Vaikas kalba apie mirtį: kaip pasielgti tėvams?

 (2)
Vaikams prakalbus apie mirtį, tėvai neretai sutrinka ir nerandu tinkamo paaiškinimo į vaikui kylančius klausimus. Kaip reikėtų elgtis, jei vaiką domina mirties tema, pataria specialistė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos Žanos laiško:

"8 metų mano sūnų užklumpa blogos mintys apie mirtį, nežinau kaip jam padėti, kaip su juo kalbėtis. Dar jis mini, kad mirtį jam primena prieš du metus miręs prosenelis".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip išrinkti vaikui vardą, dėl kurio nereiktų gailėtis
Nusivylusi jauna mama: mane erzina viskas, kas susiję su vaiku

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Lina Vėželienė.

Mintys apie mirtį užklumpa ne tik suaugusius. Dažnai mirties baimę išgyvena ir vaikai. Juos neramina nebūties, praradimo, pomirtinio gyvenimo klausimai. Kas bus, kai manęs nebus? Ar mirs mano mamytė? Kas atsitinka, kai žmogus numiršta? Tokie vaikų klausimai ir baimingi išgyvenimai dažnai suaktyvėja po artimo žmogaus mirties ar po dalyvavimo laidotuvėse.

Jūsų sūnus taip pat mini, kad mintys apie mirtį jam kyla po prosenelio mirties. Nereikėtų manyti, kad mintys apie mirtį yra blogos. Mirtis, kaip ir gimimas yra natūralūs egzistenciniai faktai. Kaip nė vienas neatsirandame šiame gyvenime be gimimo, taip neišeiname be mirties. Kalbėti su vaiku apie žmogaus gyvenimo baigtį nėra blogai, svarbu kad tą jūs darytumėte jam suprantama kalba.

Čia labai svarbu paklausti savęs, ar jūs pati jau esate radusi priimtinus atsakymus į vaikui kylančius klausimus? Koks jūsų pačios santykis su mirties temą? Jei jus baugina mintys apie tai, kad gyvenimas neišvengiamai baigiasi mirtimi, tai suprantama, kad ir į vaiko klausimus bus labai sunku atsakyti ramiai, jam paaiškinant šią egzistencinę duotybę.

Galbūt prieš dvejus metus su jūsų vaiku buvo per mažai kalbėta apie tai, kas nutiko jo proseneliui, kodėl jis paliko šį pasaulį.

Psichologijoje yra toks terminas - "situacijos normalizavimas". Galbūt, mirus proseneliui, suaugę žmonės per mažai skyrė laiko ir pastangų paaiškinti vaikui, kad mirtis, o ypač labai seno žmogaus mirtis, yra normalus gyvenimo baigties faktas; kad mirtis nėra blogis, apie kurį reikia kalbėtis tik pašnibždomis ar visai geriau nekalbėti.

Mirtis yra natūrali ir neišvengiama žmogaus gyvenimo baigtis ir tą faktą ramiai, vaikui suprantama kalba galima kaip tai perteikti.

Dažnai pagelbėja vaikiškos knygelės arba pasakos, kuriose kas nors miršta. Kai kurie tėvai pasinaudoja situacijomis, kai reikia palaidoti mirusią žuvytę iš akvariumo, ar rastą negyvą paukštelį (žiogelį ir pan...).

Linkiu jums drąsiau pažvelgti į savo santykį su mirties tema, tuomet lengviau rasis ir pagalbos būdas vaikui.

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo". Užduokite savo klausimą ir Jūs!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.