Kokia draudimo rūšimi verta apdrausti vaikus? A. Maldeikienės komentaras

 (4)
Kai kalbama apie vaikų draudimą, tėvams labai sunku apsispręsti, reikia jo ar ne. Paieškokime atsakymo į šį klausimą drauge.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikus galima apdrausti:

-draudimu nuo nelaimingų atsitikimų;

-investiciniu gyvybės draudimu;

-studijų draudimu;

-civilinės atsakomybės draudimu.

Kas tai yra?

Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų - tai tokia draudimo rūšis, kuri kompensuoja nuostolius įvykus traumai, susižeidus, patyrus  smurtą, tapus neįgaliam arba ištikus mirčiai. Draudimo išmokos dydis priklauso nuo pasirinktos draudimo sumos ir draudimo taisyklėse numatyto konkrečios traumos atlyginimo procento.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdžiai iš netradicinio darželio: Lietuvoje to dar nebuvo
Kiek vaikams reikia miego?

Investicinis gyvybės draudimas - nuolatinis kaupiamasis gyvybės draudimas. Jis apima du skirtingus sandorius - asmens gyvybės draudimą ir investavimą. Sudarius investicinio gyvybės draudimo sutartį, nustatytu periodiškumu draudėjas moka tam tikro dydžio draudimo įmokas. Iš sumokėtų draudimo įmokų draudimo bendrovė sudaro investicinį (arba kaupiamąjį) atidėjinį. Investiciniame atidėjinyje sukauptos sumos yra investuojamos į akcijas ar obligacijas.

Studijų draudimas - šis draudimas skirtas sukaupti kapitalą jūsų vaiko studijoms. Draudimo laikotarpio pabaigoje galima atsiimtą visą sukauptą sumą arba gauti išmokas kas mėnesį kelerius studijų metus.

Civilinės atsakomybės draudimas - tai tokia draudimo rūšis, kuri padeda atlyginti padarytus nuostolius tretiesiems asmenims, pavyzdžiui, draudimo išmoka bus mokama, jei vaikas išdauš kaimynui langą ar apgadins automobilį.

Kokia draudimo rūšimi verta apdrausti vaikus? <sup style="color: #ff0000;">A. Maldeikienės komentaras</sup>
© Shutterstock nuotr.

 Tiesa tai ar mitas?

Draudiminiu įvykiu laikoma tik mirtis ir kaulų lūžiai.

MITAS. Draudiminiu įvykiu yra laikomas apdraustojo kūno sužalojimas, įvykęs dėl nelaimingo atsitikimo sutarties galiojimo metu. Draudimo išmoka mokama apdraustajam patyrus kaulų lūžius ir išnirimus, vidaus organų traumas, minkštųjų audinių pažeidimus. 

Priklausomai nuo draudimo kompanijos, išmokos gali būti mokamos ir apdraustajam susirgus stablige, patyrus anafilaksinį šoką ar net susižalojus elektros srove. Kadangi draudimo kompanijų taisyklės skiriasi, visuomet patartina prieš sudarant nelaimingų atsitikimo draudimo sutartį pasitarti su draudimo brokeriu, kuris žinodamas visų draudimo kompanijų specifiką galės pasiūlyti tinkamiausią draudimo variantą, pateisinantį kliento lūkesčius. Pas draudimo brokerį galima apsidrausti pačiam, apdrausti vaikus, automobilį, turtą - jis pasiūlys visas draudimo rūšis.

 Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų daug kainuoja.

MITAS. Nelaimingų atsitikimų draudimo kaina priklauso nuo draudimo sumų, kuriomis pageidaujama drausti vaikus, taip pat ar apdraudžiamas vaikas sportuoja. Minimali nelaimingų atsitikimų draudimo įmoka su pasirinktomis 10 000 Lt mirties, 10 000 Lt neįgalumo ir  5000 Lt, įvykus traumai, draudimo sumomis yra vos 30 Lt. Dažniausiai tokio draudimo polisas, priklausomai nuo draudimo kompanijos ir draudimo sumų, kainuoja nuo 60 iki 150 Lt.

Nuo nelaimingų atsitikimų tikslingiausia drausti paauglius.

IR TIESA, IR MITAS. Kaip rodo draudimo bendrovių statistika, 9-17 m. vaikai ir paaugliai susižeidžia beveik 2,5 karto dažniau, nei vaikai iki 8 m., tačiau vaikų iki 8 m. nuo nelaimingų atsitikimų apdraudžiama gerokai daugiau nei paauglių. 

