Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Pasak kontrolierės, ypač prastas psichikos sveikatos paslaugų prieinamumas. „Vaikų psichiatrų valstybėje mažėja, didžioji jų dalis išvyksta iš Lietuvos ir dažnai bebaigiantys studijas jau žino, kad išvažiuos", – atkreipė dėmesį E. Žiobienė, pabrėždama, kad vien medikamentinis gydymas psichikos sveikatos problemų nesprendžia, o konsultacijų prieinamumo problema labai aktuali ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Kalbėdama apie sveikatą ir švietimą, kontrolierė išskyrė Vilniaus miestą, kuriame vaikams trūksta vietų ne tik darželiuose, bet ir mokyklose.

„Gerą vardą turinčiose mokyklose tai ypač aktuali problema. Kai kuriose radome po 28, net 33 vaikus klasėje, nors higienos norma nurodo, kad daugiausia gali būti 24 vaikai", – atkreipė dėmesį E. Žiobienė.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai
© Gediminas Bartuška/ELTA

Pasak kontrolierės, nepaisant higienos normų yra pažeidžiamos vaikų teisės, nes jie priversti būti suspaustoje, nehigieniškoje aplinkoje.

„Tas pats pasakytina apie darželius Vilniuje. Negalima priimti didesnio skaičiaus vaikų, nei nustatyta, nes bloginamos jiems sąlygos", – pabrėžė E. Žiobienė, nepritardama Vilniaus savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos susitarimui leisti didinti vaikų skaičių kolektyvuose su sąlyga, kad bus daugiau auklėtojų, kuris buvo apskųstas teismui.

Pasak kontrolierės, pažeidimų pasitaiko ir privačiose mokyklose bei darželiuose.

Negalima priimti didesnio skaičiaus vaikų į darželius, nei nustatyta, nes bloginamos jiems sąlygos.
Edita Žiobienė

„Tėvai turėtų labai aiškiai įsitikinti, ar toje įstaigoje dirbantys pedagogai kompetetingi, nes pastebime, kad ne visi kvalifikuoti, kai kuriose privačiose ugdymo įstaigose maitinimas - prastas. Atkreipėme dėmesį, kad savivaldybės labiau linkusios kontroliuoti savo įsteigtas mokyklas ir darželius, bet pažeidimų pasitaiko ir privačiuose, ypač mažuose.

Nesibaigiančia tema kontrolierė vadino rinkliavas mokyklose ir darželiuose.

„Tėvai verčiami dalyvauti rinkliavose. Norintieji prisidėti pasako sumas, o yra šeimų, kurios negali tiek skirti tiek pinigų, nes turi daugiau vaikų, ar tiesiog nepageidauja", – sakė E. Žiobienė.

Apibendrindama 2017 metus, vaiko teisių apsaugos kontrolierė juos vadino ypač sudėtingais, minėjo didžiulę nelaimę – mamos ir patėvio užmuštą vaiką – kuri išjudino sisteminę vaiko teisių apsaugos kaitą.

„Smurtinė vaiko mirtis buvo vienas negatyvių atvejų, po kurios sujudo ne tik politikai, bet ir visuomenė. Net šulinio istorija taip neišjudino sprendimų. Buvo priimtas Vaiko teisių pagrindų įstatymas, kuriame aiškiai įvardytas draudimas fiziškai ir psichologiškai smurtauti prieš vaikus, pagaliau uždraustos kūno bausmės. Visuomenė pradėjo reaguoti į pažeidimus, pranešimų atsiranda ir tuo reikia džiaugtis. Tai, kad auga kreipimosi skaičiai, nerodo, kad smurto daugėja, greičiau, kad pradedame pripažinti problemas", – sakė kontrolierė.

Pasak jos, įsigaliojus Švietimo įstatymo pakeitimams dėl prevencinių smurto ir patyčių programų, mokyklos pradėjo tvirtinti vidines tvarkas, kaip kovos su smurtu.

„Vaikų auklėjimas mušimu – įprastas mūsų visuomenėje, tik įstatymo pakeitimų neužtenka. Verta peržiūrėti Baudžiamąjį kodeksą, nes bauda ar laisvės atėmimas nesuponuoja geresnio vaikų auklėjimo. Pavyzdžiui, skyrybų atveju tėvai dažnai prisimena vaiko mušimo atvejus ir panaudoja tai tarpusavio kovoms skyrybų proceso metu", – sakė E. Žiobienė.

2017 metų ataskaitoje kontrolierė daug dėmesio skyrė institucinei vaiko globos pertvarkai, vaikų atstovavimui ir apklausos sąlygoms teismuose, vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkai, kuri įsigalios nuo liepos.

E. Žiobienės nuomone, jos sėkmė priklausys ir nuo to, kiek savivaldybės bus nusiteikusios dirbti vaikų labui.

„Sistema veiks centralizuotai, bet vaikai liks savivaldybėse", - sakė kontrolierė, pabrėždama, kad ne vaiką reiks pritaikyti prie paslaugų, kurios yra, o paslaugas teikti tokias, kokių konkretiems vaikams reikės. Ne tik augantiems problemiškose šeimose, bet visiems, kurie susiduria su sunkumais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.