Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Štai penkios priežastys, kodėl vaikams bus į naudą savaitė be ekranų, rašo Screenfree.org:

1. Pailsi vaikų smegenys

Naudojantis elektroniniais prietaisais smegenyse gaminasi adrenalinas ir dopaminas, o šie hormonai daro stiprią įtaką vaikų smegenims. Neklystate, jei manote, kad žaidimai kompiuteryje ar išmaniajame veikia vaiką lyg narkotikai, nes taip ir yra. Būtina daryti pertrauką (beje, ir jums reikia atsitraukti nuo „Candy Crush" žaidimo. Smegenys padėkos).

2. Padeda šeimai perdėlioti prioritetus ir atkurti ryšį

Gyvas bendravimas kur kas vertingesnis už vaizdo žaidimus ir socialinę žiniasklaidą. Per savaitę be žaidimų jūsų vaikas vėl ims domėtis jo gyvenime esančiais žmonėmis. Mūsų vaikams desperatiškai reikia stipraus ryšio su tėvais, o ne nuolatinio kontakto su kompiuteriu, išmaniuoju telefonu. Mokslininkų teigimu, tvirti ryšiai šeimoje ir įsipareigojimai – svarbiausi veiksniai, lemiantys sveikatą ir sėkmę ateityje.

3. Vaikams atsiranda daugiau laiko kitiems pomėgiams

Vaikai prisėda prie kompiuterio ar telefono truputį pažaisti, ir staiga ištirpsta kelios valandos. Didžiausią pavojų kelią ne tai, ką jie daro, o ko nedaro – nesvajoja, negalvoja, neįgyja naujų įgūdžių, nejuda, netyrinėja gamtos, neskaito popierinės knygos. Kompiuteriniai žaidimai, socialinė žiniasklaida mažina vaikų motyvaciją siekti kitų, vertingesnių dalykų. Pagalvokite, kokių naujų ir įdomių pomėgių atras vaikas, jei savaitę laiko nežais vaizdo žaidimų.

4. Vaikai vėl išmoksta žaisti realius žaidimus

Žaidimai ekranuose nėra realūs žaidimai. Anot tyrėjo, gydytojo Stuarto Browno, kuris įkūrė Nacionalinį žaidimų institutą JAV ir parašė knygą „Žaidimas“, tikras žaidimas yra sudėtingas biologinis smegenų procesas, kuis vyksta realiame trijų dimensijų gyvenime, pasitelkus rankas, fizinį aktyvumą ir vaizduotę – vis to nėra žaidžiant žaidimus ekrane. Nuo žaidimų elektroniniuose prietaisuose vaikai gali pasidaryti irzlūs, jiems bus sunku susikaupti. Mygtuko spaudimas norint ką nors pastatyti niekada neatstos naudos smegenims, kai mėtomas tikras kamuolys, lipdoma iš molio ar kasamas smėlis.

5. Atnaujinamas ryšys su realybe

Savaitė be ekranų, be vaizdo žaidimų suteiks mums galimybę iš naujo įvertinti galimą priklausomybės problemą šeimoje, peržiūrėti šeimos taisykles, nubrėžtas ribas. Karts nuo karto visiems reikia pasvarstyti, ar neturime priklausomybe kvepiančių įpročių. Savaitė be ekranų – puikus metas tai padaryti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.