Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip sakė ilgametė Individualiosios psichologijos konsultantų asociacijos prezidentė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, rūpestingi tėvai ir taip nepalieka be priežiūros mažų vaikų.

„Kaip suprantu, šiuo įstatymu siekiama užtikrinti saugumą mažamečiams, kurių tėvai nėra atsakingi. Jiems reikia aiškios normos, taisyklės. Tačiau įstatymo formuluotė - abstrakti. Ką reiškia pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14-mečių priežiūros? Jei tėvams atrodys, kad būtinas reikalas yra nueiti išgerti, vėl vaikas liks neapsaugotas", - pateikė pavyzdį specialistė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjas, laikinai einantis Vaikų skyriaus vedėjo pareigas Ričardas Černiauskas patvirtino, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai turės pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be priežiūros. „Kokios tos objektyvios priežastys, paliekama spręsti tėvams", - Eltai sakė R. Černiauskas.

Tačiau R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, jau pačioje formuluotėje užkoduotas prieštaravimas. „Ką reiškia „sprendžia tėvai"? Atsakingi tai daro atsakingai, o stokojantys atsakomybės, kurių vaikams apsaugoti ir kuriami tokie įstatymai, savaip interpretuos objektyvią būtinybę palikti vaiką", - komentavo individualiosios psichologijos konsultantė.

Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems.
Rasa Kardaitė-Vėlyvienė

Abejonę dėl pasirinktos 6 metų ribos jau yra viešai išsakę psichologai. Pasak pašnekovės, tokios amžiaus vaikas pajėgus pats pasiimti pieno, duonos ir dešros, tačiau iškilus stresinei situacijai, pavyzdžiui, jei kažkas ateina į namus, yra per mažas tinkamai reaguoti.

„Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems", - įsitikinusi R. Kardaitė-Vėlyvienė.

Ji pati net ir keturiolikmečiui nepaliktų rūpintis šešerių metų amžiaus vaiku - tik suaugusiam žmogui ar bent sulaukusiam 16 metų. Žinoma, kaip ir visur, svarbu vadovautis sveiku protu. „Jeigu pasibaigė pienas ir palikusi su keturiolikmečiu mažiuką išlekiu jo nusipirkti - viena. Tačiau kas kita, jei keturiolikmečiui palieku vaiką iki 6 metų amžiaus ir kelioms dienoms dingstu „pasižmonėti", - lygino pašnekovė.

R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, kurdami tokias įstatymų pataisas, rizikos grupės šeimoms leidžiame ir toliau elgtis neatsakingai.

„Įstatymo pataisos pliusas - kad žinodami apie neprižiūrimus, vienus paliekamus vaikus apie tai tarnyboms galės pranešti kaimynai, kiti žmonės", - pridūrė individualiosios psichologijos konsultantė.

Komentuodami liepą įsigaliosiantį įstatymą, psichologai teigė, kad 6 metai - tik pradžia, nes vieni namuose ilgiau negali likti pradinukai, vaikai iki 10 metų amžiaus. Kodėl pasirinkta 6 metų riba, ELTA klausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjo, laikinai einančio Vaikų skyriaus vedėjo pareigas R. Černiausko.

Pasak jo, teisinis pagrindas - Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, numatantis, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Tokio amžiaus vaikas dėl savo amžiaus ir nedidelės gyvenimiškos patirties gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kai kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Be abejonės, daug priklauso nuo vaiko brandos ir savarankiškumo", - sakė R. Černiauskas.

Pasak SADM atstovo, turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Atsakomybė už šio straipsnio pažeidimus įtvirtinta Administracinių nusižengimų kodekse - už vaiko teisių pažeidimą, tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams. Jei vaikų teisės pažeidžiamos labai stipriai, jiems net gali būti apribota valdžia", - sakė R. Černiauskas.

Pasak patarėjo, turint informacijos apie galimą vaikų nepriežiūrą, kitus vaiko teisių pažeidimus galima pranešti ir anonimiškai, tik nurodant kuo daugiau duomenų, kad atvejį būtų galima patikrinti ir imtis reikiamų priemonių vaikui apsaugoti.

Prieš kelerius metus Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga Seimui teikė įstatymą, siūlydama tėvams drausti palikti be suaugusiųjų priežiūros vaikus iki 7, o jei politikai pritartų - iki 10 metų amžiaus.

Nuo 22 iki 6 valandos be priežiūros siūlyta neleisti palikti ir paauglių, jei jiems nėra 14 metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.