Mamos pagalbos šauksmas: nesusikalbu su dukterimi

 (13)
Du vaikus auginanti mama Jovita portalo TavoVaikas.lt psichologijos konsultantų klausia patarimo dėl vyresniosios dukters. Moteris sako, jog visiškai nesusikalba su savo aštuonmete ir yra sutrikusi, kaip ją auklėti toliau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jovita klausia:

„Turiu dvi dukras, vienai - vieneri, kitai - 8 metai. Didesnioji dėl menkiausios priežasties, pasakymo (pvz., eiti ruošti pamokų) puola į ašaras. Jei darant namų darbus pataisau, jog kažką daro negerai, viskas, ji užsispiria ir nedaro nieko. Mokykloje tas pats. Ir taip kiekvieną dieną. Jau nebežinau, ką daryti. Esu pavargusi nuo kasdienio jos verkimo. Prašau patarimo, nes nebežinau, ką daryti su ja. Ji yra nuotaikos vaikas, taip ją įvertino ir mokytoja“.

Į klausimą atsako individualios psichologijos konsultantė Gabija Jurgelytė, www.ipi.lt.

Sveiki, Jovita,

Konsultavimas raštu visuomet yra ribotas. Ribotas tiek galimybe iš esmės suvokti kito žmogaus situaciją, tiek pastangomis kartu ieškoti išeities. Nes konsultavimas – tai bendradarbiavimas, abipusė pastanga, dialogas. Atsakymas į klausimą raštu kiekvieną kartą yra kompromisas, vienpusis pokalbis, kuriame neišvengiama rizika, jog ne viskas, ką parašysiu tiks, gal tik kai kas tiks, o gal iš viso atsakymas bus ne į temą. Pasitaiko ir taip... Tačiau kviečiu Jus į šį pokalbį, geriausią, kokį galiu pasiūlyti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingas video: Eglė nufilmavo 1,5 metų sūnų, atliekantį kone kaskadinius triukus
Žinomas medikas įspėja: moterys tuoj nebemokės gimdyti pačios

Individualioji psichologija sunkumų turintiems vaikams bei jų tėveliams pagalbos kelią bando nutiesti per netinkamų vaikų elgesio tikslų pažinimą ir koregavimą. Keturis netinkamus vaikų elgesio tikslus suformavo Rudolfas Dreikursas (lietuviškai yra jo knyga „Laimingi vaikai. Iššūkis vaikams"). Šie tikslai sunkėja, t.y. vaikas nepasiekęs pirmojo pereina prie antrojo, trečiojo, ketvirtojo.

DĖMESYS

Taigi pirmasis vaiko elgesio tikslas gerai pažįstamas daugeliui tėvelių yra dėmesys. Šio tikslo vaikas siekia, kai nepatenkinamas vienas iš bazinio poreikių priklausyti, jaustis susijusiu. Dėmesio vaikai gali siekti milijonais skirtingų būdų - tai ir mielos mergaitės, nešančios pradinių klasių mokytojai šimtąjį piešinį, ir paauglys, pavogęs pinigus iš tėčio kelnių kišenės, ir trimetis, krentantis ant grindų prekybos centre. Priemonės nėra svarbios, vaikų vaizduotė beribė, įrankių arsenalas visiems tikslams – taip pat.

Norėdami atpažinti vaiko elgesio tikslą pirmiausiai vadovaujamės savo jausmu. Dėmesio siekiantis elgesys suaugusiems paprastai kelia susierzinimą. Kitas signalas yra, kaip vaikas reaguoja į suaugusiojo įsikišimą: subarimą ar pagyrimą. Vaikas, kuris siekia dėmesio, paprastai jaučiasi to dėmesio gavęs, ir jo netinkamas elgesys baigiasi.

Ar tai tinka Jūsų dukrai? Ką reiškia „pavargau nuo jos verkimo“? Greičiausiai pavargote nuo jausmo, kuris Jums kyla jai verkiant, ar tas jausmas susierzinimas? Ar gali būti, kad ji nesijaučia priklausanti šeimai ir verkimas yra jos būdas „priversti“ Jus ją matyti, girdėti, rūpintis? Jeigu „taip“, paieškokite būdų parodyti dukrai dėmesį, kai ji daro kažką gero ir tinkamo, tarkim prisideda prie namų ruošos ar išsivalo dantis. Jeigu ne... žiūrim toliau.

