Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.
Savanorė Agnė su drauge.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pagalba po skaudžių išgyvenimų - būtina

„Patyrus emocinių ir psichologinių sunkumų, dažnai sutrinka sveikata, juntamas išgąstis ar potrauminis stresas, vaikams gali būti sunku susikaupti ir mokytis. Taip pat gali pasireikšti ilgalaikės pasekmės: žema savivertė, nemokėjimas atpažinti ir tinkamai reikšti emocijų, negebėjimas motyvuotai rūpintis savimi ir kitais bei kurti pilnaverčių santykių su aplinkiniais", - vardina Paramos vaikams centro psichologė, programos „Big Brothers Big Sisters" vadovė Jūratė Baltuškienė.

Taigi, labai svarbu padėti vaikams atsitiesti po patirtų skaudžių išgyvenimų, emocinių ir psichologinių sunkumų.

Viena programų, kurioje dalyvaudami vaikai išmoksta vėl pasitikėti savimi ir kitais, yra „Big Brothers Big Sisters“, daugiau nei dvidešimt metų veikianti Paramos vaikams centre. „Ji pripažinta viena iš 11 efektyviausiai veikiančių smurto prevencijos programų pasaulyje ir padeda vaikams, išgyvenusiems sudėtingas situacijas (psichologines krizes, patyčias, smurtą, netektį šeimoje), taip pat moko savarankiškumo, santykių užmezgimo bei jų palaikymo“, - pabrėžia J.Baltuškienė.

9-erių Mykolas sako, kad kalbėdamasis su savo Didžiuoju Draugu suprato, jog ne jis kaltas dėl tėvų skyrybų ir vėl ėmė puikiai mokytis. 14-metė Paulina, pradėjusi susitikinėti su savanore, nebenori būti kompanijoje, kuri rūko, praleidinėja pamokas. Ji pradėjo lankyti tris būrelius ir suprato, kad norėtų rinktis veterinarės profesiją.

11-likos Kostas ne vienerius metus kentęs patyčias, nedrįsęs net per pamokas atsistoti prieš klasę, pabendravęs su Didžiuoju Draugu, pradėjo lankyti dramos būrelį ir susirado geriausią draugą.

Praėjusiais metais vien tik Vilniuje 97 vaikai turėjo po savo Didįjį Draugą. Emocinės pagalbos, dalyvaudami programoje "Big Brothers Big Sisters", taip pat sulaukė vaikai Kaune, Klaipėdoje, Elektrėnuose, Utenoje.

Konkrečiam vaikui padėti gali kiekvienas

Padėti konkrečiam vaikui išmokti bendrauti ir bendradarbiauti, suprasti, kad jis yra vertingas ir svarbus, gali kiekvienas atėjęs savanoriauti į "Big Brothers Big Sisters" programą.

Savanoris, išklausęs mokymus, metus laiko kartą per savaitę susitinka su 7-14 metų vaiku. Užsiimant įvairiomis veiklomis, tiesiog bendraujant ir išklausant, kuriamas saugus ir patikimas ryšys. Dėl to keičiasi santykiai su aplinkiniais - vaikas pradeda geriau sutarti su tėvais ir mokytojais, susiranda draugų.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui
Savanorė Justina su drauge.
© Organizatorių nuotr.

Savanoriauti "Big Brothers Big Sisters" programoje gali visi nuo 18 metų, nepriklausomai nuo išsilavinimo, šeiminės ar materialinės padėties. Daugiau informacijos - www.bbbs.lt.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui
Savanorė Agnė ir jos draugė Rusnė,
© Organizatorių nuotr.


Palaikyti savanorių ir vaikų draugystes galima skiriant 2 proc. nuo GPM Paramos vaikams centrui. Daugiau informacijos – čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.