Gydytoja – apie vaikų tikus: kodėl atsiranda ir kaip gydyti

 (3)
Tikai - vaikams gana dažnai pasitaikantis reiškinys, - tai greiti, pasikartojantys, stereotipiniai, nevalingi judesiai ir balsiniai garsai.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikai neretai prasideda tuomet, kada vaikui reikia įtempti psichikos jėgas, pvz., pradėjus lankyti vaikų darželį, atsiskyrus nuo mamos, esant nepalankiam psichoemociniam klimatui šeimoje ir t.t.

Tikai paprastai skirstomi į paprastus ir sudėtingus, o vaikams dažniausiai būna paprastieji motoriniai tikai, kurie pasireiškia mirksėjimu, įvairiomis veido grimasomis, kaklo, pečių traukymu, trūkčiojimu.

Vokaliniai arba balsiniai tikai – tai įvairūs gerkliniai garsai, kada vaikas ima krenkšėti, kosčioti, šniurkščioti ir pan. Sudėtingi motoriniai tikai gali pasireikšti įvairiais beprasmiais judesiais, pvz., savo kūno daužymu, šokinėjimu, tupinėjimu, plaukų pešiojimu ir pan.

Kartais būna ir sudėtingi balsiniai tikai – tai raidžių, žodžių, frazių kartojimas, tarp jų echolalija (kažkieno žodžių kartojimas), koprolalija (keiksmažodžių ar kitų socialiai nepriimtinų žodžių kartojimas), palilalija (savo žodžių kartojimas).

Įvairūs statistiniai duomenys rodo, kad nuo 5 iki 24 proc. vaikų kažkada turėjo tiką. Vieni dar ikimokykliniame amžiuje, kiti – vyresniame. Kartais tikai praeina savaime, tačiau užsitęsę lėtiniai tikai pablogina vaiko gyvenimo kokybę, trikdo jo normalų funkcionavimą visose sferose, turi neigiamą poveikį asmenybės raidai.

Atskira lėtinių tikų pasireiškimo forma, trunkanti ilgiau nei vienerius metus, vadinama Tureto sindromu – tai kombinuoti balso ir dauginiai motoriniai tikai (jie gali atsirasti ir ne vienu metu), turintys banguojančią eigą (periodai be tikų ne daugiau 2-3 mėn.), palydimi elgesio ir emocijų sutrikimais.

Tureto sindromas prasideda vidutiniškai apie 7 metų amžiaus vaikams, dažniausiai iki 13 metų, o pagal įvairius šaltinius manifestacijos amžius gali būti iki 18 metų.

Tureto sindromas jau yra klinikinė diagnozė, kuri remiasi anamneze, stebėjimu. Jokios specifinės laboratorinės ir instrumentinės diagnostikos, galinčios patvirtinti šį sindromą nėra. Tiriant neurologiškai, paprastai neurologinės židininės simptomatikos nebūna, galima surasti tik neryškius nespecifinius simptomus – koordinacijos sutrikimus, smulkiosios motorikos nepakankamumą, padidėjusį motorinį aktyvumą. Esant vaikų adaptacijos sunkumams mokykloje, elgesio problemoms, diagnostikai neretai būna taikomi ir psichologiniai testai, įvertinama vaiko asmenybės raida.

Tureto sindromas – tai daugiasimptominė neuropsichiatrinė liga. Maždaug pusė Tureto sindromo atvejų pasireiškia kasmet lydinčiais sutrikimais: įkyrumais, impulsyvumu, dėmesio ir aktyvumo, mokymosi, miego sutrikimais ir kt.

Gydytoja – apie vaikų tikus: kodėl atsiranda ir kaip gydyti
© Shutterstock nuotr.

Kaip gydyti?

Tikų gydymas sunkus ir ilgas, tačiau medikai pataria neskubėti taikyti medikamentinio gydymo, o geriausia jį skirti tik tuomet, jei tikai sukelia didelį stresą, veikia vaiko elgesį. Darbas su šeima – vienas iš svarbiausių etapų tikų gydyme, mat labai svarbu išsiaiškinti faktorius, kurie galėjo būti tiko priežastimi.

Stresas ir nuovargis provokuoja, paaštrina tikus. Mažiems vaikams gali būti naudinga žaidimų ar pokalbių terapija, kuri padėtų išspręsti kasdienes problemas.

Anot gydytojų, nė vienas vaistas tikams gydyti nėra idealus tiek efektyvumo, tiek pašalinių reiškinių požiūriu. Todėl skirti juos reikia itin apdairiai, nuolat kontroliuojant ir stebint šalutinių reiškinių atsiradimą, kuriuos gali išprovokuoti medikamentai. Pastaruoju metu atliekama ypatingai daug klinikinių bei neuro-elektrofiziologinių tyrimų, skirtų naujų tikų gydymo metodų paieškoms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.