Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.
Savanorė Agnė su drauge.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pagalba po skaudžių išgyvenimų - būtina

„Patyrus emocinių ir psichologinių sunkumų, dažnai sutrinka sveikata, juntamas išgąstis ar potrauminis stresas, vaikams gali būti sunku susikaupti ir mokytis. Taip pat gali pasireikšti ilgalaikės pasekmės: žema savivertė, nemokėjimas atpažinti ir tinkamai reikšti emocijų, negebėjimas motyvuotai rūpintis savimi ir kitais bei kurti pilnaverčių santykių su aplinkiniais", - vardina Paramos vaikams centro psichologė, programos „Big Brothers Big Sisters" vadovė Jūratė Baltuškienė.

Taigi, labai svarbu padėti vaikams atsitiesti po patirtų skaudžių išgyvenimų, emocinių ir psichologinių sunkumų.

Viena programų, kurioje dalyvaudami vaikai išmoksta vėl pasitikėti savimi ir kitais, yra „Big Brothers Big Sisters“, daugiau nei dvidešimt metų veikianti Paramos vaikams centre. „Ji pripažinta viena iš 11 efektyviausiai veikiančių smurto prevencijos programų pasaulyje ir padeda vaikams, išgyvenusiems sudėtingas situacijas (psichologines krizes, patyčias, smurtą, netektį šeimoje), taip pat moko savarankiškumo, santykių užmezgimo bei jų palaikymo“, - pabrėžia J.Baltuškienė.

9-erių Mykolas sako, kad kalbėdamasis su savo Didžiuoju Draugu suprato, jog ne jis kaltas dėl tėvų skyrybų ir vėl ėmė puikiai mokytis. 14-metė Paulina, pradėjusi susitikinėti su savanore, nebenori būti kompanijoje, kuri rūko, praleidinėja pamokas. Ji pradėjo lankyti tris būrelius ir suprato, kad norėtų rinktis veterinarės profesiją.

11-likos Kostas ne vienerius metus kentęs patyčias, nedrįsęs net per pamokas atsistoti prieš klasę, pabendravęs su Didžiuoju Draugu, pradėjo lankyti dramos būrelį ir susirado geriausią draugą.

Praėjusiais metais vien tik Vilniuje 97 vaikai turėjo po savo Didįjį Draugą. Emocinės pagalbos, dalyvaudami programoje "Big Brothers Big Sisters", taip pat sulaukė vaikai Kaune, Klaipėdoje, Elektrėnuose, Utenoje.

Konkrečiam vaikui padėti gali kiekvienas

Padėti konkrečiam vaikui išmokti bendrauti ir bendradarbiauti, suprasti, kad jis yra vertingas ir svarbus, gali kiekvienas atėjęs savanoriauti į "Big Brothers Big Sisters" programą.

Savanoris, išklausęs mokymus, metus laiko kartą per savaitę susitinka su 7-14 metų vaiku. Užsiimant įvairiomis veiklomis, tiesiog bendraujant ir išklausant, kuriamas saugus ir patikimas ryšys. Dėl to keičiasi santykiai su aplinkiniais - vaikas pradeda geriau sutarti su tėvais ir mokytojais, susiranda draugų.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui
Savanorė Justina su drauge.
© Organizatorių nuotr.

Savanoriauti "Big Brothers Big Sisters" programoje gali visi nuo 18 metų, nepriklausomai nuo išsilavinimo, šeiminės ar materialinės padėties. Daugiau informacijos - www.bbbs.lt.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui
Savanorė Agnė ir jos draugė Rusnė,
© Organizatorių nuotr.


Palaikyti savanorių ir vaikų draugystes galima skiriant 2 proc. nuo GPM Paramos vaikams centrui. Daugiau informacijos – čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.