Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus

 (3)
Ant švenčių stalo be rūpestingai pagamintų patiekalų daugelyje šeimų puikuosis alkoholiniai gėrimai. Kai kuriose šeimose, specialiai vaikų stalui bus nupirkta „vaikiško šampano" - juk vaikams „irgi šventė".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

"Mūsų alkoholio vartojimo įpročiai tikrai kelia susirūpinimą, o labiausiai neramu dėl vaikų. Juk jiems alkoholis ir kitos psichoaktyviosios medžiagos kenkia labiausiai. Šventės yra būtent tas laikas, kai turime galimybę ugdyti tradicijas, kuriose nebūtų vietos alkoholiui. Vykdome programas mokyklose, šviečiame tėvus ir pastebime kad net išsilavinę, gerus darbus dirbantys tėvai daro tas pačias klaidas.

Viena jų – „geriau tegu išgeria namie, nei gatvėje su draugais". Tiesa yra tokia, kad taip vaikai labai anksti supranta, kad alkoholio vartojimas yra norma, kad šventės turi būti lydimos kvaišalų. Jie mato tai, kad tėvams džiaugsmas, linksmumas, bendravimas susijęs su apsvaigimu", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, "Mentor Lietuva" generalinė sekretorė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iki ašarų jautri šiaulietės išpažintis, kodėl ji ryžosi įsivaikinti mergaitę
Kas nutinka, kai mama ir tėtis skirtingai auklėja vaiką
3 originalios idėjos švenčių stalui

Kai Kalėdos švenčiamos su stikliuku rankoje

Dviejų vaikų mama Giedrė sako, kad tokias lietuviškas stalo tradicijas pakeisti sunku. Tačiau jei nedarysi – niekas ir nesikeis. Jos šeimoje alkoholis nevartojamas, šventės švenčiamos irgi be jo, tačiau nuvažiavus į svečius, dažnai tenka pakliūti į nemalonią situaciją.

„Esu iš nedidelio Aukštaitijos miestelio. Per Kalėdas stengiamės aplankyti čia gyvenančią mamą bei krikšto tėvelius. Tėvų namuose pamažu nusistovėjo tradicija, kad alkoholio per šventes nevartojama. Taip, yra spintelėje vyno, mama atsiklausia visada svečių, ar kas norėtų taurės, bet stalo viduryje butelių tikrai niekas nestato. Tuo tarpu antrą Kalėdų dieną nuvažiavus į svečius pas tetą ar krikšto mamos šeimą, alkoholis liejasi laisvai. Giminaičiai dažnai būna įkaušę, svaigiųjų gėrimų pasirinkimas - didelis. Mes, žinoma, atsisakome jų, tačiau man keista, kad garbaus amžiaus žmonės (moterys) neįsivaizduoja švenčių be jo.

Rodos, ir tikinčios, ir į bažnyčią vaikšto, bet per Kalėdas atvažiavusius svečius sutinka ne palaiminimu, o su buteliu rankoje", – stebisi moteris.

Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus
Vaikai mokosi iš pavyzdžių, o ne girdėdami gražius žodžius, todėl specialistai ragina kurti švenčių tradicijas be alkoholio
© Vida Press

Šventės - proga pradėti kurti savo šeimos tradicijas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis 2013 metais Lietuva pagal absoliutaus (100 proc.) alkoholio suvartojimą vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui užima trečią vietą pasaulyje (tirtos 194 šalys, priklausiančios PSO). Manoma, kad didelė dalis alkoholio suvartojame per didžiąsias metų šventes. Prevencijos specialistai yra susirūpinę dėl to, jog blogą suaugusiųjų pavyzdį mato vaikai, o tai tiesiogiai įtakoja jų įpročius ir sveikatą.

„Mes kviečiame kurti šeimos tradicijas, kurios būtų grįstos artumu, bendravimu, dėmesiu vienas kitam. Prie šventinio stalo ne sakykime tostus, o kalbėkimės apie tai, kuo praėję metai buvo ypatingi, prisiminkime gražiausias akimirkas, išsakykime svajones.

Vaikams nėra geresnės dovanos nei nuoširdus pokalbis, kartu praleistas vakaras. Nėra taip svarbu ką veiksite – kartu gaminsite valgyti, dekoruosite namus ar rengsite pasirodymą, svarbu kad tai bus ypatinga veikla, kuri sukurs šventinę nuotaiką. Svarbu, kad vaikai suprastų, jog šventė ateina tada kai visi įdeda pastangų pradžiuginti vieni kitus. Eilėraščiu, rankomis pagaminti dovanėle, pagalba darbuose", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.

Pasak jos, jau seniai žinoma, kad žmonės, kurie savo noru nuolat padeda kitiems, yra laimingesni. Šventinis laikotarpis gali būti puikus laikas tai daryti, paieškoti daiktų kuriuos galima paaukoti, pagaminti dovanėles vienišiems kaimynams, aplankyti beglobių gyvūnėlių prieglaudą.

„Vaikiškas šampanas" ant stalo - kokią žinią perduodame vaikams?

Dar viena didelė klaida, kurią daro tėvai – pasiūlo vaikams „vaikiško" šampano, vyno be alkoholio ar panašiai. Visi šie alkoholio pakaitalai siunčia tą pačią žinią - alkoholis yra būtinas švenčių atributas, reikia tik paaugti ir jis taps pasiekiamas.

Psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė sako, kad prieš taip darant per šias Kalėdas vertėtų gerai pagalvoti. „Vaikų požiūrį į alkoholinių gėrimų vartojimą formuoja tėvų elgesys. Jei prieš šventes jie šeimoje kruopščiai svarsto, kokius alkoholinius gėrimus pirks, kiek jų reikia, o ant šventinio stalo jie užima vieną garbingiausių vietų ir jų yra nemažai – vaikams susiformuoja supratimas, kad alkoholis yra neatsiejama visų švenčių dalis. Todėl švęsdami savo šventes jie irgi būtinai rūpinsis, kad ant stalo būtų alkoholio ar bent jau gėrimo, supilstyto į butelius, panašius į stiprių alkoholinių gėrimų (pvz. "vaikiško šampano").

Mūsų visuomenėje būtų naivu kalbėti apie visišką blaivybę, tačiau gėrimo kultūra, ypač augindami vaikus, tikrai galėtume pasirūpinti", – perspėja mokslų daktarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.