Kokia draudimo rūšimi verta apdrausti vaikus? A. Maldeikienės komentaras

 (4)
Kai kalbama apie vaikų draudimą, tėvams labai sunku apsispręsti, reikia jo ar ne. Paieškokime atsakymo į šį klausimą drauge.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikus galima apdrausti:

-draudimu nuo nelaimingų atsitikimų;

-investiciniu gyvybės draudimu;

-studijų draudimu;

-civilinės atsakomybės draudimu.

Kas tai yra?

Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų - tai tokia draudimo rūšis, kuri kompensuoja nuostolius įvykus traumai, susižeidus, patyrus  smurtą, tapus neįgaliam arba ištikus mirčiai. Draudimo išmokos dydis priklauso nuo pasirinktos draudimo sumos ir draudimo taisyklėse numatyto konkrečios traumos atlyginimo procento.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdžiai iš netradicinio darželio: Lietuvoje to dar nebuvo
Kiek vaikams reikia miego?

Investicinis gyvybės draudimas - nuolatinis kaupiamasis gyvybės draudimas. Jis apima du skirtingus sandorius - asmens gyvybės draudimą ir investavimą. Sudarius investicinio gyvybės draudimo sutartį, nustatytu periodiškumu draudėjas moka tam tikro dydžio draudimo įmokas. Iš sumokėtų draudimo įmokų draudimo bendrovė sudaro investicinį (arba kaupiamąjį) atidėjinį. Investiciniame atidėjinyje sukauptos sumos yra investuojamos į akcijas ar obligacijas.

Studijų draudimas - šis draudimas skirtas sukaupti kapitalą jūsų vaiko studijoms. Draudimo laikotarpio pabaigoje galima atsiimtą visą sukauptą sumą arba gauti išmokas kas mėnesį kelerius studijų metus.

Civilinės atsakomybės draudimas - tai tokia draudimo rūšis, kuri padeda atlyginti padarytus nuostolius tretiesiems asmenims, pavyzdžiui, draudimo išmoka bus mokama, jei vaikas išdauš kaimynui langą ar apgadins automobilį.

Kokia draudimo rūšimi verta apdrausti vaikus? <sup style="color: #ff0000;">A. Maldeikienės komentaras</sup>
© Shutterstock nuotr.

 Tiesa tai ar mitas?

Draudiminiu įvykiu laikoma tik mirtis ir kaulų lūžiai.

MITAS. Draudiminiu įvykiu yra laikomas apdraustojo kūno sužalojimas, įvykęs dėl nelaimingo atsitikimo sutarties galiojimo metu. Draudimo išmoka mokama apdraustajam patyrus kaulų lūžius ir išnirimus, vidaus organų traumas, minkštųjų audinių pažeidimus. 

Priklausomai nuo draudimo kompanijos, išmokos gali būti mokamos ir apdraustajam susirgus stablige, patyrus anafilaksinį šoką ar net susižalojus elektros srove. Kadangi draudimo kompanijų taisyklės skiriasi, visuomet patartina prieš sudarant nelaimingų atsitikimo draudimo sutartį pasitarti su draudimo brokeriu, kuris žinodamas visų draudimo kompanijų specifiką galės pasiūlyti tinkamiausią draudimo variantą, pateisinantį kliento lūkesčius. Pas draudimo brokerį galima apsidrausti pačiam, apdrausti vaikus, automobilį, turtą - jis pasiūlys visas draudimo rūšis.

 Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų daug kainuoja.

MITAS. Nelaimingų atsitikimų draudimo kaina priklauso nuo draudimo sumų, kuriomis pageidaujama drausti vaikus, taip pat ar apdraudžiamas vaikas sportuoja. Minimali nelaimingų atsitikimų draudimo įmoka su pasirinktomis 10 000 Lt mirties, 10 000 Lt neįgalumo ir  5000 Lt, įvykus traumai, draudimo sumomis yra vos 30 Lt. Dažniausiai tokio draudimo polisas, priklausomai nuo draudimo kompanijos ir draudimo sumų, kainuoja nuo 60 iki 150 Lt.

Nuo nelaimingų atsitikimų tikslingiausia drausti paauglius.

IR TIESA, IR MITAS. Kaip rodo draudimo bendrovių statistika, 9-17 m. vaikai ir paaugliai susižeidžia beveik 2,5 karto dažniau, nei vaikai iki 8 m., tačiau vaikų iki 8 m. nuo nelaimingų atsitikimų apdraudžiama gerokai daugiau nei paauglių. 

