Ką gali padaryti tėvai, kad jų vaikas gautų geresnius pažymius

Vaiko pradėjimas eiti į mokyklą yra vienas iš reikšmingų iššūkių ne tik pačiam vaikui, kuriam reikia išmokti naujų elgesio taisyklių, laikytis naujų, jam dar nežinomų reikalavimų. Tai kartu iššūkis ir vaiko tėvams, kurie turi priimti faktą, kad vaikas tampa nebe taip prisirišęs prie tėvų, jo gyvenime atsiranda kiti reikšmingi suaugusieji, išmokti naujų, nebe tokių direktyvių elgesio su vaiku modelių.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tyrimai atskleidė, kad, kai šeima ir mokykla bendradarbiauja tarpusavyje, padedant vaikams mokytis, vaikai pasiekia ne tik geresnių mokymosi rezultatų, bet jiems geriau sekasi ir tolimesniame gyvenime. Kaip, vaikui seksis mokykloje, priklausys nuo to, kiek šeima gebės:

  1. sukurti namų aplinką, kuri skatintų mokymąsi;

  2. išreikšti aukštus, bet realistinius lūkesčius vaiko pasiekimams,

  3. įsitraukti į savo vaiko ugdymą mokykloje ir bendruomenėje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
25 klausimai vaikui vietoj banalaus "Kaip sekėsi šiandien?"
Jei turite vaikų: 5 idėjos, kaip gali atrodyti Kalėdų eglė

Trumpai aptarkime kiekvieną iš šių aspektų.

Kuriant mokymusi palankią aplinką namuose, didesnė nauda vaikui suteikta galimybė  laisvai tyrinėti, tai, kas jį domina, nei griežto tvarkaraščio sudarymas. Namuose vaikai praleidžia didelę dalį savo laiko aktyviai žaisdami ir naudodami savo vaizduotę, kovodami, valgydami, stebėdami suaugusiuosius ir svajodami. Vaikai iš prigimties yra labai kūrybingi, aprūpinant vaiką tinkamomis priemonėmis, galima paskatinti jo kūrybiškumą. Tėvai skatins vaiką mokytis, jei namuose bus jo amžiui tinkamų žaidimų.

Nemažiau svarbu, kad namuose būtų rami vieta, kur vaikas galėtų pabūti ir vienas. Kitas vaiko mokymąsi skatinantis veiksnys yra dėmesio vaikui suteikimas. Kai vaikas pasakoja apie tai, ką išmoko mokykloje, pamatė gatvėje ar perskaitė žurnale, kas jį sudomino, tėvai turėtų domėtis ir stengtis pasirūpinti, kad namuose jis galėtų šį interesą patenkinti. Suaugusiųjų kūrybiškumo pavyzdys taip pat suteiks vaikui drąsos reikšti savąjį.

Šeimoje yra daug erdvės, kur suaugusieji gali išreikšti savo kūrybiškumą: piešimas kartu su vaiku, šventinių dekoracijų gaminimas, maisto gaminimas kartu, tėvų įsitraukimas į tokias jų mėgstamas veiklas, kaip rankdarbiai, meistrystė - tai veiklos, kurios parodys vaikui, kaip smagu būti kūrybišku. Tačiau visų svarbiausia, nekritikuoti vaiko, jei jis neišreiškė susidomėjimo tomis galimybėmis, kurias tėvai suteikė jam namuose, bet suteikti pakankamai pasirinkimo, kad vaikas galėtų laisvai reikšti savo interesus.

Reikšdami lūkesčius vaiko mokymosi rezultatams, tėvai turėtų įvertinti savo vaiko asmenybę ir suprasti vaiko vystymosi stadiją. Neverta lyginti jį su vyresniais vaikais arba knygomis, kuriose parašyta, ką vaikas turi daryti. Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir yra svarbu suprasti, ko gali tikėtis būtent iš šio vaiko, koks jo temperamentas, kokie gebėjimai, interesai ir pan. Kita vertus, žinojimas, koks elgesys yra būdingas skirtingo amžiaus vaikams, suteikia informacijos tėvams ir sumažina įtampą, o lūkesčius padaro realistiškesnius.

Tyrimų, atliktų šeimos įsitraukimo į vaikų ugdymą rezultatai atskleidė, kad vidutiniškai mokiniai, kurių tėvai daugiau domisi vaiku ir jo mokslais, pasiekė aukštesnius mokymosi rezultatus nei tie, kurių rūpinosi mažiau ar visai nesirūpino. Šeimos gali įvairiai įsitraukti į vaikų ugdymosi procesą: padėti pamokų ruošoje, dalyvauti mokyklos renginiuose, bendrauti su mokytojais, ar tarpusavyje su kitų mokinių tėvais.

Apibendrinant galima teigti, kad kaip vaikui seksis mokykloje didele dalimi priklauso nuo tėvų. Vis tik kiekvienas vaikas yra savitas, unikalus ir nedidelės nesėkmės mokykloje nebūtinai reiškia, kad kažką neteisingai padarė tėvai. Juk kiekvienas vaikas turi mokytis iš savų klaidų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.