Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip sakė ilgametė Individualiosios psichologijos konsultantų asociacijos prezidentė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, rūpestingi tėvai ir taip nepalieka be priežiūros mažų vaikų.

„Kaip suprantu, šiuo įstatymu siekiama užtikrinti saugumą mažamečiams, kurių tėvai nėra atsakingi. Jiems reikia aiškios normos, taisyklės. Tačiau įstatymo formuluotė - abstrakti. Ką reiškia pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14-mečių priežiūros? Jei tėvams atrodys, kad būtinas reikalas yra nueiti išgerti, vėl vaikas liks neapsaugotas", - pateikė pavyzdį specialistė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjas, laikinai einantis Vaikų skyriaus vedėjo pareigas Ričardas Černiauskas patvirtino, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai turės pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be priežiūros. „Kokios tos objektyvios priežastys, paliekama spręsti tėvams", - Eltai sakė R. Černiauskas.

Tačiau R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, jau pačioje formuluotėje užkoduotas prieštaravimas. „Ką reiškia „sprendžia tėvai"? Atsakingi tai daro atsakingai, o stokojantys atsakomybės, kurių vaikams apsaugoti ir kuriami tokie įstatymai, savaip interpretuos objektyvią būtinybę palikti vaiką", - komentavo individualiosios psichologijos konsultantė.

Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems.
Rasa Kardaitė-Vėlyvienė

Abejonę dėl pasirinktos 6 metų ribos jau yra viešai išsakę psichologai. Pasak pašnekovės, tokios amžiaus vaikas pajėgus pats pasiimti pieno, duonos ir dešros, tačiau iškilus stresinei situacijai, pavyzdžiui, jei kažkas ateina į namus, yra per mažas tinkamai reaguoti.

„Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems", - įsitikinusi R. Kardaitė-Vėlyvienė.

Ji pati net ir keturiolikmečiui nepaliktų rūpintis šešerių metų amžiaus vaiku - tik suaugusiam žmogui ar bent sulaukusiam 16 metų. Žinoma, kaip ir visur, svarbu vadovautis sveiku protu. „Jeigu pasibaigė pienas ir palikusi su keturiolikmečiu mažiuką išlekiu jo nusipirkti - viena. Tačiau kas kita, jei keturiolikmečiui palieku vaiką iki 6 metų amžiaus ir kelioms dienoms dingstu „pasižmonėti", - lygino pašnekovė.

R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, kurdami tokias įstatymų pataisas, rizikos grupės šeimoms leidžiame ir toliau elgtis neatsakingai.

„Įstatymo pataisos pliusas - kad žinodami apie neprižiūrimus, vienus paliekamus vaikus apie tai tarnyboms galės pranešti kaimynai, kiti žmonės", - pridūrė individualiosios psichologijos konsultantė.

Komentuodami liepą įsigaliosiantį įstatymą, psichologai teigė, kad 6 metai - tik pradžia, nes vieni namuose ilgiau negali likti pradinukai, vaikai iki 10 metų amžiaus. Kodėl pasirinkta 6 metų riba, ELTA klausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjo, laikinai einančio Vaikų skyriaus vedėjo pareigas R. Černiausko.

Pasak jo, teisinis pagrindas - Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, numatantis, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Tokio amžiaus vaikas dėl savo amžiaus ir nedidelės gyvenimiškos patirties gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kai kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Be abejonės, daug priklauso nuo vaiko brandos ir savarankiškumo", - sakė R. Černiauskas.

Pasak SADM atstovo, turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Atsakomybė už šio straipsnio pažeidimus įtvirtinta Administracinių nusižengimų kodekse - už vaiko teisių pažeidimą, tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams. Jei vaikų teisės pažeidžiamos labai stipriai, jiems net gali būti apribota valdžia", - sakė R. Černiauskas.

Pasak patarėjo, turint informacijos apie galimą vaikų nepriežiūrą, kitus vaiko teisių pažeidimus galima pranešti ir anonimiškai, tik nurodant kuo daugiau duomenų, kad atvejį būtų galima patikrinti ir imtis reikiamų priemonių vaikui apsaugoti.

Prieš kelerius metus Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga Seimui teikė įstatymą, siūlydama tėvams drausti palikti be suaugusiųjų priežiūros vaikus iki 7, o jei politikai pritartų - iki 10 metų amžiaus.

Nuo 22 iki 6 valandos be priežiūros siūlyta neleisti palikti ir paauglių, jei jiems nėra 14 metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.