Gydytoja – apie vaikų tikus: kodėl atsiranda ir kaip gydyti

 (3)
Tikai - vaikams gana dažnai pasitaikantis reiškinys, - tai greiti, pasikartojantys, stereotipiniai, nevalingi judesiai ir balsiniai garsai.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikai neretai prasideda tuomet, kada vaikui reikia įtempti psichikos jėgas, pvz., pradėjus lankyti vaikų darželį, atsiskyrus nuo mamos, esant nepalankiam psichoemociniam klimatui šeimoje ir t.t.

Tikai paprastai skirstomi į paprastus ir sudėtingus, o vaikams dažniausiai būna paprastieji motoriniai tikai, kurie pasireiškia mirksėjimu, įvairiomis veido grimasomis, kaklo, pečių traukymu, trūkčiojimu.

Vokaliniai arba balsiniai tikai – tai įvairūs gerkliniai garsai, kada vaikas ima krenkšėti, kosčioti, šniurkščioti ir pan. Sudėtingi motoriniai tikai gali pasireikšti įvairiais beprasmiais judesiais, pvz., savo kūno daužymu, šokinėjimu, tupinėjimu, plaukų pešiojimu ir pan.

Kartais būna ir sudėtingi balsiniai tikai – tai raidžių, žodžių, frazių kartojimas, tarp jų echolalija (kažkieno žodžių kartojimas), koprolalija (keiksmažodžių ar kitų socialiai nepriimtinų žodžių kartojimas), palilalija (savo žodžių kartojimas).

Įvairūs statistiniai duomenys rodo, kad nuo 5 iki 24 proc. vaikų kažkada turėjo tiką. Vieni dar ikimokykliniame amžiuje, kiti – vyresniame. Kartais tikai praeina savaime, tačiau užsitęsę lėtiniai tikai pablogina vaiko gyvenimo kokybę, trikdo jo normalų funkcionavimą visose sferose, turi neigiamą poveikį asmenybės raidai.

Atskira lėtinių tikų pasireiškimo forma, trunkanti ilgiau nei vienerius metus, vadinama Tureto sindromu – tai kombinuoti balso ir dauginiai motoriniai tikai (jie gali atsirasti ir ne vienu metu), turintys banguojančią eigą (periodai be tikų ne daugiau 2-3 mėn.), palydimi elgesio ir emocijų sutrikimais.

Tureto sindromas prasideda vidutiniškai apie 7 metų amžiaus vaikams, dažniausiai iki 13 metų, o pagal įvairius šaltinius manifestacijos amžius gali būti iki 18 metų.

Tureto sindromas jau yra klinikinė diagnozė, kuri remiasi anamneze, stebėjimu. Jokios specifinės laboratorinės ir instrumentinės diagnostikos, galinčios patvirtinti šį sindromą nėra. Tiriant neurologiškai, paprastai neurologinės židininės simptomatikos nebūna, galima surasti tik neryškius nespecifinius simptomus – koordinacijos sutrikimus, smulkiosios motorikos nepakankamumą, padidėjusį motorinį aktyvumą. Esant vaikų adaptacijos sunkumams mokykloje, elgesio problemoms, diagnostikai neretai būna taikomi ir psichologiniai testai, įvertinama vaiko asmenybės raida.

Tureto sindromas – tai daugiasimptominė neuropsichiatrinė liga. Maždaug pusė Tureto sindromo atvejų pasireiškia kasmet lydinčiais sutrikimais: įkyrumais, impulsyvumu, dėmesio ir aktyvumo, mokymosi, miego sutrikimais ir kt.

Gydytoja – apie vaikų tikus: kodėl atsiranda ir kaip gydyti
© Shutterstock nuotr.

Kaip gydyti?

Tikų gydymas sunkus ir ilgas, tačiau medikai pataria neskubėti taikyti medikamentinio gydymo, o geriausia jį skirti tik tuomet, jei tikai sukelia didelį stresą, veikia vaiko elgesį. Darbas su šeima – vienas iš svarbiausių etapų tikų gydyme, mat labai svarbu išsiaiškinti faktorius, kurie galėjo būti tiko priežastimi.

Stresas ir nuovargis provokuoja, paaštrina tikus. Mažiems vaikams gali būti naudinga žaidimų ar pokalbių terapija, kuri padėtų išspręsti kasdienes problemas.

Anot gydytojų, nė vienas vaistas tikams gydyti nėra idealus tiek efektyvumo, tiek pašalinių reiškinių požiūriu. Todėl skirti juos reikia itin apdairiai, nuolat kontroliuojant ir stebint šalutinių reiškinių atsiradimą, kuriuos gali išprovokuoti medikamentai. Pastaruoju metu atliekama ypatingai daug klinikinių bei neuro-elektrofiziologinių tyrimų, skirtų naujų tikų gydymo metodų paieškoms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.