Mokyklinio amžiaus vaikai dažniausiai pasitempia kojų raiščius, susilaužo rankų pirštus, patiria stiprių nosies ar galvos sumušimų. Kai kurios draudimo bendrovės net nedraudžia kūdikių iki vienų metų amžiaus dėl dažnų traumų ir didelio mirtingumo. Draudikai teigia, kad nuo nelaimingų atsitikimų  reikėtų drausti vaikus nuo gimimo - įvykus nelaimei, turėsite finansinę paramą. Be to, apsidraudus šiuo draudimu ir vaikui susirgus vėžiu, paralyžiumi ar kitokia sunkia liga iš kritinių ligų sąrašo bus išmokėta visa draudimo suma.

Jei įvyksta draudiminis įvykis, norint gauti draudimo išmoką reikia pateikti šūsnį dokumentų - draudikai įvairiais būdais vengia išmokėti draudimo išmoką.

MITAS. Įvykus įvykiui, svarbu per dešimt darbo dienų informuoti draudimo bendrovę apie įvykį. Tai galima padaryti draudimo bendrovės žalų registravimo telefonu arba draudimo bendrovės puslapyje. Po gydymo pabaigos draudimo bendrovei reikės pristatyti ligos istorijos bylos, jeigu buvo gydomasi ligoninėje, išrašą ir taip pat rentgeno nuotrauką kartu su tyrimų aprašais ir diagnoze,  jeigu buvo lūžęs kaulas.

Populiariausia draudimo rūšis - draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, nes jis pigiausias.

MITAS. Populiariausia draudimo rūšis yra investicinis gyvybės draudimas. Jis siūlomas tiems klientams, kurie patys jau turi investicinio gyvybės draudimo polisą. Pirmiausia reikia drausti tą žmogų, kuris išlaiko šeimą, todėl besikreipiantiems dėl vaikų investicinio gyvybės draudimo draudikai siūlo tokią draudimo sutartį sudaryti patiems. Jie gali apsidrausti vaikų naudai, jei įvyktų nelaimė. Dažni tėveliai aklai tiki, kad reikia drausti tik gimusį vaikelį, nors prieš tai nebuvo įsigiję draudimo patys - jiems atrodo, kad pirma reikia apdrausti vaikelį.

Pasirinkus investicinį gyvybės draudimą, iš šimto litų sumos per mėnesį mažai ką sukaupsime, nes nemažai pinigų išskaičiuojama už draudimo apsaugas kritinių ligų, traumų atvejais.

IR TIESA, IR MITAS. Investicinis gyvybės draudimas yra lyg du draudimo produktai viename: kaip ir draudžiantis nuo nelaimingų atsitikimų, galima pasirinkti draudimo apsaugą traumų, kritinių ligų, mirties atveju ir investuoti. Kuo didesnę draudimo apsaugą pasirinksime, tuo mažiau pinigų liks kaupti. Pirmaisiais metais iš sumokėtų pinigų išskaičiuojama nemaža suma už administravimą, vėliau ji mažėja. Tačiau iš kas mėnesį sumokamų šimto litų apie 70 litų lieka kaupimui ir yra investuojami. Kiek pinigų susikaups draudimo laikotarpio pabaigoje, sunku nuspėti - viskas priklauso nuo investavimo krypties. Draudikai nesiūlo rinktis didelės draudimo išmokos vaiko netekties atveju - skausmo jokie pinigai nekompensuos. Geriau jau kuo didesnę sumą skirti kaupimui, o draustis nuo neįgalumo ir traumų.

Investicinis gyvybės draudimas - tarsi loterija, kurioje neaiškus pagrindinis prizas.

TIESA. Gali būti, kad draudimo laikotarpio pabaigoje jums bus išmokėta mažesnė suma, negu sumokėjote draudimo įmokų, tačiau reikia nepamiršti, kad per visą laikotarpį turėjote draudimo apsaugą. Be to, deklaruojant pajamas, kiekvienais metais jums bus grąžinta 15 proc. sumokėtų draudimo įmokų sumos - taip draudimą skatina valstybė. Tačiau yra ir garantuotų palūkanų gyvybės draudimai. Šiuo atveju aiškiai žinai, kokią sumą atsiimsi -vadinasi, jokios loterijos. 

Draudžiant vaiką investiciniu gyvybės draudimu, reikia atnešti gydytojo pažymą apie jo sveikatą.

