Pravirksta dėl smulkmenų: ką patars specialistė

 (5)
Itin jautrią ir dažnai mamos akimis dėl niekų pravirkstančią mergaitę auginanti mama kreipėsi specialistų patarimo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jurgita klausia:

Auginu 7 metų mergaitę ir ji yra labai jautri: greitai pravirksta, kai ko nors išsigąsta, kai su ja netinkamai žaidžia ir pan. Ji labai jautriai reaguoja į viską, nežinau, ką daryti tokiu atveju ir kaip su ja kalbėti. Gal ką patartumėte, būčiau labai dėkinga.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Miela, Jurgita, panašu, kad jūs, kaip ir daugelis mamų, norite nuolat matyti laimingą, džiugią besišypsančią savo dukrelę. Dažnai tėvams, o ypač mamoms, vaiko neigiami jausmai sukelia stiprias reakcijas, daug pergyvenimo, rūpesčio, nerimo ir liūdesio. Tėvai gali kaltinti save, kad jie „blogi" tėvai ir dėl to jų vaikai jautrūs, greitai pravirksta, bijantys su stipriomis reakcijomis į suaugusiems atrodančias ramias situacijas.

Kaip nebūtų keista, tačiau tiek „teigiami" - džiaugsmas, linksmumas, pasitenkinimas - ir kiti jausmai; tiek „neigiami" - liūdesys, kančia, pyktis, baimė ir kt. yra MŪSŲ jausmai. Visi, tiek suaugę, tiek vaikai juos turi. Vadinčiau jausmus legaliais. Vadinasi tiek vienokius, tiek kitokius jausmus, vaikas ir suaugęs gali ir turi teisę jausti.

Jūs geriausiai pažįstate savo mergaitę ir geriausiai žinote savo ir jos gyvenimo istoriją. Gal pavyktų pastebėti situacijas, kada ji tampa itin jautri, kažko išsigąsta, gal tokiose situacijose, ji jums siunčia žinutę, kad jai kažkas iš tikrųjų yra baisu ir netinkama ir stengtis išvengti tam tikrų situacijų, kurias galite atpažinti.

Sunku suprasti, ką jūs turite omenyje, kai sakote, kai su ja netinkamai žaidžiama, gal iš tikrųjų tam tikri vaikų žaidimai gali skaudinti ir gąsdinti jūsų dukrytę ir jūs galite tuos žaidimus nukreipti kita linkme ar netinkamus žaidimus paversti tinkamais.

Tačiau jeigu iš tikrųjų jums, kaip mamai, atrodo viskas tinkama ir visos situacijos neturėtų kelti vaikų jautrių išgyvenimų, tuomet bandyti atspindėti vaiko jausmą. Siųsti savo dukrytei žinutę ir informaciją, kad jūs matote ir pastebite, kaip ji jaučiasi.

Galite naudoti spėjamuosius klausimus ar žodžius: „atrodo tave nuliūdino šis žaidimas", „pastebėjau, kad išsigandai", „ar gali būti, kad tave įskaudino", „pastebėjau, kad tu labai jautri", „tau liūdna?", „ar gali būti, kad supykai?".

Taip pat, gal pavyktų pastebėti ir savo, kaip mamos reakcijas, kai vaikas jautriai reaguoja, ką jūs tuo metu darote, kaip reaguojate.

Gal jūsų dukra ir laukia tik jautrių jausmų pagalba, gauti iš jūsų atitinkamo ir išskirtinio dėmesio. Gal jums pavyktų su dukryte patirti daugiau teigiamų abiem situacijose, kai nėra stiprių, neigiamų jūsų dukters išgyvenamų jausmų.

Pravirksta dėl smulkmenų: ką patars specialistė
© Shutterstock nuotr.

Kartais sudėtingose situacijose suveikia paprasti žodžiai ir veiksmai, kartais juokas ir dėmesio nukreipimas palengvina jausmų priėmimą ir jų išgyvenimą. O kartais ir mums, suaugusiems, reikia būti liūdniems ir jautriems, kad mūsų artimi žmonės atkreiptų dėmesį į mus ir mus pastebėtų. O kartais, papasakota jūsų patirta istorija, apie tinkamą suaugusio reakciją į jūsų vaikystės skaudų išgyvenimą ar jūsų patirtą sunkiai pakeliamą jausmą, taip pat gali padėti mokytis jūsų vaikui patirti ir išgyventi jaučiamus jausmus.

Sėkmės ir stebuklingo jausmų pažinimo pasaulio jums ir jūsų mergaitei.

Stiprybės Jums!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.