JĖGA

Jeigu netinkamas vaiko elgesys nesibaigia po suaugusiojo dėmesio, o tik dar labiau suaktyvėja – į subarimus atsikirtinėjama, draudimai ignoruojami, o suaugusieji šalia jaučiasi įpykę, išprovokuoti - susiduriame su jėgos siekimu. Už šio tikslo paprastai slypi kompetencijos jausmo trūkumas. Vaikas stokoja tikėjimo tuo, kad gali sugeba, moka ar išmano.

Ar Jūsų dukters užsispyrimas ir nedarymas pamokų, kai Jūs ją pataisote, negali būti toks kovos būdas, provokacija? Ar kartais Jūs nesijaučiate tarsi ji „tyčia" norėtų išvesti Jus iš pusiausvyros. Jeigu toks jausmas pažįstamas, pirmiausia, ką turite daryti, tai neįsivelti į galios kovas, nepasiduoti kylančioms emocijoms, nekaltinti dėl jų savo dukros ir tiesiog atsitraukti. O tuo pačiu paieškoti kitų konstruktyvių būdu, kur ji galėtų pajusti savo galėjimą ir vystyti kompetencijos jausmą.

KERŠTAS

Kai vaikams nepavyksta pasiekti to, ko jie trokšta, kai nepaisant viso plataus priemonių arsenalo jie negauna dėmesio, ar visų pasigalynėjimų, jėgos vis tiek negana, jie gali įklimpti dar giliau. Pasak R. Dreikurso, trečiasis vaiko tikslas yra kerštas. Tai labai nusivylusių, įsitikinusių, kad pasaulis yra neteisingas, vaikų jausmas. Jis dažniau pasitaiko tarp išlepintų vaikų, kurie ateina į darželį ar mokyklą ir staiga susiduria su realybe, kurioje niekas aplink juos asmeniškai nešokinėja. Taip pat tarp vyresnėlių, kurie gimus jaunesniam broliukui ar sesutei labai daug ir staigiai prarado.

Kai vaikai siekia keršto, suaugę gali pasijusti įskaudinti vaiko elgesio, tarsi nujaustų jame slypintį piktybiškumą. Toks elgesys gali įžeisti ir sukelti norą bausti. Taip besielgiančiam vaikui trūksta svarbos, savo vertės pajautimo. Į suaugusiojo reakciją, tarkim bausmę, jis reaguos dar didesniu „nusidrąsinimu“ ir pasitvirtinimu apie savo menką vertę. Čia reiktų vengti bet kokio keršto ar kritikos ir ieškoti būdų vaiką padrąsinti.

Ar gali būti, kad Jūsų vyresnėlė gimus jaunesnei sesutei labai stipriai išgyveno. Nors amžiaus skirtumas nemažas, kiekvieno vaiko situacijos suvokimas yra absoliučiai individualus. Ar gali būti, kad ji staiga pasijuto viena, nes prarado visą dėmesį ir svarbą? Kokie jos santykiai su jaunesniąją sesute, ar rūpinasi, domisi ar nekreipia dėmesio, o gal netgi slapta skaudina?

PASIDAVIMAS

Tiek kerštaujančio vaiko situacijoje, tiek paskutiniojoje – bejėgiško vaiko situacijoje, labai siūlyčiau ieškoti pagalbos. Taigi ketvirtasis vaiko tikslas – tai pasidavimas. „Nieko neišėjo, nieko aš negaliu pasiekti, taigi atsiribosiu ir lauksiu kol visi paliks mane ramybėje". Vaikas yra netekęs drąsos bandyti ir klysti. Suaugę šalia šių vaikų jaučiasi sumišę ir bejėgiai. Jie tarsi užsikrečia vaiko bejėgiškumu. Todėl čia jau reikia išorinės pagalbos, kad pastiprintų visą šeimą. Kad padėtų atrasti kažkur tai pamestą drąsą ir tarpusavio pasitikėjimą. Nors vis dar nėra taip gerai, kaip galėtų, bet psichologo pagalba tampa vis labiau prieinama ir Lietuvoje – mokyklose, poliklinikose, psichologinėse-pedagoginėse tarnybose gali rasti nemokamą pagalbą.

Jovita, tikiuosi šiuose žodžiuose rasite kryptį, kuria galėsite eiti kartu su savo dukra. Norėtųsi tikėti, kad net ir būdama „nuotaikos vaikas", ji turi galimybes patirti visą nuotaikų spektrą, tad sėkmės Jums abiem eiti „vaivorykštės keliu".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.