Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Deja, šią diagnozę šiandien vis dažniau galima pritaikyti ir vaikams. Netgi ikimokyklinukams. Mūsų mažieji tampa vis labiau priklausomi nuo ekranų. Kaip spręsti šią bėdą?

Konsultuoja Didžiosios Britanijos psichologas Aricas Sigmanas.

Vaiką šiandien geriausiai, greičiausiai ir ilgiausiam laikui nuramina ne mama, ne saldainiai ar koks nors mažylio trokštamas žaislas, bet vienas ar kitas išmanusis prietaisas. Tai šiandien patvirtintų dažnas tėvas ar mama. Savaime suprantama, gyvename XXI, aukštųjų technologijų, amžiuje, tad mūsų kasdienybė neatsiejama nuo planšetinių kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir kitokių technologijos stebuklų. Tačiau ar vaikai nėra pernelyg giliai įsitraukę į virtualią margaspalvę realybę?

Bėdos: nuo antsvorio iki kalbos sutrikimų

Tai būtų feisbukas ar instagramas, internetinė televizija ar kompiuterių žaidimai – elektroniniai įrenginiai ir socialinės medijos be konkurencijos nurungia kitokius lavinamuosius užsiėmimus, gyvą bendravimą su bendraamžiais, aktyvią veiklą lauke, taip pat knygų skaitymą.

„Gydytojai jau kuris laikas skambina pavojaus varpais, kad vaikai pernelyg daug laiko praleidžia prie ekranų šiaip sau, dėl malonumo, o ne atlikdami kokias nors konkrečias mokykloje gautas ar per pamokas nespėtas paruošti užduotis. Vaikai prie kompiuterių praleidžia daug valandų. Rezultatas? Vis daugiau vaikų ir vis jaunesniame amžiuje turi antsvorio bėdų, vis dažniau serga diabetu, kenčia dėl miego, dėmesio sutrikimų, turi širdies, nervų sistemos bėdų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad besaikis kasdienis žaidimas kompiuteriu besivystančiose vaikų smegenyse palieka rimtų pėdsakų. Prastėja vaiko kalbiniai, mąstymo įgūdžiai", – sako pašnekovas.

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus
© Vida Press

Kiek laiko galima?

Su ekrano priklausomybės problema, pasak Didžiosios Britanijos psichologo, susiduria dauguma išsivysčiusių pasaulio šalių. Valstybių vyriausybės ir sveikatos priežiūros specialistai kartu tariasi, kaip ją išspręsti.

„Pavyzdžiui, JAV vienu iš nacionalinės sveikatos gerinimo prioritetų laikoma rekomendacija vaikams iki 2 m. amžiaus apskritai neleisti žaisti su išmaniosiomis technologijomis, o nuo 2 m. amžiaus laiką, praleistą prie ekranų, griežtai riboti – mažiau nei valandą per dieną. Kai pradeda lankyti mokyklą, vaikui žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterių žaidimus ir pan. siūloma leisti iki ne daugiau kaip 2 val. per dieną. Panašias rekomendacijas yra priėmę ir australai, dauguma Europos šalių. Labai svarbu, kad tos rekomendacijos būtų ne tik sausa teorija, bet ir praktiškai įgyvendinamos. Tik taip įmanoma pasiekti pastebimus rezultatus", – sako psichologas.

Šiurpą keliantys faktai

Tyrimai rodo, kad šiuolaikinis vaikas iki 7 m. prie išmaniųjų ekranų jau būna praleidęs vienus savo gyvenimo metus. Iki pilnametystės šis laiko tarpas išauga iki trejų metų. O sulaukęs 80 m. šiuolaikinis vaikas technologijoms, skaičiuojama, bus paaukojęs – net 18 savo gyvenimo metų.

Daugiau aktualios informacijos apie elektronines medijas ir jų poveikį vaiko raidai, taip pat kaip „draugauti" su XXI a. ekrano priklausomybe gausite apsilankę konferencijoje „Atsakinga tėvystė". Pranešimo data: 2018 m. kovo 18; www.atsakingatevyste.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.