Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Deja, šią diagnozę šiandien vis dažniau galima pritaikyti ir vaikams. Netgi ikimokyklinukams. Mūsų mažieji tampa vis labiau priklausomi nuo ekranų. Kaip spręsti šią bėdą?

Konsultuoja Didžiosios Britanijos psichologas Aricas Sigmanas.

Vaiką šiandien geriausiai, greičiausiai ir ilgiausiam laikui nuramina ne mama, ne saldainiai ar koks nors mažylio trokštamas žaislas, bet vienas ar kitas išmanusis prietaisas. Tai šiandien patvirtintų dažnas tėvas ar mama. Savaime suprantama, gyvename XXI, aukštųjų technologijų, amžiuje, tad mūsų kasdienybė neatsiejama nuo planšetinių kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir kitokių technologijos stebuklų. Tačiau ar vaikai nėra pernelyg giliai įsitraukę į virtualią margaspalvę realybę?

Bėdos: nuo antsvorio iki kalbos sutrikimų

Tai būtų feisbukas ar instagramas, internetinė televizija ar kompiuterių žaidimai – elektroniniai įrenginiai ir socialinės medijos be konkurencijos nurungia kitokius lavinamuosius užsiėmimus, gyvą bendravimą su bendraamžiais, aktyvią veiklą lauke, taip pat knygų skaitymą.

„Gydytojai jau kuris laikas skambina pavojaus varpais, kad vaikai pernelyg daug laiko praleidžia prie ekranų šiaip sau, dėl malonumo, o ne atlikdami kokias nors konkrečias mokykloje gautas ar per pamokas nespėtas paruošti užduotis. Vaikai prie kompiuterių praleidžia daug valandų. Rezultatas? Vis daugiau vaikų ir vis jaunesniame amžiuje turi antsvorio bėdų, vis dažniau serga diabetu, kenčia dėl miego, dėmesio sutrikimų, turi širdies, nervų sistemos bėdų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad besaikis kasdienis žaidimas kompiuteriu besivystančiose vaikų smegenyse palieka rimtų pėdsakų. Prastėja vaiko kalbiniai, mąstymo įgūdžiai", – sako pašnekovas.

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus
© Vida Press

Kiek laiko galima?

Su ekrano priklausomybės problema, pasak Didžiosios Britanijos psichologo, susiduria dauguma išsivysčiusių pasaulio šalių. Valstybių vyriausybės ir sveikatos priežiūros specialistai kartu tariasi, kaip ją išspręsti.

„Pavyzdžiui, JAV vienu iš nacionalinės sveikatos gerinimo prioritetų laikoma rekomendacija vaikams iki 2 m. amžiaus apskritai neleisti žaisti su išmaniosiomis technologijomis, o nuo 2 m. amžiaus laiką, praleistą prie ekranų, griežtai riboti – mažiau nei valandą per dieną. Kai pradeda lankyti mokyklą, vaikui žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterių žaidimus ir pan. siūloma leisti iki ne daugiau kaip 2 val. per dieną. Panašias rekomendacijas yra priėmę ir australai, dauguma Europos šalių. Labai svarbu, kad tos rekomendacijos būtų ne tik sausa teorija, bet ir praktiškai įgyvendinamos. Tik taip įmanoma pasiekti pastebimus rezultatus", – sako psichologas.

Šiurpą keliantys faktai

Tyrimai rodo, kad šiuolaikinis vaikas iki 7 m. prie išmaniųjų ekranų jau būna praleidęs vienus savo gyvenimo metus. Iki pilnametystės šis laiko tarpas išauga iki trejų metų. O sulaukęs 80 m. šiuolaikinis vaikas technologijoms, skaičiuojama, bus paaukojęs – net 18 savo gyvenimo metų.

Daugiau aktualios informacijos apie elektronines medijas ir jų poveikį vaiko raidai, taip pat kaip „draugauti" su XXI a. ekrano priklausomybe gausite apsilankę konferencijoje „Atsakinga tėvystė". Pranešimo data: 2018 m. kovo 18; www.atsakingatevyste.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.