Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus

 (3)
Ant švenčių stalo be rūpestingai pagamintų patiekalų daugelyje šeimų puikuosis alkoholiniai gėrimai. Kai kuriose šeimose, specialiai vaikų stalui bus nupirkta „vaikiško šampano" - juk vaikams „irgi šventė".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

"Mūsų alkoholio vartojimo įpročiai tikrai kelia susirūpinimą, o labiausiai neramu dėl vaikų. Juk jiems alkoholis ir kitos psichoaktyviosios medžiagos kenkia labiausiai. Šventės yra būtent tas laikas, kai turime galimybę ugdyti tradicijas, kuriose nebūtų vietos alkoholiui. Vykdome programas mokyklose, šviečiame tėvus ir pastebime kad net išsilavinę, gerus darbus dirbantys tėvai daro tas pačias klaidas.

Viena jų – „geriau tegu išgeria namie, nei gatvėje su draugais". Tiesa yra tokia, kad taip vaikai labai anksti supranta, kad alkoholio vartojimas yra norma, kad šventės turi būti lydimos kvaišalų. Jie mato tai, kad tėvams džiaugsmas, linksmumas, bendravimas susijęs su apsvaigimu", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, "Mentor Lietuva" generalinė sekretorė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iki ašarų jautri šiaulietės išpažintis, kodėl ji ryžosi įsivaikinti mergaitę
Kas nutinka, kai mama ir tėtis skirtingai auklėja vaiką
3 originalios idėjos švenčių stalui

Kai Kalėdos švenčiamos su stikliuku rankoje

Dviejų vaikų mama Giedrė sako, kad tokias lietuviškas stalo tradicijas pakeisti sunku. Tačiau jei nedarysi – niekas ir nesikeis. Jos šeimoje alkoholis nevartojamas, šventės švenčiamos irgi be jo, tačiau nuvažiavus į svečius, dažnai tenka pakliūti į nemalonią situaciją.

„Esu iš nedidelio Aukštaitijos miestelio. Per Kalėdas stengiamės aplankyti čia gyvenančią mamą bei krikšto tėvelius. Tėvų namuose pamažu nusistovėjo tradicija, kad alkoholio per šventes nevartojama. Taip, yra spintelėje vyno, mama atsiklausia visada svečių, ar kas norėtų taurės, bet stalo viduryje butelių tikrai niekas nestato. Tuo tarpu antrą Kalėdų dieną nuvažiavus į svečius pas tetą ar krikšto mamos šeimą, alkoholis liejasi laisvai. Giminaičiai dažnai būna įkaušę, svaigiųjų gėrimų pasirinkimas - didelis. Mes, žinoma, atsisakome jų, tačiau man keista, kad garbaus amžiaus žmonės (moterys) neįsivaizduoja švenčių be jo.

Rodos, ir tikinčios, ir į bažnyčią vaikšto, bet per Kalėdas atvažiavusius svečius sutinka ne palaiminimu, o su buteliu rankoje", – stebisi moteris.

Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus
Vaikai mokosi iš pavyzdžių, o ne girdėdami gražius žodžius, todėl specialistai ragina kurti švenčių tradicijas be alkoholio
© Vida Press

Šventės - proga pradėti kurti savo šeimos tradicijas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis 2013 metais Lietuva pagal absoliutaus (100 proc.) alkoholio suvartojimą vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui užima trečią vietą pasaulyje (tirtos 194 šalys, priklausiančios PSO). Manoma, kad didelė dalis alkoholio suvartojame per didžiąsias metų šventes. Prevencijos specialistai yra susirūpinę dėl to, jog blogą suaugusiųjų pavyzdį mato vaikai, o tai tiesiogiai įtakoja jų įpročius ir sveikatą.

„Mes kviečiame kurti šeimos tradicijas, kurios būtų grįstos artumu, bendravimu, dėmesiu vienas kitam. Prie šventinio stalo ne sakykime tostus, o kalbėkimės apie tai, kuo praėję metai buvo ypatingi, prisiminkime gražiausias akimirkas, išsakykime svajones.

Vaikams nėra geresnės dovanos nei nuoširdus pokalbis, kartu praleistas vakaras. Nėra taip svarbu ką veiksite – kartu gaminsite valgyti, dekoruosite namus ar rengsite pasirodymą, svarbu kad tai bus ypatinga veikla, kuri sukurs šventinę nuotaiką. Svarbu, kad vaikai suprastų, jog šventė ateina tada kai visi įdeda pastangų pradžiuginti vieni kitus. Eilėraščiu, rankomis pagaminti dovanėle, pagalba darbuose", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.

Pasak jos, jau seniai žinoma, kad žmonės, kurie savo noru nuolat padeda kitiems, yra laimingesni. Šventinis laikotarpis gali būti puikus laikas tai daryti, paieškoti daiktų kuriuos galima paaukoti, pagaminti dovanėles vienišiems kaimynams, aplankyti beglobių gyvūnėlių prieglaudą.

„Vaikiškas šampanas" ant stalo - kokią žinią perduodame vaikams?

Dar viena didelė klaida, kurią daro tėvai – pasiūlo vaikams „vaikiško" šampano, vyno be alkoholio ar panašiai. Visi šie alkoholio pakaitalai siunčia tą pačią žinią - alkoholis yra būtinas švenčių atributas, reikia tik paaugti ir jis taps pasiekiamas.

Psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė sako, kad prieš taip darant per šias Kalėdas vertėtų gerai pagalvoti. „Vaikų požiūrį į alkoholinių gėrimų vartojimą formuoja tėvų elgesys. Jei prieš šventes jie šeimoje kruopščiai svarsto, kokius alkoholinius gėrimus pirks, kiek jų reikia, o ant šventinio stalo jie užima vieną garbingiausių vietų ir jų yra nemažai – vaikams susiformuoja supratimas, kad alkoholis yra neatsiejama visų švenčių dalis. Todėl švęsdami savo šventes jie irgi būtinai rūpinsis, kad ant stalo būtų alkoholio ar bent jau gėrimo, supilstyto į butelius, panašius į stiprių alkoholinių gėrimų (pvz. "vaikiško šampano").

Mūsų visuomenėje būtų naivu kalbėti apie visišką blaivybę, tačiau gėrimo kultūra, ypač augindami vaikus, tikrai galėtume pasirūpinti", – perspėja mokslų daktarė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Rugsėjo pirmąją daugiau tėvų galės palydėti vaikus į mokyklą

Artėjant rugsėjo pirmajai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja apie pasikeitimus naujame Darbo kodekse, pagal kuriuos šiemet daugiau tėvų galės palydėti vaikus į mokyklą pirmąją mokslo metų dieną.

5 žingsniai, kaip sutaupyti išleidžiant vaiką į mokyklą

Liko vos trys savaitės iki mokslo metų pradžios, o tai daugumai šeimų neišvengiamai reiškia pirkimo maratoną, bėgiojant tarp mokyklinių prekių lentynų.

Pratimai, kurie padeda nuraminti įsišėlusį vaiką

Kartais mūsų mažieji nenuoramos taip įsišėlsta, kad nebegali sustoti. Iš nuovargio tampa pikti ir suirzę. Kas, jei ne mama, geriausiai gali padėti savo pipirui? Kartu atlikite mankštą, kuri padės nusiraminti ir atsipalaiduoti.

9 patarimai, kaip išsirinkti geriausią mokyklinę kuprinę

Talpi ir graži. Tai svarbiausia vaikui. Mamai rūpi, kad būtų patogi ir saugotų gerą laikyseną. Tėčiui – kad nedaug kainuotų. Kas dar svarbu renkantis kuprinę?

7 patarimai tėvams, išleidžiantiems vaiką į stovyklą

Gerokai įpusėjus vasarai, tėvams gali kilti klausimas ar jų vaikas tinkamai pailsėjo?

Į mokyklą – nuo šešerių metų: specialistės įvardija slypinčius pavojus (27)

Pasigirdus siūlymams į pirmą klasę išleisti šešiamečius, šių tėveliai šiek tiek sutriko ir su didesne atida žvilgtelėjo į savo vaikus: ar jie tikrai pasiruošę mokyklai?

Žinomo tėčio laiškas: valstybine dukters mokykla nusivylėme visi (33)

Pradinio mokyklinio amžiaus dukrytę auginančio aktoriaus ir „Teatriuko“ įkūrėjo Žilvino Ramanausko mintys apie mokyklą, į kurią lygiai prieš metus jis nuvedė savo pirmagimę Salomėją.

Kaip skatinti vaikus savarankiškai spręsti iškylančias problemas

Kiekvienas suaugęs žmogus šiuolaikiniame gyvenime susiduria su problemomis. Susidurdami su kasdieniais naujais iššūkiais patiriame skirtingus išgyvenimus ir susiduriame su jų keliamomis problemomis. Ar kada susimąstėme, kaip tokius dalykus išgyvena vaikai?

Kaip ugdyti vaiko savarankiškumą

Šešerių metų vaikai paprastai keliauja į priešmokyklinę grupę, tačiau kai kurie tėvai nusprendžia, kad jiems jau laikas ir į mokyklą.

Kaip paruošti būsimą pirmoką mokyklai (3)

Kas svarbiausia ruošiant vaiką mokyklai? Raidės, skaičiai ar tai, kad būtų savarankiškas?

Ar žinome, ką iš tikrųjų valgo mokyklose mūsų vaikai?

Keliaudama po Lietuvos mokyklas Raminta Bogušienė įsitikina, kad tiek valstybinėse, tiek privačiose ugdymo įstaigose teisės aktai eina sava vaga, o praktinis gyvenimas – sava. Nors teisės aktai ir tobulinami, bet praktinis jų įgyvendinimas atsilieka.

Lietuvos psichologų sąjunga: kada tinkamiausias laikas eiti į mokyklą – 6 ar 7 metų (8)

Dabartinės švietimo politikos siekis paankstinti privalomo ugdymo pradžią kelia diskutuotinų klausimų ir visuomenei, ir švietimo pagalbos specialistams.

10 patarimų, kaip sudominti vaiką mokytis

„Visada vaikai nori mokytis ne iš to, kuris puikiai žino dalyką, bet iš to, kuris parodė vaikui, kam to dalyko žinių reikia gyvenime, kaip jas galima panaudoti“.

Vaikui sunku susikaupti: priežastis gali būti netikėta

Priešmokyklinėje grupėje, o dar labiau pradinėse klasėse keičiasi vaikų dienotvarkė: vaikui tenka mokytis pasėdėti ramiai vienoje vietoje, klausyti, ką sako mokytoja ir atlikti tam tikras užduotis.

Edukacinė laida MOKSLO PELĖS padės jūsų vaikui išvengti apsinuodijimo

Kaip teigia psichologai, vaikai kur kas klusniau paisys įvairių tėvų draudimų ir nurodymų, jei jie bus pagrįsti moksliškai.