Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rasa klausia:

„Turiu 7 metu sūnų. Laukiausi kito vaikelio, sūnus irgi jo labai norėjo ir laukė. 20 nėštumo savaitę praradau vaikelį. Kaip tai dabar pasakyti savo sūnui?“

Atsako psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis Gediminas Tumėnas, www.ipi.lt.

Užjaučiu dėl šio įvykio. Matau, jog Jūs rūpinatės savo sūnumi, nes nenorite šios svarbios, tačiau sunkios žinios, vaikui pranešti bet kaip. Tikėtina, jog Jūsų laukia emociškai sudėtingas, tačiau labai svarbus pokalbis su sūnumi.

Visų pirma rekomenduočiau pasirūpinti savimi. Gerai įsiklausykite į savo jausmus, kaip Jūs pati jaučiatės dėl šio įvykio. Kiek jis Jums reikšmingas emociškai, kiek pačiai dar skaudu prisiliesti prie šio įvykio. Normalu, jeigu išgyvenate su gedulu susijusius jausmus. Leiskite sau juos išgyventi. Vaikai yra labai jautrūs suaugusiųjų emocijoms ir tikėtina, jog sūnus jau pastebi, kad mama šiek tiek kitokia, tačiau nėra pajėgus suprasti, kas vyksta. Įsiklausykite į save ir nuspręskite, ar atsiradus progai apie tai kalbėti, tikrai jaučiatės pasirengusi tai daryti. Neslėpkite savo pačios jausmų nuo vaiko. Svarbu, kad jaustumėte, jog galite juos kontroliuoti ir nepratrūktumėte nevaldomai verkti, pasakiusi sūnui šį faktą. Tuomet vaikas gali išsigąsti ir nesuprasti, kas vyksta. Jūsų jausmai turi būti išgyventi, tačiau ne mažiau svarbu yra ir išlaikyti dėmesingumą sūnui.

Pasiruoškite pokalbiui su sūnumi. Įvertinkite sūnaus galimybes suprasti kalbą. Priklausomai nuo sūnaus kalbinių gebėjimų, atitinkamai parinkite žodžius, kuriais tai pasakysite. Ikimokyklinukams svarbi labai konkreti, paprasta kalba. Jie gali nesuprasti, jeigu žinią apie šį įvykį pranešite metaforiškai. Be to, Jūsų sūnus gali dar nežinoti, ką reiškia mirtis, todėl, kad ir kaip būtų nelengva, turėtumėte pasiruošti savu būdu paaiškinti, kas tai yra (jeigu esate religinga, čia labai padeda Jūsų religinis žodynas). Svarbu apie šį įvykį nekalbėti aptakiai, pavyzdžiui: „Tavo broliukas (ar sesutė) užmigo ir nebeatsibudo“ (tuomet sūnus gali pradėti bijoti eiti miegoti), arba „Tavo broliukas (ar sesutė) pasimetė/pradingo/išėjo arba mes praradome vaikelį“ (tuomet sūnus gali nesuvokti šio įvykio tikrumo ir laukti, kada tas vaikelis sugrįš). Kalbėkite konkrečiai. Turėtumėte vis dėlto įvardinti faktą, jog laukiamas vaikelis mirė.

Pasirinkite tinkamą pokalbiui laiką ir vietą. Tai turėtų būti privati vieta, kurioje judviejų pokalbio niekas neblaškytų. Taip pat būkite pasiruošusi tam skirti daugiau laiko. Tikėtina, jog Jūsų sūnui kils įvairiausi klausimai, susiję su šiuo įvykiu ar, apskritai, su gyvybės ir mirties supratimu. Turėtumėte pasirinkti tokį laiką, kuomet galėtumėte bandyti atsakyti į jam rūpimus klausimus savu būdu ir skirti tiek laiko, kiek jam reikės. Į kai kuriuos klausimus galbūt neatsakysite, tačiau tuomet svarbu vaikui parodyti, jog yra pasaulyje tokių dalykų, kurie nepavaldūs mūsų valiai ar protui, todėl ne viską galime suprasti ar paaiškinti. Gali būti, jog sūnus daug klausinės apie save (pvz., „Ar ir man taip bus?“), apie jam rūpimus net ir kasdienius pokyčius. Svarbu jį nuraminti, suteikiant nuoširdžius atsakymus. Gavęs atsakymus ar galimybę sukurti naują santykį su svarbiais jam klausimais, vaikas jausis saugus.

Suteikite sūnui palaikymą. Apsikabinkite, jeigu matote, kad jam norisi švelnumo tuo metu. Įsiklausykite į tai, ką sūnus norės pasakyti apie save ir savo savijautą po to, kai sužinos šią svarbią žinią. Pasiruoškite priimti bet kokias vaiko reakcijas. Vaikai, sužinoję apie netektį, gali liūdėti, pykti, džiaugtis, nerimauti, išsigąsti, netikėti. Nežinia, kaip reaguos Jūsų sūnus. Leiskite jam savu būdu išgyventi šią netektį.

Šioje vietoje svarbu leisti būti bet kokiems sūnaus jausmams, išskyrus vieną – kaltės jausmą. Kartais vaikai sudėtingus gyvenimo įvykius yra linkę sieti su savimi ir jaustis už juos atsakingi. Turėtumėte paaiškinti, jog tai nėra Jūsų ar sūnaus atsakomybė. Gali būti, jog pats sūnus apie tai neužsimins, tačiau turėtumėte užbėgti įvykiams už akių ir paakcentuoti, jog tai nėra jo ar Jūsų valioje. Jūsų rūpestis ir meilė sūnui bus tai, kas padės jam bet kada sugrįžti pas Jus ir vėl paliesti šią temą. Būkite pasiruošusi tą padaryti nuoširdžiai.

Tačiau vaikams kur kas svarbiau ne tai, ką mes sakome, o tai ką mes darome. Būtent todėl vėl norėčiau nukreipti žvilgsnį prie Jūsų pačios. Tai, kaip Jūs tvarkotės su netekties situacija yra daug reikšmingesnis pavyzdys nei tai, ką ruošiatės pasakyti sūnui. Jeigu Jūs jaučiatės, kad pačiai norisi emocinės paramos, tačiau pagalbos nesulaukiate ir, galbūt, Jums pačiai norisi vengti tos temos, ją paslėpti, apsimesti, kad jaučiatės pozityviai ir gyventi su paviršutiniška nuostata „gyvenimas tęsiasi“, tuomet sūnus išmoks būtent tokio elgesio modelio, o ne tai, ką jam pasakysite. Taip, gyvenimas tęsiasi, tačiau netektis turi būti emociškai išgyventa (kad ir kokie jausmai Jums dėl to kiltų) ir būti ta tema, apie kurią Jūsų šeimoje yra legalu kalbėti. Tai, kaip Jūs šiuo metu padedate sau, gali būti vienas geriausių pagalbos būdų Jūsų sūnui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.