MITAS. Pakanka užpildyti draudikų pateiktą pažymą. Kartais tėveliai pildydami pažymą net persistengia - surašo visus peršalimus ir kosėjimus.

Studijų draudimas skirtas tiems, kurie mažiau nori rizikuoti.

TIESA. Apdraudus vaiką investiciniu gyvybės draudimu, nežinome, kokią sumą gaus vaikas, pasibaigus draudiminiam laikotarpiui, o apdraudus jį studijų draudimu polise bus nurodyta suma, kuri bus išmokėta. 

Pasirinkę studijų draudimą, kas mėnesį mokėdami draudimo įmokas kaupsite pinigus vaiko studijoms. Šis draudimas ypatingas tuo, kad netekus vieno tėvų, kuris moka draudimo įmokas, draudimo sutartis nėra nutraukiama - įmokas toliau moka pati bendrovė. Pasirinkę 101,76 lito draudimo įmoką, per 18 metų sumokėsite 21 980,16 Lt draudimo įmokų. Pritaikius pajamų mokesčio lengvatą iš viso būsite sumokėję 18 684 Lt. Draudimo laikotarpio pabaigoje galima pasirinkti - arba gauti 19 600 Lt išmoką, arba rinktis studijų stipendiją, kuri sudarytų 280 litų kas mėnesį šešerius metus metus. Draudžiant vaiką studijų draudimu, galima kartu jį apdrausti ir nuo nelaimingų atsitikimų.

Vaikų civilinės atsakomybės draudimas - tėvelių ramybei.

TIESA. Kai kurios draudimo bendrovės siūlo dar vieną vaikų draudimo rūšį - civilinės atsakomybės draudimą. Kai kur jis siūlomas kartu su gyvybės draudimu, kai kur - atskirai arba tik vasarai. Toks draudimas kainuoja iki šimto litų metams arba pusšimtį vasaros laikotarpiui. Draudimo išmoka bus sumokėta, jeigu bus padaryta žala svetimam turtui: jei vaikas bežaisdamas išdauš kaimyno langą, apgadins automobilį ir pan. Šią draudimo rūšį dažniausiai renkasi padykusių vaikų tėveliai kartu su tėvų asmens civilinės atsakomybės draudimu.

Specialisto komentaras

Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Aušra Maldeikienė, ekonomistė: „Vaiką būtina drausti tik nuo nelaimingų atsitikimų."

„Manau, kad vaiką būtina drausti nuo nelaimingų atsitikimų - šis draudimas nėra brangus, „nekerta" per šeimos biudžetą, įmoka sumokama vienąkart per metus, o įvykus nelaimei - lūžus kojytei ar rankytei šeima gaus draudimo išmoką, kurią galės išleisti, pavyzdžiui, masažams.

Tačiau kalbant apie kitas draudimo rūšis prieš septynerius-aštuonerius metus būčiau pasakiusi, kad esu „už", o šiandien sakau, kad esu „prieš". Investiciniu gyvybės draudimu vaiką galėtų drausti tik tie tėvai, kurie patenka į 15 proc. pasiturinčių šeimų. Tačiau jie ir taip turi pinigų - tai tikėtina, kad jų turės ir tada, kai jis bus pilnametis. 

Vaiką reikia auginti šiandien, šiandien jam reikalingos knygos, išlaidos jam lavinti. Geriau vaikui nupirkti „Mikę Pūkuotuką", nei išleisti šimtą litų jo draudimui. Investicinis draudimas - žaidimas su likimu. Gal tada, kai ateis metas gauti draudimo išmoką, pasaulyje bus ekonomikos krizė, ir pinigai bus tris kartus nuvertėję? 

Bankų analitikai teigia, kad Lietuvoje realios pajamos didėja, tačiau mano alga yra įšaldyta nuo 2009 m., o išlaidos šildymui, karštam vandeniui bei kitos išlaidos tik didėja. Vadinasi, realios pajamos mažėja, tad neverta skirti pinigų draudimui, kuriuos atsiimsime po poros dešimčių metų."

Liepos mėnesio "Tavo vaikas" žurnale (Nr.7) skaitykite:

Interviu su Donatu ir Veronika Montvydais
Koks kūdikio amžius tinkamiausias atostogoms
Vaiko mityba; "gerai valgo' ne visada yra "tinkamai"
Vaikas "griežia dantimis" iš įtampos
Tobula mama
Darželinukas: „Mama, ką veikti?“

Išsamus žurnalo anonsas - ČIA.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.