Mokyklinio amžiaus vaikai dažniausiai pasitempia kojų raiščius, susilaužo rankų pirštus, patiria stiprių nosies ar galvos sumušimų. Kai kurios draudimo bendrovės net nedraudžia kūdikių iki vienų metų amžiaus dėl dažnų traumų ir didelio mirtingumo. Draudikai teigia, kad nuo nelaimingų atsitikimų  reikėtų drausti vaikus nuo gimimo - įvykus nelaimei, turėsite finansinę paramą. Be to, apsidraudus šiuo draudimu ir vaikui susirgus vėžiu, paralyžiumi ar kitokia sunkia liga iš kritinių ligų sąrašo bus išmokėta visa draudimo suma.

Jei įvyksta draudiminis įvykis, norint gauti draudimo išmoką reikia pateikti šūsnį dokumentų - draudikai įvairiais būdais vengia išmokėti draudimo išmoką.

MITAS. Įvykus įvykiui, svarbu per dešimt darbo dienų informuoti draudimo bendrovę apie įvykį. Tai galima padaryti draudimo bendrovės žalų registravimo telefonu arba draudimo bendrovės puslapyje. Po gydymo pabaigos draudimo bendrovei reikės pristatyti ligos istorijos bylos, jeigu buvo gydomasi ligoninėje, išrašą ir taip pat rentgeno nuotrauką kartu su tyrimų aprašais ir diagnoze,  jeigu buvo lūžęs kaulas.

Populiariausia draudimo rūšis - draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, nes jis pigiausias.

MITAS. Populiariausia draudimo rūšis yra investicinis gyvybės draudimas. Jis siūlomas tiems klientams, kurie patys jau turi investicinio gyvybės draudimo polisą. Pirmiausia reikia drausti tą žmogų, kuris išlaiko šeimą, todėl besikreipiantiems dėl vaikų investicinio gyvybės draudimo draudikai siūlo tokią draudimo sutartį sudaryti patiems. Jie gali apsidrausti vaikų naudai, jei įvyktų nelaimė. Dažni tėveliai aklai tiki, kad reikia drausti tik gimusį vaikelį, nors prieš tai nebuvo įsigiję draudimo patys - jiems atrodo, kad pirma reikia apdrausti vaikelį.

Pasirinkus investicinį gyvybės draudimą, iš šimto litų sumos per mėnesį mažai ką sukaupsime, nes nemažai pinigų išskaičiuojama už draudimo apsaugas kritinių ligų, traumų atvejais.

IR TIESA, IR MITAS. Investicinis gyvybės draudimas yra lyg du draudimo produktai viename: kaip ir draudžiantis nuo nelaimingų atsitikimų, galima pasirinkti draudimo apsaugą traumų, kritinių ligų, mirties atveju ir investuoti. Kuo didesnę draudimo apsaugą pasirinksime, tuo mažiau pinigų liks kaupti. Pirmaisiais metais iš sumokėtų pinigų išskaičiuojama nemaža suma už administravimą, vėliau ji mažėja. Tačiau iš kas mėnesį sumokamų šimto litų apie 70 litų lieka kaupimui ir yra investuojami. Kiek pinigų susikaups draudimo laikotarpio pabaigoje, sunku nuspėti - viskas priklauso nuo investavimo krypties. Draudikai nesiūlo rinktis didelės draudimo išmokos vaiko netekties atveju - skausmo jokie pinigai nekompensuos. Geriau jau kuo didesnę sumą skirti kaupimui, o draustis nuo neįgalumo ir traumų.

Investicinis gyvybės draudimas - tarsi loterija, kurioje neaiškus pagrindinis prizas.

TIESA. Gali būti, kad draudimo laikotarpio pabaigoje jums bus išmokėta mažesnė suma, negu sumokėjote draudimo įmokų, tačiau reikia nepamiršti, kad per visą laikotarpį turėjote draudimo apsaugą. Be to, deklaruojant pajamas, kiekvienais metais jums bus grąžinta 15 proc. sumokėtų draudimo įmokų sumos - taip draudimą skatina valstybė. Tačiau yra ir garantuotų palūkanų gyvybės draudimai. Šiuo atveju aiškiai žinai, kokią sumą atsiimsi -vadinasi, jokios loterijos. 

Draudžiant vaiką investiciniu gyvybės draudimu, reikia atnešti gydytojo pažymą apie jo sveikatą.

