Nuo kada vaikui geriau eiti į mokyklą – 6 ar 7 metų? Pedagogės komentaras

 (1)
Vaikai, kurie gimė žiemą, į pirmą klasę gali pradėti eiti arba būdami šešerių su puse arba septynerių su puse metų. Koks amžius yra palankesnis? Teiraujamės pedagogės nuomonės.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogė Zita Gaidelienė.

Dažnai tėvai auklėtojų teiraujasi, nuo kelių gi metų leisti savo vaiką į mokyklą? Mamos ir tėčiai svarsto: „Jeigu vesim į pirmą klasę 6,5 metų – ar nebus per anksti? O jeigu lauksim iki 7,5 metų - ar nebus per vėlu?“

Atsakyti į šį klausimą yra išties nelengva. Visų pirma, norėdami sužinoti atsakymą, tėvai turėtų sau užduoti tam tikrus klausimus, susijusius su vaiko gebėjimais. Pavyzdžiui, šiuos:

- Ar mano vaikas geba ilgiau sutelkti dėmesį?

- Ar jau yra pasirengęs pusė dienos išsėdėti suole?

- Ar jis yra pakankamai savarankiškas?

- Ar turi mokyklai itin reikalingus socialinius įgūdžius, ar moka bendrauti su bendraamžiais?

- Ar vaikas lengvai orientuojasi naujoje aplinkoje ir nebijo išeiti iš komforto zonos?

Tam, kad vaikas būtų pasiruošęs mokyklai, vien raides ir skaičius pažinti neužtenka, reikia turėti nemažai įvairių gebėjimų, kurie apsprendžia, ar vaikas jau yra pasiruošęs ir galėtų eiti į pirmąją klasę.

Ir kas kitas, jei ne vaiko priešmokyklinio ugdymo pedagogas, kuris praleidžia didžiąją dienos dalį darželyje su vaiku, stebi bei analizuoja jo pasiekimus, galėtų duoti tėvams naudingų patarimų.

Jeigu abejojate – palūkėkite

Vaikas, pradėsiantis lankyti pirmąją klasę, visų pirma turi būti pasiruošęs psichologiškai. Jis turėtų būti pakankamai drąsus, žingeidus, smalsus, atviras naujovėms, lengvai bendraujantis, turintis savo nuomonę ir pagaliau – norintis tapti mokiniu. Tai, kada vaikas yra pasiruošęs mokyklai, yra labai individualu. Jeigu abejojate, jog jūsų vaikui į mokyklą eiti per anksti, tuomet dar neleiskite jo. Galbūt kitais metais tuo neabejosite, tuomet ir bus tas tinkamiausias laikas.

Teko girdėti pasakojimą, kai pakankamai brandus šešiametis rudenį nuėjo į pirmąją klasę ir šiek tiek nusivylė, nors būdamas priešmokyklinuku svajojo būti pirmoku. Naujoji aplinka nepateisino jo lūkesčių, o ir pamokos nebuvo tokios įdomios, kaip įsivaizdavo vaikas. Mokykloje nebebuvo žaislų, įdomių ir smagių pokalbių prieš pietų miegą, artimo ir šilto tarpusavio bendravimo. To, ką šis vaikas turėjo savo darželyje. Jau po kelių pirmų mėnesių mokykloje jis dažnai prisimindavo savo darželį, į kurį norėjo sugrįžti.

Todėl leiskite savo vaikams pasidžiaugti nuostabia vaikyste, neskubinkite jų greičiau suaugti, pagalvokite, kiek dar metų vaikas praleis besimokydamas mokykloje.

Kaip padėti vaikui pasiruošti mokyklai?

Jau nuo vyresnio ikimokyklinio amžiaus reikėtų stengtis lavinti loginį mąstymą, plėsti vaiko žodyną, visokeriopai lavinti vaizduotę.

Leiskite šešiamečiui tenkinti savo smalsumą, pažinimą, kūrybiškumą, aktyvumą.

Stiprinkite vaiko pasitikėjimą savo jėgomis, nuolat jį skatinkite, pagirkite, motyvuokite.

Skatinkite vaiko motyvaciją mokytis.

Stenkitės, kad vaikas gebėtų išklausyti, mokėtų reikšti savo mintis bei nuomonę, domėtųsi knygomis bei aplinka. Stebėkite, ar vaikas domisi knygomis ir bando skaityti, ką jis piešia savo piešiniuose ir kaip vaizdžiai moka apie piešinius papasakoti, ar domisi loginėmis užduotimis ir žaidimais, kaip bendrauja su bendraamžiais ir suaugusiais, ar supranta savo poelgius ir t.t.

Labai svarbu sukurti vaikui palankią ir įdomią aplinką, kurioje jis galėtų nuolat tobulinti savo gebėjimus. Nepamirškite, jog vaikas visokeriopai ugdosi ir žaisdamas įvairius žaidimus.

Žaidimai, kurie lavina vaiką

Norėčiau pasiūlyti kelis žaidimus, kurie vaikui padės įgyti tam tikrų gebėjimų, kurie bus reikalingi ruošiantis į mokyklą. Nepamirškite, kad vaikas maždaug iki septynerių metų nesuvokia atvirkštinio vaizdo, tad kai esate priešais jį, jūsų dešinė ranka jam atrodo kaip kairė, o kairė - kaip dešinė.

A)Pasiteiraukite vaiko, kur yra šalto vandens čiaupas, dešinėje ar kairėje pusėje? Užduokite tą patį klausimą apie karšto vandens čiaupą.

B) Kai vaikas padeda padengti jums stalą, šakutę paprašykite padėti kairėje lėkštės pusėje, o peilį - dešinėje.

C) Pasiūlykite vaikui dešine ranka, koja, alkūne ar keliu paliesti sieną. Paskui visa tai lai daro kaire kūno puse.

Apibendrinant noriu pasakyti, kad pirmiausia tėvai turėtų suteikti savo vaikui kuo įvairesnį patyrimą skirtingose situacijose. Tai turėtu vykti kasdien šeimoje, išnaudojant visas su patyrimu susijusias priemones: eiti kartu su vaiku į kiną, teatrą, muziejų, pasivaikščioti parke. Stengtis, jog mokymas būtų smagus ir vyktų natūraliai.

Jeigu vis dėlto norėsite savo vaiką leisti anksčiau į mokyklą, reikės būtinai atlikti brandumo mokyklai testą, kad galutinai įsitikintumėte, ar vaikas išties pasiruošęs eiti į pirmąją klasę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.