Ką daryti, kad vaikas internete būtų saugus

 (1)
Dabar bene kiekvienuose namuose, mokyklose, bibliotekose, darbo vietose esantis kompiuteris su interneto prieiga yra savaime suprantamas dalykas. Ir prie jo daug laiko praleidžia ne tik suaugusieji, bet ir vaikai – jie žaidžia, bendrauja su draugais, skaito įdomią informaciją. Bet ar tikrai kompiuteris ir internetas yra geriausi vaiko draugai?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Tėvams svarbu, kad jų vaikas būtų saugus – ne tik gatvėje, bet ir internete. O viskas, kas vyksta internete, yra dalijimasis ir naudojimasis tam tikra informacija. Svarbu kalbėtis su vaiku, jam paaiškinti, kad internete jis gali susidurti su įvairiausia informacija ir įvairiausiais žmonėmis, o kilus bet kokiai bėdai visada gali pasitikėti tėvais ir jiems tai papasakoti.

Ką reikėtų aptarti su vaiku?

- kas yra asmeninė informacija, kad ją reikia saugoti ir internete elgtis taip, kaip nepažįstamoje vietoje su nepažįstamais žmonėmis;

- kad internete yra daug apsimetėlių;

- nekalbėti su nepažįstamaisiais ir neiti į susitikimus su internetiniais draugais;

- jei kyla kokių nors įtarimų, pasakyti tėvams.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vilnietė dula padeda moteris pagimdyti su šypsena
Jurgitos gyvenimo drama: trys persileidimai ir du per anksti gimę vaikai

Kas slepiasi kitame kompiuterio ekrane

Internetu paprasta ir patogu bendrauti su draugais, ypač su tais, kurie tuo metu negali būti šalia. Neretai vaikai susipažįsta ir su kitais savo bendraamžiais. Juk taip smagu turėti naujų šaunių draugų! Deja, internete niekada negali būti tikras, kad bendraamžiu prisistatęs žmogus yra tuo, kuo dedasi... Juk vaikų mėgstamose svetainėse gali lankytis ir suaugusieji, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių mėgsta apsimesti vaikais, nori susipažinti, išprašyti nuotraukų, pinigų ar susitikimo. Svarbu pasakyti vaikui, kad jis niekada negali būti tikras, kad žmogus, su kuriuo jis susipažįsta internete, realybėje yra toks pats.

Jei vis dėlto vaikas pateko į apgaviko pinkles, atskleidė asmeninę informaciją, nusiuntė nuotraukų ir jam dėl to neramu, jis turi žinoti, kad visada gali pasikalbėti su savo tėvais, kitais patikimais suaugusiais žmonėmis - teta, mokyklos darbuotoja ar pagalbos tarnybos „Vaikų linija" konsultantu. Svarbu žinoti, kad niekada nevėlu prašyti ir sulaukti patarimo ar pagalbos.

Nuotraukos: ar rodyti draugui ir... internetui?

Visiems smagu pasidalyti savo įspūdžiais, mintimis, nuotraukomis su artimais žmonėmis ir draugais. Kai nuotraukos būdavo tik popierinės, jas buvo galima parodyti kitiems tik susitikus. Dabar, atsiradus kompiuteriui ir internetui, tą padaryti galima labai paprastai – vienu klavišo paspaudimu nusiųsti draugui ar viešinti internete. Tačiau ar vaikui saugu kelti nuotraukas į internetą? Juk įkeltas internete jas gali pamatyti ne keli šimtai, o keli tūkstančiai žmonių. Popierinės nuotraukos sau ramiai guli albume, o įkeltos į internetą jos gali papulti ten, kur mes visai nenorėtume – į nepažįstamo žmogaus kompiuterį, įtartiną svetainę ir pan. Todėl su vaiku visada reikėtų aptarti, kokias nuotraukas verta dėti į internetą ir ar apskritai verta tą daryti.

Elektroninės patyčios. Kas tai?

Į internetą įkeltos ir publikuojamos nuotraukos gali sulaukti daugybės komentarų, tarp jų – ir nemalonių. Ir ne tik jos. Internete kiekvienas gali pasijusti laisvu ir nevaržomu asmeniu, galinčiu anonimiškai (ir ne tik) šaipytis, siųsti įžeidžiančius komentarus ir gąsdinančias žinutes. Tokios patyčios skaudina ir liūdina, todėl jas būtina sustabdyti. Jei vaikas pats nenori ar nežino, kaip parašyti įžeidėjui, kad jo komentarai yra nemalonūs ir turėtų liautis, tėvai turėtų jam padėti. Galbūt užtektų tik pasikalbėti su tuo kitu žmogumi, o jei jis nepažįstamas, tiesiog užblokuoti jo žinutes ir daugiau nebendrauti. Niekas neturi teisės užgaulioti vaiko internete.

Kompiuterio pinklės

Laikas, praleistas prie kompiuterio, prabėga labai greitai. Kiek ten daug įvairiausių žaidimų, įdomių svetainių, draugų – kompiuteris įtraukia labai greitai ir netikėtai. Jei vaikas, būdamas prie kompiuterio, jaučiasi laimingesnis, nei užsiimdamas kita veikla, visa kita jam nuobodu, jei jis būna piktas, irzlus, o kelių valandų per dieną pažaisti ir panaršyti internete vis negana, vadinasi, jis darosi priklausomas nuo kompiuterio.

O kaip nepakliūti į kompiuterio pinkles? Galima vaikui paaiškinti, kad kompiuteris – laiko, sveikatos, bendravimo su šeima ir realiais draugais vagis. Paprasčiausia būtų kartu susitarti, kiek laiko per dieną galima praleisti prie kompiuterio. Vaikas pats gali susidaryti dienos planą - kada kelsis, eis į mokyklą, ką veiks grįžęs, kada valgys, užsiims popamokine veikla ar susitiks su draugais, ir, žinoma, kada žais kompiuteriu.

Matydami, kad vaikas vis daugiau laiko praleidžia prie kompiuterio, tėvai galėtų jį paskatinti prisiminti kitus savo pomėgius – sportuoti, groti, žaisti lauke, bendrauti su draugais. Taip pat padėti laikytis nustatytos dienotvarkės, sekti naudojimosi kompiuteriu laiką, pagirti, kad drausmingai laikosi susitarto plano.

Svarbu - nepamesti galvos!

Tėvai rūpinasi savo vaikais ir stengiasi, kad jiems nieko nenutiktų. Tačiau jie ne visada gali būti šalia, o situacijų, kai reikia savimi pasirūpinti, iškyla nuolat. Todėl svarbu kalbėtis su vaiku, mokyti  nepasimesti iškilus vienam ar kitam sunkumui ir būti savarankiškam. Tokiu principu vadovaujasi ir leidykla „Debesų ganyklos“, kartu su partneriu „Vaikų linija" išleidusi praktinį vadovą vaikams „Nepamesk galvos!“. Ši knyga padės vaikams pažinti save ir spręsti kasdieniame gyvenime kylančias aktualias problemas: nesutarimus su tėvais ar draugais, mokyklinius sunkumus, patyčias, baimes, užplūstančius jausmus. Skaitydamas kitų vaikų istorijas, žaisdamas, spręsdamas galvosūkius ir kitas užduotis vaikas suras ir sau tinkamų problemos sprendimo būdų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.