Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus

 (3)
Ant švenčių stalo be rūpestingai pagamintų patiekalų daugelyje šeimų puikuosis alkoholiniai gėrimai. Kai kuriose šeimose, specialiai vaikų stalui bus nupirkta „vaikiško šampano" - juk vaikams „irgi šventė".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

"Mūsų alkoholio vartojimo įpročiai tikrai kelia susirūpinimą, o labiausiai neramu dėl vaikų. Juk jiems alkoholis ir kitos psichoaktyviosios medžiagos kenkia labiausiai. Šventės yra būtent tas laikas, kai turime galimybę ugdyti tradicijas, kuriose nebūtų vietos alkoholiui. Vykdome programas mokyklose, šviečiame tėvus ir pastebime kad net išsilavinę, gerus darbus dirbantys tėvai daro tas pačias klaidas.

Viena jų – „geriau tegu išgeria namie, nei gatvėje su draugais". Tiesa yra tokia, kad taip vaikai labai anksti supranta, kad alkoholio vartojimas yra norma, kad šventės turi būti lydimos kvaišalų. Jie mato tai, kad tėvams džiaugsmas, linksmumas, bendravimas susijęs su apsvaigimu", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, "Mentor Lietuva" generalinė sekretorė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iki ašarų jautri šiaulietės išpažintis, kodėl ji ryžosi įsivaikinti mergaitę
Kas nutinka, kai mama ir tėtis skirtingai auklėja vaiką
3 originalios idėjos švenčių stalui

Kai Kalėdos švenčiamos su stikliuku rankoje

Dviejų vaikų mama Giedrė sako, kad tokias lietuviškas stalo tradicijas pakeisti sunku. Tačiau jei nedarysi – niekas ir nesikeis. Jos šeimoje alkoholis nevartojamas, šventės švenčiamos irgi be jo, tačiau nuvažiavus į svečius, dažnai tenka pakliūti į nemalonią situaciją.

„Esu iš nedidelio Aukštaitijos miestelio. Per Kalėdas stengiamės aplankyti čia gyvenančią mamą bei krikšto tėvelius. Tėvų namuose pamažu nusistovėjo tradicija, kad alkoholio per šventes nevartojama. Taip, yra spintelėje vyno, mama atsiklausia visada svečių, ar kas norėtų taurės, bet stalo viduryje butelių tikrai niekas nestato. Tuo tarpu antrą Kalėdų dieną nuvažiavus į svečius pas tetą ar krikšto mamos šeimą, alkoholis liejasi laisvai. Giminaičiai dažnai būna įkaušę, svaigiųjų gėrimų pasirinkimas - didelis. Mes, žinoma, atsisakome jų, tačiau man keista, kad garbaus amžiaus žmonės (moterys) neįsivaizduoja švenčių be jo.

Rodos, ir tikinčios, ir į bažnyčią vaikšto, bet per Kalėdas atvažiavusius svečius sutinka ne palaiminimu, o su buteliu rankoje", – stebisi moteris.

Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus
Vaikai mokosi iš pavyzdžių, o ne girdėdami gražius žodžius, todėl specialistai ragina kurti švenčių tradicijas be alkoholio
© Vida Press

Šventės - proga pradėti kurti savo šeimos tradicijas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis 2013 metais Lietuva pagal absoliutaus (100 proc.) alkoholio suvartojimą vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui užima trečią vietą pasaulyje (tirtos 194 šalys, priklausiančios PSO). Manoma, kad didelė dalis alkoholio suvartojame per didžiąsias metų šventes. Prevencijos specialistai yra susirūpinę dėl to, jog blogą suaugusiųjų pavyzdį mato vaikai, o tai tiesiogiai įtakoja jų įpročius ir sveikatą.

„Mes kviečiame kurti šeimos tradicijas, kurios būtų grįstos artumu, bendravimu, dėmesiu vienas kitam. Prie šventinio stalo ne sakykime tostus, o kalbėkimės apie tai, kuo praėję metai buvo ypatingi, prisiminkime gražiausias akimirkas, išsakykime svajones.

Vaikams nėra geresnės dovanos nei nuoširdus pokalbis, kartu praleistas vakaras. Nėra taip svarbu ką veiksite – kartu gaminsite valgyti, dekoruosite namus ar rengsite pasirodymą, svarbu kad tai bus ypatinga veikla, kuri sukurs šventinę nuotaiką. Svarbu, kad vaikai suprastų, jog šventė ateina tada kai visi įdeda pastangų pradžiuginti vieni kitus. Eilėraščiu, rankomis pagaminti dovanėle, pagalba darbuose", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.

Pasak jos, jau seniai žinoma, kad žmonės, kurie savo noru nuolat padeda kitiems, yra laimingesni. Šventinis laikotarpis gali būti puikus laikas tai daryti, paieškoti daiktų kuriuos galima paaukoti, pagaminti dovanėles vienišiems kaimynams, aplankyti beglobių gyvūnėlių prieglaudą.

„Vaikiškas šampanas" ant stalo - kokią žinią perduodame vaikams?

Dar viena didelė klaida, kurią daro tėvai – pasiūlo vaikams „vaikiško" šampano, vyno be alkoholio ar panašiai. Visi šie alkoholio pakaitalai siunčia tą pačią žinią - alkoholis yra būtinas švenčių atributas, reikia tik paaugti ir jis taps pasiekiamas.

Psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė sako, kad prieš taip darant per šias Kalėdas vertėtų gerai pagalvoti. „Vaikų požiūrį į alkoholinių gėrimų vartojimą formuoja tėvų elgesys. Jei prieš šventes jie šeimoje kruopščiai svarsto, kokius alkoholinius gėrimus pirks, kiek jų reikia, o ant šventinio stalo jie užima vieną garbingiausių vietų ir jų yra nemažai – vaikams susiformuoja supratimas, kad alkoholis yra neatsiejama visų švenčių dalis. Todėl švęsdami savo šventes jie irgi būtinai rūpinsis, kad ant stalo būtų alkoholio ar bent jau gėrimo, supilstyto į butelius, panašius į stiprių alkoholinių gėrimų (pvz. "vaikiško šampano").

Mūsų visuomenėje būtų naivu kalbėti apie visišką blaivybę, tačiau gėrimo kultūra, ypač augindami vaikus, tikrai galėtume pasirūpinti", – perspėja mokslų daktarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.