Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Štai penkios priežastys, kodėl vaikams bus į naudą savaitė be ekranų, rašo Screenfree.org:

1. Pailsi vaikų smegenys

Naudojantis elektroniniais prietaisais smegenyse gaminasi adrenalinas ir dopaminas, o šie hormonai daro stiprią įtaką vaikų smegenims. Neklystate, jei manote, kad žaidimai kompiuteryje ar išmaniajame veikia vaiką lyg narkotikai, nes taip ir yra. Būtina daryti pertrauką (beje, ir jums reikia atsitraukti nuo „Candy Crush" žaidimo. Smegenys padėkos).

2. Padeda šeimai perdėlioti prioritetus ir atkurti ryšį

Gyvas bendravimas kur kas vertingesnis už vaizdo žaidimus ir socialinę žiniasklaidą. Per savaitę be žaidimų jūsų vaikas vėl ims domėtis jo gyvenime esančiais žmonėmis. Mūsų vaikams desperatiškai reikia stipraus ryšio su tėvais, o ne nuolatinio kontakto su kompiuteriu, išmaniuoju telefonu. Mokslininkų teigimu, tvirti ryšiai šeimoje ir įsipareigojimai – svarbiausi veiksniai, lemiantys sveikatą ir sėkmę ateityje.

3. Vaikams atsiranda daugiau laiko kitiems pomėgiams

Vaikai prisėda prie kompiuterio ar telefono truputį pažaisti, ir staiga ištirpsta kelios valandos. Didžiausią pavojų kelią ne tai, ką jie daro, o ko nedaro – nesvajoja, negalvoja, neįgyja naujų įgūdžių, nejuda, netyrinėja gamtos, neskaito popierinės knygos. Kompiuteriniai žaidimai, socialinė žiniasklaida mažina vaikų motyvaciją siekti kitų, vertingesnių dalykų. Pagalvokite, kokių naujų ir įdomių pomėgių atras vaikas, jei savaitę laiko nežais vaizdo žaidimų.

4. Vaikai vėl išmoksta žaisti realius žaidimus

Žaidimai ekranuose nėra realūs žaidimai. Anot tyrėjo, gydytojo Stuarto Browno, kuris įkūrė Nacionalinį žaidimų institutą JAV ir parašė knygą „Žaidimas“, tikras žaidimas yra sudėtingas biologinis smegenų procesas, kuis vyksta realiame trijų dimensijų gyvenime, pasitelkus rankas, fizinį aktyvumą ir vaizduotę – vis to nėra žaidžiant žaidimus ekrane. Nuo žaidimų elektroniniuose prietaisuose vaikai gali pasidaryti irzlūs, jiems bus sunku susikaupti. Mygtuko spaudimas norint ką nors pastatyti niekada neatstos naudos smegenims, kai mėtomas tikras kamuolys, lipdoma iš molio ar kasamas smėlis.

5. Atnaujinamas ryšys su realybe

Savaitė be ekranų, be vaizdo žaidimų suteiks mums galimybę iš naujo įvertinti galimą priklausomybės problemą šeimoje, peržiūrėti šeimos taisykles, nubrėžtas ribas. Karts nuo karto visiems reikia pasvarstyti, ar neturime priklausomybe kvepiančių įpročių. Savaitė be ekranų – puikus metas tai padaryti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.