Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Pasak kontrolierės, ypač prastas psichikos sveikatos paslaugų prieinamumas. „Vaikų psichiatrų valstybėje mažėja, didžioji jų dalis išvyksta iš Lietuvos ir dažnai bebaigiantys studijas jau žino, kad išvažiuos", – atkreipė dėmesį E. Žiobienė, pabrėždama, kad vien medikamentinis gydymas psichikos sveikatos problemų nesprendžia, o konsultacijų prieinamumo problema labai aktuali ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Kalbėdama apie sveikatą ir švietimą, kontrolierė išskyrė Vilniaus miestą, kuriame vaikams trūksta vietų ne tik darželiuose, bet ir mokyklose.

„Gerą vardą turinčiose mokyklose tai ypač aktuali problema. Kai kuriose radome po 28, net 33 vaikus klasėje, nors higienos norma nurodo, kad daugiausia gali būti 24 vaikai", – atkreipė dėmesį E. Žiobienė.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai
© Gediminas Bartuška/ELTA

Pasak kontrolierės, nepaisant higienos normų yra pažeidžiamos vaikų teisės, nes jie priversti būti suspaustoje, nehigieniškoje aplinkoje.

„Tas pats pasakytina apie darželius Vilniuje. Negalima priimti didesnio skaičiaus vaikų, nei nustatyta, nes bloginamos jiems sąlygos", – pabrėžė E. Žiobienė, nepritardama Vilniaus savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos susitarimui leisti didinti vaikų skaičių kolektyvuose su sąlyga, kad bus daugiau auklėtojų, kuris buvo apskųstas teismui.

Pasak kontrolierės, pažeidimų pasitaiko ir privačiose mokyklose bei darželiuose.

Negalima priimti didesnio skaičiaus vaikų į darželius, nei nustatyta, nes bloginamos jiems sąlygos.
Edita Žiobienė

„Tėvai turėtų labai aiškiai įsitikinti, ar toje įstaigoje dirbantys pedagogai kompetetingi, nes pastebime, kad ne visi kvalifikuoti, kai kuriose privačiose ugdymo įstaigose maitinimas - prastas. Atkreipėme dėmesį, kad savivaldybės labiau linkusios kontroliuoti savo įsteigtas mokyklas ir darželius, bet pažeidimų pasitaiko ir privačiuose, ypač mažuose.

Nesibaigiančia tema kontrolierė vadino rinkliavas mokyklose ir darželiuose.

„Tėvai verčiami dalyvauti rinkliavose. Norintieji prisidėti pasako sumas, o yra šeimų, kurios negali tiek skirti tiek pinigų, nes turi daugiau vaikų, ar tiesiog nepageidauja", – sakė E. Žiobienė.

Apibendrindama 2017 metus, vaiko teisių apsaugos kontrolierė juos vadino ypač sudėtingais, minėjo didžiulę nelaimę – mamos ir patėvio užmuštą vaiką – kuri išjudino sisteminę vaiko teisių apsaugos kaitą.

„Smurtinė vaiko mirtis buvo vienas negatyvių atvejų, po kurios sujudo ne tik politikai, bet ir visuomenė. Net šulinio istorija taip neišjudino sprendimų. Buvo priimtas Vaiko teisių pagrindų įstatymas, kuriame aiškiai įvardytas draudimas fiziškai ir psichologiškai smurtauti prieš vaikus, pagaliau uždraustos kūno bausmės. Visuomenė pradėjo reaguoti į pažeidimus, pranešimų atsiranda ir tuo reikia džiaugtis. Tai, kad auga kreipimosi skaičiai, nerodo, kad smurto daugėja, greičiau, kad pradedame pripažinti problemas", – sakė kontrolierė.

Pasak jos, įsigaliojus Švietimo įstatymo pakeitimams dėl prevencinių smurto ir patyčių programų, mokyklos pradėjo tvirtinti vidines tvarkas, kaip kovos su smurtu.

„Vaikų auklėjimas mušimu – įprastas mūsų visuomenėje, tik įstatymo pakeitimų neužtenka. Verta peržiūrėti Baudžiamąjį kodeksą, nes bauda ar laisvės atėmimas nesuponuoja geresnio vaikų auklėjimo. Pavyzdžiui, skyrybų atveju tėvai dažnai prisimena vaiko mušimo atvejus ir panaudoja tai tarpusavio kovoms skyrybų proceso metu", – sakė E. Žiobienė.

2017 metų ataskaitoje kontrolierė daug dėmesio skyrė institucinei vaiko globos pertvarkai, vaikų atstovavimui ir apklausos sąlygoms teismuose, vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkai, kuri įsigalios nuo liepos.

E. Žiobienės nuomone, jos sėkmė priklausys ir nuo to, kiek savivaldybės bus nusiteikusios dirbti vaikų labui.

„Sistema veiks centralizuotai, bet vaikai liks savivaldybėse", - sakė kontrolierė, pabrėždama, kad ne vaiką reiks pritaikyti prie paslaugų, kurios yra, o paslaugas teikti tokias, kokių konkretiems vaikams reikės. Ne tik augantiems problemiškose šeimose, bet visiems, kurie susiduria su sunkumais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.