Pravirksta dėl smulkmenų: ką patars specialistė

 (5)
Itin jautrią ir dažnai mamos akimis dėl niekų pravirkstančią mergaitę auginanti mama kreipėsi specialistų patarimo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jurgita klausia:

Auginu 7 metų mergaitę ir ji yra labai jautri: greitai pravirksta, kai ko nors išsigąsta, kai su ja netinkamai žaidžia ir pan. Ji labai jautriai reaguoja į viską, nežinau, ką daryti tokiu atveju ir kaip su ja kalbėti. Gal ką patartumėte, būčiau labai dėkinga.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Miela, Jurgita, panašu, kad jūs, kaip ir daugelis mamų, norite nuolat matyti laimingą, džiugią besišypsančią savo dukrelę. Dažnai tėvams, o ypač mamoms, vaiko neigiami jausmai sukelia stiprias reakcijas, daug pergyvenimo, rūpesčio, nerimo ir liūdesio. Tėvai gali kaltinti save, kad jie „blogi" tėvai ir dėl to jų vaikai jautrūs, greitai pravirksta, bijantys su stipriomis reakcijomis į suaugusiems atrodančias ramias situacijas.

Kaip nebūtų keista, tačiau tiek „teigiami" - džiaugsmas, linksmumas, pasitenkinimas - ir kiti jausmai; tiek „neigiami" - liūdesys, kančia, pyktis, baimė ir kt. yra MŪSŲ jausmai. Visi, tiek suaugę, tiek vaikai juos turi. Vadinčiau jausmus legaliais. Vadinasi tiek vienokius, tiek kitokius jausmus, vaikas ir suaugęs gali ir turi teisę jausti.

Jūs geriausiai pažįstate savo mergaitę ir geriausiai žinote savo ir jos gyvenimo istoriją. Gal pavyktų pastebėti situacijas, kada ji tampa itin jautri, kažko išsigąsta, gal tokiose situacijose, ji jums siunčia žinutę, kad jai kažkas iš tikrųjų yra baisu ir netinkama ir stengtis išvengti tam tikrų situacijų, kurias galite atpažinti.

Sunku suprasti, ką jūs turite omenyje, kai sakote, kai su ja netinkamai žaidžiama, gal iš tikrųjų tam tikri vaikų žaidimai gali skaudinti ir gąsdinti jūsų dukrytę ir jūs galite tuos žaidimus nukreipti kita linkme ar netinkamus žaidimus paversti tinkamais.

Tačiau jeigu iš tikrųjų jums, kaip mamai, atrodo viskas tinkama ir visos situacijos neturėtų kelti vaikų jautrių išgyvenimų, tuomet bandyti atspindėti vaiko jausmą. Siųsti savo dukrytei žinutę ir informaciją, kad jūs matote ir pastebite, kaip ji jaučiasi.

Galite naudoti spėjamuosius klausimus ar žodžius: „atrodo tave nuliūdino šis žaidimas", „pastebėjau, kad išsigandai", „ar gali būti, kad tave įskaudino", „pastebėjau, kad tu labai jautri", „tau liūdna?", „ar gali būti, kad supykai?".

Taip pat, gal pavyktų pastebėti ir savo, kaip mamos reakcijas, kai vaikas jautriai reaguoja, ką jūs tuo metu darote, kaip reaguojate.

Gal jūsų dukra ir laukia tik jautrių jausmų pagalba, gauti iš jūsų atitinkamo ir išskirtinio dėmesio. Gal jums pavyktų su dukryte patirti daugiau teigiamų abiem situacijose, kai nėra stiprių, neigiamų jūsų dukters išgyvenamų jausmų.

Pravirksta dėl smulkmenų: ką patars specialistė
© Shutterstock nuotr.

Kartais sudėtingose situacijose suveikia paprasti žodžiai ir veiksmai, kartais juokas ir dėmesio nukreipimas palengvina jausmų priėmimą ir jų išgyvenimą. O kartais ir mums, suaugusiems, reikia būti liūdniems ir jautriems, kad mūsų artimi žmonės atkreiptų dėmesį į mus ir mus pastebėtų. O kartais, papasakota jūsų patirta istorija, apie tinkamą suaugusio reakciją į jūsų vaikystės skaudų išgyvenimą ar jūsų patirtą sunkiai pakeliamą jausmą, taip pat gali padėti mokytis jūsų vaikui patirti ir išgyventi jaučiamus jausmus.

Sėkmės ir stebuklingo jausmų pažinimo pasaulio jums ir jūsų mergaitei.

Stiprybės Jums!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.