kambario, jis yra saugus ir nieko jam atsitikti negali. Tačiau vaikai smalsūs ir tėvų kontrolės gali atsiversti draudžiamus puslapius, patirti patyčias.
Ingrida JUZĖNIENĖ

Jos teigimu, tėvai turėtų į savo namų kompiuterį įdiegti filtravimo ir stebėjimo programas: „Dažnai po pamokų vaikai grįžta į tuščius namus, nes tėveliai dirba. Vaikų nesuplanuotas laikas, neužimtumas gali virsti rimtomis problemomis. Įdomi veikla, tinkama vaikų priežiūra, kontrolė, padeda vaikams lengviau atsispirti įvairioms negeroms pagundoms". Pareigūnė įsitikinusi, kad jeigu taip ir nutinka, jog vaikas turi likti vienas namuose, tėvai turėtų išmokyti svarbiausių saugumo taisyklių.

Gali apsinuodyti vaistais

Šeimos gydytoja Laimutė Bilkevičienė atkreipia dėmesį į dar vieną pavojų, kuris tyko namuose likusių nepilnamečių vaikų - tai netinkamoje vietoje palikti vaistai. Būna šeimų, kuriose kartu gyvena ir seneliai, kurių sveikata prasta ir kuriems tenka gydytis vaistais. „O vaistai ne visada laikomi tinkamose vietose - virtuvėje, svetainėje - vaikams dažnai prieinamose vietose. Vaistai dažnai yra spalvotų dražė formos, o tai traukia vaikus jų paragauti, paskanauti, juo labiau, kai jie lieka vieni namuose. Tai gali baigtis apsinuodijimu vaistais ir patekimu į medicinos įstaigas", - sako L.Bilkevičienė.

Kita problema, pasak medikės, yra ta, kad vaikai be priežiūros - tai užprogramuoti nelaimingi atsitikimai: „Vaikams rūpi pažiūrėti, kas padėta ant spintelių, siekti daiktų, kurie padėti aukščiau, todėl būna kritimų, baldų užgriuvimų ant vaikų. Vasaros laiku „smagu" persisverti pro langus, balkonus, pasistačius kėdes ir bendrauti su draugais, žaidžiančiais kieme".

Vaikai be priežiūros - tai užprogramuoti nelaimingi atsitikimai.
Gydytoja Laimutė BILKEVIČIENĖ

Gydytoja atkreipia dėmesį ir į tai, kad namuose gausu įvairių elektros prietaisų, kuriuos vaikams rūpi pačiupinėti, įsijungti. „Tai gresia labai rimtomis traumomis: nudegimais, elektros traumomis. Praktikoje yra buvę atvejų, kai vaikai, norėdami atsigerti, tėvelių garažuose išgeria techninių skysčių ar mamos paruoštų trąšų tirpalų. Tokiais atvejais gresia apsinuodijimai, stemplės, skrandžio nudegimai, kurie lieka visam gyvenimui", - perspėja specialistė.

Ji ragina nepamiršti ir to, kad namuose vaikams dažnai būna palikta įvairių skanėstų: saldainių, ledinukų, pastilių. Juos norisi skanauti, kai tėvelių nėra namuose ir džiaugtis „laisve": bėgioti, išdykauti. Ir vėl kyla grėsmė paspringti", - apie namuose tykančius pavojus kalba L.Bilkevičienė.

eitis - užimtumo centras

„Dažnai susiduriu su pasakymu „o kaip mes užaugome - raktas po kaklu ir lekiu laukais, juk tėvai neturėjo galimybės iš paskos bėgioti". Aš atsakau labai paprastai, jeigu jums leistų rinktis, ar eiti pas dantistę, kuri taiso dantis lygiai taip pat kaip prieš 20 metų, ar vis dėlto pas tą, kuri dirba šiuolaikiškai? Manau, niekas nenorėtų grįžti į laikmetį prieš dvi dešimtis metų", - sako Ukmergės vaikų laisvalaikio ir popamokinio užimtumo centro „Lyderių karta" vadovė Agnė Tėvelytė-Petronienė.

Ji įsitikinusi, kad taip pat yra ir su vaikų priežiūra - laikai pasikeitė, aplinka nebėra tokia saugi, kaip anksčiau: telefonai, kompiuteriai, nepažįstami žmonės, vaikų grobimas.... „Mano didžiausias noras, kad vaikai būtų saugūs, užimti ir laimingi. Būtent mes tai Ukmergėje ir garantuojame, teikiame paslaugas tėvams, kad vaikai būtų saugūs. Ukmergėje atidarėme vaikų laisvalaikio ir popamokinio užimtumo centrą „Lyderių karta", - pasakoja pirmojo tokio centro Ukmergėje vadovė A.Tėvelytė-Petronienė.

Dažnai po pamokų vaikai grįžta į tuščius namus, nes tėvai tuo metu dirba. Pastariesiems tai nemenka problema: jie nerimauja, kaip vaikams sekasi likusiems vieniems: „Todėl mūsų papomokinio užimtum centre užtikrinta profesionali vaikų priežiūra, paruošti namų darbai. Reikalui esant, vaikus paimame iš mokyklos ir nusivežame į mūsų centrą", - apie užimtumo centrą pasakoja pašnekovė. Pasak jos, tuomet vaikai prižiūrėti, jaučiasi saugūs, o svarbiausia tėvai be rūpesčių, ramiai gali dirbti.

Pagrindiniai popamokinio užimtumo centro tikslai, pasak A.Tėvelytės-Petronienės, yra padėti formuoti sąmoningą jauno žmogaus asmenybę, organizuoti ankstyvąjį profesinį orientavimą ir neformalųjį ugdymą, padėti tėvams, užtikrinti jiems ramią dieną, sukurti didesnę pridėtinę vertę, kokybiškai užimti vaikus laisvalaikiu, stiprinti socialinius gebėjimus, skatinti šeimas laisvalaikį leisti drauge bei padėti stiprinti šeimos tarpusavio ryšį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.

25 klausimai, kuriuos verta užduoti vaikui

Labai dažnai paklaustas, kaip sekėsi mokykloje, vaikas standartiškai atsako – gerai, normaliai. Kaip sužinoti daugiau ir prakalbinti nekalbią atžalą?

Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.

Gebėjimas, kurio šiandien Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei tėvams

Lietuvos švietimo sistemą nuolat lydi įvairios reformos, tačiau realių pokyčių gyvenimo ir ugdymo kokybėje vis dar yra per mažai, netgi stebima mažėjimo ir blogėjimo tendencija. Taip yra todėl, kad tikrosios reformos turi įvykti ir žmonėse. Deja, praktinė patirtis rodo, kad tarp mokyklos ir tėvų/vaikų puoselėjami ne abipuse pagarba grįsti bendradarbiavimo ryšiai, bet kasdien vis gilėjanti atskirtis.

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.