MITAS. Pakanka užpildyti draudikų pateiktą pažymą. Kartais tėveliai pildydami pažymą net persistengia - surašo visus peršalimus ir kosėjimus.

Studijų draudimas skirtas tiems, kurie mažiau nori rizikuoti.

TIESA. Apdraudus vaiką investiciniu gyvybės draudimu, nežinome, kokią sumą gaus vaikas, pasibaigus draudiminiam laikotarpiui, o apdraudus jį studijų draudimu polise bus nurodyta suma, kuri bus išmokėta. 

Pasirinkę studijų draudimą, kas mėnesį mokėdami draudimo įmokas kaupsite pinigus vaiko studijoms. Šis draudimas ypatingas tuo, kad netekus vieno tėvų, kuris moka draudimo įmokas, draudimo sutartis nėra nutraukiama - įmokas toliau moka pati bendrovė. Pasirinkę 101,76 lito draudimo įmoką, per 18 metų sumokėsite 21 980,16 Lt draudimo įmokų. Pritaikius pajamų mokesčio lengvatą iš viso būsite sumokėję 18 684 Lt. Draudimo laikotarpio pabaigoje galima pasirinkti - arba gauti 19 600 Lt išmoką, arba rinktis studijų stipendiją, kuri sudarytų 280 litų kas mėnesį šešerius metus metus. Draudžiant vaiką studijų draudimu, galima kartu jį apdrausti ir nuo nelaimingų atsitikimų.

Vaikų civilinės atsakomybės draudimas - tėvelių ramybei.

TIESA. Kai kurios draudimo bendrovės siūlo dar vieną vaikų draudimo rūšį - civilinės atsakomybės draudimą. Kai kur jis siūlomas kartu su gyvybės draudimu, kai kur - atskirai arba tik vasarai. Toks draudimas kainuoja iki šimto litų metams arba pusšimtį vasaros laikotarpiui. Draudimo išmoka bus sumokėta, jeigu bus padaryta žala svetimam turtui: jei vaikas bežaisdamas išdauš kaimyno langą, apgadins automobilį ir pan. Šią draudimo rūšį dažniausiai renkasi padykusių vaikų tėveliai kartu su tėvų asmens civilinės atsakomybės draudimu.

Specialisto komentaras

Aušra Maldeikienė
Aušra Maldeikienė
© DELFI / Tomas Vinickas

Aušra Maldeikienė, ekonomistė: „Vaiką būtina drausti tik nuo nelaimingų atsitikimų."

„Manau, kad vaiką būtina drausti nuo nelaimingų atsitikimų - šis draudimas nėra brangus, „nekerta" per šeimos biudžetą, įmoka sumokama vienąkart per metus, o įvykus nelaimei - lūžus kojytei ar rankytei šeima gaus draudimo išmoką, kurią galės išleisti, pavyzdžiui, masažams.

Tačiau kalbant apie kitas draudimo rūšis prieš septynerius-aštuonerius metus būčiau pasakiusi, kad esu „už", o šiandien sakau, kad esu „prieš". Investiciniu gyvybės draudimu vaiką galėtų drausti tik tie tėvai, kurie patenka į 15 proc. pasiturinčių šeimų. Tačiau jie ir taip turi pinigų - tai tikėtina, kad jų turės ir tada, kai jis bus pilnametis. 

Vaiką reikia auginti šiandien, šiandien jam reikalingos knygos, išlaidos jam lavinti. Geriau vaikui nupirkti „Mikę Pūkuotuką", nei išleisti šimtą litų jo draudimui. Investicinis draudimas - žaidimas su likimu. Gal tada, kai ateis metas gauti draudimo išmoką, pasaulyje bus ekonomikos krizė, ir pinigai bus tris kartus nuvertėję? 

Bankų analitikai teigia, kad Lietuvoje realios pajamos didėja, tačiau mano alga yra įšaldyta nuo 2009 m., o išlaidos šildymui, karštam vandeniui bei kitos išlaidos tik didėja. Vadinasi, realios pajamos mažėja, tad neverta skirti pinigų draudimui, kuriuos atsiimsime po poros dešimčių metų."

Liepos mėnesio "Tavo vaikas" žurnale (Nr.7) skaitykite:

Interviu su Donatu ir Veronika Montvydais
Koks kūdikio amžius tinkamiausias atostogoms
Vaiko mityba; "gerai valgo' ne visada yra "tinkamai"
Vaikas "griežia dantimis" iš įtampos
Tobula mama
Darželinukas: „Mama, ką veikti?“

Išsamus žurnalo anonsas - ČIA.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.