Kaip užauginti vaikus nematerialistus: 6 patarimai tėvams

 (8)
Tėvai visada nori, kad jų vaikai išmoktų, jog tikrosios vertybės yra žmonės ir patirtis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Materialūs daiktai pakeičiami, o draugystės ir atsiminimai – ne. Auklėkite vaikus taip, kad jie suvoktų viso to svarbą. Jums pravers keli patarimai.

1.Smagiai leiskite laiką, neleisdami pinigų

Parodykite vaikams, kad galima smagiai leisti laiką net be žaislų ar daug pinigų. Juk nieko nekainuoja pažaisti namuose slėpynių ar surengti šokius svetainėje. Parodykite vaikams, kad yra pomėgių, kurie daug nekainuoja, pamokykite vaikus piešti, sodinti gėles ar pan.

2. Įskiepykite dėkingumą

Be dėkingumo labai greitai apima nusivylimas, pajuntame nepasitenkinimą gyvenimu. Jausdami dėkingumą esame laimingi, patenkinti. Puikus dėkingumo lavinimo pratimas – kasdien paprašykite vaikų įvardinti tris dalykus, už kuriuos jie yra dėkingi.

Materializmas užvaldo, kai žmogus ieško laimės išoriniame pasaulyje, kai laimė asocijuojasi su daiktais, kuriuos galima nupirkti, kai jie nejaučia pasitenkinimo. Jei turėsime tikslą užauginti vaikus, kurie yra patenkinti, laimingi, jie tikrai neužaugs materialistais.

3. Būkite pavyzdžiu

Vaikai daugiausia mokosi iš tėvų, jie kopijuoja tėvų elgiasi, tėvai jiems – pavyzdys. Jei norite, kad vaikas užaugtų nesvajodamas apie naujausia „iPhone“ modelį, patys taip nesielkite. Nerodykite netinkamo pavyzdžio.

Smulkmenos svarbu. Neapkalbinėkite kaimynų, nepavydėkite jiems naujo sportinio automobilio, nesišaipykite iš ekstravagantiškų giminaičių drabužių, ypač jei jus girdi vaikai.

4. Apdovanokite ne daiktais, o veikla

Už nuoširdų darbą, pasiekimus nežadėkite ko nors nupirkti, geriau apdovanokite vaiką kokia nors veikla. Galima nueiti į žaislų muziejų, pažaisti į parką, surengti iškylą ar praleisti dieną su seniai matytais mielais draugais ir giminaičiais. Vaikai išmoks vertinti bendravimą su brangiais žmonėmis, turės sveiko žingeidumo.

5. Kalbėkite su vaikais apie reklamos tikslus

Rinkodaros gudrybės – mūsų gyvenimo dalis, taigi pasistenkite, kad jūsų vaikai jas perprastų. Paaiškinkite, kad reklamų tikslas – skatinti žmones norėti daiktų, kad jų tikslas – didinti pardavimus, o žmonės turi patys spręsti, ko jiems tikrai reikia.

6. Mokykite vaikus duoti ir dalintis

Sunku mokyti mažus vaikus duoti, dalintis skanumynais, žaislais. Vaikams visas pasaulis yra jie patys, viskas sukasi tik aplink juos.
Jei vaikas kaip nors padės žmonėms, jei padarys gerą darbą (padės klasės draugui pasiruošti testui), jis ne tik užaugs užjaučiančiu, empatišku žmogumi, bet ir nesivaikys materialistinio gyvenimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.

25 klausimai, kuriuos verta užduoti vaikui

Labai dažnai paklaustas, kaip sekėsi mokykloje, vaikas standartiškai atsako – gerai, normaliai. Kaip sužinoti daugiau ir prakalbinti nekalbią atžalą?

Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.

Gebėjimas, kurio šiandien Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei tėvams

Lietuvos švietimo sistemą nuolat lydi įvairios reformos, tačiau realių pokyčių gyvenimo ir ugdymo kokybėje vis dar yra per mažai, netgi stebima mažėjimo ir blogėjimo tendencija. Taip yra todėl, kad tikrosios reformos turi įvykti ir žmonėse. Deja, praktinė patirtis rodo, kad tarp mokyklos ir tėvų/vaikų puoselėjami ne abipuse pagarba grįsti bendradarbiavimo ryšiai, bet kasdien vis gilėjanti atskirtis.

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.