Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip sakė ilgametė Individualiosios psichologijos konsultantų asociacijos prezidentė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, rūpestingi tėvai ir taip nepalieka be priežiūros mažų vaikų.

„Kaip suprantu, šiuo įstatymu siekiama užtikrinti saugumą mažamečiams, kurių tėvai nėra atsakingi. Jiems reikia aiškios normos, taisyklės. Tačiau įstatymo formuluotė - abstrakti. Ką reiškia pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14-mečių priežiūros? Jei tėvams atrodys, kad būtinas reikalas yra nueiti išgerti, vėl vaikas liks neapsaugotas", - pateikė pavyzdį specialistė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjas, laikinai einantis Vaikų skyriaus vedėjo pareigas Ričardas Černiauskas patvirtino, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai turės pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be priežiūros. „Kokios tos objektyvios priežastys, paliekama spręsti tėvams", - Eltai sakė R. Černiauskas.

Tačiau R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, jau pačioje formuluotėje užkoduotas prieštaravimas. „Ką reiškia „sprendžia tėvai"? Atsakingi tai daro atsakingai, o stokojantys atsakomybės, kurių vaikams apsaugoti ir kuriami tokie įstatymai, savaip interpretuos objektyvią būtinybę palikti vaiką", - komentavo individualiosios psichologijos konsultantė.

Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems.
Rasa Kardaitė-Vėlyvienė

Abejonę dėl pasirinktos 6 metų ribos jau yra viešai išsakę psichologai. Pasak pašnekovės, tokios amžiaus vaikas pajėgus pats pasiimti pieno, duonos ir dešros, tačiau iškilus stresinei situacijai, pavyzdžiui, jei kažkas ateina į namus, yra per mažas tinkamai reaguoti.

„Ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems", - įsitikinusi R. Kardaitė-Vėlyvienė.

Ji pati net ir keturiolikmečiui nepaliktų rūpintis šešerių metų amžiaus vaiku - tik suaugusiam žmogui ar bent sulaukusiam 16 metų. Žinoma, kaip ir visur, svarbu vadovautis sveiku protu. „Jeigu pasibaigė pienas ir palikusi su keturiolikmečiu mažiuką išlekiu jo nusipirkti - viena. Tačiau kas kita, jei keturiolikmečiui palieku vaiką iki 6 metų amžiaus ir kelioms dienoms dingstu „pasižmonėti", - lygino pašnekovė.

R. Kardaitės-Vėlyvienės įsitikinimu, kurdami tokias įstatymų pataisas, rizikos grupės šeimoms leidžiame ir toliau elgtis neatsakingai.

„Įstatymo pataisos pliusas - kad žinodami apie neprižiūrimus, vienus paliekamus vaikus apie tai tarnyboms galės pranešti kaimynai, kiti žmonės", - pridūrė individualiosios psichologijos konsultantė.

Komentuodami liepą įsigaliosiantį įstatymą, psichologai teigė, kad 6 metai - tik pradžia, nes vieni namuose ilgiau negali likti pradinukai, vaikai iki 10 metų amžiaus. Kodėl pasirinkta 6 metų riba, ELTA klausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaikų skyriaus patarėjo, laikinai einančio Vaikų skyriaus vedėjo pareigas R. Černiausko.

Pasak jo, teisinis pagrindas - Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, numatantis, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Tokio amžiaus vaikas dėl savo amžiaus ir nedidelės gyvenimiškos patirties gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kai kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Be abejonės, daug priklauso nuo vaiko brandos ir savarankiškumo", - sakė R. Černiauskas.

Pasak SADM atstovo, turėdamas pagrįstų įtarimų, kad vaikai iki 6 metų paliekami namuose vieni, kiekvienas žmogus turi pareigą pranešti apie tai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, jos įgaliotam teritoriniam skyriui arba policijai, kai kyla grėsmė vaiko saugumui ar gyvybei.

„Atsakomybė už šio straipsnio pažeidimus įtvirtinta Administracinių nusižengimų kodekse - už vaiko teisių pažeidimą, tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams. Jei vaikų teisės pažeidžiamos labai stipriai, jiems net gali būti apribota valdžia", - sakė R. Černiauskas.

Pasak patarėjo, turint informacijos apie galimą vaikų nepriežiūrą, kitus vaiko teisių pažeidimus galima pranešti ir anonimiškai, tik nurodant kuo daugiau duomenų, kad atvejį būtų galima patikrinti ir imtis reikiamų priemonių vaikui apsaugoti.

Prieš kelerius metus Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga Seimui teikė įstatymą, siūlydama tėvams drausti palikti be suaugusiųjų priežiūros vaikus iki 7, o jei politikai pritartų - iki 10 metų amžiaus.

Nuo 22 iki 6 valandos be priežiūros siūlyta neleisti palikti ir paauglių, jei jiems nėra 14 metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.